Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

DBO głosowanie od 6 do 16 listopada

Wczoraj tj. 23 października opublikowano listę zadań zgłoszonych do DBO wraz ze statusem weryfikacji. Okazało się, że na 13 zgłoszonych projektów jeden został odrzucony, a zatem wszystko wskazuje na to, że głosować będziemy na jeden z 12 projektów w terminie od 6 do 16 listopada br.

1
Street Workout Park
(Dopiewo, ul. Polna 560/2)
53.130 zł
Budowa urządzeń treningowych złożonych z drążków pionowych, poprzecznych, drabinek oraz poręczy, służących do treningu sportowego, wykorzystującego ciężar własny ciała. Popularyzacja aktywnego spędzania czasu i propagowanie zdrowego trybu życia.

2
Podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Dopiewo poprzez zakup sprzętu ratowniczego
(OSP Palędzie, ul. Leśna 17, 62-070 Palędzie)
49.860 zł
Uzupełnienie wyposażenia samochodu ratowniczo-gaśniczego stanowiącego wyposażenie jednostki

3
Sportowe Palędzie BIS
(Palędzie, ul. Leśna (dz. nr 48))
63.000 zł
Projekt powiększający bazę sportowo-rekreacyjną w Palędziu w gminie Dopiewo. W ramach zagospodarowania boiska wiejskiego (teren za świetlicą wiejska przy ul. Leśnej), zmodernizowana zostanie nawierzchnia trawiasta, gdzie powstanie pełnowymiarowe boisko do gry w Ultimate Frisbee. Ponadto wyznaczone zostaną bezpieczne tory, przystosowane do łucznictwa. Niewiele potrzeba, aby ten teren stał się kompleksową wizytówką miejscowości Palędzie i gminy Dopiewo.

4
Poidełka - woda pitna w każdej szkole
(Wszystkie szkoły publiczne w gminie Dopiewo)
45.500 zł
Projekt ma na celu zapewnienie wszystkim uczniom i osobom przebywającym w szkole powszechnego, nieograniczonego i darmowego dostępu do wody pitnej, poprzez montaż w wszystkich szkołach gminy urządzeń do uzdatniania i dystrybucji wody wodociągowej zwanych “poidełkami”. Jest to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane w polskich szkołach m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie.

5
Leśny zakątek - plac zabaw w lasku - etap I
(Skórzewo ul. Szkolna, działki, nr 306/48)
150.000 zł
Zagospodarowanie terenu oraz urządzenie nowego placu zabaw znajdującego się w lasku przy ul. Szkolnej w Skórzewie.

6
Symfonia na skrzypce i DJ-ja
(Placówki szkolne Gminy Dopiewo wg listy z załącznika, Sala widowiskowa CRK Konarzewo)
31.500 zł
Ideą projektu „SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja” jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym/ współczesnym wydaniu, tak by rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, m.in. poprzez wykorzystanie muzyki, pop, rock, house i dubstep. Program jest dostosowany odpowiednio do grup wiekowych (szkoły podstawowe, wygaszane gimnazja,) 45 minutowa audycja/koncert przygotowana jest w duecie.

7
Linowy Plac Zabaw dla dzieci
(Dąbrowa ul. Tęczowa, działka 423/7 )
150.000 zł
Linowy Plac Zabaw to nowoczesny obiekt zabawowy dla dzieci w wieku od 3 -13 lat. Dzieci pokonują proste przeszkody linowe zawieszone na niewielkiej wysokości, pomiędzy platformami zainstalowanymi na palach drewnianych. Linowy Plac Zabaw to świetne miejsce nie tylko do zabawy, ale również rozwoju psychomotorycznego dzieci.

8
Weekendowe spływy kajakowe zakończone amatorskimi zawodami kajakowymi
(Jezioro Niepruszewskie (baza – Plaża w Zborowie) )
31.320 zł
Bezpłatne spływy kajakowe po jeziorze Niepruszewskim skierowane dla mieszkańców gminy Dopiewo w różnym przedziale wiekowym. Projekt zakłada organizację 5 spływów w sezonie wiosenno-letnim na j. Niepruszewskim z bazą na Plaży w Zborowie oraz 2 spływów rzeką Wartą. W spływach weźmie udział 30 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał będzie instruktor i ratownik. Do dyspozycji będzie 15 kajaków dwuosobowych wraz z osprzętem.

9
Zielone Zacisze 2 - zagospodarowanie centrum Konarzewa
(Konarzewo, centrum, plac u zbiegu ulic Kościelnej i Szkolnej, działka nr. ewid. 367 (doły konarzewskie) )
50.000 zł
Zagospodarowanie centrum Konarzewa, terenu tzw. dołów konarzewskich, poprzez utworzenie ciągu pieszego wraz z zielenią urządzoną oraz budowę rotundy-witacza z podświetloną nazwą miejscowości. Instalacja ta została tak pomyślana, aby zasłonić istniejące urządzenia infrastruktury technicznej. Głównym celem projektu jest poprawa estetyki reprezentacyjnego miejsca Konarzewa.

