Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Ślepe ulice na osiedlu Leśna Polana

Skutek ślepych ulic na osiedlu Leśna Polana (ul. Poranek i ul. Świt), co nie jest przypadkiem, ponieważ mieszkają tam pracownicy dewelopera, zaczyna być uciążliwy dla pozostałych mieszkańców, którzy mieszkają przy ulicach, na które został skierowany cały ruch samochodowy do dalszej części osiedla.

Umożliwienie przejazdu zamkniętymi ulicami odciążyłoby ruch, dzięki czemu 1) mieszkańcy z dalszej części osiedla mieliby bliżej, a 2) pozostali mieszkańcy mogliby się cieszyć tym nadzwyczaj promowanym atutem, jakim jest świeże powietrze.

Ulica Babie Lato, Jesionowa, Świtezi, Rusałki, Bryzy, to największe skupisko samochodowych spalin.

Coś za coś

Gdybym wpadł na ten szatański pomysł aby kupić domeczek na tym osiedlu, to zrobiłbym to tylko w miejscu gdzie jest ślepa droga ze strefą zamieszkania. Siłą rzeczy obszar 100ha, który docelowo będzie gęsto zabudowany, niesie za sobą niesamowity potok pojazdów. W obecnej chwili to i tak jest sielankowo, z roku na rok będzie tam niezły sajgon, zwłaszcza po uruchomieniu obecnie budowanego odcinka DWT. Wczoraj jechałem z dzieciakami ulicą Promenada i myślę, że to był ostatni raz, kiedy jechałem tam rowerem z dziećmi. Miałem wrażenie, że zaraz wyląduje w pobliskim rowie od samego podmuchu powietrza :) A pomyśleć, że całkiem niedawno jeździło się tam pomiędzy lasem a polem kukurydzy...


Mapka z FB dewelopera

Do pawelek

Dziekujemy za merytoryczny wpis, co nas obchodza takie przemyslenia sfrustrowanego ojca.
Się nie podoba to prosimy o nie robienie tłoku na Promenadzie.

:D

przemyslenia sfrustrowanego ojca

Sfrustrowanego? Bynajmniej. Swoje żale i frustracje zaczynają wylewać zdziwieni mieszkańcy osiedla, którym wydawało się że samochody będą fruwać niezauważone w powietrzu. Oczywiście świeżym. A tu zonk. Good luck :)

Chyba bardziej chodzi jednak

Chyba bardziej chodzi jednak o zdziwienie i trudno się nie dziwić, ponieważ na początku istnienia osiedla ulice, które wraz z rozwojem budowy zostały zamknięte, były w pełni przejezdne.

Dokładnie. Wszystko pięknie

Dokładnie. Wszystko pięknie wygląda na zdjęciach, ładnie brzmi w zachęcających do kupna mieszkań ofertach, a jak przyjdzie co do czego, to szału nie ma z tym czystym powietrzem. Kurz z budowy, ruch coraz większy i rzeczywiście "puszczony" na dwie ulice. Współczuję tym co mieszkają przy tej lokalnej drodze szybkiego ruchu...

Do Pawelek

Skoro nadworny komentator Pawelek nie mieszka na tym osiedlu, zachodzi pytanie;
Po co się wypowiada? Jaki ma w tym interesik?

Interesik

Po co się wypowiada? Jaki ma w tym interesik?

Wiadomo, ciekawe ile pawelkowi płacą za każdą napisaną literkę. To musi być jakiś spisek.

kurz, ruch itp.

PolyTex, ciekawe co powiesz o kurzu i czystym powietrzu mieszkańcom Dąbrówki albo Poznania... Jak takie rzeczy przeszkadzają, zapraszam do puszczy zamieszkać z żubrami...

Nie wypowiadam się

Nie wypowiadam się bezpodstawnie, bo jestem mieszkańcem osiedla Leśna Polana, i to jednej ze wskazanych ulic, więc z autopsji znam opisywany temat. A wątek pewnie nie został założony po to, żeby narzekać, tylko zwrócić uwagę na konkretny problem, który istnieje, bez względu na czyjeś zgryźliwe komentarze z sugestią wyprowadzki.

Ślepe-bezpieczne

Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci i wolałbym by mimo wszystko na osiedlu były tylko dwie główne ulice (Promenada, Jesionowa) a poszczególne sektory służące dla dojazdu konkretnych mieszkańców. Autem nadrabiam trochę drogi objeżdżając osiedle, ale dziecko wybiegając z klatki na ślepej uliczce nie natknie się od razu na "ruch tranzytowy..."

Linea

Pojawiło się dziś na FB

Szanowni Państwo,
w związku z wieloma Państwa opiniami, zamieszczonymi pod niniejszym wpisem, deklarujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby organizacja ruchu na osiedlu Leśna Polana była możliwie sprawna. Przygotowane rozwiązanie urbanistyczne zakłada, że to ulica Jesionowa i Promenada są aktualnie ulicami zbiorczymi, przejmującymi ruch całego osiedla. Docelowo podobnie będzie z ulicą Promyk. Wszystkie te trzy ulice będą ulicami zbiorczymi, które będą odprowadzały ruch do drogi wzdłuż torów. Pozostałe ulice są wewnętrznymi, obsługującymi tylko im przynależny kwartał zabudowy. Podobną zasadę zastosowaliśmy w Dąbrówce, na Osadzie Leśnej.
Nasi Klienci na każdym etapie zakupu, jak i później mieszkając na osiedlu, mają dostęp do wszelkich informacji dotyczących organizacji ruchu. W planach wewnętrzne ulice osiedlowe były pozamykane. Wielu z Klientów zdecydowało się zamieszkać na osiedlach ze względu na intymność i bezpieczeństwo, co gwarantuje między innymi układ, w którym mniejsze uliczki są ślepe. To także bezpieczne ze względu na dzieci, które chętnie przemieszczają się między placem zabaw a domem, korzystając z komfortowych alejek. Ponadto informujemy, że słupki stanowiące ograniczenie przy ulicach ślepych, mogą być demontowane na wypadek sytuacji kryzysowych.
Z naszego rozeznania wynika, że gdyby auta jeździły wszędzie na przelot - już nie byłoby tak kameralnie i bezpiecznie. Ponadto, przypominamy, że rozwiązanie docelowe, które dodatkowo usprawni komunikację, to droga, która połączy ul. Leśną w Palędziu na wysokości przejazdu kolejowego z ul. Poznańską w Dąbrówce i będzie głównym ciągiem komunikacyjnym.
Pozdrawiamy, zespół Linea.

Aaa... No tak... "Wielu z

Aaa... No tak... "Wielu z Klientów zdecydowało się zamieszkać na osiedlach ze względu na intymność i bezpieczeństwo, co gwarantuje między innymi układ, w którym mniejsze uliczki są ślepe." - dodajmy, że zdecydowali się ci, których było stać na droższe mieszkania przy zamkniętych ulicach wewnętrznych. Na etapie odbioru, bynajmniej przez nas, mieszkania, dodam - w znacznie w tańszej wersji, ulice dzisiaj zamknięte nie były ograniczone żadnymi betonowymi słupkami. Czyli są równi i równiejsi...

Co za hipokryzja! Czyli

Co za hipokryzja! Czyli wystarczy, że kameralnie i bezpiecznie jest na zamkniętych ulicach, gdzie mieszkają pracownicy Dewelopera, jak ktoś słusznie zauważył, a mieszkańcy z "przelotowych" ulic już na taki komfort nie zasługują?! Szkoda, że nie wiedziałem o tym wcześniej, zanim kupiłem mieszkanie na Promyku.

Kpina!

Jak widać ważne jest bezpieczeństwo tylko niektórych dorosłych czy dzieci, skoro takie argumenty zostały przytoczone. A mieszkańcy, którzy wychodzą od strony ogrodów np. na ulicę Jesionową mogą już wejść bezpośrednio w strefę ruchu, na której nie raz stwarzane jest zagrożenie chociażby przez pędzących motocyklistów. Super, ot taki mi komfort!

Bezpieczniejsze dzieci!

Po pierwsze: nikt nie każe mieszkańcom wychodzić na ulicę przez ogród - od tego są drzwi i ślepe tam uliczki, poza tym komunikacja na osiedlu jest zachowana szczególnie dla pieszych którzy koło słupków mogą przechodzić a że samochodem trzeba objechać - mój Boże... Słupki nie stoją tylko tam gdzie mieszkają pracownicy, sam mieszkam w takim miejscu ,nikogo z Linei nie znam, spacerkiem między pachołkami się przechadzam i jestem bardzo zadowolony że nadrabiam drogę autem a nie nogami. Zgadzam się również z argumentem, że każdy przed zakupem widział plan osiedla. Przepraszam szanownych sąsiadów ale nie będzie całe osiedle cierpieć tylko dlatego że Wy mieszkacie przy głównej drodze!

Do no.11

Wybacz no.11, ale chyba nie do końca rozumiesz w czym tkwi problem.

