Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

I po wyborach

Kolejne wybory za nami. Tym razem można powiedzieć, że wynik do przewidzenia choć wielu może stwierdzić, że to knock-out. 78.23% poparcia w I turze dla wójta oraz 18 na 21 mandatów w radzie gminy robi wrażenie. Poza większością KWW Adriana Napierały w skład RG weszło trzech radnych z komitetu Jesteśmy na Tak.

Lp.Liczba głosówImię i nazwiskoMiejscowośćOkręg nrKomitet
1676Piotr DziembowskiSkórzewo1AN
2649Mariola WalichSkórzewo1AN
3475Walenty MoskalikSkórzewo1AN
4285Krzysztof DornaDąbrowa1AN
5285Przemysław MilerDąbrowa1TAK
6240Piotr StrażyńskiSkórzewo1AN
7222Magdalena KaczmarekSkórzewo1AN
8194Klemens KrzywosądzkiSkórzewo1TAK
9818Justin NnoromDąbrówka2AN
10476Wojciech DornaZakrzewo2AN
11298Agnieszka GrześkowiakPalędzie2AN
12235Jan BąkGołuski2AN
13221Marta JamontDąbrówka2AN
14197Krzysztof KołodziejczykDąbrówka2TAK
15809Leszek NowaczykDopiewo3AN
16527Anna KwaśnikWięckowice3AN
17477Paweł JazyKonarzewo3AN
18443Jakub KortusDopiewo3AN
19335Mariola NowakDopiewiec3AN
20313Tadeusz BartkowiakDopiewo3AN
21307Ilona ŁysiakDopiewo3AN

Na podstawie:
https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/302105#...

NGP

Aktualizacja, godz. 10.22.: nieoficjalne wyniki z całej gminy: Adrian Napierała uzyskał 79%, deklasując rywali. Najprawdopodobniej jego komitet wyborczy otrzyma aż 18 mandatów w nowej Radzie Gminy Dopiewo. Violetta Adamowicz z KW Jesteśmy na Tak uzyskała 13% głosów. Sromotną klęską odnotował KW PiS – kandydat na wójta Jacek Ostaszewski (PiS) – otrzymał 8-procentowe poparcie i nie nie może liczyć na ani jednego radnego w 21-osobowej Radzie Gminy Dopiewo. 4 lata temu Adrian Napierała odnotował imponujące zwycięstwo – 67,5%, w tych wyborach poprawił wynik o prawie 12%.

źródło

Świetna robota

Gratulacje Panie Wójcie. Świetna robota. Oby tak dalej przez następne 5 lat.

BRAWO BRAWO

Okazało się, że nasza gmina jest Europejska i cywilizowana i nie sprzedała Polski za srebrnika - BRAWO !!

I co dalej ... ?

Ciekawi mnie co zrobi nowy-stary wójt z porannymi korkami w gminie, szczególnie na ulicy Poznańskiej w Dąbrówce - jedynej wylotowej drodze wyjazdowej z terenu zachodniej części gminy na Poznań, do S-11 ??

Ciekawość to pierwszy stopień

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła :P

pewnie weźmie ciebie

pewnie weźmie ciebie,
ty pokażesz skąd pieniądze i jak to zrobić :)

poranny korek był wynikiem

poranny korek był wynikiem akcji Policji - badali trzeźwość kierowców

Straszenie Pi$em

Ktoś tu pisał wcześniej że straszenie Pi$em nie działa. Jak widać działa i to bardzo. Gdyby te pi$uary nie wlazły z buciorami swojej pomylonej polityki do samorządów to pewno frekwencja ledwo wyniosłaby 40%. Napierała może podziękować Wróblewskiemu. Poseł Pi$ spieprzył sprawę koncertowo. Wciągniętym kandydatom z łapanki ciężko będzie zmyć nałożone barwy.

Wielka radość.

Wielka radość.

Szczególnie wśród pracowników Urzędu Gminy.

