Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

[email protected]

W ostatnich tygodniach i dniach temat zanieczyszczenia powietrza stał się dość wiodącym tematem. Co prawda jak to u nas, fachowców w temacie jest całe mnóstwo i dyskusje czasem przypominają te o alpinizmie i o skokach narciarskich. Niemniej poniżej kilka istotnych faktów smogowych.

Czujniki pomiarowe

Na terenie gminy Dopiewo brak jest czujników atestowanych przez WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska). Funkcjonują natomiast w trybie online dwa niezależne czujniki z firmy Airly zlokalizowane w Skórzewie i Zborowie.

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić na ile precyzyjne dane są w tego rodzaju czujnikach. Niemniej z informacji dostępnych w sieci wynika, że poza sporadycznymi okresami (np. w trakcie gęstej mgły) wyniki pomiarów czujników Airly nie odbiegają znacznie od tych samych mierzonych np. w stacjach pomiarowych WIOŚ. Pomiar z najbliższej stacji WIOŚ na poznańskich Ogrodach można śledzić tutaj.

Poza dostępem do odczytów online poprzez www można na bieżąco sprawdzać wszystkie te pomiary poprzez aplikację mobilną Airly. Dostępna jest wersja na Android oraz iOS.

Telefon antysmogowy

Kontrolami legalności paliwa spalanego w piecach na terenie gminy Dopiewo zajmuje się Straż Gminna. W ostatnich dniach Urząd Gminy Dopiewo postanowił uruchomić odrębny telefon, który służy do kontaktów dotyczących zgłoszeń podejrzanych miejsc związanych z gęstym i duszącym dymem wydobywającym się z kominów. Na niniejszy numer można także kierować wiadomości SMS i MMS:

722 323 362

Wszystkich, którzy stwierdzą na terenie Gminy Dopiewo niepokojące oznaki, świadczące o zatruwaniu powietrza poprzez spalanie materiałów do tego nieprzeznaczonych (żółty, pomarańczowy lub bardzo czarny kolor dymu, nieprzyjemna woń, itp.), prosimy o skorzystanie z numeru Telefonu Antysmogowego Gminy Dopiewo.

Źródło: dopiewo.pl

Dofinansowanie wymiany pieca centralnego ogrzewania

Od stycznia 2018 r. w Urzędzie Gminy w Dopiewie będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany starego pieca na bardziej ekologiczny system ogrzewania (kotły gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła, paliwa stałe).

Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji jest trwała likwidacja w budynku wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów węglowych.

Uzyskaną dotację w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych jednak nie więcej niż 5.000 zł na jeden budynek będzie można przeznaczyć na usunięcie starego paleniska, zakup nowego pieca oraz armatury niezbędnej do wykonania nowego systemu ogrzewania.

Program jest skierowany do wszystkich mieszkańców gminy, w tym również przedsiębiorców. Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy.

Szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie udzielania dotacji - kliknij tutaj.

Źródło: dopiewo.pl

Pierwotnie, w 2018 na ten cel przeznaczono w budżecie 100 tys. PLN. W związku z wagą problemu na ostatniej sesji radni zadecydowali o wyasygnowaniu dodatkowych 150 tys. PLN . Ostatecznie w 2018 roku planujemy przeznaczyć na pilotażowy program wymiany pieców kwotę 250 tyś. zł.

Źródło: pulsgminy.pl

#smog #czujnik #airly #dofinansowanie

Dobrze że jest czujnik

Dobrze że jest czujnik w Skórzewie bo Zborowo to jednak gołe pola i jezioro. Chciałbym wierzyć że dzięki ogólnokrajowej dyskusji choć trochę spadnie ilość tej trucizny w powietrzu.

Bezradność

Odczyt w Skórzewie 20.02.2018 r. godz. 18.00:
PM2.5 wynik 170 μg/m3, co stanowi 680% normy
PM10 wynik 362 μg/m3, co stanowi 724% normy
Pozdrowienia dla beztroskich władz gminy, sołtysa, straży gminnej i yebniętych dymiarzy.

