Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Wycinka drzew w lesie

Dzień dobry,
mieszkam w Dąbrówce od 12 lat i od tego czasu regularnie uprawiam sport w lesie. Od jakiegoś czasu , bodajże 1,5 roku z niepokojem obserwuję permanentną , całoroczną wycinkę lasu. Prace czasami trwają nawet w weekendy. Utrudniony jest dostęp do tras biegowych. Prace były przerwane w tym czasie chyba tylko na czas biegu i marszu w Dąbrowce pod koniec maja. Maszyny musiały nawet wyrównywać częściowo zdewastowaną przez wycinkowy sprzęt trasę. Nie wspominam już nawet o bałaganie pozostawionym po wycinkach. Mam pytanie - czy ktoś z Was zainteresował się tym tematem, pisał , interweniował? Chciałam podpytać , żeby nie wyważać otwartych drzwi. Jeśli nie, zamierzam w okresie przedwyborczym zwrócić się do kandydatów ubiegających się o reelekcję o kilka odpowiedzi w związku z tym tematem.
Obawiam się , że w takim tempie prac za chwilę zostanie nam kilka drzew na zewnątrz jako fasada lasu, w środku zaś pustka, która miejscami już straszy.

Miliardy do budżetu państwa

To są Lasy Państwowe. A LP są bardzo ważnym płatnikiem do budżetu. Obecny rząd wyciska mocno tę cytrynę bo jak wiemy kasa jest potrzebna na socjal i spełnianie obietnic - a nie do końca udaje się wygenerować odpowiednie środki finansowe w inny sposób. Zmasowane wycinki drzew z Lasów Państwowych są obserwowane w całym kraju - nie tylko w lesie palędzko-zakrzewskim. PS. Nie szukałbym informacji na ten temat w mediach publicznych :)

Z drugiej zaś strony trzeba sobie zdać sprawę, że las palędzko-zakrzewski to nie jest Central Park jak w NYC, a chyba co niektórym zdaje się że tak jest. To jest farma drzew: czyli sadzimy, czekamy aż urośnie i wycinamy aby wyprodukować drewno. Na tym polega gospodarka leśna. Tu nie ma parku narodowego ani żadnej strefy ochronnej typu Natura 2000.

zamierzam w okresie przedwyborczym zwrócić się do kandydatów ubiegających się o reelekcję o kilka odpowiedzi w związku z tym tematem

Jak wspomniałem wyżej, lasy są państwowe i gmina nie ma nic do tego. Może sobie najwyżej wójt, radny czy proboszcz wysłać list z prośbą. Wiadomo gdzie trafi taki list.

Masz wiele racji, natomiast

Masz wiele racji, natomiast na tej farmie wytyczono jednak szlaki turystyczne, trasy rowerowe i biegowe, więc jednak jest tu obecny jakiś aspekt rekreacyjny z myślą o mieszkańcach, turystach itd. Imprezy sportowe organizuje GOSiR, stąd mój pomysł żeby z tym zwrócić się do gminy.

Kontakt

mój pomysł żeby z tym zwrócić się do gminy

Zapytać zawsze można, jakby co tu namiar na jednostkę właściwą jeśli chodzi o gospodarowanie tym konkretnym lasem:
http://www.konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl/nadles...

Wycinka

Czytając Wasze komentarze widzę jak solidnie Lasy Państwowe zapracowały na swoją obecną opinię. Ostatnie historie związane z Puszczą Białowieską i Puszczą Karpacką popsuły to, na co pracowało kilka pokoleń leśników od stu kilkudziesięciu lat. Szkoda tylko, że mało pada merytorycznych argumentów w rozmowie o LP i trochę na wyrost przyprawiono Lasom gębę niszczycieli przyrody. Oczywiście, można mieć wiele wątpliwości dotyczących działalności LP i ich stosunku do obszarów chronionych, ale - ludzie kochani - nie zapominajcie, że przedmiot tej dyskusji to las gospodarczy, który wchodzi w wiek rębności i zgodnie z planami urządzania lasu będzie konsekwentnie cięty i odnawiany. Cięcia są elementem gospodarki leśnej. Drewno jest surowcem jak wiele innych, a pozyskuje się je w takich właśnie lasach gospodarczych. Rozumiem, że z perspektywy kogoś, kto od wielu lat korzysta z ulubionych ścieżek leśnych, polubił i zaprzyjaźnił się z krajobrazem, który poruszając się po nich mija, strata jego stałych elementów może być smutna. Pozostaje polubić nasadzenia, czerpać satysfakcję z tego jak się szybko zmieniają i - w ramach rachunku sumienia - zastanowić się skąd bierze się surowiec na meble z Ikea wymieniane co 5 lat.

Ok, racja tylko często widzę

Ok, racja tylko często widzę że w miejscach po wycince nic nie jest nasadzane.

las

Michał jak chcesz zaczerpnąć prawdziwej wiedzy to zadzwoń do leśnika i zapytaj. Z tego co wiem to Polska ma największe zalesienie procentowe w Europie a będzie miała jeszcze większe. Mieszkasz zaledwie 13 lat dla lasu to zaledwie ułamek okresu wegetacji. Wyobraź sobie że las to takie pole na którym rolnik uprawia zboże z ta różnicą że zbiory są co 20 30 lat a nawet i później w zależności od rodzaju nasadzenia, podłoża, zdrowotności drzew itd itd. Drzewo to materiał do pozyskania drewna a nasadzenia nowe robi się z tego co słyszałem po dwóch latach nie wcześniej. A jak chcesz zobaczyć jak to wygląda to spójrz na google zdjęcia satelitarne na lasy tam widać wyraźnie gdzie są wykonywane przycinki w kolejnych kwaterach. Taka polityka leśna prowadzi do racjonalnej gospodarki leśnej gdzie mamy jednocześnie pozyskiwany surowiec i młody zdrowy drzewostan. Dodatkowo wszystkim pseudo ekologom chciałbym powiedzieć że tylko drzewo w trakcie wzrostu pobiera duże ilości dwutlenku węgla, drzewo stare zwyczajnie wegetuje lub wręcz grozi bezpieczeństwu bo często od środka obumiera i grozi złamaniem. Dla wszystkich krytykujących zaznaczam że nie jestem leśnikiem i dzielę się wiedzą którą posiadam. Jak wiesz lepiej to odpowiedz a nie krytykuj.

No to jednak nie wiesz.

las

Michał, co do lasów mieliśmy i mamy najpiekniejsze lasy w Europie i nie jest to zasługa ekologow ale własnie lesnikow wiec zostawmy im to.
W polskich lasach wycina się co roku około 55 procent przyrostu rocznego, dlatego zasoby drzewne kraju wciąż rosną Rzeczą naturalną jest ze trzeba wycinać drzewa aby można było skorzystać z ich drewna. Może nie trzeba tego robić w dużych ilościach przy szlakach turystycznych, ale jeżeli nie jest to park narodowy ani rezerwat to należy pamietać o podstawowej funkcji lasu jaką dostarczanie drewna poprzez cięcia gospodarcze. Lasy w Polsce się starzeją choć może na pierwszy rzut oka tego nie widać.

Masakra

Jesteśmy krajem trzeciego świata w centrum Europy gospodarka leży trzeba łatać dziury budżetowej .finansować programy.spieszą się żeby nie pozostawić nic opozycji.to jest szybki i łatwy pieniądz nie wymaga żadnych inwestycji