Na Świt nie mieszkaja pracownicy Linea :)

Musze wszystkich rozczarować ale na ulicy Świt nie miejsza ani jeden pracownik Linea (ani tez ich znajomi itp.. uprzedzając mysli). Droga zaplanowana jako ślepa od poczatku inwestycji i w takiej formie była prezentowana na folderach. Wiem o mieszkam i ślepa droga była jednym z głównych argumentów za wyborem tej lokalizacji...

Dokładnie, PolyTex.

Dokładnie, PolyTex. Tym wszystkim, którzy uważają, że każdy wiedział co kupował, chętnie podzielę się tym, co mam od Dewelopera. Poza tym, chyba nie każdy potrafi zauważyć, że betonowe słupki nie pojawiły się też od razu, ale dopiero z czasem. Przepraszam no.11, ale mieszkańcy, których okna i ogrody wychodzą na ulicę Jesionową również nie będą cierpieć z tego powodu, że wszystkie wcześniejsze ulice zostały zamknięte.

Właśnie. Przecież jedna z

Właśnie. Przecież jedna z wcześniejszych ulic śmiało mogłaby być przejezdna, żeby odciążyć ruch na ulicy Jesionowej.

Zamknięte ulice

Ja również jestem mieszkańcem ul. Świt. Decyzja o zakupie domu w tym miejscu, podyktowana była M. In tym, ze ulica będzie zamknięta. Nie wybraliśmy również domu blisko ulicy Promenada (mimo kuszącej bliskości lasu) ze względu na przewidywany ruch. Plan ulic, to które bedą zamknięte a które nie, dostępny był na etapie rezerwacji domow(w naszym przypadku to chyba 2012 rok). I jak widzę nadal jest. Przed zakupem trzeba czytać plan ze zrozumieniem. Nie zaskoczy wtedy np. Sąsiad za płotem, parking czy bliskość placu zabaw za kuchennym oknem ?

Wystarczy otworzyć jedna

Wystarczy otworzyć jedna ulicę Poranek i byłoby dużo lepiej i sprawniej. Piszecie o tym że każdy wiedział kupując mieszkania. Akurat ja kupowalem 3 lata temu i usłyszałem to co deweloper chciał abym usłyszał: ul. Promyk bedzie małą osiedlowa uliczka a teraz czytam że ma byc to jedna z głównych na osiedlu.

Jak widać, na empatię

Jak widać, na empatię ze strony mieszkańców zamkniętych ulic nie ma co liczyć, ale poradzimy sobie z problemem bez tego ;-)

My też kupując mieszkanie

My też kupując mieszkanie wychodzące na ulicę Jesionową słyszeliśmy, że będzie to osiedlowa ulica z traktem spacerowym... Porażka.

Rozumiem ale

Rozumiem ale wiadomo jest że domy typu forma należą do najniższej kategorii. Etiudy i Sonaty są najdroższe więc mają ten plus że są tam ślepe uliczki.
Mnie bardziej zastanawia kwestia drogi DWT. Czy czasem cała gmina nie będzie chciała ominąć przejazdu w Dąbrówce jadąc przez Leśną Polanę (jadąc z Dopiewa). Na razie może nie ale jak będzie kostka aż do Dopiewca to kto wie.

DWT

Czy czasem cała gmina nie będzie chciała ominąć przejazdu w Dąbrówce jadąc przez Leśną Polanę (jadąc z Dopiewa).

Droga wzdłuż torów ma być drogą zbiorczą gminną a nie lokalną dojazdówką do osiedla. Więc tak, docelowo to ma być główna arteria transportowa. Czyżby ktoś naobiecywał, że DWT to taka prywatna droga osiedlowa? Jeśli tak, to była ściema :)

Czy to, że budynek typu Forma

Czy to, że budynek typu Forma należy jak to zostało określone do "najniższej kategorii" znaczy, że mamy być traktowani jak gorsi mieszkańcy?! Bez przesady. Mamy prawo do tego, by jeszcze jedna ulica została otwarta (tym bardziej, że była jakiś czas przejezdna) i by ruch z ulicy Jesionowej został odciążony. Koniec, kropka.

Tylko kiedy zaczna robic DWT

Tylko kiedy zaczna robic DWT bo sierpien juz minal a lopat dalej ani widu ani slychu.

UOKiK

Taka ściema podlega zgłoszeniu do UOKiK :D

Pawełek. Mi chodzi o

Pawełek. Mi chodzi o początkowy etap. Ludzie mogą jechać przez Dopiewiec dalej promenadę i do pierwszego odcinka.

DWT

Dziś widziałam jak wycinali drzewa przy dworcu PKP, czyli inwestycja ruszyła lecz z drugiego końca :-)

Jako mieszkanka postanowiłam

Jako mieszkanka postanowiłam włączyć się w dyskusję na Facebooku. I co robi Linea? Oznacza jako spam wszystkie niewygodne wypowiedzi. A przecież to, że w pakiecie do mieszkań wychodzących na ulicę Jesionową w pakiecie jest zapach samochodowych spalin to sama prawda. Komentarz w dyskusji, że rozwiązanie urbanistyczne powinno zakładać równe traktowanie wszystkich mieszkańców i że też jesteśmy za otwarciem ulicy Promyk również okazał się niewygodny i zablokowany. Na szczęście profil dewelopera to nie jedyna dyskusja w tym temacie.

"Jak widać"

Jak widać, na empatię ze strony mieszkańców zamkniętych ulic nie ma co liczyć, ale poradzimy sobie z problemem bez tego ;-)

Na empatię czy na przejęcie Twoich kłopotów na siebie?

I poradzicie sobie z problemem... życzę jak najbardziej powodzenia, jednak z zastrzeżeniem:) niezależnie jakie rozwiązanie znajdziecie, nie będzie ono obejmowało otworzenia ul. Świt :)

Trutorial

Trutorial, hmn hmn, nie Ty o tym decydujesz... ;) Ale bez obaw, zależy na udostępnieniu przejazdu ulicą Promyk!

Nam również deweloper mówił,

Nam również deweloper mówił, że ul. Jesionowa będzie ulicą z aleja spacerową tak jak ulica Promyk. I nigdy nigdy nie wspominał, że wszystkie pozostałe będą zamknięte. Tak samo jak po kupnie mieszkania nagle na planach wyrósł nam plac zabaw, którego obiecano i pokazywano na planach, że na pewno nie będzie.
Także darujcie sobie pisanie, że każdy wiedział co będzie miał bo niestety deweloper mydli oczy w zależności od tego z kim rozmawia.
Nie chodzi o otwieranie wszystkiego, ale głównie ul. Poranek.

MPZP

ul. Jesionowa będzie ulicą z aleja spacerową tak jak ulica Promyk

Naprawdę warto tu zajrzeć:
http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?c=591

O tym, że taki plan w takim kształcie nigdy nie powinien zostać uchwalony, to już inny temat zresztą niejednokrotnie komentowany. Ale taki to właśnie plan miejscowy jest i obowiązuje, i na jego podstawie powstaje mega osiedle na terenie plus/minus 100 ha. Ulica Jesionowa jest przeznaczona jako główna droga dojazdowa do mniejszych uliczek, więc docelowo ta ulica zacznie przypominać Poznańską w Dąbrówce. Jeśli ktoś chce mieć marzenia i zakłada, że tam będzie aleja spacerowa, to już jego osobista sprawa...

Przed założeniem tego tematu

Przed założeniem tego tematu kontaktowałam się z przedstawicielem dewelopera z pytaniem czy jest możliwość otwarcia jednej z zamkniętych ulic, chodziło o ulicę Promyk. Oczywiście,z wiadomych względów, odpowiedź była negatywna. Dyskusja na tym forum oraz na Facebooku świadczy o tym, że wielu z nas, mieszkańców tego osiedla, zwłaszcza "poszkodowanych ulic" dostrzega problem. Może czas na krok ze strony dewelopera, np. na zaproponowanie alternatywnego rozwiązania? Mnie osobiście, ale nie tylko, o czym świadczy treść komentarzy pozostałych mieszkańców, nie przekonują argumenty dewelopera o fantastycznych warunkach zamieszkania dla jednych kosztem drugich. Ani tym bardziej powoływanie się na budowę drogi wzdłuż torów, co w żaden sposób nie odciąży ruchu na ulicy Jesionowej. Śmieszne jest opowiadanie przez dewelopera o komforcie, intymności, bezpieczeństwie. Zapraszamy pomieszkać w kurzu, powdychać spalin, posłuchać hałasu, zwłaszcza w tzw. godzinach szczytu, bo takie już na ulicy Jesionowej funkcjonują i wtedy o przekazywanie rzetelnych informacji na temat aktualnych warunków.

czytam i podziwiam

Wszyscy Ci mieszkańcy Leśnej Polany narzekający na" tranzyt", kurz i niebezpieczny ( np. dla dzieci) nadmierny ruch może w końcu zrozumieją ' wydumane " i "bezsprzecznie niesprawiedliwe "uwagi mieszkańców ul.Malinowej którzy znoszą te "dary natury" od kilku lat. Nie rób bliźniemu co Tobie niemiłe!!!

