Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Brawo gmina Jaworze czyli blockchain w JST

Gmina Jaworze przystąpiła do testów wdrożeniowych blockchaina. Pierwszy w Polsce serwer node zamontowany w serwerowni Jednostki Samorządu Terytorialnego.

Tak mediom skomentował pomysł głosowania za pomocą blockchaina wójt Jaworza dr Radosław G. Ostałkiewicz:

Przyglądając się, chociażby z grubsza korzyściom, jakie przyniesie nam Blockchain, wymienić można, chociażby wprowadzenie głosowań przy konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim czy opiniowaniu projektów aktów prawa miejscowego. To również możliwość wprowadzenia wreszcie na szeroką skalę e-okienka, czyli umożliwienie mieszkańcom załatwiania ich spraw sprzed ekranu swojego komputera, tableta czy smartfona, czy wreszcie komunikowanie się mieszkańca z urzędem i odwrotnie poprzez tzw. lokalne cyfrowe ID, będące erzacem podpisu kwalifikowanego. Nie bez znaczenia przy decyzji o przystąpieniu Gminy Jaworze do tego niecodziennego w formie i treści partnerstwa były także zmiany w prawie, które od nowej kadencji staną się samorządową rzeczywistością, tj. wprowadzenia transmisji z obrad rady gminy oraz głosowań imiennych nad projektami uchwał i podawaniu ich spersonalizowanych wyników do wiadomości publicznej. Dlaczego tego wszystkiego nie przetestować samemu? A my – jako Jaworze – do odważnych i ciekawych należymy…

Więcej o tej inicjatywie można przeczytać:
https://comparic.pl/jedna-z-gmin-w-polsce-zaglosuj...
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25103...

Nie liczę na to, że w naszej gminie doczekamy takich rozwiązań, wszak np. dyskusje radnych na sesjach i komisjach wyglądają tak jak wyglądają. Ale cieszyć może, że są już samorządy nieco bardziej rozwinięte. Ktoś zazwyczaj musi być pionierem nowych rozwiązań.