PI$ ZERO radnych :)

Brawo dla wyborców, Antypolski Pi$ zdobył ZERO mandatów.
Prezes ogłosił w Warszawie zwycięstwo ale chyba takie samo jak sławetne 27:1

Wraca normalność!!!

Wraca normalność!!!

Wzrost poparcia dla AN

Patrząc na procentowe poparcie to wzrost z 67,46% w 2014 r. do 78,23% w 2018 r. z prostego odejmowania wychodzi 10,77%. Ale tak naprawdę wzrost najlepiej widać na liczbach bezwzględnych.

2014
Liczba głosów: 5.725
Liczba uprawnionych: 16.103

2018
Liczba głosów: 9.242
Liczba uprawnionych: 18.792

Przez te 4 lata wyborców przybyło o 2689 (wzrost 17%) natomiast poparcie dla AN wzrosło o 3517 głosów (wzrost 61%).

a czy to dobre dla mieszkańców ?

Dobrze jest jak Wójt ma większość w RG, ale mam wątpliwości czy brak jakieś realnej opozycji jest dobry dla gminy i mieszkańców.
Czy nie będzie tak że ta 18-tka będzie tylko klakierować ?
Czy nie jest lepiej gdy ktoś potrafi spojrzeć krytycznie na jakieś pomysły ?

Zwłaszcza że wójt miał od początku ułatwione zadanie, no bo chyba ciężko zakładać że ktoś mógłby być gorszy od Dobrowolskiej /takie przypadki w przyrodzie występują rzadko/ .
Ale czy to oznacza, że nie ma od niego mądrzejszych w jakiś dziedzinach ? Wiadomo że są :)
A czy ich głos będzie się przebijał przez 18 klakierów. Tego nie wiem. Wielka na nich odpowiedzialność spoczywa.

Opozycja

Dobrze jest jak Wójt ma większość w RG, ale mam wątpliwości czy brak jakieś realnej opozycji jest dobry dla gminy i mieszkańców.

Oczywiście, że realna i konstruktywna opozycja jest zawsze wskazana. Jednak jeśli w szranki z obecnym wójtem stają tak słabo przygotowane komitety jak PiS albo Jesteśmy na Tak to czego tu oczekiwać? Pomijając już fatalnie przeprowadzoną kampanię w przypadku obu komitetów, to już sam fakt zgłoszenia na na wójta tak słabego kandydata jak Violletta Adamowicz stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem. Także narzekać zawsze można, natomiast według mnie była całkiem realna szansa na uzyskanie 7-8 mandatów w radzie przez opozycję, mając na uwadze nastroje społeczne czy problemy, jakie są w gminie. No ale do tego trzeba zespołu, wizji i długofalowej pracy. O długofalowej pracy myślę w kontekście przynajmniej dwóch lat widocznej i realnej pracy społecznej, a nie wydrukowania ulotki na 2 tygodnie przed wyborami z hasłem: "jestem społecznikiem głosuj na mnie".

szkoda

szkoda że tzw "stare grzyby" ponownie weszły do RG z komitetu Napierały. Nici ze zmian. Lepiej by było gdyby ci radni którzy "bublują" ze 20-30 lat na stołku radnego dali sobie spokój. Niestety na kolejne 5 lat czeka Dopiewo marazm. 3 nowych radnych to za mało aby RG nie była maszynka do głosowania.

Piękny Dzień

Możemy być dumni, że mieszkamy i żyjemy wśród normalnych , inteligentnych i myślących ludzi. Takie poparcie dla Wójta, to wiatr w żagle, ale również wielkie zobowiązanie. Mamy mądrą społeczność. Gratulacje dla nas wszystkich.

I wybrali

Na złość babci, odmrozili sobie uszy....
Oczywiście nie będę przytaczał klasyków - "Piniendzy nie ma i nie będzie!"
Ja nie jestem w...y jak prezydentowa, bo nie chodzi o to by głosować przeciwko, lecz racjonalnie.