Chodzi o przejazd ulicą

Chodzi o przejazd ulicą Poranek oczywiście, pomyłka we wcześniejszym poście, w tych emocjach ;-)

No dobra, czy mamy

No dobra, czy mamy jakiekolwiek podstawy prawne, aby otworzyc ul poranek? Petycja? Co moze pomoc? Ul poranek to punkt zamieszkania pracownikow linei... promyk rozrasta sie pod wzgledem ilosci mieszkancow, niestety na tej ulicy strasznie szybko i niebezpiecznie niektorzy wchodza w zakret, ponoc maja tam powstac 3 progi zwalniajace... poniewaz robi sie A2... :(

Ja jestem za petycją

Ja jestem za petycją. Później to już chyba tylko protesty i blokada ulicy :)

Są jeszcze media lokalne,

Są jeszcze media lokalne, wojewódzkie, krajowe. Ciekawy temat dla programów "Uwaga w Twojej sprawie" albo "Sprawa dla reportera". Próbujmy, a jeśli nie będzie odzewu ze strony dewelopera, to taka antyreklama na pewno zadziała.

Aleja spacerowa

Ja sądzę, że po to został pozostawiony na Jesionowej całkiem szeroki pas zieleni od strony nowej budującej sie dopiero części osiedla) - aby ostatecznie tam właśnie była aleja spacerowa. Oczywiście tylko po tej jednej stronie ulicy, bo po drugiej są domy.
I zapewne tak jak plac zabaw - będzie powstawać stopniowo, co roku przybędą jakieś elementy, chodniki czy nasadzenia.

A plan zagospodarowania przestrzennego z 2003 roku wskazuje Jesionową jako główną przelotową ulice osiedla i to nie tylko w obecnym kształcie - ale tego ogromnego, jakim będzie w przyszłości, sięgającego aż do torów i rozwijającego się po obu stronach Jesionowej.

Myślę, że w tej sytuacji - mieszkańcy, których okna wychodzą na ulicę Jesionową powinni poprosić Lineę o dosadzenie na zewnątrz ich ogrodzeń większych drzew, które zasłonią ulicę. Bo ruch tam będzie tylko coraz większy. I obecny ruch w kierunku Promyka to mały pikuś z tym co będzie jak zaczną dojeżdżać mieszkańcy nowych domów po drugiej stronie Jesionowej.

+1

A plan zagospodarowania przestrzennego z 2003 roku wskazuje Jesionową jako główną przelotową ulice osiedla i to nie tylko w obecnym kształcie - ale tego ogromnego, jakim będzie w przyszłości, sięgającego aż do torów i rozwijającego się po obu stronach Jesionowej.

Brawo, a jednak ktoś zagląda w mpzp.

A może zamiast drzew jeszcze

A może zamiast drzew jeszcze ekrany ochronne postawią??? Nas to nie urządza, że tak napiszę. Dołożymy wszelkich starań, żeby otwarto ulicę Poranek, bo tylko to rozwiąże problem.

Ale ze niby gdzie otworzyc

Ale ze niby gdzie otworzyc ulice Poranek? Poranek w Promyk? Mowy nie ma!

Potwierdzam, że zrobimy

Potwierdzam, że zrobimy wszystko co konieczne pod względem formalnym, żeby ulica Poranek została otwarta i, żeby dzięki temu zmniejszył się ruch na Jesionowej i Promenadzie. A z tego co się orientuję, to mieszkańców tych ulic jest więcej ?

Matii, dlaczego? Co w tym

Matii, dlaczego? Co w tym złego, że nie chcemy mieć autostrady pod oknami?

Ktoś na FB założył zamknięte forum https://www.facebook.com/groups/lesnapolanaforum/ można pisać tam.

Niezły kartofel z tego wychodzi

Niezły kartofel z tego wychodzi bo trwają targi mieszkaniowe i mieszkańcy-sprzedawcy dwoją się i troją aby usuwać co niewygodne z Facebooka. Niestety dla wielu z nas ta niezdrowa sytuacja, gdzie pracownicy dewelopera sprzedający mieszkania mieszkają przy zamkniętych ulicach, nie wróży nic dobrego. Jednak ostatecznie deweloper będzie dążyć do tego aby drogi osiedlowe przekazać gminie, żeby czasem nie ponosić kosztów odśnieżania i napraw. Dlatego uważam, że powinno zostać umówione spotkanie trójstronne mieszkańcy-deweloper-wójt aby spróbować rozwiązać problem zanim rozpocznie się robienie medialnej zadymy. A że jest nas wielu to prawdopodobnie najlepiej zawiązać stowarzyszenie, które będzie nas formalnie reprezentować. Zapraszam na grupę:
https://www.facebook.com/groups/lesnapolanaforum/

PS. Pamiętajcie, że deweloper ma jeden cel: sprzedać, zbudować, skasować. Potem przeniesie się gdzie indziej. My tu zostaniemy przez następne kilkadziesiąt lat. Dlatego to jest tak ważne.

Do pawelek

Odnośnie przedstawionego przez Ciebie mpzp, nikt nie oczekuje, że ulica Jesionowa zostanie zamknięta, niech nawet obok będzie ta obiecywana ścieżka spacerowa, tylko chodzi o odciążenie tego ruchu z Jesionowej poprzez otwarcie Poranka.

Moim zdaniem...

warto pomyśleć również o otwarciu ul. Świt , która byłaby alternatywą dla Poranka i łączyłaby Promenadę z Zorzą i Promykiem...? To tak patrząc na plan osiedla...

Ślepa ulica Promyk

My mieszkamy przy "ślepej"ulicy Promyk. Jeśli ta ulica zostanie otwarta to natychmiast podamy Lineę do sądu. Dlatego, że kupując tu mieszkanie dokładnie przestudiowaliśmy plan osiedla. Wybraliśmy świadomie mieszkanie od zewnętrznej strony ulicy wiedząc, że po zakonczeniu budowy zostanie ona zakmnieta z jednej strony. To był jeden z podstawowych powodów wyboru lokalizacji, to i brak placu zabaw na tej ulicy. I jako świadomi konsumenci wymagamy aby warunki przedstawione przez dewelopera przy podpisaniu umowy pozostały bez zmian. Jeśli kupując mieszkanie na tym osiedlu nie spojrzeli Państwo na plan zagospodarowania to proszę mieć pretensję tylko do siebie.

Plan był znany

Moi Drodzy Sąsiedzi,

nie jestem z Linei, ani ich znajomym itp. Po prostu kupiłam mieszkanie, które akurat wtedy było w ofercie. Od samego początku na planach ul. Poranek była zamknięta i z tego powodu też zdecydowaliśmy się akurat tutaj kupić mieszkanie. Linea to jeden z niewielu deweloperów, który tak jasno i przejrzyście informuje przed zakupem, które ulice są przejezdne, a które zamknięte. Wszystko było jasne przed zakupem i Linea zachowała się uczciwie.

Drogi Promyku i Poranku ?

Drogi Promyku i Poranku ? Odnośnie uzasadnionych pretensji i zachowań dewelopera to Linea jest dla nas stroną, więc prośba o darowanie sobie takich mądrości, bo za jakiś czas miny mogą Wam zrzednąć. A co do postępowania sądowego to mamy w tej sytuacji pierwszeństwo i w ostateczności również z takiego prawa skorzystamy.

Łuki Łuki Łuki

Łuki, ależ Ty jesteś jednak taki pewny siebie, że zaczynam się obawiać ;);););)

Oczywiście żartuję :)
A siłę mieszkańców poranka świtu i innych zamkniętych (wg Ciebie bezsensownie ulic) poznasz gdy zajdzie prawdziwe niebezpieczeństwo ich otwarcia.

Ale nie sądzę, że takie ryzyko istnieje. Zresztą otwarcie poranka, przeniesie cały ruch na tę uliczkę i zamkniętą cześć promyka. Uliczki zupełnie do tego nieprzystosowane. Otwarcie Świtu i Zorzy - to samo.Czyli nie walczycie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a o przeniesienie tegoż ruchu pod inne okna.

Drodzy mieszkańcy z widokiem na jesionową, nie uwierzę, że nie podejrzewaliście, nie mieliście wiedzy że ta ulica będzie jedną z głównych. Macie bezpieczne wyjścia na zamknięte uliczki babie lato i promyk. Jesionowa to ulica wyznaczona wiele lat temu, prowadząca do Dopiewca (starego dopiewca) osiedlową się nie stanie, choćbyście na głowie stanęli.

Czegoś nie rozumiem.

Skoro Jesionowa jest przeznaczona do ruchu zbiorczego, to dlaczego jest niezabezpieczona przed wpadnięciem pojazdu do głębokiego rowu który jest tuż obok.
Niewiele potrzeba by w czasie nocnej mgły wpadł tam pojazd lub pieszy.
Myślę że warto tą sprawę zgłosić na Policję czy Straż Pożarną by sprawdzili, zanim zdarzy się wypadek.
Tam nawet nie ma śladu chodnika czy pasa dla pieszych. Nie ma odpowiedniego oznakowania o niebezpieczeństwie.