10
Czyste powietrze w gminie - stacja pomiaru pyłów PM w każdym sołectwie Gminy Dopiewo
(Palędzie ul. Nowa )
150.000 zł
Urządzenia pozwolą na ustalenie rzeczywistego stopnia zanieczyszczenia powietrza w gminie Dopiewo i umożliwią podjęcie skutecznych działań zaradczych. Jednocześnie stały monitoring powietrza umożliwi rzetelne badania środowiskowe (emisyjne) dla obiektów przemysłowych, tak istniejących jak i nowo lokalizowanych.

11
Każdy chce pomóc, nie każdy wie jak! Cykl szkoleń i pokazów ,,Pierwsza pomoc, dla każdego''
(Teren Gminy Dopiewo, lokalizację spotkań ustalana po określeniu ilości chętnych osób. )
30.000 zł
Projekt zakłada organizację spotkań dla mieszkańców Gminy Dopiewo, podczas których będą odbywały się szkolenia z udzielenia pierwszej pomocy, ewakuacji oraz przeciwdziałania pożarom. Szkolenia mogą stanowić dodatkowy punkt programu innych imprez. Celem projektu jest zwiększenie świadomości i umiejętności mieszkańców z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Program jednego spotkania: - aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy - sposoby prawidłowego wzywania pomocy - bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy - łańcuch ratunkowy - ocena stanu poszkodowanego - ocena przytomności - wywiad z poszkodowanym - udrożnienie dróg oddechowych - pozycja bezpieczna - omdlenia - zawał serca - napad epilepsji - cukrzyca - przeprowadzenie ewakuacji z budynków podczas zagrożenia pożarem - ćwiczenia z gaszenia pożarów różnych materiałów i substancji przy pomocy gaśnic - substancje niebezpieczne - sposoby postępowania na wypadek zagrożeń terrorystycznych.

12
Dopiewski Boulder Park - budowa ogólnodostępnego, bezobsługowego kompleksu ścianek wspinaczkowych do bulderingu
(Dopiewo ul. Łąkowa/Wyzwolenia, działka nr ew. 738/12 )
96.000 zł
Budowa ogólnodostępnego, bezobsługowego kompleksu ścianek wspinaczkowych do bulderingu, zlokalizowanego w centrum Dopiewa, u zbiegu ulic Łąkowej i Wyzwolenia, na działce o nr ew. 738/12. Bouldering to wspinaczka po wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Popularną i coraz częściej praktykowaną formą treningu jest bouldering na sztucznej ścianie.

13
Treningi Nordic Walking - aktywność i integracja
(Gmina Dopiewo: Dąbrowa, Dąbrówka, Dopiewo, Zakrzewo, Konarzewo, Skórzewo, Trzcielin, Więckowice, Zborowo, Żarnowiec.)
54.600 zł
Organizacja regularnych treningów Nordic Walking w całej Gminie Dopiewo dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku, obecnego stopnia aktywności fizycznej. Udział w treningach dla mieszkańców Gminy będzie bezpłatny. Nauka prawidłowej techniki marszu nordic walking oraz promocja aktywnego stylu życia - zajęcia prowadzone przez instruktora Nordic Walking. Integracja społeczna poprzez systematyczny udział w treningach w obecnym miejscu zamieszkania.

Pełna treść każdego z projektów jest dostępna na stronie:
https://dbo.dopiewo.pl/tabela

Kolejność docelowa zostanie ustalona w drodze losowania dokonanego przez komisję i finałowa lista z nową numeracją będzie opublikowana 27 października br.

Głosowanie rozpocznie się 6 listopada i potrwa do 16 listopada 2017 r.

Można głosować

Trwa głosowanie - od dzisiaj do czwartku 16 listopada.

https://dbo.dopiewo.pl/glosowanie

DBO

Sensownym pomysłem wydaje mi się projekt Osp Paledzie to może przydać się każdemu w trudnej sytuacji co chcą zakupić strazacy a bezpieczeństwo bardzo ważna rzecz .Brawo za pomysł

DBO 2018 wyniki czyli lot w kosmos

Ukazało się dziś podsumowanie głosowania w tegorocznej edycji DBO. Wynik nie zaskoczył ale z liczb można wyciągnąć wiele wniosków, które sporo mówią o mieszkańcach naszej gminy.

Przede wszystkim w gminnym komunikacie (link) wg mnie jest podstawowy błąd odnośnie frekwencji. Podano, że wyniosła ona 11% ale najwyraźniej frekwencja została policzona jako stosunek oddanych głosów do sumy wszystkich osób zameldowanych stale i czasowo. Tymczasem frekwencja powinna być liczona w stosunku do uprawnionych do głosowania, tj. zameldowanych i pełnoletnich. Także wg moich ostrożnych szacunków frekwencja w tym roku wyniosła około 15%.

