Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Odbiór śmieci w gminie Dopiewo 2020-2022

Obecna umowa na wywóz odpadów z terenu Gminy Dopiewo kończy się wraz z końcem bieżącego roku. W związku z tym obecnie trwa proces postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy, który będzie świadczyć usługę w kolejnym okresie tj. od 01.01.2020 r. do 31.12.2022 r.

Z całą dokumentacją można się zapoznać na stronie:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/263124

Tradycyjnie jest sporo zmian, poniżej przytaczam tylko drobny fragment dotyczący częstotliwości wywozu.

Z nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej

 • Odpady niesegregowane (zmieszane)
  co 2 tygodnie
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. papier, tworzywa sztuczne, szkło
  co 2 tygodnie (szkło – co 4 tygodnie)
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. bioodpady
  co 2 tygodnie
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony od samochodów osobowych
  co pół roku

Z nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej

 • Odpady niesegregowane (zmieszane)
  co tydzień
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. papier, tworzywa sztuczne, szkło
  co 2 tygodnie („gniazdo” co tydzień)
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. bioodpady
  co tydzień
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony od samochodów osobowych
  co pół roku

Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie Zamawiającego, za pośrednictwem platformazakupowa.pl/pn/selekt_czempin poprzez odszyfrowanie i otwarcie ofert, które jest jednoznaczne z ich upublicznieniem w następujących terminach:
Część 4: Sektor IV – obszar gminy Dopiewo - dnia 28.11.2019 r. o godz. 10.00.

czy coś wiadomo, jakie będa u

czy coś wiadomo, jakie będa u nas opłaty za te smieci po Nowym Roku?
bylo juz gdzie sjakies info o podwyżkach (tzn. pocztą nic nie dostalam..)?

Re: Podwyżki opłat 2020

Na chwilę obecną członków w związku Selekt jest razem 17 i dla każdego z nich związek organizuje odrębne postępowanie (żeby być precyzyjnym to łącznie 16 postępowań, bo dla gminy i miasta Kościan łącznie).

Przypuszczam, że dopiero po zamknięciu wszystkich 16 postępowań zapadnie decyzja co z opłatami ponieważ będzie widać czarno na białym jaka jest sytuacja. Jak na razie oficjalnych informacji o wysokości podwyżek nigdzie nie widziałem.

Postępowanie unieważnione

Każdy kto trochę śledzi temat śmieciowy z pewnością nie będzie zdziwiony, że kwoty złożonych ofert rozjechały się kompletnie z kwotą przeznaczoną przez Selekt na gminę Dopiewo.

Martwić może także jedynie dwóch "chętnych":

 • Alkom: 10.787.904,00 zł
 • Atf: 11.343.369,60 zł

Podczas gdy związek zapisał sobie... 4.061.089,87 zł.

Czy ktoś wspominał, że u nas nie będzie podwyżek? ?

Więcej na stronie:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/263124

PS. A jak pozostali członkowie? Praktycznie tak samo źle:

 1. Brodnica - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 2. Czempiń - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 3. Dolsk - unieważnienie - 4 oferty, najniższa 2x wyższa od kowty
 4. Granowo - tutaj chyba się uda (zabrakło niewiele)
 5. Grodzisk Wlkp. - unieważnienie - 2 oferty, najniższa niemal 2x wyższa od kwoty
 6. Kamieniec - unieważnienie - 1 oferta ponad 2x powyżej kwoty
 7. Kaźmierz - unieważnienie - brak ofert
 8. Komorniki - unieważnienie - 1 oferta ponad 2x wyższa od kwoty
 9. Kościan - unieważnienie - 1 oferta na ponad 2x ustaloną kwotę
 10. Opalenica - tutaj chyba się uda (zabrakło niewiele)
 11. Puszczykowo - unieważnienie - 3 oferty, najniższa 1.5x powyżej kwoty
 12. Rakoniewice - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 13. Stęszew - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 14. Wielichowo - unieważnienie - 1 oferta ponad 2x powyżej kwoty
 15. Zbąszyń - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty

Radny Przemysław Miler

Radny Przemysław Miler "obudził się" i w social media zapytuje wszem i wobec:

Pytanie czy nie warto rozważyć opuszczenia związku. Czy jest taka możliwość i jakie tego będą skutki finansowe dla mieszkańców. [...] Może i będzie wyższa opłata, ale jakość świadczonych usług powinna również być na odpowiednim poziomie. Zarządzanie bezpośrednio przez Gminę według mnie powinno być zdecydowanie korzystniejsze niż przez Związek. Jak myślicie?

Pytanie postawione rychło w czas ? Zresztą wraca ono jak bumerag zwykle w tym samym momencie. Nie wchodząc w ogóle głębiej w ten temat polecam radnemu popytać kolegów po fachu w sąsiedniej gminie Mosina jak tam sytuacja wygląda po wyjściu ze związku. Wiele interesujących wniosków, ale tego nie ma w social media.

PS. Taka wskazówka dla pana radnego, może tego nie wiedzieć. Aby wystąpić z Selektu Rada Gminy musi podjąć odpowiednią uchwałę nie później niż 6 miesięcy przed końcem obowiązującej umowy. Podobnie jak to zrobiły 4 inne gminy (Exit z Selektu: Mosina, Rokietnica i Tarnowo).

Szkoda czasu

Panie "pawelek" po ki czort Pan zajmuje się radnym, który nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Dyskusja jest skazana na porażkę ponieważ większość mieszkańców pracuje u kogoś i nie ma bladego zrozumienia co to znaczy prowadzić biznes. O czym tu mówić jak opłata marszałkowska wystrzeliła jak z armaty, o czym każdy wiedział. A płaca minimalna to rośnie tylko w spotach wyborczych? Nie, to się przekłada na całą gospodarkę. I można by tak dalej ale po co? Niech radny sam założy firmę, zainwestuje kilkaset tysięcy, zatrudni ludzi, weźmie kredyt i spłaca kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie rat leasingowych. Wtedy można by zacząć rozmawiać. A tak - szkoda czasu.

Re: Szkoda czasu

po ki czort Pan zajmuje się radnym, który nie ma zielonego pojęcia o czym pisze

Ja się radnym nie zajmuję ? tylko wskutek publicznych wypowiedzi radnego (screen) wyrażam ubolewanie, że w Radzie Gminy są tacy przedstawiciele, którzy najwyraźniej są bardziej niekompetentni niż sobie to wyobrażałem. No bo jak to inaczej określić, skoro radny pisze publicznie coś takiego:

Chyba trzeba zdopingować Pana Wójta do reakcji. Jeśli jesteście niezadowoleni z organizacji usług przez Związek Międzygminny Selekt to piszcie do Pana Wójta.

Przecież to nie jest kompetencja wójta tylko rady gminy. Co więcej, radny ma przecież możliwość złożenia projektu uchwały (inicjatywa uchwałodawcza, art. 30 ust. 2 pkt 1 u.s.g.) a tym samym ma bezpośredni wpływ na to, nad czym będzie pracować organ uchwałodawczy.

Radny pisze też:

Pytanie czy nie warto rozważyć opuszczenia związku. Czy jest taka możliwość i jakie tego będą skutki finansowe dla mieszkańców.

Statut związku międzygminnego mówi o tym wprost, poza tym ten temat przewijał się już wielokrotnie, a już na pewno wtedy gdy z uczestnictwa w związku rezygnowały te gminy, które miały u siebie zaplecze do prowadzenia gospodarki śmieciowej samodzielnie.

Fragment statutu, całość tutaj:

§ 31.

