Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Co tam ciekawego w bazie OOŚ?

Co jakiś czas warto zajrzeć na strony Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w zakresie toczących się postępowań. Na tej podstawie można zorientować się jakie wnioski są składane do gminy Dopiewo w zakresie inwestycji mogących wpływać na środowisko.

Poniżej ostatnie pozycje na dzień 9 kwietnia 2018 r.

Rejestr postępowań można sprawdzić na stronie http://bazaoos.gdos.gov.pl.

#Gdzie?Co?Data wnioskuNr sprawy
1SkórzewoBudowa stacji paliw w miejscowości Skórzewo2018-03-14RPPiOS.6220.11.2018
2DopiewoWytwarzanie materiału do rekultywacji i niwelacji terenów na terenie nieruchomości zlokalizowanej w miejscowości Dopiewo2018-03-13RPPiOS.6220.10.2018
3DopiewoModernizacja zakładu, zakup maszyn i urządzeń do produkcji wędlin2018-02-27RPPiOS.6220.9.2018
4DąbrowaPosadowienie kruszarki wraz z budową miejsca przeznaczonego do zbierania odpadów wraz z infrastrukturą towarzyszącą2018-02-01RPPiOS.6220.7.2018
5DopiewoModernizacja zakładu oraz zakup maszyn i urządzeń do produkcji wędlin, dań półgotowych i gotowych2018-01-30RPPiOS.6220.6.2018
6DąbrowaBudowa węzła betoniarskiego2018-01-29RPPiOS.6220.5.2018
7DąbrówkaBudowa laboratorium prototypowego o powierzchni 225,18 m2 oraz wyposażeniu go w niezbędne urządzenia2018-01-26RPPiOS.6220.4.2018

PKN Orlen w Skórzewie

Moim zdaniem nie ma szans na to aby stacja pojawiła się w miejscu obecnej Żabki. To że pojawił się taki wniosek to rozumiem ale mogę postawić gruby zakład na to że ta stacja tam nie powstanie.

W Dąbrówce też miała nie

W Dąbrówce też miała nie powstać...

Do endriu

Zapewniam cię ze nie powstanie w Skórzewie. Co do Dąbrówki to mimo że wniosek został złożony na jesień 2015 to dopiero po 2 latach miejscowa społeczność zdziwiła się jak przyjechały koparki na miejsce budowy. Inna sprawa że lokalizacja w Dąbrówce jest znacznie lepsza niż ta którą wskazał inwestor w Skórzewie.

Poczekamy zobaczymy.

Poczekamy zobaczymy.
Tymczasem wyjaśnij mi proszę czym różni się miejsce na stację w Skórzewie od tego w Dąbrówce. Też są domy, też są sklepy, też jest skrzyżowanie, też do najbliższej stacji benzynowej jest podobna odległość.

Różnice

Lokalizacja na Orlen w Skórzewo vs. Dąbrówka to wiele różnic ale podam tylko jedną. Poznańska w Skórzewie jest PO remoncie a Poznańska w Dąbrówce jest PRZED remontem. W Skórzewie już teraz wjazd z podporządkowanej w Poznańską graniczy z cudem zwłaszcza jak kręcisz w lewo. A do tego jeszcze stacja miałaby być przy Szarotkowej czyli drodze zbiorczej. Pod względem komunikacyjnym to prośba o zupełną blokadę tego miejsca. W Dąbrówce przy stacji w ramach modernizacji Poznańskiej powstanie rondo czyli każda odnoga ma porównywalny priorytet przy włączaniu się do ruchu. A to jest różnica kolosalna. Inne różnice typu ujęcie wody czy bloki mieszkalne pozostawiam do analizy dla innych chętnych.

Trochę mnie przekonałeś :)

Trochę mnie przekonałeś :) aczkolwiek uważam że to jakoś kolosalnie nie zaburzy układu komunikacyjnego bo nikt dodatkowy z zewnątrz do nas tankować nie będzie przyjeżdżał. Będą to lokalsi więc tragedii nie będzie.
Podobną sytuację mamy na Orlen na Plewiskach (Kolejowa, Grunwaldzka) mamy duże skupiska ludzkie, mamy kilka sklepów a na stacji co najwyżej 4 auta.

Róznica polega też na tym

Róznica polega też na tym że w Skórzewie mam wrażenie jest większa świadomość i troska o otoczenie. Mieszkańcy Skórzewa już nie raz pokazali że o swoje miejsce trzeba czasem walczyć. Natomiast w Dąbrówce jak to w Dąbrówce większość tam tylko śpi i jedyne co to można potknąć się o narzekania na facebooku że ktoś krzywo parkuje przy Biedronce lub coś w tym stylu. Pewnie minie sporo czasu kiedy Dąbrówka będzie bardziej przypominała jakąś wspólnotę niż mieszaninę różnych przybyłych niedawno mieszkańców, którzy specjalizują się w wymyślaniu bzdurnych problemów.

Jeśli rozumiem lokalizacja

Jeśli rozumiem lokalizacja tej stacji maiłaby miejsce na parkingu i placu po wyburzonych budynkach w której znajduje się pizzeria, sklep z wentylacją i sklep Żabka - skrzyżowanie Szarotkowej z Poznańską. Moim zdaniem koliduje to z przepisami ochrony Pożarowej - niesamowita bliskość domów wielorodzinnych w razie pożaru mamy duży problem ( ale powinien tutaj wypowiedzieć się specjalista od ochrony ppoż.) . Jest jednak większy problem duża część wody pitnej dla gminy Dopiewo powstaje z ujęcia zlokalizowanego za domami wielorodzinnymi - te takie duże okrągłe budowle. W przypadku skażenia ( niestety wielce prawdopodobne ) gmina ma ogromny problem !!!!! A kiedyś dawno temu już była historia ze skażeniem i całe Skórzewo jeśli dobrze pamiętam w upalne lato było bez wody pitnej.
A tak apropo to mam wrażenie , że gmina pod wodzą wszystkich wójtów i dawnego dyrektora ZUK nie załatwiła strefy ochronnej dla ujęcia wody w Skórzewie ( świadczy o tym zbudowanie budynków wielorodzinnych i powstające niedaleko domki jednorodzinne ) co uniemożliwiłoby takie nieprzemyślane inwestycje !
I na koniec niestety jak zły wieszcz patrząc na to powyżej i działalność Powiatowej Inspekcji nadzoru Budowlanego pod wodzą miłościwie nam panującemu Staroście to mam nieodparte przekonanie , że stacja benzynowa w podanej lokalizacji niestety powstanie .

Stacja Orlen Skórzewo - decyzja

Powiatowa Inspekcja

Gościu
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego podlega Staroście tylko i wyłącznie w kwestii obsługi księgowej. Co do reszty Starosta nie ma na nich najmniejszego wpływu. Może jedynie zaproponować bodajże trzy kandydatury na szefa. Wyboru dokonuje Wojewoda, i pod niego też kompetencyjnie podlega PINB. Na tym etapie planowania inwestycji większe znaczenie ma Wójt, a przede wszystkim Rada Gminy, która może uchwalić taki plan zagospodarowania, że nawet ruchomej budki z lodami się tam nie da postawić. A zatem trzeba pytać naszych Radnych. Mamy sześciu na stanie.