O właśnie, słuszna uwaga

O właśnie, słuszna uwaga Mibor!

Poranki, Promyki, Świty i Babie Lata...

Zgadzam się z autorem "Promyk". Kupując mieszkania doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z zakupu lokalu w "ślepym zaułku". Był to jeden z głównych argumentów zakupu tego konkretnego. Nie wiem czego oczekiwaliście mieszkańcy Promenady i tym bardziej Jesionowej (droga na Dopiewiec) ale wybaczcie, mieszkańcy dwóch ulic nie będą wpływać na komfort życia reszty osiedla. Musicie być nieźle zdesperowani jeśli myślicie że bezpieczeństwo mieszkańców omawianego "rewiru", okoliczny plac zabaw i parking na środku ulicy Promyk pozwoli na stworzenie z Poranka głównej arterii. Czekajcie spokojnie na DWT a ruch równomiernie się tam rozłoży...
P.S. Mówicie o komforcie na Jesionowej, a parkowanie przy samym płocie jednej z posesji, sprzątanie tam auta i wywalanie z niego syfu Wam nie przeszkadza? Zajmijcie się tym "higienicznym" sąsiadem/sąsiadką.

Do Grażyny, etc.

My dopiero zaczynamy walkę o otwarcie tylko i wyłącznie jednej ulicy - Poranek, ale chyba nie każdy z negatywnie komentujących potrafi to zrozumieć, żeby nie napisać wprost, że doczytać. Jest wiele rozwiązań, z których można skorzystać i na pewno straszenie siłą mieszkańców Poranka nas nie powstrzyma. Pytanie, czy deweloperowi potrzebny jest taki rozgłos... Tym bardziej, że jeden pozew zbiorowy mają już za sobą. I tak dla ścisłości, nie chodzi o "przeniesienie tegoż ruchu pod inne okna", tylko o proporcjonalnego jego rozłożenie z każdej strony osiedla. O, tyle w temacie.

a dyskusję zamyka...

A dyskusję na temat "odślepienia" ulicy Poranek zamyka poniższa grafika http://dabrowka.com.pl/pl/lesna-polana?search_type.... A wszystkich "zagotowanych" mieszkańców zapraszam do lasu na rozruch... Tlen się przyda. Pamiętajcie że złość urodzie szkodzi dlatego kończę bezsensowną przepychankę i życzę Linei wytrwałości na placu boju !!! :-). Amen.

Do no.11

Skończyłeś wylewać swoje "gorzkie żale"? Nie mieszkasz z widokiem na Jesionową, to nie doświadczasz uroków mieszkania w bliskości lasu ze śmierdzącym zapachem samochodowych spalin, więc z łaski swojej nie zabieraj głosu w dyskusji, która Cię nie dotyczy.

Teraz rowy się nie podobają? Wymyślajcie dalej!

Nikt nie każe pędzić!!!
Jak się dostosuje prędkość do widocznych na znakach ograniczeń to nikt do rowu nie wpadnie...

Nie mieszkam z widokiem na

Nie mieszkam z widokiem na Jesionową i był to mój świadomy wybór! Ale mieszkam na Promyku i tu już mnie sprawa dotyczy :-). A z interpretacją tekstu to chyba masz lekkie problemy... Ja wylewam żale... Heisenberg, Łuki, Donau to co powiedzieć o Was... Z mojej strony koniec tej mało merytorycznej przepychanki i frustrujcie się tym że już nie zareaguję :-). Papa...

Dąbrówka

Dzień dobry
60 sekund po otwarciu Świtu i Poranka składam w Linei wniosek o otwarcie Topolowej w Dąbrówce i z rozpędu wszystkich ślepych ulic na obu osiedlach. Korki to są dopiero w Dąbrówce. Czekam tylko na podstawę prawną ze Świtem/ Porankiem i ruszam do działania.

Nie ma co bić piany na forum.

Nie ma co bić piany na forum. Na spokojnie... Jeśli Linea nie będzie chciała pójść na kompromis, to z tego co kojarzę, jeden pozew zbiorowy już zaliczyła, a chyba perspektywa kolejnej takiej reklamy jest zbyteczna. Tym bardziej jeśli jest to uzasadnione nie tylko na podstawie, że komuś się coś podoba czy nie. Ktoś wcześniej pisał o propozycji założenia stowarzyszenia i to jest świetny pomysł. Zarówno dla nas, jak i dla Topolowej ;) Jestem za.

Umarłam

Umarłam .... " sprawa dla reportera" ???
"Szanowna Pani Jaworowicz, mamy kłopot. Ulicą, która z założenia jest drogą dojazdową do Dopiewca (starego Dopiewca), ulicą która jest w planach zagospodarowania przestrzennego od 14 lat wyznaczoną jako tranzytowa (przez "nowy Dopiewiec"), jeżdżą auta. Skandal! ??????

Ale mamy wszyscy świadomość,

Ale mamy wszyscy świadomość, ze osiedle nasze urocze, będzie 3 x większe niż teraz. Ze Jesionowa, to w krótkim czasie będzie coś a la Poznańska w Dąbrowce...kochani sąsiedzi "z widokiem na Jesionową", serio myśleliście, że będziecie mieli widok na "bursztynowy świerzop, grykę jak śnieg białą" ? A otwarcie Poranka, to tylko skrót dla kierowców którym cenne są 3 minuty, które "marnują " na jazdę przez Promenadę i Jesionową.

Dobry i skrót byleby tylko na

Dobry i skrót byleby tylko na Jesionowej ruch był mniejszy. Ani mnie ani sąsiadów nie zniechęcą niektóre prześmiewcze komentarze, bo ten się śmieje kto się śmieje ostatni.

Oski

Oski, ale nie będzie mniejszy. Z miesiąca na miesiąc będzie większy. Bedą jeździli nią mieszkańcy całego nowego Dopiewca. Nawet ci ze świtu poranka i babiego lata, w momencie gdy zostanie wybudowany kolejny etap osiedla. Wtedy, Kiedy w części bliżej torów bedą sklepy i przystanek autobusowy. Wtedy kiedy wyrosną domy i bloki w części między jesionową a lasem. To co jest teraz to jest nic. Taki jest plan i takie mieszkanie kupowałeś.

Jesionowcy

Kupiliście mieszkania z widokiem na Jesionową na za oknem chcielibyście plaże w Zborowie? Wasza propozycja otwarcia Poranka to nie propozycja równomiernego rozłożenia ruchu na osiedlu tylko PRZERZUCENIA RUCHU Z JESIONOWEJ NA PORANEK ! Dość hipokryzji, czekajcie spokojnie na drogę wzdłuż torów a wtedy będziecie mieć za oknem to, czego oczekujecie...

Nie trzeba nam uświadamiać co

Nie trzeba nam uświadamiać co kto kupował, bo w otrzymanych przeze mnie (i z tego co wiem, nie tylko przeze mnie) dokumentach plan jest trochę inny niż prezentowany obecnie, nie ważne czy przez czyjąś pomyłkę czy błąd w druku, więc co niektórzy mogą darować sobie złośliwe komentarze. Niektórzy takich planów nie otrzymali wcale tylko usłyszeli obietnice, które nijak mają się do rzeczywistości, a to jak ktoś wcześniej słusznie zauważył podlega pod urząd ochrony konkurencji i konsumenta. Tym bardziej nie trzeba wskazywać na co mamy czekać, bo doskonale wiemy co robić. Otwarcie Poranka to konieczność. Pozdrawiam.

Szanowny Mieszkańcu LP,

Szanowny Mieszkańcu LP, oczekujemy otwarcia ulicy Poranek i prędzej czy później do tego dojdzie...

Frustraci !!!

Dojść to proponuję z partnerem/ką w łóżku a tymczasem spokojnie poczekajmy na papiery "Jesionowców" które na samym początku zweryfikują liczbę przeciwników i zwolenników - chyba zdajecie sobie sprawę z wyniku który osiągnięcie... :-)

To nie jest kwestia tego kogo

To nie jest kwestia tego kogo jest więcej.
Z wątku wynika że prawo stoi za mieszkańcami ślepych ulic. Podpisali oni umowy na domy w danym otoczeniu i na danych warunkach. Jeśli miało by się odbyć jakiekolwiek "głosowanie" to powinni brać w nim udział tylko mieszkańcy właśnie ulic ślepych.
W Skórzewie była podobna sytuacja. Plan zagospodarowania przewidywał osiedle na 5 ulic prostopadłych do Batorowskiej czyli ulic Kokosowej, Ananasowej, Cytrynowej, Pomarańczowej i Arbuzowej. Od początku wiadomo było że Cytrynowa będzie jedyną ulica wjazdową i wyjazdową z osiedla na Batorowską. W miarę jak osiedle zaczęło rosnąć mieszkańcom Cytrynowej (też jestem jej mieszkańcem ale mi to nie przeszkadza) zaczął przeszkadzać większy ruch pod ich oknami. Protestowali oni i wnioskowali o otwarcie już wykonanych ulic Kokosowej i Ananasowej ale na to nikt się nie zgodził.
Jedyne co się udało to zaplanować otwarcie kolejnych ulic które miały się dopiero budować czyli Pomarańczowej i Arbuzowej.
Także mądry polak po szkodzie. Trzeba mocno przemyśleć lokalizację swojego domu żeby później nie żałować tym bardziej że plan zagospodarowania był wiadomy już w 6 lat temu...