1. Uczestnik może wystąpić ze Związku przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu, potwierdzonego stosowną uchwałą organu stanowiącego uczestnika.
2. Oświadczenie winno być złożone z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 grudnia danego roku

Co do kwestii rosnących kwot za wywóz, to nie ma o co kruszyć kopii - zwłaszcza teraz jak mamy grudzień 2019. O tym, że ceny wzrosną 2-3 krotnie było wiadomo już dawno. Tak się dzieje w całym kraju i nasza gmina wyjątkiem nie jest, bo tak wynika z otoczenia gospodarczo-prawnego. Oczywiście nie przeszkodzi to różnego rodzaju dyletantom rozpowszechniać różne fejki w social media. Takie mamy niestety czasy, że nie ma komu ani kiedy prostować większości dyrdymałów. Dlatego też społeczeństwo jako całość staje się coraz głupsze i coraz bardziej pozbawione zdolności rozróżnienia czym jest prawda a czym jest fałsz. Ale to temat na zupełnie inną dyskusję, której prawdopodobnie nie ma sensu nawet zaczynać.

Śmieciologika

Zgadza się. Opłaty za śmieci, wodę, gaz będą tylko rosnąć i musimy się z tym pogodzić. Te firmy też mają coraz wyższe koszty działalności. Polska za mało segreguje odpadów i Unia na nas naciska w tej sprawie. To czego się bardzo obawiam (jako bojownik o czyste powietrze w tej Gminie) że w przypadku podniesienia opłat za śmieci 2-3 krotnie znowu pojawią się śmieci w lasach albo w piecach bo będą tacy którzy w ramach ograniczenia kosztów zgłoszą mniejszą liczbę mieszkańców gospodarstwa.
Jeszcze w sprawie śmieci to to czego nie rozumiem jest to, że przez kilka zimowych miesięcy śmieci (czyli teraz) śmieci segregowane odbierane są 1 x w miesiącu?! Przecież śmieci produkujemy tyle samo. Zatem tak śmieciarka jechała po plastik 1 raz dziennie co 2 tygodnie a teraz musi jechać 2 razy jednego dnia co 4 tygodnie bo przez miesiąc nazbierało się 2 razy tyle worków zatem trzeba dwa razy zrobić rundę. Aj dont anderstend :)

Re: Śmieciologika

Zatem tak śmieciarka jechała po plastik 1 raz dziennie co 2 tygodnie a teraz musi jechać 2 razy jednego dnia co 4 tygodnie bo przez miesiąc nazbierało się 2 razy tyle worków zatem trzeba dwa razy zrobić rundę. Aj dont anderstend :)

Ale od stycznia 2020 ma już być tylko lepiej, bo 2x w miesiącu przez cały rok (bez szkła) czyli tak na osłodę za te 2-3 krotne podwyżki ? Oczywiście ironizuję, bo podstawą rychłego wzburzenia dużej części społeczności (info o podwyżkach) to podstawa prawna całego tego ambarasu czyli tzw. ustawa śmieciowa. Jest też druga strona medalu i z pewnością jest ona bardziej zrozumiała dla tych, którzy prowadzą swoje firmy. Sytuacja na rynku pracy zmienia się diametralnie, rośnie inflacja i presja na płace, nie jest łatwo dziś znaleźć i utrzymać pracownika, do tego stale rośnie cały szereg nowych obciążeń fiskalnych, ceny energii idą ostro w górę itd. Myślę sobie, że początek roku 2020 będzie dla wielu ludzi naprawdę szokujący jak zobaczą rachunki do opłacenia. Takie życie.

Zerowa komunikacja radnych

Jeden z radnych w social media pisze dziś:

Koleżanki i Koledzy z rady gminy, mamy coś do poprawki w komunikacji z mieszkańcami.

Można powiedzieć, że to pozytywny wniosek choć jak na ponad rok działalności w kadencji mocno spóźniony. Poza tym to tylko puste słowa, ponieważ poza pogadankami w tym stylu w mediach społecznościowych jak dotąd nic wartościowego z tego nie wynika.

Problem polega na tym, że radni nie komunikują się z mieszkańcami wcale jeśli chodzi o to, czym się zajmują i jakie tematy są obecnie istotne, a przede wszystkim nie tłumaczą rzetelnie istotnych spraw aby zapobiegać dezinformacjom i domysłom.

Zobaczmy czy są gdzieś jakieś sprawozdania któregokolwiek z radnych:

 • Czas Dopiewa: zero
 • Puls Gminy Dopiewo: zero
 • Strona urzędu Dopiewo.pl: zero
 • Oficjalna strona internetowa radnego/klubu: nie ma ani jednej

Profile społecznościowe albo rozproszone grupy zamknięte co do zasady się nie liczą, bo to zamknięte bańki informacyjne.

Podam tylko dwa przykłady problemu:

 • Kwestia bardzo obecnie istotna - wywóz śmieci czyli temat dotyczący tego wątku. Szerzą się domysły, fejki i ogromne bzdury wokół tematu. Wskutek unieważnionego przetargu ludzie tkwią w kompletnej niewiedzy co dalej. Zdecydowana większość osób nie wie jakie kompetencje w tym tym temacie mają radni, wójt, selekt, marszałek województwa. Nie zostało nigdzie wyraźnie napisane jakie czynniki wpływają na obliczanie składek za wywóz, jakie są składowe w ponoszonych kosztach, czy i kiedy rada gminy może decydować o wyjściu ze związku (dlaczego, na jakiej podstawie), i tak dalej, i tak dalej.
 • Kolejny nośny temat tzw. zakaz palenia w kominkach. Rozpętała się gównoburza ale nikt z 21 radnych nie wpadł na to, aby sprostować gdziekolwiek choćby jedną informację, że takich kompetencji rada gminy nie posiada aby zakazywać komukolwiek palenia w kominku. I znowy domysły, fejki, bzdury...

Obecna Rada Gminy Dopiewo nie posiada żadnej efektywnej i wiarygodnej komunikacji z mieszkańcami. To działa na szkodę gminy, niestety.

własny wywóz

może jedyne sensowne rozwiązanie to zawiązać firmę wywożąca śmieci należącą do gminy , podległą pod ZUK lub jako komórka organizacyjna ZUK, np wziąć w leasing śmieciarki, zatrudnić Ukraińców i wywozić własnymi siłami?

Podejście nr 2

Kolejne postępowanie, tym razem z poślizgiem 2 miesięcznym tj. od marca 2020 do końca 2022.

Szczegóły:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/286628

Zgromadzenie 17 grudnia 2019 r.

Właśnie trwa zgromadzenie związku (relacja). Dość konkretne informacje tam się pojawiają, np. dotyczące stawek, przetargów, pszok i ostatniej nowości: BDO. Ale jak pisałem wyżej 3.12, mało kogo to chyba interesuje bo jak na razie chaos informacyjny tylko się pogłębia.

bezsens, niech gmina weźmie w

bezsens, niech gmina weźmie w leasing kilka używanych śmieciarek, zatrudni parunastu ukraińców i ZUK sie zajmie logistyka, wtedy wystarczy 2 mln za ukraińców..po co przepłacać?

Wszystko zależy od ludzi

"Wszystko zależy od ludzi" - pod takim tytułem znalazłem dziś w grudniowej wersji Czasu Dopiewa artykuł z wywiadem z p. Lew-Pilarską (przewodniczącą zarządu związku międzygminnego Selekt).

Ponieważ wokół tematu śmieciowego narosła masa niedomówień i niewiadomych, przeklejam tutaj całość.

Wszystko zależy od ludzi

Rozmowa z Dorotą Lew – Pilarską, Prezesem Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania „Selekt”, odpowiedzialnego za odbiór odpadów na terenie gmin członkowskich, którego członkiem jest Gmina Dopiewo.

