Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Miejsce z charakterem...

W piątek na stronie UG została opublikowana koncepcja zagospodarowania działki publicznej, która znajduje się w środku gęstego osiedla w Dąbrówce. To jest ta sama działka, na której planowano umieścić dwa projekty w ubiegłorocznej edycji DBO (Parq i Pumptrack).

Na stronie UG napisano, że koncepcja zagospodarowania działki 585/1 wynika bezpośrednio z DBO:

Wszystkie Państwa projekty są dla nas inspirujące i niektóre spośród nich mają swój ciąg dalszy. Przykładem może być wykonanie przez Gminę Dopiewo projektu zagospodarowania działki w miejscowości Dąbrówka, na podstawie którego powstanie wielofunkcyjne miejsce rekreacji na osiedlu mieszkaniowym.

Z zawartością koncepcji można się zapoznać tutaj:
https://www.dopiewo.pl/aktualnosci/2017-08-11/miej...

Krótko po publikacji zawartość koncepcji została ona szybko skomentowana w social media. Jak to w naszej gminie bywa, reakcje są skrajnie różne. Od zachwytów po zdecydowanie negatywne emocje. Przy okazji oceny tej koncepcji widać jeszcze bardziej wyraźnie dość jaskrawe wydzielenie spośród społeczności gminnej dwóch licznych acz różnych od siebie grup mieszkańców:

  1. Właściciele domków i mieszkań na gęstych osiedlach mieszkaniowych - niektóre z nich przypominają blokowiska, tyle że ciaśniej upakowane. Zwykle nie brakuje tam infrastruktury typu drogi, chodniki, oświetlenie czy kanalizacja. Główne problemy to piraci na drogach, hałasujący sąsiad, korki albo brak przestrzeni publicznej na aktywności sportowe czy towarzyskie.
  2. Właściciele domów jednorodzinnych na działkach wydzielonych gdzieś w polu. Zwykle z ograniczoną infrastrukturą, często bez kanalizy i oświetlenia przez dziesiątki lat. Po większych ulewach z polnych dróg tworzą się rzeki. W czasie upałów pył i kurz spod kół miejscowych, którym się zawsze spieszy.

Jest jeszcze trzecia grupa osób, którym wiele do szczęścia nie brakuje i nie mają większych powodów aby narzekać na swój los. Byłoby optymalnie, gdyby wszystkim udało się do tej grupy dołączyć, ale jak wiadomo nie jest to możliwe.

Poniżej wybrałem kilka komentarzy z social media dotyczące zagospodarowania terenu publicznego w Dąbrówce. Specyfika komentowania w internecie obecnie wygląda tak, że coś więcej niż kliknięcie polubienia z reguły oznacza opinię negatywną, bo dłuższych wypowiedzi pozytywnych zwykle nie sposób znaleźć :)

Justyna: No jakby inaczej cała kasa przeznaczana albo na Skórzewo albo na Dąbrówkę !!' Jakby inaczej reszta gminy , po co o niej pamiętać !!! A podatki tak samo płacimy !!!! Najgorsza gmina jaką znam !!!! Gospodarka finansowa fatalna , rozdzielanie funduszy tylko na wybrane miejsca !!!! Ludzie nie kupujcie w tej gminie działek , nie budujcie domów !!! Jeśli już tak chcecie to tylko w Skorzewie i Dąbrówce bo w innych wioskach nic Wam nie zrobią !!! Gmina pod wszelką krytyką !!!!

Radosław: Nasza gmina jest jednak postępowa. Najpierw "Park & Ride" i "Bike & Ride" w Palędziu, teraz "Street Workout" w Dąbrówce. Niedługo po polsku się nie dogadasz. Ja już zaczynam ćwiczyć, żeby mnie we Fresh Markecie chociaż zrozumieli: "half liter please!"

Adam: A jak byście mogli zrobić coś podobnego w Dopiewie!?!? Bo w tej dziurze nie ma gdzie się kurnia spotkać na świeżym powietrzu!!!

Marcin: Super, cale zycie czekalem zeby miec cos takiego pod oknem...

Marek: Liczę ze tak będzie... przyda sie miejsce żeby gdzieś usiąść a nie na ławeczce pod klatka...

Adam: Super, zwłaszcza tor do rolek!

Joanna: Lepiej by zrobili chodnik w Palędziu w kierunku Golusek

Jadwiga: Robią wszystko tylko nie chodnik z Dąbrowy do Dąbrówki. Puścili objazd i wariaci jeżdżą jak po swoim. Leśną nie można bezpiecznie przejść ani przejechać rowerem. Priorytetem jest chodnik a nie fontanny i inne pierdoły.