Frustraci? Buahaha ;)

Frustraci? Buahaha ;) To normalna i cywilizowana dyskusja. Hejt jest niepotrzebny. Nie mniej jednak, to dobra wiadomość, że nawet krytycy są tak samo przewidujący i zdają sobie sprawę, że ulica Poranek zostanie otwarta. Nic dodać, nic ująć.

A ja tak przyglądam się tej

A ja tak przyglądam się tej dyskusji. Chyba nie wszyscy chcą w to uwierzyć i zrozumieć, że pod względem formalnym przewaga jest po stronie poszkodowanych mieszkańców. Są określone przepisy. Niektórzy wiedzą jak to w budowlance bywa... Jak realizowane są inwestycje... Różnie... I powiem tak - walczcie, taka droga musi spełniać określone wymagania, a ogródków Wam przecież nie zabiorą ;)

A w jaki sposób "Ci"

A w jaki sposób "Ci" mieszkańcy są poszkodowani?

Poranek , Jesionowa

Mieszkam na Promyku bliżej Jesionowej i nie widzę problemu by Poranek był zamknięty, otwarcie tej ulicy spowodowało by przeniesienie całego ruchu właśnie tam bo komu chciało by sie dojeżdżać Jesionową. Można by otworzyć dzielac jednak Promyk na pół przez zamknięcie. Większy problem wąska ulica Jesionowa a szczególnie zakret z Promenadą.

Popcornu tylko zabrakło...

Tak czytam od pewnego czasu to forum i różne opinie na nim, ale zainteresowało mnie szczególnie co dzieje się na tym poście i w tym temacie... Popcornu tylko zabrakło do tego dreszczowca...

Przytoczę pewien cytat/tekst z pewnego polskiego filmu, który wszystko wskazuję , że jednak coś szczególnego w sobie ma.
Po przeczytaniu wszystkich a szczególnie niektórych komentarzy (nie obrażając tutaj wszystkich, ani nikogo z osobna i bez założenia pogardy uczuciami religijnymi), ale może ktoś po przeczytaniu tych komentarzy lub po innych ogólnych doświadczeniach z forum Dopiewo, ma podobne odczucia jak ja i może nie jestem sam, że coś w tym tekście jest jednak na rzeczy :

"Gdy wieczorne zgasną zorze,
Zanim głowę do snu złożę,
Modlitwę moją zanoszę
Bogu Ojcu i Synowi:
Dopixxxolcie sąsiadowi!
Dla siebie o nic nie wnoszę,
Tylko mu dosrajcie proszę."
Kto ja jestem? Polak mały
Mały, zawistny i podły.
Jaki znak mój? Krwawe gały.
Oto wznoszę swoje modły
Do Boga, Marii i Syna:
Zniszczcie tego skuxxxsyna
Mego brata, sąsiada,
Tego wroga, tego gada.
Żeby mu okradli garaż,
Żeby go zdradzała stara,
Żeby mu spalili sklep,
Żeby dostał cegłą w łeb,
Żeby mu się córka z czarnym
I w ogóle żeby miał marnie,
Żeby miał AIDS-a i raka"

Proponuję jeszcze w "uwadze dla reportera" albo innych proponowanych powyżej programach , poruszyć temat budowy metra dla poszczególnych mieszkańców LP, którzy mają największy problem z uszanowaniem planu zagospodarowania terenu , ślepych ulic i nie potrafią ostatecznie przełknąć tego , że kupili mieszkanie/dom tam gdzie kupili , ale...koniecznie takie metro z przystankami podziemnym nie dalej niż do 5 metrów (bo to skandal i oszustwo) od głównego wejścia do domu danej osoby, której przeszkadza wszystko albo prawie wszystko...
Jakby po fakcie nastało olśnienie i zaczął żal doope ściskać...

Mieszkam stosunkowo nie długo na Leśnej , ale wystarczająco długo by zauważyć , że na naszym osiedlu i zresztą też w starej Dąbrówce jest dużo ludzi ceniących sobie każdą sekundę życia za wszelką cenę - potrafiących rozpędzić się samochodem od "muldy" do "muldy" tylko po to aby być pierwszym , przed sąsiadem na zamkniętym przejeździe kolejowym, by jako pierwszemu było dane zobaczyć pociąg do Berlina albo na W-we i mu pomachać i niestety odnoszę wrażenie , że mają niektórzy z tego niezły ubaw... delikatne przyhamowanie, mulda bokiem , ryk silnika, zgrzyt biegów i dzida do przodu...jest został z tyłu na poprzedniej muldzie, będę pierwszy...

Domyślam się tylko, co byłoby gdyby te ślepe ulice zostały otwarte, tak jak sobie niektórzy tego życzą - nie koniecznie z powodu kurzu czy spalin a szybszego dotarcia pod drzwi własnego M...byle luka w przejeździe i gaz do dechy "...jest, dojechałem/am lewo, prawo, prawo, lewo Promykiem, Porankiem kurde tu śmieciara stoi, jadę dalej Zorzą , Świtem czy innym tam bokiem , jest , jestem pierwszy niż on/ona...mam miejsce lepsze niż on/ona...lecę na obiad..."

Może jednak na początek należałoby zrobić porządek z takimi kierowcami ?!?

Ostatnio już po zmroku trochę w szarości , jadąc przepisowo ulicą Promenady w kierunku Jesionowej (jeszcze jak była to pieszo-jezdnia czyt. strefa zamieszkania czyli całkiem nie dawno), widząc przed sobą z odległości 150-200-300 metrów na ulicy rowerzystów (małe dzieci na rowerkach z rodzicami) jechałem celowo "trochę" środkiem tuż przed pieszymi blokując za sobą kierowcę auta, który ewidentnie czaił się na moim zderzaku , kiedy mnie wyprzedzić a który raczej nie widział rowerzystów przede mną - dokonał wspaniałomyślnego manewru wyprzedzania mnie , następnie jak zobaczył kolejną "przeszkodę" i jadące auto z naprzeciwka , skręcił w lewo koło Odido i dalej drogą równoległą do Promenady obok Linei, jechał dalej prosto do Jesionowej wyprzedzając "bokiem" mnie, rowerzystów i inne auta, zjechał na wysokości Świt sobie jakby nigdy nic na Promenadę .

Ludzie ! Nie mydlmy sobie oczu !
Argumenty: kurz, spaliny?? Bez przesady !
A czas stracony na objazd czy dojazd , podburzanie do protestów czy blokowania ulic, spraw dla reporterów, sądów, skarg, oszustw developera, zbiorowych pozwów...
Wydaje mi się ,że w tej całej nagonce jest drugie dno , czyli głównie "stracony czas" a "kurz , spaliny" wyszedł na doklejkę , żeby nie było...( czytając pierwszy post i pierwszy powód " ...1) mieszkańcy z dalszej części osiedla mieliby bliżej..." może być wymowne...

Czy nie lepiej ustawić sobie budzik 15 minut wcześniej , podnieść 4 litery z wyra, z uśmiechem wyjechać z domu trochę wcześniej ???
Uśmiechnąć się do sąsiada , mówiąc czy odpowiadając "dzień dobry" czy "witam" a nie głowa w dół i udawać , że się nie widzi/słyszy czy nie zna , byle szybko do auta i odprawiać rytuał F1 , bo pociąg na Berlin nie poczeka muszę lecieć pomachać...?!?!

Jesionowa będzie przelotowa czy się chce czy nie , miejmy świadomość tego i tego, że osiedle się nie kurczy czy stoi w miejscu tylko rośnie - za parę lat będzie to dużo większe osiedle.
Mieszkam blisko Jesionowej (akurat miałem to szczęście w świadomym wyborze , że na nie przelotowej ulicy).

Spacerując w okolicach Jesionowej z dziećmi , widzę też wariatów tam jadących , ale otwarcie ślepych ulic nic nie da a może przynieść odwrotny skutek.
Prostsze będzie wyłapanie piratów na Jesionowej i Promenadzie niż na całym osiedlu.

Bardziej jestem za tym, aby dołożyć starań w :
- walce z piratami drogowymi,
- zawnioskować i walczyć o bezpieczne i w ogóle jakiekolwiek oświetlenie czy też lepsze oznakowania na Jesionowej ,
- dokładając może tam i na Promenadzie więcej "muld" albo innych rozwiązań utrudniających szybką jazdę ,
- naciskać na szybkie wykonanie szlaku pieszego wzdłuż Jesionowej, patrząc przy tym gminie czy deweloperowi na ręce
- gonić ich w realizacji planów przez budowanie dróg wylotowych i wlotowych na osiedle z jednej, drugiej czy trzeciej strony.