Przetarg na odbiór odpadów komunalnych z Gminy Dopiewo nie wyłonił wykonawcy. Żaden z dwóch oferentów, którzy wzięli w nim udział, nie zaproponował kwoty mieszczącej się w tej, jaką Związek Międzygminny „Selekt” zabezpieczył w swoim budżecie na to zadanie. Mało tego, oczekiwane wynagrodzenie za usługi było 2-3 razy wyższe (4,06 a 10,8 – 11,34 mln zł). Dlaczego tak się stało? Co Związek zamierza zrobić, żeby wyłonić wykonawcę?

- Powody tak wysokich cen to m.in. wzrost kosztów pracowniczych (najniższa pensja, składki ZUS), zabezpieczenia firm w postaci polis ubezpieczeniowych, koszty paliwa, tabor, podwojona liczba tras odbioru odpadów - nowa frakcja do zbierania- odpady BIO przez cały rok, wprowadzenie BDO (elektroniczna baza odpadów) i koszty z tym związane, wzrost ilości odpadów każdej frakcji. Przetarg na 14 sektorów (gmin) został unieważniony, rozstrzygnięcie mamy tylko dla 2 gmin. Co dalej? Uaktualniona została ilość odpadów łącznie do końca października, wysłaliśmy 2.12.2019 r. nowe zamówienie publiczne do publikacji w Biuletynie Unii Europejskiej. Zamówienie zostanie umieszczone na naszej platformie zakupowej. Otwarcie ofert jest planowane na 7 stycznia 2020 r. Obecnie prowadzimy negocjacje, aby zachować ciągłość odbioru odpadów z nieruchomości zamieszkałych - zlecenie na 2 miesiące z „wolnej ręki” (styczeń i luty).

Czy źródłem dodatkowych środków będą budżety mieszkańców? Dlaczego ta rozbieżność w wycenie usług jest aż tak duża? Co miało wpływ, że ich ceny tak poszybowały?

- Opłata od mieszkańców ma być tak skalkulowana, aby wystarczyła na pokrycie kosztów całego systemu gospodarki odpadami. Firma nie mogła kalkulować kosztów od innej ilości odpadów niż ta podana w zamówieniu. System jest finansowany w całości z opłat mieszkańców. Każdy chyba czyta i słyszy w mediach co się dzieje na rynku gospodarki odpadami.

Związek Międzygminny „Selekt” zrzesza 17 Gmin, czy problem z niedoszacowaniem kosztów obsługi rocznej dotyczy całej siedemnastki?

- Wszystkie informacje dotyczące przetargu znajdują się na naszym BIP-ie na platformie zakupowej. Wynik przetargu nie jest spowodowany niedoszacowaniem kosztów obsługi, to szalejące ceny na rynku gospodarki odpadami, wzrost z miesiąca na miesiąc kosztów działalności gospodarczej i niestabilne prawo, które powoduje wiele niewiadomych. To wszystko wpływa na podniesienie kosztów.

Obecnie mieszkańcy płacą za odbiór odpadów 13 zł od osoby. Od kiedy Związek Międzygminny „Selekt” przewiduje podwyżki dla mieszkańców? Jakie to będą podwyżki? Czy zostaną rozłożone na etapy?

- Po otwarciu ofert 7.01.2020 r. i poznaniu ceny na bramie Instalacji Komunalnej w Piotrowie Pierwszym będziemy mogli wyliczyć stawkę opłaty od mieszkańca. Przypuszczać należy, że podwyżka będzie znaczna. Kwotowo dziś nie jestem w stanie podać bez poznania najważniejszych dwóch składowych tj. ceny na bramie i kosztów zbiórki i transportu. Nie ma możliwości wprowadzenia zmian etapami. Nie będę mogła podpisać żadnej umowy dopóty, dopóki nie będzie dokonana zmiana stawek i nie znajdą się odpowiednie zmiany w planie finansowym i WPF-ie Związku. Zmiana stawek poprzez podjęcie uchwały na Zgromadzeniu Związku, a następnie musimy poinformować wszystkich podatników. Nie następuje to przez obwieszczenie czy ogłoszenie, lecz poprzez zawiadomienie podatników pismem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po ewentualnym podjęciu uchwały przez Zgromadzenie musi być ona zweryfikowana przez RIO i Wojewodę, a następnie opublikowana. Następnie przygotowanie pism do wysyłki – łącznie ok 80 tysięcy pism. Jest to praca na dobre 2-2,5 miesiąca, po godzinach i we wszystkie soboty. Oprócz wysyłki pism musimy wykonywać swoje zadania bieżące. Poprzednia zmiana ceny kosztowała Związek około 600 tysięcy złotych/ papier, tonery koperty, zwrotki, usługi pocztowe, nadgodziny pracowników/

Podwyżki będą dotkliwe dla budżetów domowych. Czy po ich wprowadzeniu ceny mają szansę pozostawać przez dłuższy na tym poziomie? Czy jest istnieje zagrożenie kolejną podwyżką?

- Tego nikt nie wie. Rządzi niewidzialna ręka rynku. Może wreszcie zostanie przez decydentów wprowadzona rozszerzona odpowiedzialność producenta, oby jak najszybciej to ceny powinny trochę przystopować. Sami, my konsumenci też mamy znaczący na to wpływ na opłaty- nim coś kupimy to należy się zastanowić dwa razy. Zanim wystawimy szafę czy tapczan na wystawkę to może zastanowimy się, czy komuś to by się jeszcze nie przydało.

Reklamacje dotyczące jakości usług, związanych z odbiorem odpadów, wpisały się w naszą rzeczywistość. Brak terminowości, nieodbieranie odpadów w terminie, niepozostawianie worków na odpady, uszkodzenia pojemników, itd. - to częste powody reklamacji, które oprócz ZM CZO „Selekt”, trafiają niestety do Urzędu Gminy Dopiewo. Obwiniane są władze samorządowe, a nie wykonawca usług, który ma umowę ze Związkiem. Czy ZM CZO Selekt znalazł sposób na egzekwowanie jakości usług od wykonawców? Czy jest szansa, że reklamacji w 2020 r. już nie będzie? Czy wzrost cen daje gwarancję braku reklamacji? Czy doszły Panią słuchy o planach inwestycyjnych i organizacyjnych, które te firmy zamierzają poczynić, żeby obsługiwać Gminę sprawniej - o zakupie dodatkowych śmieciarek, zatrudnieniu dodatkowych pracowników?

- Firmy nie dzielą się z nami informacjami dotyczącymi ich planów inwestycyjnych. Co do reklamacji - wszystko zależy od ludzi i tych co odpady wystawiają i tych co je odbierają. Generalnie firmy borykają się z brakiem pracowników, dużą ich rotacją. W wielu firmach zatrudniani są obcokrajowcy, którzy nie zawsze znają w miarę dobrze nasz język.

Odbiór odpadów ma być częstszy. Przez cały rok ma obowiązywać zasada „2x w miesiącu” – dla wszystkich rodzajów odpadów (papier, plastik, metal, bioodpady, zmieszane), poza szkłem. Obecnie zimą zbierano 1x. Czy wzrost częstotliwości ma duży wpływ na cenę (zebrać trzeba to samo, choć podzielone na pół, więc ilość śmieci nie wzrośnie; wzrośnie ilość km do przejechania i rbh).

- Oczywiście, że wzrost częstotliwości ma wpływ na cenę. Przecież to czas pracy - ludzi, sprzętu, paliwo. Również sposób wystawiania odpadów selektywnych ma duży wpływ na ceny- mieszkańcy nie zadają sobie ani trochę wysiłku, by odpady np. plastikowe zgnieść, aby pomniejszych ich objętość w worku. To powoduje, że firmy objętościowo przewożą tych odpadów bardzo dużo natomiast wagowo to ilości znikome i potem w kalkulacji kosztów wysokie ceny za zbiórkę odpadów np. selektywnych.