Katarzyna: Niestety Nasza gmina oprócz Skorzewa i Dąbrowki nie zauwaza innych miejscowości

Jacek: Jak widać, koncepcja nie boi się odważnych rozwiązań i mimo niedoborów wody zaplanowano wodotrysk czyli w pewnym sensie pump

Beata: Porażka! Ponieważ znowu nikt nie pomyślał o dzieciach starszych!!! Powinny być boiska np dwufunkcyjne : boisko do siatkówki plażowej na zime zmieniane na lodowisko itp. Kompletnie nie rozumiem projektowania w takim miejscu fontanny....

Agnieszka: Zamiast fontanny przydałoby się boisko. No i faktycznie gmina ma bardziej podstawowe potrzeby, niż kolejna siłownia zewnętrzna w Dąbrówce. W wielu miejscowościach nie ma kanalizacji, dróg i chodników, a system melioracyjny działa tak, że po ulewach woda stoi wielkimi stawami. Jeśli jednak uda się pozyskać środki zewnętrzne dla tej inwestycji - niech się dzieje.

Wszystkim nigdy się nie dogodzi!

Jestem pozytywnie zaskoczony, że tym razem Gmina wysłuchała głosów mieszkańców tzn. w projekcie znalazło się wiele (jak nie większość) pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców. Podobieństwo do Parq 2.0 to akurat zaleta a nie zarzut i przykład, że uczenie się od innych to nic strasznego :)
Niejednoznaczny dla mnie jest wpis "Termin wykonania projektu planuje się na koniec września 2017r." czy oznacza to wykonanie projektu czyli jego szczegółowy plan w jakimś programie graficznym czy chodzi o fizyczną realizację koncepcji w docelowym miejscu?

Druga kwestia to realizacja etapami: czy wiadomo w ilu etapach aktualnie zakłada się realizację? (oczywiście wiadomo, że liczba etapów zależeć będzie od wielkości pozyskanego finansowania ale już dziś Gmina posiada na ten cel chyba jakieś 90 k PLN (poprawcie jeśli się mylę) więc pytanie na ile to wystarcza czyli jaki jest całkowity koszt realizacji projektu?

Takich miejsc nam potrzeba! Nie tylko w Dąbrówce i Skórzewie

Podoba mi się koncepcja. Jest zieleń (pewnie mogło być więcej?), fontanna, miejsce dla wrotkarzy rolkarzy, plac zabaw... Na tak małej powierzchni udało się dużo (ale chyba nie za dużo) zmieścić.Ci co krytykują niech zaproponują coś konstruktywnego. To miejsce ma szanse być bardzo popularne. Faktycznie szkoda, że w innych miejscowościach tak mało się dzieje. Uważam, że powinno być robione podsumowanie inwestycji w danej miejscowości w okresie np. 10 lat i te, które były niedoinwestowane powinny być w najbliższym czasie faworyzowane (oczywiście gęstość zaludnienia też powinna być uwzględniona, bo taki park dla np. trzech rodzin byłby absurdem)

rewelacja

jestem bardzo zadowolona i już się nie mogę doczekać aż projekt zostanie zrealizowany! Ja uważam że dąbrówka jest fantastycznym miejscem do życia, na pewno lepszym niż poznań.

Można sie spierać co do

Można sie spierać co do Dąbrówki, jednym się podoba mniej innym bardziej, ale chyba mało miast czy miasteczek widziałaś, bo Dąbrówka z całą pewnością nie jest fantastycznym miejscem do życia.

Aktualizacja

Na stronie dopiewo.pl pokazała się nowa wersja koncepcji.

bieżnia

Fajnie jakby aleja mogła też funkcjonować jako oświetlona bieżnia. Tartan to może nie będzie ale poziome oznaczenie co 50-100metrów do treningów byłoby całkiem fajną opcją.

Działka 585/1 aktualizacja

Wraz z opublikowaniem projektu budżetu na rok 2019 odgrzewam temat działki 585/1 w Dąbrówce.

Patrząc na projekt budżetu na rok 2019 można wysnuć wniosek, że tym razem zostanie zagospodarowana bodaj ostatnia działka publiczna w Dąbrówce przeznaczona na cele publiczne. Chodzi o działkę nr 585/1, dla której rok temu została opracowana koncepcja zagospodarowania (https://bit.ly/2PIWr3R).

W projekcie budżetu Gminy Dopiewo (https://bit.ly/2PIoPU1) zapisano łącznie 1.270.000,00 zł na ten cel. Obecnie radni przystępują do analizowania tego projektu i po jego uchwaleniu będzie na 100% pewne, czy ta inwestycja pozostanie w budżecie.

Źródło: link