A nie przepychać się z ludźmi , którym teraz na siłę , przez "własne widzi mi się albo własną wygodę" chce się trochę egoistycznie wmówić ,że tak będzie dla wszystkich lepiej...

Podsumowując jeszcze moją "litanie" o jednym chciałbym wspomnieć i przypomnieć tym , co nie wiedzą albo zapomnieli albo tym "wstającym za późno" i nadrabiającym później straty :
Znak pieszo-jezdni czyt. strefa zamieszkania znak D-40, oznacza m.in. bezwzględne pierwszeństwo pieszego na drodze nawet na jej środku ( czy to dziecko , czy dorosły) i maksymalna prędkość pojazdu w tej strefie wynosi 20 km/h , kierowca nie ma prawa nawet zatrąbić na pieszego, nie mówiąc o tym, że kierowca auta miałby pozamiatane - jak na przejściu dla pieszych - gdyby potrącił pieszego w tej strefie.
Każdy kierowca musi liczyć się też z tym, że w każdej chwili może wybiec, przebywać, grać na niej dziecko ( strefa zamieszkania znosi obowiązek zapewnienia opieki pieszym do lat 7, co daje możliwość przebywania na drodze dziecka, nie do końca umiejącego rozpoznać zagrożenia i należycie reagować na zaistniałą sytuację w ruchu drogowym) czy też dorosły.
W skrajnych przypadkach np. przy większej prędkości auta, brawurowej jeździe czy trąbieniu na wystraszonego i niespodziewającego się tego pieszego, może nawet dojść do przypadkowego uderzenia w auto piłką czy inny przedmiotem, służącym nie tylko do zabawy przez dziecko czy dorosłego...

Dobrego dnia życzę wszystkim !

Zwolennikom, neutralnym osobom i w szczególności przeciwnikom, również tym co obudzą się później niż powinni i zaczną dzień jak zazwyczaj - na pełnej petardzie !
Jedźcie ostrożnie i nie skrzywdźcie tylko nikogo!

+1

Bardzo dobrze napisane marecki. Zwłaszcza z tym wstawaniem nieco wcześniej i mówieniem dzień dobry sąsiadowi. Jak już gdzieś pisałem, wszystko siedzi w głowie i wystarczy niewiele aby było normalnie.

brawo!

@marecki - brawo, święte słowa :)

Taki był zamysl

Taki był zamysł tego osiedla. Ślepe uliczki maja ograniczyc ruch i podnieść bezpieczeństwo naszych dzieci !! Jeśli pootwieramy ulice ruch skupi się na tych glowniejszych i np ul poranek będzie przelotowa dla całego osiedla - współczuje tym którzy tam mieszkają bo bezpiecznie z domu ich dzieci nie wyjdą !!

Szanowni Państwo

Szanowni Państwo
od samego początku na wszystkich planach powstającego osiedla, ulice Poranek, Świt itp. były zaznaczone jako ulice ŚLEPE. Do kogo więc teraz te pretensje, że nie można nimi przejechać? Trzeba było przed zakupem domu się zastanowić jaką lokalizację wybrać, a nie teraz wylewać swoje żale, bo samochody pod oknami przejeżdżają. A tak na marginesie, na Poranku nie mieszkają tylko pracownicy Linei.

ale przeciez mozna przesunac

ale przeciez mozna przesunac blokade poranek/promyk troche dalej i po sprawie :)

Ulica Poranek powinna być

Ulica Poranek powinna być alternatywną otwartą ulicą. Każdy mieszkaniec tego osiedla, dorosły i dziecko, zasługuje na takie samo bezpieczeństwo i komfort, bez względu na to w jakiej części osiedla oraz na jakie mieszkanie było go stać. Ci wszyscy zadufani w sobie i mający poczucie wyższości nad innymi przeciwnicy otwarcia ulicy Poranek, tak otwarcie komentujący ten temat, powinni o tym pamiętać.

To nie jest kwestia decyzji

To nie jest kwestia wyższości tylko inteligentnego wyboru. Ktoś zdecydował się mieszkać właśnie w takich warunkach na ślepych i cichych ulicach i ma do tego prawo.
To tak jakbyś miał np drogiego mercedesa a nagle przyjdzie ktoś powie że od dzisiaj wszyscy będą jeździć seicento żeby było równo i sprawiedliwie...

Świadomy wybór

PolyTex ale rozumiem ze bedac dorosla osoba podejmuje sie swiadome wybory a takim wlasnie bylo podpisanie umowy na zakup domu a wraz z nia alceptacja istniejacego juz wtedy planu. Jesli nie przeanalizowaliscie Panstwo tegoz planu na etapie zakupu i nie wniesloscie ewentualnych uwag co do sposobu rozlozenia ruchu na osiedlu to miejcie pretensje tylko do siebie. Ja wybierajac lokalizacje domu bralam pod uwage natezenie ruchu na ppszczegolnych ulicach i swiadomie wybralam ulice slepa i nie widze teraz podstaw zeby na tym etapie ulice slepe zostaly otwarte bo ktos obudzi sie z reka w nocniku.

A może...

Sugeruję, o ile taka propozycja nie znajduje się w planie inwestycji gminy lub dewelopera, stworzenie lub przyspieszenie stworzenia alternatywnej drogi od strony Palędzia: przedłużenie DWT (drogi wzdłuż torów) lub stworzenie "obwodnicy osiedla" zaczynający się skrętem w lewo przed znakiem Dopiewiec (co raczej jest mało prawdopodobną opcją IMO) - odciążyło by to Jesionową, choćby dla tych mieszkańców których domy znajdują się na skraju osiedla, choć podejrzewam, że nie tylko oraz stworzyło alternatywną drogę dojazdową w stronę Poznania, w razie "W" na ul. Promenada (w mojej ocenie droga do "starego" Dopiewca nie stanowi żadnej alternatywy gdyż podejrzewam, że większość mieszkańców rano jedzie w stronę S11 i/lub autostrady).
Może byłoby możliwe również zwiększenie przepustowości przedłużenia ul. Promenada by przyszłym mieszkańcom mieszkającym "pod koniec" osiedla opłacało się jechać tamtędy niż przez Jesionową.

Pozdrawiam wszystkich

Alternatywy

przyspieszenie stworzenia alternatywnej drogi od strony Palędzia: przedłużenie DWT

Problem ze stu hektarami gęstej zabudowy w Dopiewcu jest taki, że przy tak dużej chłonności tego terenu gmina zostanie totalnie sparaliżowana komunikacyjnie. Wszelkie dyskusje na temat quasi działań w stylu ustawienia lub likwidacji palików przy tej czy tamtej ulicy nie wpłyną w żaden sposób na to, ze wjechać/wyjechać z Dąbrówki/Dopiewca za moment nie będzie można. DWT za chwilę będzie budowana od Leśnej do Poznańskiej (Colas) ale to naprawdę niewiele zmieni, bo ruch zostanie skierowany w zakorkowaną Poznańską. Główny plus jest taki że powstanie trochę miejsc parkingowych w okolicach szkoły/przedszkola.

Jeśli szukać alternatyw to rzeczywiście skierowanie ruchu na południe w stronę węzła Konarzewo (droga S5) mogłoby odciążyć ten teren gminy, jednak skala inwestycji jest spora bo trzeba zbudować m.in. wiadukt nad torami. Znając życie to koszt spadnie w 100% na samorząd a kto się trochę interesuje i wie jak wygląda budżet gminy Dopiewo, to wie że to wymaga rezygnacji z innych palących inwestycji. Bo pamiętać należy, że te 100ha gęstej zabudowy kładzie obowiązek na gminie w postaci m.in. infrastruktury (zaopatrzenie w wodę, rozbudowa oczyszczalni, utrzymanie dróg, transport publiczny) oraz edukacji (kolejna nowa szkoła).

Także jeszcze raz się powtórzę, skala niezadowolenia w temacie transportu drogowego na osiedlu Leśna Polana będzie systematycznie rósł, a bezpośrednią przyczyną tego stanu rzeczy jest uchwalony mpzp, o którym pisałem parę komentarzy wyżej. Wiadomo, że mieszkańcy tego osiedla widzą głównie własne problemy, ale gmina to jest większy organizm składający się z wielu miejscowości i naturalnie trudno zakładać, że całe zasoby organizacyjne i finansowe zostaną skierowane w jedno miejsce.

PS. Jeszcze jedna uwaga. W tym roku lato było wyjątkowo mokre. Przekonali się o tym rolnicy. Natomiast mieszkańcy osiedli mieli z tego powodu to szczęście, że nie było zbyt wielu okresów niskiego ciśnienia. W kolejnych latach ten problem z pewnością będzie powracał. Poniekąd brak warunków jeśli chodzi o dostawy wody to jeden z powodów dla których jeszcze na dobre nie odpalił Polnord czyli drugi deweloper na wspomnianym terenie 100ha w Dopiewcu. Ale to kwestia czasu bo rura z Joanki jest w trakcie budowy. Z jednej strony to dobrze (chwilowa poprawa ciśnienia) a z drugiej źle, bo ruszą kolejne budowy. Podobnie jak z obwodnicą. Piszę to tylko z nadzieją, że może część ludzi zachwycona folderami od deweloperów włączy na chwilę swoje myślenie i decydując się na zakup mieszkania weźmie pod uwagę, że zwiększenie gęstości zamieszkania implikuje konkretne problemy i potrzeby.

