Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Uchwała antysmogowa w gminie?

Palenie w piecach szkodzi. Na setki sposobów. W naszej gminie problem robi się wyczuwalny nie tylko węchem czy wzrokiem. Miejscowi lekarze nieoficjalnie potwierdzają, że rośnie liczba zachorować u dzieci na różnego rodzaju alergie i astmę. Czy to jest bezpośrednio związane z zatrutym powietrzem? Tego oczywiście nie sposób jednoznacznie potwierdzić.

Niemniej niektóre samorządy nie czekają i działają. Tu nie chodzi tylko o spalanie węgla ale także drewna (nie wspominając o skrajnych przypadkach palenia czymkolwiek). Dotyczy to także popularnych kominków, które w naszym kraju - w odróżnieniu na przykład od Norwegii - nie spełniają jak na razie żadnych norm i nie mogłyby być sprzedawane w wielu krajach europejskich. Dlatego domowe kominki znalazły się na celowniku organizacji walczących w Polsce ze smogiem. W wersji radykalnej proponuje się nawet całkowity zakaz palenia w kominkach, kiedy poziom pyłów w powietrzu jest wysoki.

Na antykominkową krucjatę pierwsze wyruszyły władze samorządowe, a zaostrzone normy dotyczyć mają nie tylko kotłów czy pieców, ale również kominków. Np. w Warszawie będzie można od listopada zainstalować w domu tylko kominek spełniający wyśrubowane standardy cieplne oraz emisji pyłu. Te, które już istnieją trzeba wymienić w ciągu 5 lat, chyba że wyposażymy je w urządzenia redukujące emisję pyłów.

W Krakowie od 2019 roku w ogóle nie będzie można palić węglem lub drewnem, a instalowane od lipca tego roku nowe i pierwszy raz uruchamiane kominki, piece czy kotły muszą spełniać surowe normy unijne. Antykominkowe obostrzenia – w bardziej oraz mniej radykalnej formie – funkcjonują albo też są planowane w wielu innych miastach i regionach kraju.

Co ciekawe, obserwuje się rosnące stężenie pyłów na obrzeżach miast. Prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówi, że szczególnie tragiczny w skutkach okazał się smog londyński z grudnia roku 1952, gdy zmarło 12 tysięcy osób. W rezultacie londyńczykom zakazano palenia w kominkach. Także w Polsce głównym problemem jest "niska emisja" - zanieczyszczenia emitowane przez nierzadko przestarzałe piece. Wbrew temu, co można by podejrzewać, w centrum Warszawy powietrze jest czystsze niż na jej obrzeżach, gdzie piece w domach jednorodzinnych często opalane są czym się da. Dowiodły tego na przykład badania powietrza w Wawrze (link).

W naszej gminie brak jest wiarygodnej i certyfikowanej stacji pomiarowej, więc wiele wniosków jest formułowanych na podstawie obserwacji wizualnej i węchowej. To zdecydowanie za mało. Niemniej wydaje mi się, że należy zacząć podejmować nieco bardziej radykalne środki niż dotychczas, ponieważ w gminie Dopiewo wyraźnie wzrasta gęstość zaludnienia a ceny np. gazu ziemnego nadal nie zachęcają do porzucenia tańszych metod pozyskania ciepła, gdzie efektem ubocznym jest emisja całego zestawu truzizn do atmosfery.

Liczę więc na to, że dwudziestu jeden radnych z Rady Gminy Dopiewo zajmie się tą sprawą. Co z tego wyjdzie, życie pokaże. Tak dla porządku tylko przypomnę, że każdy radny ma możliwość wniesienia interpelacji. Jeśli się nie mylę to w obecnej kadencji takich interpelacji pojawiło się łącznie zero. A wybory już za rok.