Odbiór odpadów z terenu Gmina Dopiewo stał się tematem częstych dyskusji, rozmów, reklamacji. Wcześniej nie budził kontrowersji, nie istniał. Dlaczego tak jest? Jak to wygląda w innych gminach należących do Związku, których obsługa przebiega według podobnych procedur i realizowana jest według tych samych zasad? Czy wszyscy borykają się z problemami? Czy wszędzie Związek „Selekt” odnotowuje podobne problemy i podobną ich skalę?

- Z innymi gminami nie ma większych problemów. Firma obsługująca Gminę Dopiewo świadczy usługi również w Gminie Zbąszyń i tam bez zakłóceń. Drobne problemy zdarzają się wszędzie. To normalne, ale takie problemy jak na terenie Gminy Dopiewo nie występują to w żadnej innej gminie.

Jaki jest związek między zapisanymi ustawowo wzrostami opłaty środowiskowej a wzrostami cen za odbiór śmieci od mieszkańców? Dlaczego opłata środowiskowa rośnie? Dlaczego wywóz odpadów ma kosztować mieszkańców więcej?

- Opłata środowiskowa ma bardzo duży wpływ na cenę za przyjęcie odpadów na instalację. Obecnie, w myśl rozporządzenia Rady Ministrów, nastąpi kolejny jej wzrost ze 170 zł na 270 złotych od 1.01.2020. Jaki związek to ma z cenami - jak instalacja musi pokryć te koszty to podnosi ceny za przyjęcie. Nie ma innej możliwości, jest to jedna ze składowych ceny na bramie instalacji za przyjęcie odpadów do zagospodarowania.

Czy Pani zdaniem sprawdził się „system workowy”? Czy będzie kontynuowany i w jakimś zakresie? Z perspektywy Urzędu Gminy Dopiewo wygląda to źle, zwłaszcza w miejscowościach dużych jak Skórzewo, Dąbrówka, Zakrzewo. Urząd stał się miejscem pobierania brakujących worków, których w ogóle nie zostawiła lub zostawiła w zbyt małej liczbie firma odbierająca odpady

- W wielu gminach system workowy się sprawdził, ale kosztowny. Worki biodegradowalne kosztują ponad 1 zł za sztukę Od 1 stycznia system workowy pozostaje do zbiórki tworzyw, papieru i szkła. BIO/ w tym zielone/ tylko w pojemnikach, a odpady do tego pojemnika należy wrzucać tylko luzem.

Bioodpady. Gdzie można kupić pojemnik na bioodpady. Jakie pojemniki poleca ZM CZO Selekt? Czy pojemniki można wydzierżawić czy trzeba kupić?

- Związek nie może wskazywać, gdzie mieszkaniec ma kupić pojemnik. W ulotkach dostarczonych mieszkańcom za pośrednictwem Poczty Polskiej była wyczerpująca informacja. Przesłaliśmy również materiały do każdej gminy członkowskiej z prośbą o publikacje na stronach gminnych i w prasie lokalnej. Pojemniki muszą być koloru brązowego z napisem BIO, spełniające normę EN-840. Zalecamy pojemniki typowe, przeznaczone do BIO.

Bioodpadami trzeba się zająć od początku roku, ale nie ma wyłonionego wykonawcy na cały rok – czy będzie trzeba zwracać wydzierżawione pojemniki, jeśli przetarg wygra ktoś inny niż Alkom?

- Pojemniki to sprawa właścicieli, zarządców i administratorów nieruchomości czy je zakupi, czy wydzierżawi. Obowiązkiem od 1 stycznia jest wyposażyć nieruchomość w pojemnik do BIO. Zwolnieni z tego obowiązku są właściciele nieruchomości jednorodzinnych, posiadający kompostownik przydomowy.

Czy badają Państwo skuteczność własnych akcji informacyjnych? Jakie zamierzacie wprowadzić innowacje, żeby mieszkańcy czuli się dobrze poinformowani?

- A czy jest to w ogóle mierzalne ? robiliśmy bardzo wiele, by poinformować społeczeństwo. Za pośrednictwem poczty nadaliśmy 90 tysięcy druków bezadresowych, na każdym piśmie wychodzącym na drugiej stronie informacja o prawidłowej segregacji, plakaty do wspólnot i spółdzielni przesłane, artykuły w gazetach o zasięgu powiatowym - Nasz Głos Poznański dociera do Dopiewa - informacje przesłane do gmin i publikowane na stronach, informacje na stronie Związku, realizacja programu edukacyjnego nie po raz pierwszy w jednostkach oświatowych, które się zgłosiły. Informacji mnóstwo, nie mówiąc już o ogłoszeniach w mediach publicznych sponsorowanych przez Ministerstwo Środowiska. Co jeszcze Pan proponuje?

Mówi się, że bioodpady będą odbierane tylko z pojemników? Czy to prawda? Nie obawia się Pani lawiny reklamacji, wynikających ze zbyt oszczędnie określonej ilości bioodpadów. Przecież w okresie jesiennym, kiedy drzewa i krzewy w ogrodach gubią liście, przed posesją mieszkańcy wystawiają od kilku do ponad dwudziestu worków z liśćmi. Okresem kumulacji w bioodpadach są też wiosenne porządki w ogrodach i cięcia. Nie uważa Pani, że jeden pojemnik na bioodpady, to za mało i że ZM „Selekt” sam sobie montuje bombę.

- A kto powiedział, że mieszkaniec ma mieć tylko jeden pojemnik? Gdzie jest zapisane, że my ograniczamy ilość bioodpadów? Nic mi o tym nie wiadomo. Nie ma reglamentacji w ilości odpadów BIO. Mieszkaniec może mieć więcej pojemników, tyle ile potrzebuje. Może je zakupić, a jak będzie miał jeden, a w pewnych okresach będzie potrzebował więcej pojemników a kupować nie chce, to będzie mógł za odpłatnością je wynająć od firmy odbierającej odpady. Zawsze może zawieźć odpady BIO na PSZOK. Mimo, że ustawodawca dał możliwość zaprzestania odbioru odpadów BIO z PSZOK jeżeli odbiera się je z nieruchomości to zdecydowaliśmy nadal te odpady przyjmować na PSZOK. Na PSZOK nie będą tylko mogli wozić odpadów BIO mieszkańcy, którzy zgłoszą kompostownik i skorzystają z ulgi w opłacie

Co się stanie jeśli mieszkaniec nie wyposaży posesji 1 stycznia 2020 r. w pojemnik na bioodpady? Czy grożą mu jakieś sankcje? Czy ZM CZO Selekt planuje dodatkowe akcje informacyjne?

- Jakie dodatkowe akcje informacyjne, bo teraz to już nie rozumiem pytania. Informacji jest bardzo obszerna i przekazywana wielotorowo. Wystarczy tylko interesować się choć trochę życiem publicznym. Co jak nie będzie pojemnika na BIO- jeżeli mieszkaniec nie będzie miał pojemnika na BIO i kompostownika, a tego typu odpady znajdą się w zmieszanych to decyzją nałożymy czterokrotność opłaty od każdej zadeklarowanej osoby.

Zna Pani ZM CZO „Selekt” jak własną kieszeń. Od wielu lat jest Pani jej prezesem Związku Międzygminnego, zna problemy i możliwości, ma wiedzę wynikającą również z praktyki? Do kiedy będzie / może Pani sprawować obowiązki? Czy jest to w jakiś sposób ograniczone?