Plan osiedla

Mieszkańcy Jesionowej są zdziwieni? Na planie jest jak "byk", że to będzie główna ulica i można się było domyślić że będzie ruch jak w starej Dąbrówce. Z całym szacunkiem dla współmieszkańców, ale każdy z nas miał dostępny przed zakupem plan osiedla, na którym były zaznaczone ślepe uliczki i drogi dojazdowe. Ja też początkowo chciałam nabyć mieszkanie na ul Jesionowej obok pasa zieleni, ale domyśliłam się, że może to być uciążliwe, dlatego wybrałam na ul. Promyk. Uliczka jest zamknięta, cena też była wyższa. Jak wszyscy wiedzą, mieszkania sa identyczne ale różnią się ceną: te przy drodze są tańsze, te przy ślepych droższe, te od strony bardziej nasłonecznionej droższe, po przeciwnej tańsze itd... Nie płaci się za układ i metraż ale też wyznacznikiem ceny jest położenie. Obecnie ostatnie wolne mieszkanie przy pasie zieleni na Jesionowej kosztowało 316 tys, identyczne po wewnętrznej stronie 366 tys. Ktoś mi za to odda? Jeżeli coś takiego będzie miało miejsca, będzie to oznaczać niezgodność zakupionego mieszkania z umową i procesy dla Linei. To tak jakby kupić mieszkanie przy lesie i zapłacić sporo więcej, a potem tobie ten las wytną. Myśląc perspektywicznie i chcąc sprzedać to mieszkanie, nikt chętnie nie kupi takiego położonego przy ruchliwej drodze, że będzie strach dojść do samochodu. A ta nieruchomość jest dla mnie inwestycją, dogłębnie wcześniej przemyślaną. Linea zwróci mi za "utracone korzyści materialne" ? Rozwiązaniem jest rozplanowanie ruchu na osiedlach nowo powstałych, tak aby "druga częśc osiedla dojeżdzała do nowo budowanej ul. Promenada . Na Poznańskiej też się tworzą ogromne korki przed przejazdem. Mimo że przez przejazd nie przejeżdzam muszę w nim stać i nie objade "osiedlem" bo na końcu są barierki..trudno..jestem w stanie to zrozumieć.

No cóż

No cóż, też byłem nie do końca zadowolony gdy na ulicy Poranek pojawiły się betonowe słupki. Tym bardziej, że moje miejsce parkingowe jest dosłownie kilka metrów za nimi. W efekcie, codziennie nadrabiam min. 2 km (2x po + - kilometrze). Obecnie się już przyzwyczaiłem, natomiast no faktycznie w przypadku ludzi mieszkających na ul. Promyk jakby w pierwszym rzędzie od pola, jest to wyjątkowo mało korzystne rozwiązanie. Szczerze wydaje mi się, że bardziej kompromisowe byłoby jednak postawienie słupków na ulicy Promyk, na którymś fragmencie równoległym do ulicy Promenada. Te kilka mieszkań odciążyłoby ulice Promyk od strony zachodniej, a nie byłoby, aż tak uciążliwe dla mieszkańców ul Poranek. Inne rozwiązanie to zamontowanie słupków automatycznych i dostęp po 2 piloty na mieszkanie dla tych mieszkańców, którzy robią największe koło i kumulują ruch na Jesionowej/Promyku. Zazwyczaj każdy pokonuje trasę jeden, może dwa razy dziennie, więc ruch na Poranku nie wzrósł by drastycznie, a wszyscy kurierzy, dostawcy pizzy itd. nadal jeździliby po staremu.

Niemniej, niezależnie czy na ulicy Poranek mieszkają pracownicy dewelopera, czy nie, to jednak rozumiem interes w tym aby osoby płacące za nieruchomość większe pieniądze, miały wyższy standard ( w tym wypadku mniejszy ruch). Z drugiej strony osoby te też powinny pamiętać, że kupiły dom na osiedlu mieszkalnym, a nie domków jednorodzinnych, gdzie trzeba zapłacić jeszcze więcej aby mieć upragniony spokój i ciszę.

Mnie bardziej martwi droga wzdłuż torów, bo dwa przejazdy zabierają mi często 5 x tyle czasu co ten niewinny objazd ;)

Ślepe ulice

Cały "shit storm" w tym temacie, to tylko i wyłącznie wina głupoty dewelopera. Mimo oczywistych faktów i logicznych argumentów, idzie w zaparte "będzie tak, jak miało być". Oczywiście, argument pt: „każdy mógł to sprawdzić” jest trafny. Jednakże nie zwalnia to nas z obowiązku myślenia. Moim zdaniem, jako istoty rozumne musimy wyciągać wnioski. Już teraz sztuczne skierowanie ruchu wewnętrznego przez dewelopera się nie sprawdza a to dopiero początek. Jak zamieszkane zostaną kolejne budynki, dojdą setki aut i dopiero wtedy będzie Armagedon. Według mnie deweloper już teraz powinien zareagować na ewidentny problem a zamiast tego woli iść na wojnę z mieszkańcami.
Brawo, podejście godne geniuszy. Ja zawsze mogę sprzedać mieszkanie i pozbyć się problemu, ciekawe co zrobi deweloper jak sprawa zajdzie za daleko i mieszkania przestaną się sprzedawać? Zejdą z ceny a ulic nie odblokują?
To jest dopiero genialne rozwiązanie.
Obecna sytuacja to tylko prolog do tego co będzie się działo. Narazie mamy obraz dewelopera, który ma w nosie mieszkańców, z takim podejściem łatwo zapomnieć, że jedyne sensowne rozwiązanie to spokojna koegzystencja , oparta na dialogu. Jeśli Linea nie chce rozmawiać, to w takim razie warto uprzykrzać im życie i wywlekać ten nieprzyjemny dla nich temat, na FB i wszędzie gdzie się da.
Pozdrowienia dla normalnych.

Dobrze, że wiele osób widzi

Dobrze, że wiele osób widzi problem. Nie ważne gdzie kto mieszka. Ktoś już napisał, że wszyscy mieszkańcy powinni być traktowani równo i ma rację. Czas najwyższy na zaproponowanie rozwiązania, który odciąży ruch na Jesionowej, bo o to głównie chodzi. Na razie, póki nie będą poczynione żadne inne inwestycje, jedyną opcją jest otwarcie Poranka, tym bardziej, że ta ulica była już otwarta...

inezz niestety, ale Twoje

inezz niestety, ale Twoje koncepcje nie są do końca prawdziwe.
Kupując mieszkanie w 2015 roku od strony ul. Jesionowej kupiliśmy jedno z droższych wtedy mieszkań (droższe było jedno od wewnątrz i jedno również od Jesionowej). Wtedy ceny wahały się od 290 tys do 330 tys i nie były zależne absolutnie od strony tylko od wielkości ogródka, dodatkowego pokoju itp.
Również plany od 2015 uległy zmianie. M.in ul. Świtezi i Rosy wtedy były przejezdne, teraz niespodzianka, są ślepe. Z nieba spadły również dodatkowe place zabaw, których na planach nie było. Teren na przeciwko obecnej Villi na przeciwko Jesionowej nie był szczegółowo zaplanowany. Dostaliśmy tylko informację, że będą tam budynki mieszkalne, ale np układu dróg nie było na mapach jak również nic za obecnym na aktualnych planach "pasem" Villi. Czy teraz mamy za to cierpieć? Takie zadziwiające, że czujemy się oszukani? Teraz deweloper daje szerszy obraz okolicy.
Mieliśmy wybór mieszkania od wewnątrz w kilku miejscach, jednak niestety naiwnie zaufaliśmy jednej z Pań, która zapewniła nas, że ulica Promyk będzie najwyższej tak ruchliwa jak Platanowa w Dąbrówce.

Rozkład dróg, chociażby tych przyszłych wymaga modyfikacji. W Dąbrówce jest to wiele lepiej rozplanowane. Są ślepe uliczki zapewniające spokój, ale nie ma takiego tworu jak ul. Promyk, czyli otwarta pętla dookoła osiedla.
Pozdrawiam,

Slepe ul.

Ja tu widze tylko zale wylewane przez mieszkancow Jesionowej, straszenie Linei i mieszkancow slepych uliczek... Sprawa jest prosta: lepiej zeby dzieci byly rozjezdzane na wszystkich ulicach bo Wy sie nagle obudziliscie z reka w nocniku... MPZP, filozofia intymnosci mieszkancow wyznawana przez dewelopera, plany osiedla a przede wszystkim wieeeeelka grupa mieszkancow spoza Jesionowej to wystarczajace argumenty zeby Poranek pozostal slepy. Pomyslcie jak sobie zlagodzic tak wielkie dla Was niedogodnosci, zaczekajcie spokojnie na DWT a nie najezdzajcie i straszcie na FB dewelopera... Mialem w zyciu do czynienia naprawde z wieloma i mimo drobnych bledow ktore kazdy popelnia, ich profesjonalizm budzi szacun. Lineo droga: nie dajcie sobie narzucac woli tych "tlumow" z Jesionowej-architektow, ekologow i planistow w jednym. Zalozenia slepych zaulkow swietnie sie sprawdzaja i stale rozwijajace sie osiedle wskazuje, ze jest to jedyna, sluszna DROGA!