Poniżej fragment z regulaminu RG:

Interpelacje, wnioski i zapytania
§46
1. Interpelacje dotyczą spraw wspólnoty gminnej o zasadniczym charakterze.
2. Interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające zeń pytanie.
3. Przedmiotem wniosku mogą być w szczególności sprawy ulepszenia organizacji, wzmocnienia praworządności, usprawnienia pracy i zapobiegania nadużyciom, ochrony własności, lepszego zaspokajania potrzeb ludności.
4. Zapytania składane są w celu uzyskania informacji o bieżących sprawach, czy problemach Gminy, w szczególności w celu uzyskania informacji o określonym stanie faktycznym, przy czym powinny być one sformułowane jasno i zwięźle 5. O tym, czy pismo jest interpelacją, wnioskiem, czy zapytaniem decyduje treść pisma, a nie jego forma zewnętrzna.
§47
1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania udziela: Przewodniczący Rady, przewodniczący właściwej komisji, Wójt, jego Zastępca lub wyznaczony przez Wójta pracownik Urzędu, albo innej jednostki organizacyjnej Gminy.
2. W przypadku niemożności udzielenia natychmiastowej odpowiedzi, wyjaśnienie winno być udzielone pisemnie lub ustnie, na najbliższej sesji.
3. Interpelacje i zapytania mogą być składane również na piśmie na ręce Przewodniczącego Rady w czasie sesji lub między sesjami. Odpowiedź na pisemne zapytanie lub interpelację radnego winna być udzielona w ciągu 14 dni, w przypadku niemożliwości udzielenia natychmiastowej odpowiedzi.
4. Biuro Rady prowadzi ewidencję zgłaszanych interpelacji, zapytań i wniosków oraz czuwa nad ich terminowym załatwieniem.

Junkers

Pewnie ! niech wszyscy instalują piece gazowe typu junkers i płacą Państwu co rok coraz więcej i więcej i więcej ...
Pętla na szyi

nonsens

Totalna bzdura z której nic nigdy nie wyniknie. Tylko obniżka podatków na gaz może zmienić trend ale socjaliści na to nie pójdą.

Na poziomie gminy

Na poziomie gminy to są tylko półśrodki. To powinno być rozwiązywane na poziomie ustaw i rozporządzeń ministra. Ale przecież tam w Warszawie są ważniejsze sprawy czyli wycinanie puszczy oraz zakaz handlu w niedzielę z rozkazu ojca z Torunia.

znowu wszystkiemu winne PIS

Nawet w tak ważnych sprawach jak ochrona środowiska pojawia się mowa nienawiści do PIS. Ale czy ty bridget żyjesz w innej alternatywnej rzeczywistości, w której PIS rządzi od dziesiątków lat? Bo w mojej, dopiero od dwóch lat a przedtem rządziła przez 8 lat PO i nic w tej kwestii nie zrobiła, chociaż problem ze smogiem ciągnie się już od lat 70 ubiegłego wieku. Jak są tacy wspaniali, lepsi niż PIS to co zrobili? Wielki 0.

Stacja pomiaru stężenia pyłów

Stacja pomiaru stężenia pyłów powinna zostać postawiona przez WIOŚ np. w centrum Skórzewa bo tylko taka może generować wiarygodne wyniki. Te stawiane po amatorsku zwykle bazują na tanich czujnikach za kilkanaście dolarów z chińskiego aliexpress i nie są w żaden sposób kalibrowane. I tak na przykład pomiar na zborowo.pl od 17 listopada nie działa wcale a dokładność wyników jest dyskusyjna. Nie wspominając o lokalizacji (nad jeziorem, wokół raczej mało zabudowań).

Droga energia

Odnosząc się ogólnie do poprzednich komentarzy to rzeczywiście głównym problemem w naszym kraju jest droga energia. Ustalenie przyczyn tego faktu to gruba książka ale jedno jest pewne, że fakt iż dostęp do energii w naszym kraju jest jednym z droższych w Europie to nic dziwnego, że ludzie szukają tańszych metod grzewczych. Do tego dochodzi też określona mentalność, przyzwyczajenia i brak szerszego spojrzenia na otoczenie i środowisko.