Koszmar

Mamy w tej chwili, wtorek godzina 18.00, katastrofalną jakość powietrza. Zaczęło się o 16.00. W tej chwili normy przekroczone o 900%. Poziom zanieczyszczeń ekstremalny i najgorszy w aglomeracji poznańskiej. Ostatnia nadzieją, że czujnik nie pracuje właściwie.
Myślę, że gmina powinna działać dalej. Np. zabronić używać w takie dni jak dziś kominków i piecyków będących dodatkowym źródłem ciepła. Wiem, zaboli, także mnie.
Poza tym kontrole wsadów do pieca powinny odbywać się także w godzinach wieczornych, bo wtedy jakość powietrza się pogarsza. A przede wszystkim należy zawalczyć, żeby jak najwięcej osób skorzystało z programu wymiany pieców. W naszym interesie jest, aby pracownicy gminy osobiście odwiedzali użytkowników pieców na najgorsze paliwo i przedstawiali im program.

W godzinach wieczornych straż

W godzinach wieczornych straż gminna nie pracuje...

Smog

Nie nakręcajcie się tak z tym smogiem on był bedzie a ludzie będą dalej żyć ....fajki lepiej rzuccie

Praca wieczorna

Jak im mało płacą za wieczory to nie pracują nie dziwota

Nikt nie pali śmieciami w kominku.

To jest zaprzeczenie samo w sobie.
Winne są piece na węgiel słabej jakości i spalane śmieci z tworzyw sztucznych.
Jak gmina chce mieć czyste powietrze to niech dopłaca do gazu, tylko tak przekona się ludzi do ogrzewania gazem.

Zaprzeczenie

I znów to samo co zawsze. Gmina to, Gmina tamto, Gmina "niech dopłaca" , "jak Gmina chce". Otóż czasy Gminy, Rady Państwa, Komitetu Centralnego, Rządu (co się sam wyżywi) skończyły się dawno. Dzisiaj Gmina to My. To nasze miejsce do życia, nasi Radni, nasz Wójt. To nie gmina "chce". To my mieszkańcy nie chcemy mieszkać w smrodzie. Tu nie ma kogo i do czego przekonywać. Jeśli ktoś chce wąchać "smażony plastik" to niech sobie taką "inhalację" robi sam, w kotłowni bez komina. Zawsze może jeszcze wziąć do towarzystwa dzieci (swoje oczywiście), małżonkę, teściową itd.

W oparach dymu

To my mieszkańcy nie chcemy mieszkać w smrodzie. Tu nie ma kogo i do czego przekonywać.

Skórzewo bije rekordy. Może powoli rywalizować z Katowicami i Rybnikiem. Najgorzej jest gdy nie ma wiatru i zazwyczaj zaraz po zmroku. I to wcale nie bierze się z palenia śmieci, co potwierdzają kontrole SG.

Najwyraźniej mentalności ani ekonomii z dnia na dzień się nie zmieni, więc problem także za szybko nie zniknie. W kwestii polityki centralnej dostrzegam swoisty dualizm, bo z jednej jest promocja spalania węgla, z drugiej coś tam opowiadają o ekologii. Kupy to się nie trzyma.

Skoro już mowa o zatrutej Działkowej w Skórzewie to tam występuje koncentracja nieruchomości, w których ogrzewanie realizowane jest w postaci spalania niskiej jakości paliwa w bardzo niskiej jakości piecach. Co prawda od niedawna w obiegu prawnym jest coś takiego, ale to się dotyczy jedynie nowych kotłów. Zgodnie z rozporządzeniem, od 1. października 2017 r. nie będzie można produkować kotłów, które nie spełniają wymogów emisyjnych klasy 5. normy PN-EN 303–5:2012. Zapasy będzie można wyprzedawać do 1. lipca 2018. Po tej dacie w sprzedaży mają pozostać wyłącznie kotły automatyczne bez rusztu awaryjnego oraz z ręcznym załadunkiem – wszystkie spełniające wymogi emisyjne 5. klasy.