- Nie ma ludzi wszechwiedzących, a jeszcze przy tak zmieniającym się prawie trudno jest nieraz nadążyć. W samorządzie funkcjonuję od ponad 21 lat. W Związku szefuję Zarządowi od ponad 15 lat. Po każdych wyborach samorządowych następuję zwołanie Zgromadzenia Związku nowej kadencji, gdzie przedstawiciele gmin wybierają swoje władze na następną kadencję. Obecna trwa 5 lat - tak jak w każdym samorządzie w Polsce. Na przestrzeni moich lat pracy jeszcze nigdy nie było takich zawirowań w dziedzinie odpadów jak obecnie, takiej niestabilności przepisów i problemów w ich interpretacji, takich problemów na etapie zamówień publicznych i szalejących cen w odpadach.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał: Adam Mendrala
fot. Archiwum D. Lew - Pilarskiej

odpady BIO

czy w związku z tym, że przetarg jest nierozstrzygniety obowiązują nas od 1 stycznia te odpady (i pojemniki) BIO? czy nie?

Re: odpady BIO

czy [...] obowiązują nas od 1 stycznia te odpady (i pojemniki) BIO? czy nie?

Tak (źródło)

Przeczytałem wywiad

Przeczytałem wywiad z panią Pilarską i stwierdziłem że ona musi żyć w alternatywnej rzeczywistości. Nowy rok za moment i nie ma żadnego harmonogramu na styczeń. Nic nie wiadomo czy jest jakaś umowa na te dwa miesiące zanim coś nie wyniknie z przetargu. Dlaczego rada gminy z wójtem stwierdzili żeby siedzieć w tym dziadostwie skazując mieszkańców na beznadziejną usługę to ja naprawdę nie rozumiem. Może mi ktoś rozjaśni ten problem?

Harmonogram 2020

nie ma żadnego harmonogramu na styczeń

Dla części członków Selektu harmonogramy tymczasowe na styczeń/luty są juz opublikowane (źródło). Gmina Dopiewo nadal nie ma takiego, pewnie pojawi się znowu rzutem na taśmę - możliwe, że w Sylwestra ?

Harmonogram styczeń/luty 2020

Dziś został opublikowany harmonogram wywozu odpadów w Gminie Dopiewo na okres styczeń-luty 2020. Dostępny jest zarówno na stronie urzędu, jak i na stronie Selektu:

PS. Z czytelnością tego czegoś jest naprawdę słabo...

Jeszcze słabiej z jakością usług

Od pól roku piszę de Selektu w sprawie ich niechlujnej obsługi. Śmieci potrafiły zalegać na ulicy przez prawie tydzień zanim zostały odebrane. Tłumaczono to chwilowymi trudnościami technicznymi związanymi z taborem. Przez pół roku???
Dzisiaj, czyli dzień po terminie wywozu widzę, że selektywne odpady zostały odebrane tylko w części. Tzn., panowie odebrali tylko po jednym worku z plastikiemi i tekturą. Resztę zostawili. Mimo umieszczenia śmieci we właściwych workach. Przy odbiorze szkła zbili butelkę i tak sobie ją zostawili na chodniku i jezdni. Śmieci zmieszane nieodebrane...
Wysłałem reklamację do Selektu i oświadczyłem, że nie będę płacił dopóki nie zaczną wywiązywać się z umowy tak, jak robią to odbiorcy usługi - wystawiamy na czas pojemniki, segregujemy właściwie odpady- czyli terminowo i starannie.
Może większa skala reklamacji i opóźnionych płatności spowoduje wreszcie, że ktoś w selekcie podrapie się po głowie i zechce rozwiązać problem.

Odpady BIO - harmonogram odbioru

Pomimo konieczności posiadania pojemnika na odpady BIO od stycznia 2020, w harmonogramie na styczeń i luty nie przewidziano odbioru tych odpadów. Jak długo mam w związku z tym je gromadzić? Ile kupić pojemników? W jakich warunkach je przechowywać, jeśli zostaną odebrane np. dopiero w maju?
Mam nadzieję, że przeoczyłem jakąś informację, bo trudno mi w to uwierzyć...

chyba coś przeoczyłes, faktem

chyba coś przeoczyłes, faktem jest że ten harmonogram jest mega nieczytelny...
u mnie są odbiory co 2 tygodnie - 2 w styczniu (15, 29), potem 2 w lutym.

Dwie oferty

Do południa 7 stycznia br. można było składać oferty na wywóz odpadów z naszej gminy. Dziś ukazał się protokół otwarcia ofert (źródło).

ALKOM Firma Handlowo-Usługowa
ul. Falista 6/1
12.275.795,16 zł

PHU Komunalnik Sp. z o.o.
ul. Św. Jerzego 1A
50-518 Wrocław/O Nysa
10.875.790,08 zł

Informacja o wyborze wykonawcy powinna się pojawić wkrótce.

I co dalej?

W sumie ciekawe co dalej z tym Selekt zrobi. Bo wyszło na to, że w unieważnionym wcześniej postępowaniu oferta Alkomu była tańsza niż obecnie ta niższa kwota Komunalnika. Zmienił się bowiem okres obowiązywania umowy z 36 na 34 miesiące. Plus trzeba doliczyć jakąś kwotę za styczeń-luty 2020 jako koszt zamówienia z wolnej ręki od Alkomu.

 1. 10.787.904,00 / 36 = 299.664,00 zł (średnio miesięcznie, Alkom z pierwszego podejścia)
 2. 10.875.790,08 / 34 = 319.876,18 zł (średnio miesięcznie, Komunalnik z drugiego podejścia)

Może też zastanawiać co wpłynęło na kalkulację Alkomu, że tak mocno podniósł cenę ofertową pomiędzy dwoma postępowaniami. No cóż, tego się pewnie nie dowiemy ale takie prawo rynku - kto da niższą cenę, ten ma szansę.

Odpowiedź wydaje się prosta.

Odpowiedź wydaje się prosta. Może oni nie chcą wygrać :)

Unieważnienie nr 2

Drugie postępowanie i drugie unieważnienie (link). Powód ten sam co poprzednim razem. No to czekamy na podejście nr 3 ?

Podejście nr 3

Zgodnie z planem pojawiło się kolejne postępowanie (już trzecie), które ma wyłonić wykonawcę w zakresie odbioru i transportu odpadów z gminy Dopiewo w okresie od 1 marca 2020 do 31 grudnia 2022 r. Na chwilę obecną termin składania i otwarcia ofert to 29 stycznia 2020 r. ale ten termin może ulec zmianie jeśli pojawią się jakieś pytania w trakcie postępowania. Szczegóły na stronie: https://platformazakupowa.pl/transakcja/302740

PS. Spośród pozostałych członków trzecie postępowanie dotyczy także gmin: Brodnica, Dolsk, Grodzisk Wlkp., Kamieniec, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo, Zbąszyń.

BIO

Właśnie mnie kolega mieszkający w Poznaniu poinformował, iż miasto Poznań przesunęło termin rozpoczęcia i egzekwowania segregacji BIO do czerwca tego roku.
Dlaczego Pani Prezes Selektu tak się spieszy ?
Gdzie jest haczyk ?
A może jakiś cwaniak nakupił brązowych pojemników i nie może sprzedać ?
Pamiętacie awanturę z gaśnicami do samochodów swego czasu ?
A dlaczego nikt nie proponuje zastępczo montażu młynków koloidalnych w każdej kuchni ?
Dużo pytań

LoL XD

Dużo pytań

Jakby porównywać GOAP do Selektu to w ogóle robi się ciekawie. Ale największy ubaw - jak to mawia młodzież: LoL XD - wiąże się ze specjalną ulgą za posiadanie kompostownika. Warto zauważyć, aby urwać te cenne 2 zł trzeba złożyć korektę deklaracji, ale nie wcześniej niż 1 kwietnia br. no chyba, że wojewoda coś namiesza.