Co do pomiaru pyłów zawieszonych w naszej gminie to owszem, takiego wiarygodnego pomiaru nie mamy. Jeśli nawet byśmy go mieli to i tak nie wpłynie to na zmianę ludzkich nawyków. Co najwyżej byłaby to informacja, że w określone dni lepiej nie wychodzić z domu albo że należy biegać w maskach. Inna sprawa to edukacja, której nigdy za wiele. Dzisiaj rolę edukacji przejęły raczej korporacje, które poprzez swój marketing starają się sprzedawać swoje produkty zachwajaląc je w odpowiedni sposób. Efektem są później np. montowane w domach popularne kozy nie spełniające podstawowych norm, często bez wkładu kominowego, do tego opalane niskiej jakości paliwem. I stężenie PM2,5 i PM10 pięknie rośnie, i to nie tylko na zewnątrz ale co bardziej groźne, także wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń.

Poniżej krótkie porównanie cen energii na przykładzie kosztu 1kWh energii elektrycznej w Europie.

Wprawdzie w wartościach bezwzględnych średnia cena za 1 kWh w Polsce w 2014 roku była niższa niż średnia unijna, jednak jeżeli się bierze pod uwagę parytet siły nabywczej (ang. purchasing power standard: PPS), Polska jest piątym najdroższym krajem Unii Europejskiej jeżeli chodzi o cenę prądu w stosunku do średnich zarobków (z uwzględnieniem wszystkich podatków): według parytetu siły nabywczej cena 1 kWh prądu wynosi 0,243 PPS w Polsce.

W rankingu cen prądu wyrażonych w PPS, Finlandia zajmuje pierwsze miejsce UE (0,126 PPS za 1 kWh). Islandia i Norwegia też mają bardzo korzystne pozycje (odpowiednio 0,096 i 0,114 PPS za 1 kWh energii elektrycznej). Oprócz Polski, najdroższy prąd w przeliczeniu na parytet siły nabywczej jest w Niemczech, w Portugalii, w Rumunii i na Cyprze (odpowiednio 0,286; 0,267; 0,266; 0,255). Przyczyną taniej energii w PPS jest często lokalny dostęp do taniego źródła energii (energia jądrowa we Francji, energia hydrauliczna i geotermia w Skandynawii i w Islandii) co gwarantuje w pewnym stopniu niezależność energetyczną oraz mniejsze zapotrzebowanie w importacji węglowodorów (tj. węgiel, ropa, gaz). Na odwrót, wysoka cena za energię pod względem PPS jest często konsekwencją wysokiego opodatkowania, uzależnienia od importu surowców energetycznych (ropa, gaz) oraz kosztów zanieczyszczenia (w przypadku węgla).

źródło: dabryprad.pl

Smog i te sprawy

Zakaz palenia drewnem i węglem bez równoległego znaczącego obniżenia cen paliw alternatywnych typ gaz, pelet itd to jawne nabijanie kasy rządowi i prezesom spółek rządowych energetycznych . Normalnie Białoruś ! oj będzie sie działo będzie . I to wszystko okraszone smogiem czy eko ! Ależ to hipokryzja ....

Kominek nei jest winien

Witam,
Problemem nie są kominki na drewno tylko stare kopciuchy na węgiel , kiepski opał i brak umiejętności palenia.
Nie wszyscy mają możliwość używania gazu który poza tym jest niestety za drogi a zwłaszcza opłaty dodatkowe ..
Mam kominek na drewno norweski Jotul i nie dam sobie wmówić że palenie w nim powoduje smog , drewno musi być sezonowane min. 2 lata w zależności (od gatunku) ja palę 3 letnim i dym jest ledwo widoczny z komina , za to wystarczy spojrzeć na to co wylatuje ze starych pieców "na wszystko"- czasem nie widać drugiej strony ulicy i tu jest poważny problem.
W Norwegii też można palić w kominkach i nikomu to nie przeszkadza , wszystko trzeba robić z głową i nie będzie problemu..
Gmina moim zdaniem kompletnie nie radzi sobie z problemem kopciuchów.
Wrzucanie wszystkich do jednego worka z zakazem palenia to już jest kompletny bezsens.