Co istotne: rozporządzenie nie zmienia niczego w istniejących kotłowniach – dotyczy tylko nowych kotłów. Rozporządzenie dotyczy tylko kotłów na węgiel, drewno i pellet – nie dotyczy kominków, pieców ceramicznych, kuchennych, pieców typu “koza”. Czyli ustawodawca daje w pełni zielone światło do palenia nawet mułem węglowym w najgorszego typu piecach - a takich u nas nie brakuje. W praktyce oznacza to, że ani gmina ani ktokolwiek inny nie ma narzędzi prawnych, aby z przekroczeniami typu 600-700% realnie walczyć.

Okazuje się bowiem, że problem to nie węgiel. Ba, nawet spalanie śmieci nie jest złe, pod warunkiem odpowiedniego procesu technologicznego. Przecież istnieją spalarnie śmieci czy elektrownie węglowe, jednak w tych przypadkach mowa o kompletnie innej technologii spalania (choćby znacznie wyższa temperatura), nie mówiąc o wyrzucie spalin na zupełnie innej wysokości, w dodatku z użyciem filtrów itd.

Nasze płuca i nasze zdrowie zabija niska emisja spalin w przestarzałych technologicznie piecach, kominkach i kozach. Dopóki tutaj nie nastąpi zmiana, dopóty będziemy podtruwani przez sąsiadów - i to zupełnie legalnie.

Także jeśli ktoś bardzo chce się poskarżyć i szukać winnego: trzeba jechać na wycieczkę do Warszawy i lobbować za zmianami w prawie.

do realista

A więc dopłacaj sobie sam.
My płacimy podatki i wymagamy.
Mówisz o Gminie, lecz nie rozumiesz że decyduje ekonomia.
Tylko niższe ceny gazu przekonają ludzi do ekologii, żadne górnolotne wypociny nic nie zmienią.

Gmina gminie nierówna

Często gęsto brak nam takiego komitetu centralnego , opiekuńczego ... poprostu cudownego ... a dziś same złodzieje w rządzie...

do erpo

Ani myślę dopłacać. Ale mamy demokrację. Skoro Rada Gminy przeznaczyła kasę na dopłaty, to jest to wola większości, i żadne malkontenctwa nie pomogą. To ty nie rozumiesz, że trują cię najbliżsi sąsiedzi. I żadne twoje dolnolotne wypociny i bajdurzenia tego nie zmienią. Z tym że poglądy zmienia ci się diametralnie, gdy dzieciątka zaczną kasłać.
Oj skomentował bym cię, skomentował. Ale Wielki Brat czuwa. A w ogóle to "lotto" mi to.

Pytanie o straż gminną

Czy słusznie dostałem mandat od straży gminnej za bałagan w kotłowni??Lezały stare kawałki płyty wiórowej i pokruszony styropian którym zasłaniam okno,niestety czesto mi sie dymi i piec wybucha przy złych warunkach atmosferycznych,przez co nie mam okna wstawionego.panowie sobie weszli porobili zdjecia i zadowoleni.Pokazałem im rachunki na 4000 zł na opał ale nawet na nie nie spojrzeli.Rozumiem że za uczciwość dostaje kare,bo mam kotłownie od lat nieuprzątniętą i po to wydaje tyle pieniędzy zeby zostać ukaranym,chore!!!!!!

Większa sieć lepszych czujników?

To prawda że przyłożyłem rękę do tego, że pojawił się w Skórzewie czujnik Airly. Ale z tego co ostatnio rozmawiam z ludźmi wynika, że przydałaby się znacznie większa sieć tego typu pomiarów, porównywalna do inicjatywy sąsiedzkiej w gminie TP:
http://radar.smogowy.tarnowo.podgorne.pl/

Aby wdrożyć tego typu monitoring potrzebne są nie tylko zasoby finansowe i ludzkie ale także gotowość użyczenia lokalizacji wraz z minimalnym poborem energii. Plus odpowiednia infrastruktura IT, która będzie gromadzić, przetwarzać i udostępniać zagregowane z czujników dane dalej publicznie w internecie.