Pogadanka o niczym

Wczoraj odbyła się komisja radnych (link), która poza standardowymi punktami miała dodatkowo wyjaśnić radnym ostatnie wątpliwości i skargi związane z odbiorem odpadów z naszej gminy. To nie pierwsze tego typu spotkanie w gminie, kiedyś coś podobnego już miało miejsce. I mam swoiste déjà vu, bo pytania były podobne, tak samo podobne były odpowiedzi. Każda ze stron powiedziała co wiedziała, i znikąd nadziei na poprawienie sytuacji. Nie wiem na co czekają radni bo w mojej ocenie taka pogadanka o niczym na pewno ani nie uspokoi nastrojów, ani nie zmniejszy ogromnego chaosu informacyjnego, i na pewno nie wniesie nic do poprawy jakości w odbiorze.

To nie kryzys, to rezultat

Jak mawiał Stefan Kisielewski "To nie kryzys, to rezultat". To jest rezultat centralnego sterowania wywożeniem odpadami i zajęciem się tematem przez rząd.

Wywóz śmieci kontrolowany przez urzędy musi być drogi i niewydolny tak samo jak służba zdrowia, system emerytalny etc.

Co tam się działo

Troszkę wiemy. Wiemy, że radny Dorna z nostalgią wspominał czasy gdy śmieci wywoził TP-KOM z Tarnowa. Skoro zatem było tak dobrze, to dlaczego to zmieniono?. Firma ALKOM chce ponad 10mln za wywóz (a SELEKT daje 4mln.) To się "nie pożeni". ALKOM jest monopolistą. Innych firm wolnych na rynku nie ma. Żeby obsłużyć takiego Selekta to trzeba posiadać ze 100 co najmniej śmieciarek. To oznacza zatrudnienie ok 200 pracowników, niektórych ze specjalnymi kwalifikacjami. Do tego ze setka administracji, serwisu itd. Same koszty osobowe takiego ALKOMU oceniam bardzo ostrożnie na ok. 200000zł. miesięcznie. A gdzie sprzęt paliwo, opłaty administracyjne itd. Żeby nie przedłużać. Wnioski są proste. BĘDZIE DROGO a może nawet BARDZO, BARDZO DROGO. Pretensje nie do Wójta, tylko do ustawodawcy. Oblicza niektórych jeszcze wiszą na plakatach. Szczególnie przy wjeździe do Skórzewa od strony Dąbrówki.

Billboardy wyborcze a sprawa śmieciowa

Oblicza niektórych jeszcze wiszą na plakatach. Szczególnie przy wjeździe do Skórzewa od strony Dąbrówki.

Bogata ta partia PiS. Wybory parlamentarne dopiero w 2023 a ci już się reklamują ?

Pretensje, ale do kogo?

Pretensje nie do Wójta, tylko do ustawodawcy.

Jak działa na tzw. zwykłych ludzi fakt, że kolejni samorządowcy w temacie śmieci główne tłumaczenie opierają na spychologii "to nie my, to oni" okraszone wymownym rozłożeniem rąk w geście bezradności? To działa jak czerwona płachta na byka.

Bezradnie ręce rozkłada wójt, rada gminy, zarząd selektu, zgromadzenie selektu, wykonawca. Winna jest ustawa - wyrokują. No ale jak tu wylać pomyje na jakiś rząd znany tylko z telewizji. Pomyje należy wylać tam gdzie jest geograficznie najbliżej, czyli na wójta. Dla politycznych przeciwników wójta to oczywiście darmowe paliwo. Ale jak tak dalej pójdzie, to docelowo nie będzie wójta, samorządu, radnych - no chyba, że w formie fasady na zasadzie funkcji naczelnika namaszczonego przez jedyną słuszną władzę. Gównoburza wokół śmieci to nie żaden kryzys, to rezultat - jak wcześniej inny napisał. I mam wrażenie, że nie ma tu żadnych przypadków losowych. Tak miało być, ciąg dalszy nastąpi.

z nostalgią wspominał czasy

z nostalgią wspominał czasy gdy śmieci wywoził TP-KOM z Tarnowa.

przyznaję, że ja też z nostalgią wspominam czasy TP-KOM - tam przynajmniej data wywozu śmieci zamieszczona w harmonogramie była 100% obowiązująca i oznaczała, że śmieci znikały tegoż dnia o godzinie 7.

Data wywozu śmieci w grafiku ALKOMU oznacza to, że w ciągu 3 najbliższych dni śmieci prawdpodobnie znikną...
i dostanie się łaskawie np. 2 żólte worki - choć wystawiło się 6 w rożnych kolorach
(przy czym do niedawna jak się wpakowało makulaturę do worka żoltego albo zielonego to nie robiło to żadnej roznicy, smieci były odbierane; teraz już panowie zaczęli zostawiać, jesli kolor nie zgadza się z zawartością)

Tak dziadowskiej firmy to ze świecą szukac..
i za tą dziadowską usługę jeszcze będziemy płacić 2 razy tyle co dotychczas.

I co to będzie?

Ano będzie "d...pa i kamieni kupa" jak powiedział pewien polityk. Obecna władza ewidentnie gra na bankructwo samorządów. Wprawdzie najbardziej im zależy na dużych miastach, ale i maluczkim się oberwie. W takiej Warszawie podwyżki za śmieci mają ponoć wynieść 400%. I kto jest winny? Oczywiście Tusk. Ale trudno oczekiwać racjonalnej reakcji od społeczeństwa, które nie odróżnia władzy wykonawczej od ustawodawczej a ustawy od rozporządzenia itd. Liczy się "micha" i "kredkowe". Marny los Wójtów, Prezydentów i Burmistrzów.

niech gmina sama zakupi

niech gmina sama zakupi smieciarki uzywane/wyleasinguje i sama wozi, wyjdzie max 2 mln PLN

To się chyba nie uda

Inwestor, który zbudował sortownię śmieci i kompostownię i w ogóle odbiera śmieciory od Selektu zagwarantował sobie w umowie (ponoć-tak twierdzi Selekt) monopol do 2037r. Umowę z Selektem zawarła nasza i inne okoliczne gminy.
Umowę z Alkomem zawiera Selekt (a nie Gmina). A zatem mamy umowę na obsługę naszej gminy z Selektem na ileś tam (ciekawe na ile) lat. Bedzie jakiś odważny Wójt żeby to zerwać i radzić sobie samemu?. Taką decyzję musiała by chyba podjąć Rada Gminy i powierzyć wykonanie Wójtowi. Widzicie już w wyobraźni co będzie się działo dalej?
"Wiadomości z Torunia: Śmieciarki z GPS-em i klimatyzacją. Koszt: 860 tys. zł i 470 tys. zł". Pewnie z 10 by trzeba kupić tak na początek. Prezes naszego ZUK zapewne aż przebiera nogami z radości na wieść o takich wydatkach, obowiązkach i "jobach" jakie będzie zbierał od wdzięcznych mieszkańców.

Wyjście z Selektu

W temacie opuszczenia Selektu można by książkę napisać, ale nie zamierzam. Ale polecam prześledzić case study Mosiny, która się na to porwała. Co prawda w internecie są tylko cząstkowe informacje na ten temat ale dla "kumatych" materiału nie brakuje. Można zacząć od tego: link.

Gdyby uwarunkowania organizacyjno-ekonomiczne na to pozwalały, to myślę że wójtowie z Dopiewa, Komornik czy Stęszewa też już dawno powiedzieliby bye-bye Selektowi. Gdyby się dało, można by też próbować się przenieść do GOAP-u. Ale trzeba by liznąć trochę wiedzy i matematyki najpierw. Zwłaszcza matematyki, jeśli chodzi o ten żarcik wyżej z dwoma milionami.