może i PO

Może i PO nic nie zrobiła ale za to ten rząd idzie w zupełnie inną stronę, sprzedaż eko energii stał się nieoplacalny, masowa wycinka drzew, wspieranie trujacego węgla, dodając do tego mentalnosc ludzi i mamy smog jak na tacy, zresztą prosty przykład zmniejszenia odbioru śmieci segregowalnych jest tylko chyba podyktowane liczeniem gminy że spalimy śmieci w kominku

Przykład

Dlaczego na poparcie swojej tezy podajesz przykład wywozu śmieci segregowanych? Przecież ten harmonogram wywozu w zimie, czyli raz na miesiąc jest realizowany od początku istnienia Selektu czyli od czasów PO. Tak samo jak łączenie tego co się dzieje w naszej gminie z polityką PIS. Naszym władzom gminnym blisko akurat jest z PO i N. a bardzo daleko do PIS.

5000 zł na nowy piec

Rada Gminy Dopiewo na ostatniej sesji podjęła decyzję o wprowadzeniu programu dofinansowania wymiany pieców lub kotłów węglowych na bardziej ekologiczne. W celu poprawy jakości środowiska naturalnego, przez ograniczenie jego zanieczyszczenia, na terenie Gminy Dopiewo planuje się wprowadzić dotację celową ze środków budżetu będącą wsparciem dla mieszkańców podejmujących działania proekologiczne służące ochronie powietrza. W celu określenia zasad dotacji opracowano regulamin oraz wniosek, stanowiące załączniki do niniejszej uchwały. Dotacja stanowić będzie mechanizm zachęcający mieszkańców do inwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania.

Regulamin załączony poniżej określa zasady udzielania dotacji z budżetu Gminy Dopiewa na trwałą likwidację systemów ogrzewania opartych na paliwie węglowym i ich zamianę na ogrzewanie proekologiczne (kotły gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła, paliwa stałe).

Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji jest trwała likwidacja w budynku wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów węglowych.

Dotacja może być udzielona w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5.000 zł na jeden budynek.

Wnioski można składać w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 w Urzędzie Gminy.

źródło: Puls Gminy Dopiewo

Tekst uchwały w BIP: link

Na ostateczną i prawomocną wersję należy jeszcze chwilę poczekać, bo swoje 3 grosze może wtrącić np. wojewoda.

Eko piec

Jak tylko zabronią palenia węglem albo drewnem to ceny paliw pozostałych pójdą w górę że i tak na jedno wyjdzie ....
A cała sprawa z tym smogiem jest nadmuchana przez lobby eko ....

A jakie to lobby eko ma w tym

A jakie to lobby eko ma w tym interes żebyśmy byli zdrowsi?

lobby eko

Tak a osad nad miastem to wymysł ufo, spróbuj pobiegać wieczorem w okolicach żabki, no tak ale butelki pet się świetnie palą, co tam jeszcze piec pali, żenada

Spaliny

Wystarczy pobiegać gdziekolwiek indziej wszędzie wali wydechem samochodowym piece w domach przy tym to pikuś ale lepiej zwalać na węgiel lub drewno bo motoryzacyjne koncerny przecież są nie do ruszenia i rządzą światem

Kolejna propaganda trafiła na

Kolejna propaganda trafiła na podatny grunt a wystarczy sobie to policzyć albo badania naukowe poczytać...

cybuch vel piec

eko terroryści, teraz lobby motoryzacyjne ( lobby paliwowe jak już, a to już blisko do Twojego cudownego węgla), "wystarczy pobiegać gdzie indziej" - szkoda komentować, syf i mogiła.