Spadek frekwencji jest widoczny o około 3-4% w stosunku do ubiegłego roku ale i tak jest to znacznie lepszy wynik niż zakładałem. Skórzewo zagłosowało w zasadzie tak samo dobrze, bo w relacji do wszystkich głosów jest to nadal solidne 35% ogółu głosów. Na tle innych miejscowości Skórzewo wyróżnia się jako najbardziej dynamiczna grupa mieszkańców w gminie. Wg malkontentów jest to spowodowane uprzywilejowaną pozycją wynikającą z największej populacji w gminie. Jest to po części prawda ale w tegorocznej edycji nie do końca. Jak widać wyraźnie, do zwycięstwa wystarczyło jedynie 773 czyli niespełna 30% wszystkich głosów. To niewiele.

Główna różnica w stosunku do zeszłego roku to w zasadzie zerowa aktywność Dąbrówki, przede wszystkim w zakresie składanych propozycji. Jestem przekonany, że skądinąd ciekawa i dynamiczna kampania promocyjna trzech zeszłorocznych projektów z tego sołectwa była kołem zamachowym i nakręciła dość wysoką frekwencję. Pokazała też ogromny potencjał. Ale gdzie się trzech bije... i dalsza historia jest znana.

Jak widać w tym roku gdyby zachęcić wcześniej wspomnianą grupę około tysiąca głosujących na projekty w Dąbrówce, to można zaryzykować teorię, że Skórzewo nie miałoby szans. Tylko że do sukcesu trzeba nie tylko chęci, zaparcia i wytrwałości, ale także umiejętności pójścia na kompromis. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach więc znacznie prościej jest szukać wytłumaczenia gdzie indziej. Szczególnym tego objawem jest cytat z Pulsu Gminy (link), który przez grzeczność pozostawię bez komentarza:

Jakikolwiek projekt zgłosiłoby Skórzewo i tak by wygrało. Ktokolwiek łudził się, że może być inaczej, dziś wątpliwości raczej już nie ma. Kolejne edycje także wygra Skórzewo, jeśli złoży jakikolwiek projekt, choćby dotyczył lotu w kosmos.

Co do zmiany formuły DBO to temat jest bezdyskusujny w zakresie tego, że zmiana jest potrzebna. Było mówione o tym jeszcze przed głosowaniem w pierwszej edycji (link). Jednak nie spotkałem się jeszcze z jakąkolwiek konstruktywną propozycją na to, jaka to miałaby być formuła. Bo to wcale nie jest takie oczywiste i proste. Podstawowe bowiem pytanie jest takie, do czego ma służyć DBO? Jeśli ma to być narzędzie, które ma sprawiedliwie rozdawać wszystkim po równo, to DBO jest bezcelowe i zamiast tego należałoby stosować fundusz sołecki. Jeśli jednak DBO ma służyć aktywizacji i pobudzania ludzi do kreatywności pod szyldem zdrowej sportowej konkurencji pomiędzy miejscowościami, to tutaj mechanizm musi być inny. Nie trzeba odkrywać Ameryki na nowo i formułę można zmienić tak, że będzie ona lepsza ale raczej na pewno nie będzie idealna. Poczekajmy więc czy i jak Rada Gminy się wykaże się w temacie uchwały na DBO 2019. Bo to, że radni dali ciała jeśli chodzi o DBO 2018 to chyba jest jasne, ale najwyraźniej nie dbają o to albo nie widzą, że to może odbić się na spadku ich poparcia.

Radni do zmiany

Zgadam sie z komentarzem pawelka szkoda że już tak rzadko komentuje nasza rzeczywistośc. Ja tylko dodam że to w sumie dziwne że pojawiło sie az 13 projektow skoro jest prawie pewne że i tak wygra Skórzewo. Radni naprawde skopali temat bo teraz do DBO zglosi sie tylko Skórzewo jak reszta zobaczyła na wlasne oczy że wkladanie pracy i wysilku idzie na marne. Cos czuje ze z tego powodu wielu z nich nie przedluzy swojej kadencji bo zamiast aktywowac lokalne spoleczności raczej dokonali czegoś odwrotnego. Nawet zmiana formuly na przyszly rok moze okazac się zbyt spózniona. Niemniej gratulacje dla Skorzewa bo byloby dziwne gdyby nie skorzystali z okazji.

Spóźniona, ale zmiana

Przynajmniej z rocznym opóźnieniem pojawiła się informacja o zmianie formuły DBO. Nie zamierzam analizować zaproponowanego rozwiązania bo pewnie projekt uchwały przeczyta co najwyżej kilka osób w całej gminie. Zwłaszcza w taki dzień jaki dziś :D

Link:
https://www.dopiewo.pl/aktualnosci/2018-06-15/poro...

Niemniej jeśli w tym roku sensownie zaplanować ciekawy projekt do DBO 2019, szanse są większe niż poprzednio. Gdybym miał zabawić się we wróżkę, to projekty zgłoszą przede wszystkim kandydaci na radnych w wyborach jesiennych, w końcu to tania promocja. Zawsze to lepsza metoda niż bezproduktywne marudzenie jak to wszędzie źle, co jest zwyczajnie passé.