Tak czy siak to radni mają kompetencje aby w formie uchwały rady gminy do połowy roku zdecydować o wyjściu ze związku.

Wyjść z Selektu i zawiązać

Wyjść z Selektu i zawiązać gminna spółkę smieciowa, wozić śmieci swoim transportem, jedyne wyjście, ale niestety radni gminna jacy są, każdy widzi....

Do trzech razy sztuka?

Po 3. podejściu na tapecie pozostał Alkom z kwotą 12.275.790,67 zł.

Więcej na stronie platformazakupowa.pl (link).

No to BĘC

I wylądowali. Twardo i drogo. IV przetarg skończy się pewnie na 15 mln. I komu przeszkadzała ta "ciepła woda w kranie" ?. Chciał lud zmiany to ma. Płakać i płacić.

+1,5 mln

Płakać i płacić

Takie pytania retoryczne. Na co liczy Selekt unieważniając kolejne postępowania? Bo jak na razie w stosunku do 1. oferty Alkomu to oferta z 3. podejścia jest o niecałe 1.5 mln zł wyższa (dokładając minus dwa miesiące trwania umowy). Gdzie tu logika? Matematyka? Ekonomia? Oto są pytania ?

Jakieś pomysły ?

Sądząc z niektórych powyższych wypowiedzi wynika, że dawno byśmy mieli problem rozwiązany, a śmieci wywożono by za darmo (albo nawet z dopłatą) gdyby nie ci "wredni, niedouczeni, aroganccy radni i nieudolny Wójt".
Nadarza się właśnie wspaniała okazja, aby spotkać się ze swoimi przedstawicielami z Rady Gminy i Wójtem i urzędnikami i kogo tam jeszcze przyniesie na rozpoczynających się właśnie zebraniach wiejskich i omówić wszystkie aspekty "afery śmieciowej". No to dalej chłopcy i dziewczęta. Zdejmijcie te maski anonimowości, podnieście rękę do góry, przedstawcie się (odnotują to w protokole i nagrają) i zadajcie np. Panu Wójtowi konkretne pytanie. Zobaczymy ilu będzie odważnych.

No i znowu

Kolejne (trzecie) unieważnienie postępowania na odbiór odpadów z naszej gminy (sektor IV).

Podejście nr 4

Ten wątek zdaje się nie mieć końca... czyli podejście czwarte (link). Termin otwarcia ofert: 19 lutego br.

Śmieciowy Poker

Jedna ze stron musi ustąpić albo spotkać się w połowie. Gmina chce dać max 5 MLN a Alkom chce odbierać za 12 MLN . Ja się tylko zastanawiam czy jeżeli w końcu Gmina zgodzi się na te 12 MLN (bo inaczej co? ) to czy te opłaty, które i tak poszły o 100% do góry pójdą do góry jeszcze o 100%? Czy aktualnie te 27 PLN zostało obliczone w oparciu o to, że Alkom zrobi wywóz za 5 MLN? Bo jeśli nie to będziemy mieli opłaty 54 PLN za osobę bo przecież te 7 MLN różnicy Gmina na nie zapłaci tylko mieszkańcy.
A jeśli tak będzie to...obawiam się, że śmieci znowu będą płonąć i pojawiać się w lasach.

A może gmina...

utworzy własną firmę która zajmie się po kosztach wywózką?

Zebrania wiejskie

Jak już pisałem wcześniej - rada gminy nie informuje wcale w tym zakresie czy warto opuścić Selekt, czy to ma sens, jakie są kalkulacje, co wchodzi w skład opłaty śmieciowej i jeszcze można zadać dziesiątki innych pytań...

Szansa na bezpośrednie zadanie pytań będzie już wkrótce, więcej informacji na stronie UG (link).

Co dalej ze śmieciami

Tak się zastanawiam co dalej? Harmonogram wywozu śmieci jest do końca lutego...przetarg nie została zakończony. Czy najbliższe dni będą ostatnimi kiedy zobaczę w tym życiu u siebie pod domem śmieciarkę? Quo vadis Gmino?

Otwarcie nr 4

Na zachodzie bez zmian (źródło). Jedna oferta (Alkom), cenowo chyba podobnie bo okres skrócił się o miesiąc (11.887.634,12 zł brutto). Ciekawe co dalej ?

Unieważnienie nr 4

Postępowanie unieważnione (to już czwarte - źródło). Co jednak warto zauważyć, po raz pierwszy Selekt zwiększył kwotę, bo do wysokości 6.041.705,31 zł. Jednak to nadal niemal połowa tego, co proponuje jedyny chętny Alkom, czyli 11.887.634.12 zł.

Zamówienie na odbiór odpadów z wolnej ręki kończy się wraz z końcem lutego br. Także co będzie dalej? Czekam na kolejny odcinek opowieści...

Jak to zrobić

Czyli jak zmusić właścicieli nieruchomości do płacenia za rzeczywistą ilość mieszkańców. A trzeba to zrobić, bo Polak już tak to ma w genach, że nie rozróżnia władz samorządowych (czyli własnych) od państwowych. Dla niego każda władza jest opresyjna i chciwa. A zatem "obowiązkiem obywatelskim" jest kłamać, oszukiwać, nie płacić opłat-jakichkolwiek. Rozwiązanie jest proste. Każdy wypełnia ankietę o ilości zamieszkujących w danym domu. Ankieta ma takie malutką czcionką zamieszczone pouczenie rodem z Kodeksu Karnego o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Później wystarczy ogłosić nagrodę za złożenie donosów na oszustów. Myślę, że po pierwszych pięciu wyrokach więzienia problem zniknie na zawsze. Proste ?

nie proste

@Realista- musiałbyś znaleźć uzasadnienie na to, że ta śmieszna deklaracja, to zeznania:D Problem jest w tym, że niektórzy mogą nie wiedzieć jak zadeklarować- i wcale nie muszą oszukiwać. To, że Ty masz jasną sytuację, bo sobie mieszkasz 7 dni/ tydzień w Gm. Dopiewo, to fajnie, ale świat (na szczęście zresztą) nie jest jednowymiarowy. Interpretacje przepisów zakładają, że obowiązek zapłaty ma powstawać w miejscu, gdzie dochodzi do generowania śmieci- też super: literalnie, jak wyrzucę cyklicznie u Ciebie w domu papierek, to będziesz musiał mnie wpisać na deklarację.
Idiotyczne przepisy i zapisy, powodują chęć ich ominięcia i to jest prosta zależność. Prawo tworzyć trzeba umieć.
A jak chcesz żyć w kraju donosicieli, to żyj- też stereotypowo polska mentalność, zdaje się, donosić na sąsiada. Pewnie będzie Ci dobrze, do czasu jak ktoś doniesie, że nie przestrzegasz jakichś przepisów- drogowych na przykład;)

Przepisy

Idiotyczne przepisy i zapisy, powodują chęć ich ominięcia i to jest prosta zależność.

Oczywiście, to co mamy teraz w kwestii formalno-prawnej jest dalekie od ideału, ale co jeszcze śmieśniejsze, że nawet nie ma zgody czym jest ten ideał. Chodzi o to, że nadal nikt nie wymyślił rozwiązania takiego, które każdemu by pasowało.