Do 7000 zł od powiatu

Oprócz gminy, program wymiany starych kotłów wprowadza też Powiat Poznański. Wymiana pieca może być dofinansowana kwotą do 7000 zł ze środków powiatowych. Stosowna uchwała została podjęta 22.11.2017 i wejdzie w życie 14 dni po publikacji w dzienniku wojewody. Z projektem można zapoznać się tutaj:
http://pzpoznan.peup.pl/pobierz.seam?zbior=1&plikI...

Decyduje suweren

Nikt prawdziwym Polakom nie zabierze prawa do oddychania patriotycznym smogiem po własnym, narodowo-katolickim węglu i polskich, ojczystych śmieciach. Nikt nie zmusi do zarzucenia tradycyjnej metody segregowania odpadów - do palenia w dzień, do spalania w nocy i do wywiezienia do lasu. Pompy ciepła to przecież lewacki wynalazek, a turbiny wiatrowe to dzieło samego szatana. Wątpliwości między Wisłą a Bugiem budzi również żarówka, bo to źródło światła, inaczej światłoniesień czyli po prostu Lucyfer (z łac.).

Projekty uchwał sejmiku

Co prawda to trochę przeterminowany news ale dla zainteresowanych wrzucam projekty uchwał sejmiku w sprawie wprowadzenia ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

https://www.umww.pl/ogloszenie-o-przystapieniu-do-...

Gaz 50 % tańszy dla domów rozwiaże sytację

Gaz 50 % tańszy dla domów rozwiąże sytację, ale obecne rządy już podkręcają ceny na + 50 % bo muszą załatać dziurę w budżecie. Taka sytuacja to padowa pomiędzy utrzymaniem domu z średnich zarobków a spełniania wyśrubowanych przepisów środowiskowych. W tekście zawarto informację, że w Polsce kominków nie ma co spełniają normy emisyjne - TO BZDURA !
Bardzo prosze https://kratki.com/pl/polskie-kominki-zgodne-z-nor...

Na Batorowskiej przy Żabce w

Budynku mieszkalnym przy drodze, kolejny rok, widzę kłęby dymu z komina, raz białe , raz czarne zawsze śmierdzące . Dym szczypie w oczy i na bank pala tam jakimś świństwem . Tylko ja to widzę i czuje? Czy Skórzewo ma jakaś policję municypalna ? Komu to zgłosić aby przestali truć ?

@Dor

Przecież w tym rejonie mieszka i urzęduje sołtys Skórzewa. Musi widzieć i czuć, chyba że akurat sam ładuje do pieca.

skonczcie juz z tym smogiem

skonczcie juz z tym smogiem,bo wam odpierd.. tak jak na punkcie zdrowego zarcia,alergii na gluten czy laktoze.

re

O odezwał się ewo obrońca węgla i innego synu, sorry ale szkodzisz nie tylko sobie, zresztą szkoda komentować

Kiedyś było fajnie

Komu to przeszkadzało by tak spaskudzić nam Skórzewo. Była to śliczna mała rolnicza wieś a teraz to kupa awanturników o byle co. Jak nie gówno śmierdzi to z komina dymi czarny lub biały dym itp. Czy nie macie innym lepszych i ciekawszych tematów ? Może lepiej podyskutować nad lokalizacją i otwarciem klubu gdzie dorastająca młodzież będzie mogła się spotykać ? Co w tym Skórzewie władze dla młodzieży zrobiły ? NIC !! Sołtys chowa głowę w piasek jak struś by unikać trudnych pytań jak i pozostała grupa radnych. A reszta drze koty bez powodu o byle bzdury. Czyżby obecna władza rządząca miała na to wpływ ? Oby nie bo jest totalnym dnem politycznym od ponad dwóch dekad cofając kraj o 25 lat wstecz :(

Rozrywka

Niech postawią pijalnie piwa z dartem jak za dawnych dobrych LAT

no niestety "nowi" i tak się będą czepiać

no niestety "nowi" i tak się będą czepiać