Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Tragiczny wypadek w Dąbrówce - apel

Wczoraj w godzinach wieczornych doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem Renault Clio w Dąbrówce. Niestety rowerzysta poniósł poważne obrażenia i nie przeżył wypadku.

Wypadek miał miejsce na ul. Poznańskiej w Dąbrówce, na wysokości skrzyżowania z ul. Kolejowej. Kierujący rowerem pan w wieku 82 lat, wyjeżdżając z Kolejowej w Poznańską, wjechał wprost pod samochód marki Renault Clio, którym jechała młoda kobieta.

Tak zdarzenie relacjonuje pani Natalia z Dąbrówki:

Stan tego pana tuż po wypadku wydawał się naprawdę poważny. Z każdą sekundą było coraz gorzej. Uraz głowy, ciut wyżej niż lewa skroń, nie wyglądał z zewnątrz tak tragicznie jak lewa noga poniżej kolana, która to była wręcz rozpruta wzdłuż kości piszczelowej, a skóra i mięśnie wisiały po bokach. Mnóstwo krwi, wiec jedynym ratunkiem były bandaże mocno zawiązane na udzie by zachamować tę utratę krwi. Czas przyjazdu karetki to... 20 minut! Po trzech ponaglających telefonach i prośbie o helikopter ratunkowy bo ewidentnie ten człowiek umierał... Gapiów mnóstwo, strzelających sobie selfie... Większość w samochodach przejeżdżających obok i tamujacych tylko ruch... Na szczęście znalazło się kilka trzeźwo myślących osób, które razem współpracowały i tym osobom chciałabym bardzo podziękować, że mogłam być częścią tej grupy.

Tak zdarzenie relacjonuje Rozanna Kowalczyk-Gierczyk z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (link):

W dniu 17 lipca br. o godz. 17:55 na skrzyżowaniu ulic Poznańska i Kolejowa w Dąbrówce, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty i samochodu osobowego m-ki Renault Clio. Rowerzysta poruszający się drogą podporządkowaną wyjeżdżając z ulicy Kolejowej zderzył się z kierującą Renault jadącą ul. Poznańską. Kierująca była trzeźwa, natomiast 82-letni mężczyzna - rowerzysta, przewieziony został do szpitala na ul. Szwajcarskiej, gdzie po godz. 20:00 w wyniku doznanych obrażeń ciała zmarł. W związku z powyższym policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności zdarzenia.

Szczerze współczuję rodzinie zmarłego. Mam też nadzieję, że cała społeczność wyciągnie odpowiednie wnioski zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu w Dąbrówce. Dotyczy to każdego z nas, niezależnie od tego czy poruszamy się pieszo, rowerem czy samochodem. Pamiętajmy, że dzielimy drogi i chodniki z innymi uczestnikami ruchu.

Odnośnie samych rowerzystów zwracam się po raz wtóry z apelem o używanie w pełni sprawnych rowerów wraz z oświetleniem. Moim zdaniem mimo braku obowiązku to warto zawsze jeździć w kasku. A nade wszystko trzeba znać i respektować przepisy - każdego rowerzystę bez wyjątku obowiązują przepisy o ruchu drogowym.

Co zaś tyczy wielu z nas czyli kierowców: w całej Dąbrówce i Palędziu obowiązuje zakaz przekraczania 40 km/h nie dlatego, żeby robić komuś na złość, ale właśnie dlatego aby w razie nagłych zdarzeń droga hamowania była jak najkrótsza. Różnica pomiędzy 40 a 60 km/h jest naprawdę znacząca jeśli chodzi o reakcję w sytuacjach krytycznych.

Rowerzysta

Nie da się uniknąć wypadku w przypadku nagłego wtargnięcia np rowerzysty na drogę wprost pod koła

Być może nie da się uniknąć...