Społeczność gminna wykazała

Społeczność gminna wykazała się rozsądkiem i pokazała, że nie jest przekupna za durne socjale jakimi naszą gospodarkę obciążyła obecna "elyta" rządzideł...

do Konsekwentariusz

poprzednia ekipa nie obciążała budżetu "socjalem" jak to mówisz a jakimś dziwnym trafem mieli o wiele większą dziurę budżetową, a zapomniałbym i sprzedawali co tylko się da nawet kolej na Gubałówkę

Chyba musisz co nie co

Chyba musisz co nie co doczytać. Twoja wypowiedź mija się sporo z prawdą.

nasz gmina

nasz gmina Europejska i cywilizowana bez kanalizy,ulicy, chodników

Tutaj łatwo krytykować.

Tutaj łatwo krytykować. Gdybyś był osobą publiczną musiałbyś to prostować w wiadomościach...

Braki

Oprócz kanalizy i chodników brakuje również Portu Lotniczego, Portu Morskiego, Huty Stali, Stoczni budowy okrętów podwodnych, Metra, Kolei Linowej na Plac Wolności, Kosmodromu, i w ogóle "Kingsajz dla każdego".

Całe szczęście ze taki finał

Nie wyobrażam sobie pani wójtowej na włościach ;) bez konkretów od początku to jakie nadzieje mieli inni kandydaci ....

do tych nowych

Taaak, widać, że komentarze piszą ci nowobogaccy - na kredytach. Jeden mądrzejszy od drugiego, bo przyszedł na wieś mieszkać.

Re tubylec

O widzę Pan na włościach się odezwał..., kredytu nie dali czy na dotacjach żyje?

Szkoda

Szkoda, że mieszkańcy nie wykorzystali okazji na odnowienie kadry...

do myślący

Obecna ekipa rządząca zadłużyła Polskę szybciej niż poprzednia przez 8 lat rządów. Nikt tak nie potrafi utopić Polski jak obecna ekipa Dobrej Zmiany

Prawdziwe zadłużenie Polski wyszło na jaw – 276% PKB!
Politycy bardzo długo ukrywali prawdziwy dług publiczny Polski. GUS podaje, że wynosi on nie około 56% PKB i niecałe 1 bilion zł jak dotychczas podawano ale… aż 276% PKB co daje prawie 5 bilionów złotych ! GUS 20 kwietnia 2018 podał dane… na koniec 2015 roku, dziś mamy 2018 i zadłużenie z pewnością przekracza już 300% PKB.
Jest to wielki skandal, który wyszedł na jaw tylko dzięki temu, że Komisja Europejska nakazała Polsce prawidłowe policzenie długu publicznego.

Przede wszystkim GUS ukrywał dotychczas zobowiązania z tytułu emerytur, które trzeba będzie wypłacić emerytom. Po tych danych nie powinieneś mieć już złudzeń, że otrzymasz emeryturę, która pozwoli Ci przeżyć. System, który utrzymują dziś pracujący 20, 30 i 40 latkowie zawali się zanim przejdą na emeryturę. ZUS to klasyczna piramida finansowa o czym pisałem ostatnio w artykule: Pracownicze Plany Kapitałowe (- kolejny skok na kasę?), które mają przedłużyć agonię systemu emerytalnego w Polsce.

re Maro

I tu jesteś w błędzie. Mieszkam w tej gminie od urodzenia, jednak z rolnictwem nie mam nic wspólnego. Pracuję w budżetówce. Żal mi jednak tyłek ściska jak patrzę na panoszące się po gminie, nowe nabytki, które myślą, że wszystkie rozumy pojadły, na wszystkim się znają, wszystko im wolno. A w d byli i g widzieli.

drogi Tubylcu, tak się składa

drogi Tubylcu, tak się składa, że mieszkamy w tej gminie po kilkanaście lat, pracując, odprowadzamy podatki do jej budzetu, a nasze dzieci mieszkają tu od urodzenia, więc sa tez tubulcami:)
to nam daje prawo do głosowania i decydowania, czy Ci się to podoba czy nie.

a Twoja obraźliwa wypowiedż, wobec jakby nie patrzec sasiadów - świadczy tylko o Tobie samym..