Poczyniłem już pewne analizy pod tym kątem i zbieram ewentualnych chętnych, którzy chcieliby się zaangażować. Traktuję temat typowo społecznie, niekomercyjnie i nie ma to absolutnie związku z promocją przed wyborami samorządowymi, bo jak wiemy niejeden próbuje na smogu coś ugrać pod publiczkę. Zresztą gdyby nawet projekt udało się zrealizować, i tak swój realny start mógłby mieć najwcześniej dopiero w kolejnym sezonie grzewczym.

Potencjalnych sponsorów, informatyków i wszystkie realnie zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu: smogdopiewo (at) tuta (dot) io

interpretacja odczytów

Smog rzeczywiście jest dużym problemem sezonu zimowego. Często zastanawia mnie jak wyglądała sytuacja związana ze smogiem 15-20 lat temu. Było więcej pieców starego typu, więcej ludzi paliło kiepskim paliwem i mieliśmy, co oczywiste dużo mniej przyjazne środowisku samochody. Ciekawe jak wtedy wyglądały pomiary.

Co się natomiast tyczy obecnej sytuacji - nie uważam, żeby w Skórzewie było dobrze. Ale proszę nie interpretować wskazań pomiarów zbyt pochopnie. Wystarczy, że obok czujnika znajduje się jakiś "kopciuch" i mocno odbije się to na wskazaniach, nawet gdyby okolica była generalnie niezła. Żeby takie pomiary były miarodajne dla jakiegoś obszaru, potrzeba całej sieci czujników, żeby dało się uśredniać. W obecnej sytuacji mamy pomiar nie dla obszaru Skórzewa, tylko tak naprawdę ul Działkowej +/- ileś metrów.
Proszę zresztą spojrzeć na Poznań. Ma wprawdzie dość niewiele czujników, ale można by odnieść wrażenie, że jest nieźle. Tymczasem sam mógłbym wskazać kilka miejsc, gdzie można by się bać o uszkodzenie czujnika ;)
To samo z czujnikiem w Plewiskach. Traktując błędnie pomiar ichniejszego czujnika jako reprezentatywnego dla całych Plewisk ,można by odnieść wrażenie, że jest tam lepiej niż w Skórzewie. A kto był tam wieczorną porą, ten wie...

Norma 1280%!!!

Dzisiaj w Skórzewie norma przekroczona o 1280%!!!! Kto tam mieszka w okolicy tego czujnika i tak daje czadu albo lepiej pyłu?!! Brawo on!!

Czujnik w Skórzewie zaniemógł

Wg firmy Airly muszą go zaktualizować i wkrótce ma znowu działać. Nie wiem w czym rzecz, może zabrakło skali? :)

Czujnik w Skórzewie powrócił

Może tym razem dłużej pociągnie :)
Link do mapki

Jesteśmy mistrzami

W tej chwili wszyscy wkoło i cały Poznań zieloni, co chyba normalne przy takim wietrze. U nas, na Działkowej, mimo wiatru 900 % normy. Czerwona wyspa.

i jak to jest z tym smogiem..?

W tej chwili na mapie wszystko na zielono. Poznań i Powiat Poznański wszędzie indeks od 3 do 7 :)
A mamy piątek godzinę 16:00. I teraz pytanie - to jak jest z tymi samochodami? Bo na powyższym przykładzie widać, że chyba są demonizowane jako przyczyna smogu..?

Czujnik Dąbrówka

Mam własny czujnik firmy Airvisual, niestety w minionym sezonie grzewczym, w dniach , w których wiatr był wschodni lub południowo - wschodni bywało tragicznie. W skali zielony-żółty-pomarańczowy-czerwony - fioletowy, zdarzały się odczyty na czerwono i to wielkorotnie (szczgółow nie pamiętam ale w przyszłości podam konkretne dane). Problem wróci..

Jmm, a jak jest przy wietrze

Jmm, a jak jest przy wietrze ze strony zachodniej? I tam gdzie mieszkasz jest gęsta zabudowa?
W sezonie letnim jakie masz odczyty (zwłaszcza w godzinach zwiększonego ruchu samochodowego)?