Być może nie da się uniknąć wypadku ale na pewno da się ograniczyć jego skutki jadąc z przepisową prędkością. Wielokrotnie byłem wyprzedzany przez niecierpliwych kierowców. Nie ma znaczenia, że jest przejście dla pieszych, podwójna ciągła bo jakiś ch..j blokuje im swobodny przejazd jadąc 40 km/h. Jedyne co ogranicza niecierpliwych to korki. Jest korek jest bezpiecznie. W przeciwnym razie jest zapier....nie. Dziwie się też lokalnym firmom które nie potrafią upilnować swoich kierowców jeżdżących dużymi wywrotkami które nigdy nie jeżdżą z przepisową prędkością bo przecież są u siebie a czas to pieniądz. Wszystko jest do czasu czego ten nieszczęśliwy wypadek najlepiej dowodzi.

przykre,ze zmarl i nie

przykre,ze zmarl i nie powinno zle mowic sie o zmarlych ALE wtargnal na droge z drogi podporzadkowanej. Wiadomo jak w debilowce ludzie jezdza. I niestety ale taka jest prawda-jezdzicie jak idioci.

Dobrze, że tylko w Dąbrówce

Dobrze, że tylko w Dąbrówce bo gdyby w całym kraju ludzie tak jeździli to pomyśl ile byłoby wypadków. Na szczęście w pozostałęj części kraju, wszyscy jeżdzą zgodnie z przepisami i dzięki temu poza Dąbrówką jest bezpiecznie.

Wypadek w Dąbrówce

To była kwestia czasu. Jestem kierowcą i rowerzystą jak pani jechałaby zgodnie z przepisami ten człowiek żyłby nadal. Niejednokrotnie jadąc na rowerze( jdżdżę ok. 35-40 /h) byłem wyprzedzany na zakrętach w Dąbrówce na trzeciego. Raz dogoniłem takiego delikwenta, który na rondzie przy Stokrotce zrobił dodatkowe kółko aby mi pokazać jak zlewa moje oburzenie a przed swoim domem słabo się tłumaczył, że nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia jakie stworzył! Kierowcy włączcie myślenie , być może Wasze dzieci też jeżdżą na rowerze nie zawsze ostrożnie bądźmy czujni i przestrzegajmy przepisów!

Ciężko się czyta takie

Ciężko się czyta takie wiadomości, ale robię miesięcznie ok 6000 km i naprawdę coraz więcej oglądam bezsensownych wypadków. Spora większość jest przez zbyt dużą prędkość! Czy w tych czasach naprawdę tak każdemu się spieszy?! Czy ludzkie życie jest mniej ważne niż bycie 10 minut prędzej w domu, niż nie spóźnienie się do pracy itd,itd... Ludzie- zwolnijcie! Przy okazji chciałbym przypomnieć,że uliczki na osiedlu Linei to nie S11, uważajcie troszkę na chodzące tędy dzieci.. (uwagę tą postanowiłem napisać widząc wielokrotny styl jazdy Pana/Pani kierowcy z Audi A6). Pozdrawiam i życzę rozwagi...

wypadek

Niestety wypadki zdarzają. się i będą się. zdarzać ponieważ. człowiek jest istotą. Niefrasobliwą i nieostrożną nie wspominając nawet o tym ze maja w nosie przepisy ruchu drogowego oczywiście kierowcy nie wszyscy ale spora część .Kazdy taki wypadek to tragedia tragedia do której doprowadzilo kilka skumulowanych okoliczności właśnie w tym a nie innym miejscu i czasie.Mozna gdybać gdyby pani jechala wolniej gdyby pan nie wyjechał z podporządkowanej niestety nic to juz nie da człowiek nie zyje zaplacil za błąd. własny i kierowcy auta.

dlaczego zakłądasz, że

dlaczego zakłądasz, że kierowca popełnił błąd. Mógł jechać z przepisową prędkością a teraz musi żyć ze świadomością tego co się stało.

wypadek

Masz racje z pewnością niełatwo zyc kierowcy który brak udział w takim wypadku jemu również współczuję

Daleko

Być może poszkodowany został przeniesiony z miejsca zdarzenia tego nie wiem ale jeśli nie to leżał więcej niż 10 od skrzyżowania ulic gdzie wymusił pierwszeństwo. Więc albo został potrącony i kierowca nie zauważył tego i jechał dalej albo droga hamowania była duża bo prędkość była duża.