Ja też tu mieszkam

I to prawie od urodzenia. A więc może jakieś konkrety. Poza tym, zadzieranie nosa to przywilej młodych i wykształconych. Z czasem spokornieją.

Liczby, liczby, liczby

O dużych niedociągnięciach technicznych w kampaniach PiS i naTak pisałem niedawno tutaj. Natomiast patrząc na wyniki głosowania w gminie Dopiewo można wyciągać dalsze wnioski. Na pewno potwierdziło się kilka faktów. Przede wszystkim rzeczywiście PiS dał na listy figurantów, bo w miarę rozpoznawalne jedynki nie były w stanie wyciągnąć choćby jednego mandatu do RG. Co prawda Ostaszewski miał więcej głosów w okręgu niż np. Miler ale metoda d'Hondta jest tutaj nieubłagana: nie ma pracy zespołowej, nie ma wyniku, nie ma mandatów.

Komitet naTak źle skonstruował listy wyborcze. W swoim mateczniku czyli okręgu nr 2 spokojnie wyciągnęliby dodatkowy mandat gdyby Kołodziejczyk był na jedynce, zresztą pisałem już o tym tutaj. O dość nieoczekiwanym i najpewniej błędnym ruchu zdjęcia kandydata nr 1 w okręgu nr 1 pisałem tutaj, bo jak widać Grajewski jako jedynka nie zadziałał tak jak powinien - czyli jako lokomotywa. Z pewnością lepszy wynik globalny (może nawet dodatkowy mandat) komitet osiągnąłby stawiając na jedynce Krzywosądzkiego lub Milera.

W przypadku komitetu AN widać jak na dłoni co to znaczy lokomotywa na jedynce. Stąd potwierdza się jak bardzo istotny jest to element konstruowania list w ordynacji proporcjonalnej. Co więcej, widać też jak liczy się praca całej listy, bo np. w okręgu nr 1 każdy kandydat komitetu AN, który nie otrzymał mandatu, i tak miał mocny wynik co pociągnęło całą listę.

Natomiast co do wyborów wójta. Potwierdziło się, że kandydaci opozycyjni do Napierały nie posiadali żadnej marki oraz reputacji w starciu z AN. Bardzo mało rozpoznawalni, bez osiągnięć w pracy społecznej, bez żadnego wypracowanego wcześniej elektoratu, w dodatku z minimalnym zaangażowaniem w trakcie kampanii. Wynik Adamowicz został wypracowany głównie na asfaltowni, czyli siłą rzeczy w Dąbrowie/Skórzewie oraz trochę dzięki fejkniusom w Dąbrówce. Ostaszewski mógł jedynie liczyć na głosowanie "za partią" ale jak widać "dobra zmiana" już nie działa tak sprawnie jak jakiś czas temu.

Poniżej podsumowanie wyników w oparciu o dane PKW.

Wójt

Okręg 1

Okręg 2

Okręg 3

Jeszcze o wyborach

Kurz wyborczy opadł - przynajmniej u nas - bo nie ma drugiej tury. W mediach ogólnopolskich pojawiło się już wiele komentarzy dotyczących dość niespodziewanie wysokiej frekwencji oraz wielkomiejskiej dezaprobaty wobec rządzącego PiS-u. Co wielu komentatorów zgodnie podkreśla, zmiana sytuacji w nastrojach miała nastąpić tak naprawdę na kilka dni przed samymi wyborami, gdyż poprzednie sondaże nie wskazywały na nic takiego, co się ostatecznie zdarzyło podczas samych wyborów.

Dość ciekawie opisuje to m.in. Ludwik Dorn tutaj.

Co natomiast dość istotne, w wielu komentarzach w kółko powraca krytyka zmiany ordynacji wyborczej. Ja również uważam, że jednomandatowe okręgi wyborcze, które mieliśmy w 2014 r. były zdecydowanie bardziej sprawiedliwe w kwestii uzyskiwania mandatów do rady gminy. Poprzednia metoda była też znacznie bardziej czytelna dla wyborcy oraz łatwiejsza dla komitetów w kontekście tworzenia list kandydatów. Rządząca partia wprowadziła jednak w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców metodę d'Hondta, która w zamyśle miała podbić wynik samego PiS-u. Niestety w tym przypadku okazało się, że rewolucja pożarła swoje dzieci i wprowadzona zmiana zadziałała odwrotnie.