Zamiast tego nie dość, że wiele osób świadomie nie deklaruje stanu rzeczywistego, to jeszcze rośnie dług tych, którzy formalnie płacić powinni zgodnie z deklaracją. Ostatnia informacja jest taka, że mieszkańcy naszej gminy deklarujący ale nie płacący dobijają do kwoty 2 mln zł na minusie. I tu kolejny problem, bo gdy nie płacimy rachunku za prąd czy gaz, to reakcja jest szybka i konkretna - media zostają odcięte. Nikt też nie deliberuje ile jest mieszkańców, czy są typem domatorów czy też nomadów. A jak do tego podchodzi Selekt w temacie śmieci? No właśnie - tego nie wiadomo. Jeśli jednak ktoś nie reguluje opłat i mimo to jego śmieci są odbierane, to tylko można spodziewać się, że po podwyżkach dziura budżetowa zacznie rosnąć w trybie wykładniczym.

Co do płatności to dwa lata

Co do płatności to dwa lata temu coś mi się popierdykało i przez dwa miesiące nie płaciłem. Po kilku dniach od kolejnej płatności miałem telefon że mam zaległość. Pani miła i bezproblemowa. Zapłaciłem zaległości i ustawiłem polecenie zapłaty na odpowiednią kwotę. Po problemie.
Właściwa sytuacja miała też miejsce po urodzeniu się moich bliźniaków. Zgłosiłem nowych członków rodziny po 3 miesiącach chyba bo wcześniej głowy do tego nie było. Nowa deklaracja i te sprawy. W związku z tym że w deklaracji podaje się datę urodzenia a miejsce zameldowania dzieciaki od początku miały Skórzewo to musiałem zapłacić wstecznie. I to znowu korekta polecenia zapłaty i po kłopocie. Tak wiem że powinno się wpisywać w przelewie w tytule za jaki miesiąc się płaci ale Pani powiedziała że to nie jest problem :)
Co do wcześniejszych postów o ilościach wyprodukowanych na mieszkańców śmieciach, jest to zatrważające. Moja już 4 osobowa rodzina nie zapełnia 120 litrowego pojemnika raz na dwa tygodnie nawet w połowie. Widzi się na osiedlu śmietniki zapełnione po brzegi z uniesioną klapą ale żeby to były setki kilogramów miesięcznie to lekka przesada...

Podejście nr 5

Trochę zalatuje nudą, ale mamy podejście piąte na wywóz odpadów z terenu gminy Dopiewo w okresie od 1.04.2020 r. do 31.12.2022 r. Planowane otwarcie ofert: 9.03.2020 r. (źródło)

Stanowisko Rady Gminy Dopiewo

Można odnotować, że Rada Gminy Dopiewo wskutek ogromnej fali niezadowolenia społecznego dziwnym trafem spostrzegła, że "coś jest nie tak". Na temat treści stanowiska (źródło), terminu jego uchwalenia a także spodziewanej reakcji Selektu pozwolę sobie tego nie komentować, bo szkoda słów. W każdym razie zakładam, że radni poczuli się, że "zrobili swoje" na tyle ile umieli. No cóż, tak to właśnie wygląda ta praca naszych radnych...

Na szczególną uwagę zasługuje to wielkie odkrycie radnych po tylu latach:

Pracownicy urzędu informują nas, że najczęściej są pierwszym odbiorcą niezadowolenia mieszkańców w związku z niewłaściwym wykonywaniem usług wywozu odpadów, przez telefon wysłuchują często bardzo przykrych zażaleń na działalność firmy...

Aktualna cena wywozu śmieci

Hej, czy ktoś z Was może mi powiedzieć, jaka jest aktualna cena wywozu śmieci per osoba ze Skórzewa? Zastanawiam się, czy nie ominęła mnie jakaś podwyżka.

Do źródła

W takich kwestiach porady na forum to chyba nie jest najlepszy pomysł ? więć trzeba pytać u źródła aby uniknąć kolejnego fakenewsa: http://www.czo-selekt.biuletyn.net/

Selekt nowe stawki

Odebrałam ostatnio pocztą informację z SELEKT na temat nowych stawek od kwietnia 2020. Jeżeli kogoś "ominęły" podwyżki, to teraz będzie na bieżąco ;-)

Otwarcie nr 5

Z kronikarskiego obowiązku wrzucam screen z piątego otwarcia. Strona źródłowa: link.

Selekt i Alkom spotkają się w

Selekt i Alkom spotkają się w połowie roku za podaną wyżej cenę.

sposób na zmowę cenową

Sposobem na zmowę cenową jest niezależna konkurencja. Ustawa śmieciowa zniewala Polaków do poddania się presji monopolisty lub kilku w zmowie. Należy doprowadzić do możliwości samodzielnego wywozu śmieci ze swojej posesji (jest to możliwe tylko w przypadku budownictwa jednorodzinnego) lub zorganizowania cyklicznego wywozu z określonego rejonu. Biurokraci z gminy żyjący z podatków mieszkańców powinni umożliwić to zaradnym mieszkańcom zamiast pierdzieć w stołki między 8-16 oraz kwękać o swojej niemocy. Nie umiesz, nie możesz - WON do pracy na kasie .

Mamy zwycięzcę :)

Po długich bojach wygrywa... uwaga... Alkom :)

And the winner is...

No cóż, koronawirus również pokonał Selekt.

Informacja o wysokości oplat

Zgodnie z informacją na stronie Selekt, informację o zmianie stawek powinniśmy otrzymać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Kwiecień ma się ku końcowi, a informacji brak. Czy Selekt rozsyła takie pisma?

Ja dostałem 2 takie same, w

Ja dostałem 2 takie same, w odstępie kilkunastu dni...

Dostałem parę tygodni temu.

Dostałem parę tygodni temu. Nie pamiętam czy ktoś był i coś podpisywałem czy po prostu znalazłem w skrzynce.
W tym miesiącu zapłaciłem już wyższą stawkę.
Nie lubię roztrząsać spraw na które nie mam większego wpływu. Mam ciekawsze rzeczy do robienia w życiu :)

Szkło

Kolejny raz z Dąbrówki nie zostały odebrane segregowane śmieci szklane - jest 30 kwietnia, a worki lezą i czekają, poprzednio 16 kwietnia również Selekt ich nie odebrał. Za niewykonaną pracę należy się mniejsza opłata więc może należy zmniejszyć kwotę za wywóz śmieci o tą część?

16 kwietnia nie odebrał

16 kwietnia nie odebrał zgodnie z grafikiem...
Szkło 2 i 30 kwietnia.

Wysyłać rkelamacje i odliczać część kosztów od ceny usługi

Prosta rzecz; na stronie SELEKTu jest formularz reklamacyjny. Ja podzieliłem kwotę miesięczną za usługę na wszystkie frakcje pomnożyłem przez ilośćich wywozów w kwietniu, do tego jeszcze dodałem element jakościowy - np nieodstawienie pojemników z powrotem.
W tym miesiącu łącznie 17 składowych usługi. Przy opłacie 81 zł/mc, daje to 4,77 zł. Niewywiezione plastik, papier, szkło 02 kwietnia , niewywiezione szkło i bio 29 kwietnia, plus pozostawienie , trzy razy porozrzucanych pojemników daje już sporą kwotę odliczenia (ponad 38zł....)
Podwyżka opłat za wywóz śmieci ponad 100%, a poziom usług taki, jak poprzednio. Ktoś tu chyba próbuje kogoś wydymać...
Wypełnienie formularza reklamacyjnego i odliczenie od opłaty miesięcznej nie trwa więcej niż 5 minut. Jalby innym się też chciało, reklamować usługę to może dałoby to do myślenia Pani Prezes SELEKTu.
Ja reklamowałem już w zeszłym roku podobne sytuacje i nawet mi nie chcieli odpisać. Ale, zgodnie z prawem , brak odpowiedzi na reklamację jest równożnaczne z jej uznaniem. Skoro im nie zależy, to dlaczego mamy przepłacać?