Wypadek

Kierowca auta jakby jechał 40 km/h to napewno nie uderzyłby w rowerzystę nie ma szans

Skrzyżowanie z Kolejową

Niestety na tym skrzyżowaniu, ludzie wyjeżdżający z Kolejowej rzadko zwracają uwagę na ulicę Poznańską i mówię tu z doświadczenia. Ostatnio miałem sytuację w której jadąc ulicą Poznańską widziałem kobietę która wyjeżdżając z Kolejowej nie pofatygowała się sprawdzić czy coś jedzie. Wyjechała mi wprost przed maskę. Gdybym jej nie obserwował wcześniej pewnie doszłoby do zderzenia, na szczęście już zawczasu przyhamowałem a kobieta zjechała do rowu aby mnie przepuścić. Trzeba obserwować drogę jeżeli wyjeżdżamy z podporządkowanej.

pejps

Żeby było jasne winny jest z punktu widzenia przepisów rowerzysta bo wymusił pierwszeństwo ale jak ktoś jedzie 40 km/h to nie hamuje na odcinku 15m tylko 5 !!! Od zdarzenia do miejsca gdzie doszło do zatrzymania jest 12m !!!

ile jeszcze ludzi musi zginąć...

2 wypadek śmiertelny przy freshmarkecie !
głównym powodem tych wypadków jest bardzo zarośnięty zakręt poznańskiej
jakieś niskie sosny widoczność zerowa
kiedy zostaną wycięte!
Ile jeszcze ludzi musi zgiąć!!!

dokładnie, ostatnio sam byłęm

dokładnie, ostatnio sam byłęm świadkiem jak drzewo bezkarnie wtargnęło na jezdnię tuż przed prawidłowo jadący samochód. Kierowca cudem uniknął zderzenia a jak się odwrócił to drzewo perfidnie wróciło na swoje miejsce jak gdyby nigdy nic..... ja myślę że to spisek roślinności która che być gatunkiem dominującym na naszej planecie i celowo zasłania drogi ..

Drzewa ważniejsze niż ludzie

Nawet gdyby wyciąć w pień te wszystkie krzaki i zarośla to i tak rozumu to ludziom więcej nie przysporzy. Ja tam uważam od zawsze że po pierwsze czy rowerem czy samochodem to trzeba mieć do tego prawo jazdy a dodatkowo nie ważne bezterminowo tylko odnawiane co kilka lat. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja.

Pjeps

Pjeps staruszku przestań już cedzić głupoty na tym forum

pjeps Napisz kolego wreszcie

pjeps Napisz kolego wreszcie cos madrego a nie wieczne jezgotanie sarkazmem albo szczekanie o byle co.

40 km/h - to jest maksymalna dozwolona prędkość !

Zamiast teraz gadać na forum proponuję: jeździć po Dąbrówce 25, 30, 35 do naprawdę max 40 km/h - WSZYSCY !!!

Zobaczycie więcej, zdążycie uśmiechnąć się do kierowcy czy rowerzysty włączającego się do ruchu, nikt nie zginie i będzie szczęśliwie :) A jak ktoś ma ochotę się pościgać to proponuję Tor Poznań. A na osiedlach jest "strefa zamieszkania" ale też kierowcy mają to w d...e, zarówno jeżdżąc jak i parkując.
No i już zaraz po tym wpisie "tranzytowcy" spoza Dąbrówki będą alarmować, biadolić i obrażać ;)

mój post był równie mądry, co

mój post był równie mądry, co osoby, która uważa, że drzewa przy drodze są winne wypadków drogowych .... niech to da Ci trochę do myślenia. Rozumiem, że w Twoim poscie chodziło o wykazanie się jakich to trudnych słów potrafisz używać i do tego łącznie... zauważyłem to i ... GRATULACJE :)

Mentalność

Geranium mylisz się, nie tylko tranzytowcy jeżdzą 70-80 kmh po Dąbrówce. Także wielu lokalesów zapieprza tak szybko jak się da. Można by tu wrzucić zdjęcia z tablicami ale to i tak nic nie da. Mentalności tych 30-40 latków raczej się nie zmieni. Co gorsza, oni tego uczą swoje dzieci. Koło się zamyka. Aż chce się napisać zamiast Dąbrówka inną wersję nazwy tej wsi, ale przez szacunek dla normalnej większości się powstrzymam...

drwal, masz rację niestety :(

....ale gdyby "nieuchronność kary" nad nimi wisiała, myślę o karach finansowych, bo te o dziwo najlepiej działają to juz nie byłoby tylu odważnych do łamania przepisów i popisujących się swoją "odwagą"...

Tak, to niestety prawda...