W Gminie Dopiewo PiS dostał łącznie w głosowaniu na radnych 1102 głosy i można nazwać te głosy zmarnowanymi, bo nie "wyszedł" z tego choćby jeden mandat. Ponad tysiąc mieszkańców może mieć poczucie, że ich głosowanie jest bez sensu. To między innymi pokazuje, że obecna ordynacja nie do końca pasuje do lokalnych wyborów samorządowych. Choć z drugiej strony też trzeba otwarcie powiedzieć, że komitety PiS i naTak zwyczajnie nie przemyślały strategii w kontekście zmian w ordynacji, co widać jak na dłoni w tabelach z wynikami z głosowania.

Każdy mandat w Radzie Gminy Dopiewo "kosztował" w tym roku +/- 500 głosów. Wychodzi to podobnie zarówno dla komitetu AN jak i naTak. O ile obecna ordynacja pozostanie niezmieniona do roku 2023 to kolejne wybory będą już łatwiejsze do zaplanowania dla debiutantów. Ale jak znam życie, to pewnie nastąpi jakaś kolejna zmiana ?

Dobre podsumowanie panie pawelek

Dobre podsumowanie panie pawelek. Ja tylko dodam, że to dzięki zmianie ordynacji do rady dostał się Kołodziejczyk bo w JOW-ach ze swoim słabym wynikiem nie miałby najmniejszych szans z Justinem. Jestem ciekaw czy pan Kołodziejczyk znany z kontestowania wszystkiego wokół i namiętnego cytowania swoich mentorów-hejterów zrobi cokolwiek konstruktywnego w radzie. A tu już nie tylko pojawia się dieta ale trzeba też otworzyć gębę i rozmawiać z ludźmi, po których się jechało równo przez ostatnie lata.

E-sesja

Jestem ciekaw czy [...] zrobi cokolwiek konstruktywnego w radzie

Od tej kadencji będzie łatwiej to ocenić. Na początku bieżącego roku prezydent podpisywał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. I tak dzięki zmianom w ustawie o samorządzie gminnym np. obrady mają być transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, a nagrania udostępniane na stronach internetowych jst. Pojawił się obowiązek rejestrowania i upubliczniania wykazów głosowań. Głosowania na sesjach rad mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli będzie to niemożliwe z przyczyn technicznych, należy przeprowadzić głosowanie imiennie. Wykazy głosowań należy niezwłocznie upublicznić.

Czyli jednym słowem ręce zacierają nie tylko obywatele, ale także firmy wdrażające elektroniczne systemy rejestracji obrad. Ale co tu dużo mówić, w dobie rewolucji cyfrowej takie podstawowe rejestrowanie aktywności radnych jest w zasadzie niezbędne. Lepiej późno niż wcale.

Powyborczy wywiad z AN

Dziś na stronie PG pojawił się wywiad powyborczy z Adrianem Napierałą:
http://www.dopiewo.pulsgminy.pl/gd/983

Jedna rzecz nieco mnie dziwi, mianowicie wójt odpowiadając na pytanie mówi:

Drugi komitet narodził się znikąd. Sam lider w momencie wystawienia innego kandydata na wójta niż on sam przestał być liderem. Przestał tym samym być wiarygodny. Po drugie postawił na kampanię negatywną, czego się nie spodziewałem po nim samym.

Jak to KK przestał być wiarygodny? Przecież ten obywatel jeszcze nigdy w swej "społecznej" działalności wiarygodny nie był. Ale może przez 5-letnią kadencję radnego uda mu się jakąś wiarygodność osiągnąć? Z fejkniusami i jednozdaniowymi komentarzami a'la fejsbuczek będzie ciężko ?