Szkoda ze nie ma chodnika

Mnie martwi w tym wszystkim tylko jedna rzecz - brak jakiegokolwiek chodnika przy wszystkich ww ulicach...

Plany a realia gminne.

Z pewnością większość z osób które uczestniczą w tej dyskusji korzysta (lub korzystała) z ul. Malinowej. Przypomnę fakt że w planach była to droga wewnętrzna/osiedlowa ale jak zdecydowano ze powstanie osiedle Leśna Polana to zmieniono jej status na gminną tzn dojazdowa do osiedla. I proszę mi wierzyć nikt o zdanie mieszkańców nie pytał. O skutkach tej decyzji nie będę się rozpisywał, temat wiele razy już grillowany. Podsumowanie do autorefleksji: jak u mnie pod oknem to "be" a jak 100m dalej to choćby i potop.

Chodników nie ma bo jest strefa zamieszkania

Wewnętrzne ulice są oznaczone na wjeździe znakiem drogowym "Strefa zamieszkania", który daje pieszym na ulicy pierwszeństwo przed autami. Tutaj dokładne wyjaśnienie znaczenia tego znaku:
http://www.brd.org.pl/2,146,Strefa_zamieszkania__b...
(ZASADA NR 1.) W „strefie zamieszkania” pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.
(ZASADA NR 2.) Dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, a kierującym możliwości należytej obserwacji odbywającego się ruchu pieszych i odpowiedniego reagowania w „strefie zamieszkania” obowiązuje prędkość pojazdów ograniczona do 20 km/h.
(ZASADA NR 3 - chyba najczęściej łamana.) W strefach zamieszkania obowiązują również specjalne przepisy dot. parkowania pojazdów. Otóż pozostawienie pojazdu na postoju jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach

Ograniczenia.

Po ew. otwarciu ul. Poranek nadal będę jeździł ul. Jesionową gdyż jest po prostu bliżej.
Gdy ul. Promyk będzie połączona z DWT będę jeździł w jej kierunku, bo będę miał bliżej.
Dlaczego zawsze chcecie POprawiać opracowania fachowców i inżynierów?
Błędem było pozostawienie ul. Jesionowej bez zasypanego rowu, można było wodę puścić rurami, teraz Jesionowa jest wąska i niebezpieczna i nie za bardzo nadaje się na drogę zbierającą ruch z osiedla.

Ogarnia mnie zdziwienie na

Ogarnia mnie zdziwienie na podnoszone argumenty przez mieszkańców ulicy Poranek, którzy twierdzą, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Pytam - których? Bo chyba tylko Waszych. Wczoraj rano byłem świadkiem jak mieszkaniec Waszej ulicy (tak, zamkniętej ulicy Poranek) w samochodzie bodajże z kratką oklejonym reklamą firmy w branży kosmetycznej pędził ulicą Malinową ze znacznie większą prędkością niż obowiązujące ograniczenie, wyprzedzał z prawej strony, próbował wyprzedzić również auto skręcające do szkoły, nie zwrócił uwagi na rowerzystkę. I to wszystko na krótkim odcinku. Na szczęście kamerka wszystko zarejestrowała... Mieszkaniec zamkniętej ulicy doskonały przykład na Wasz arogancki tok myślenia: "na naszej zamkniętej ulicy dzieci są bezpieczne, a na pozostałych niech się robi co chce". Szkoda tylko, że taki przykład stwarzają ludzie podnoszący argumenty o bezpieczeństwie. Żenada!

@Fajer - Białe Reanault Kangoo z Leśnej Polany

@Fajer

... uprzedziłeś mnie - co prawda, nie z wytykaniem i mierzeniem wszystkich jedną miarą jak to zrobiłeś w kierunku mieszkańców ul. Promyk , ale z pozdrowieniami dla tego mieszkańca/mieszkanki ulicy Promyk - tuż tuż przy placu zabaw, jeżdżącym/cą białym Renault Kangoo , jak to napisałeś pięknie reklamowym oklejeniem branży kosmetycznej...
Byłem świadkiem również tego zdarzenia , też jest na kamerce... na Malinowej w okolicy Borówkowej ( gdzieś zaraz za rozrytą częścią ulicy ,gdzie kopała gazownia i jest tymczasowe ogrodzenie na drodze) , jak tylko było troszkę miejsca to dzida !!! I to z prawej strony !

Poniedziałek , 25.09.2017 godzina ok 7.50

GRATULUJE PANI/PANU pomysłowości !!!

Dla przypomnienia jesteśmy w Polsce i z prawej stronie się nie wyprzedza, przynajmniej nie na takiej drodze , czas zmienić pozostałości prawdopodobnie nabyte na przysłowiowym "zmywaku" w Anglii !!! Albo jeśli tęsknota nie daję za wygraną za tamtymi obyczajami - One way Ticket !

Pomijając fakt , że wyprzedzane 2 samochody ( a przynajmniej jedno) zostało "obrzygane" błotem przez Panią/Pana , stworzone zagrożenie koło szkoły jak napisał @Fajer.
Jak to napisałem gdzieś w moim poście wyżej - GDZIE TAK SIĘ LUDZIE SPIESZYCIE ?????? ZWOLNIJ !!! ALBO RUSZ DOOPSKO Z ŁÓŻKA 15 MINUT WCZEŚNIEJ !
Aż całe 2 samochody byłaś/eś szybciej na stopie - brawo !!! I co pociąg jechał na Berlin czy do W-awy ??? Selfie było ? Długo stałaś/stałeś na STOPIE ??

Ale nie mierzmy wszystkich jedną miarą, po prostu lipa wyszła i tyle , że akurat mieszkaniec ul.Promyk w ten sposób zabłysnął...

Najlepiej zalozcie dzieciorom

Najlepiej zalozcie dzieciorom kagance i smycze,zeby nie biegaly po osiedlu. Czestoo nie kierowcy sa winni a dzieci wbiegajace na ulice. Tak,trzeba patrzec ale bez przesady. Dzieciaka, ktorego rodzice nie sa w stanie upilnowac i wychowac powinni trzymac w domu a nie puszczac na osiedle. Dzieci to nie wszystko.

dzieciory

Dzieciory to może masz Ty.
Przypominam że ulice na osiedlu są objęte strefą zamieszkania gdzie piesi w tym dzieci mają pierwszeństwo przed samochodami.

Chyba sobie zartujesz,ze

Chyba sobie zartujesz,ze dzieci maja pierszenstwo na osiedlu. No prosze cie kolego, nie rozsmieszaj mnie.

Edukacji nigdy za wiele

Strefa zamieszkania – strefa w ruchu drogowym, w której pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku).

PS. Komentarz z "dzieciorami" (26/09/2017 - 17:25) to już faktycznie jest coś. Niezła mieszanka wybuchowa na tym osiedlu. ŻDŚ.

@ Gość - kolego....

@GOŚĆ może nie miałeś świadomości do końca , ale uprzedzam Cię , że nie tylko "dzieciory" mają pierwszeństwo , ich rodzice,dziadkowie,wujowie też...każdy pieszy w tej strefie zamieszkania ! Nawet Ty "kolego" !!!

Nie chciej się przekonać czy nadal będzie Ci śmieszno "kolego"...

znaki i prędkość

Ale tu się nerwowo zrobiło... ;)

Natomiast w kwestii oznakowanie i ograniczeń prędkości. Dzisiaj się nad tym zastanawiałem i nie wiem czy dobrze rozumuje ale na ulicy Promenada i Jesionowa obowiązuje ograniczenie 50km/h ? Na wjeździe do Dopiewca jest znak terenu zabudowanego bez innego znaku tak jak to jest jadąc w drugą stronę do Palędzia (ograniczenie 40km/h na terenie zabudowanym). Znaki "strefy zamieszkania" jest dopiero po skręcie w wewnętrzne uliczki.

Ktos sie nie bał

i usunął słupki między Poranek a Promyk.
Będzie awantura.

Tragedia

Ehhh cóż za tagedia, jak żyć?

Dobre, haha! Wreszcie znalazł

Dobre, haha! Wreszcie znalazł się ktoś odważny :-D A może to deweloper wyszedł w końcu na przeciw oczekiwaniom wszystkich mieszkańców, a nie tylko swoich pracowników i tych, których było stać na droższe mieszkania. Świetny ruch, brawo!

Ale że jak?

Jak dla mnie to słupki stoją i mają się dobrze. Stały też w niedziele i wczoraj i zapewne jutro też bedą stać.