Tak, to niestety prawda... Część naszych nowobogackich sąsiadów ma ciężki problem z jazdą jak i z parkowaniem swoich cacuszek ;) ich nieudolne parkowanie mogę zlać śmiechem (z drugiej jednak strony w razie pożaru lub wypadku straż pożarna pewnie po ich autach przejedzie ;) ), ale na szybką jazdę się nie zgodzę.. Ludzie, czy naprawdę praca tak Was wykańcza ,że poza nią wyłączacie myślenie..?!

Część naszych nowobogackich

Część naszych nowobogackich sąsiadów ma ciężki problem z jazdą

to przykre, że w powazny watek na powazny temat - bezpieczenstwo jazdy, smierc człowieka - niektórzy wchodza tylko po to, żeby się złośliwie pomądrzyć...

nie wiem czy zobaczyłes WielkiBracie, że pani która spowodowała ten wypadek jechała Clio - czy posiadanie Clio już się łapie na to nowobogactwo, które tak złośliwie wypominasz?

problem z cięzką jazdą ma tu wielu mieszkańców, niestety... i nie-mieszkanców też

ps. jednym z najszybszych na osiedlu jest pan kierowca z pizzy New York - ani nasz sasiad, ani nowobogacki, bo jeżdzi jakims tanim szrotem - ale z piskiem opon.

"pani która spowodowała ten

"pani która spowodowała ten wypadek jechała Clio"
Jakaś nowa wersja czy własna ocena sytuacji...?!?
Policja podała informację, że to rowerzysta wyjechał z drogi podporządkowanej.....

ok. prostuję - brała udział.

ok. prostuję - brała udział.

Widzę,że nie długo trzeba

Widzę,że nie długo trzeba było czekać.. "uderz w stół a nożyce się odezwą"... Jedyne z czym się zgodzę to z tym,że to poważny temat...a mądrzymy tu się wszyscy ,również Ty zasiu..

Z tego co mi wiadomo wypadek

Z tego co mi wiadomo wypadek spowodował rowerzysta wyjeżdzający z drogi podporządkowanej..

Tak tak pjeps, wmawiaj sobie

Tak tak pjeps, wmawiaj sobie dalej ze jestes najmadrzejszy. Widac nowobogacki z przerosnietym ego.
Drzewa drzewami,ale mowie o innych twoich postach nie wnoszacym nic poza sarkastycznym ujadaniem.
Zajmij sie kolego czyms pozytecznym,praca,skos trawe,zrob porzadek w garazu, ale nie wypowiadaj sie niepotrzebnie w tematach,ktorych nie ogarniasz.
Jakos dziwnym przypadkiem, problem znowu jest po stronie dabrowkowiczow. Z tego co wiem, w gminie jest 20 innych miejscowosci,a tylko znow Dabrowka ma problem. Przykre to co sie stalo, ale wina niestety byla po stronie rowerzysty. Skad wy wiecie ile kierujaca renowka miala na liczniku?! Moze jechala przepisowo,moze nawet mniej,moze ciut wiecej? Idac waszym tokiem myslenia,nalezaloby postaric co 40metrow spowalniacze. No blagam was. Znowu kolejny post konczy sie ujadaniem dabrowkowiczow. Moze wezcie sie ludzie skupcie,zrobcie sobie wspolne ognisko czy cos i tam wylewajcie zale. Ale nie,ze kazdy post dotyczacy nawet innej sprawy,konczy sie jazgotaniem jak to w dabrowce jest niebezpiecznie. Pretensje do deweloperow a nie do mieszkanow.

I ponownie bez konkretów,

I ponownie bez konkretów, prosiłem o jakieś przykłady a nie ogólniki a tutaj tylko sformułowania "mowie o innych twoich postach" - konkrety poproszę.
No ale cóż widać wolisz pisać dla samego faktu zaistnienia i wylania swoich "przemyśleń" - nie wiem czy to nie zbyt ambitne określenie...
I jeżeli mógłbyś to doprecyzuj określenie nowobogacki bo chciałbym zobaczyć czy faktycznie się łapię... a może to już zbyt dużo informacji.. :) pozdrowienia

40 km/h

Uważam, że jeśli jako mieszkańcy będziemy trzymać się tej 40-tki to wszystkim to wyjdzie na dobre. Nie potrzeba ciąć drzew ani budować progów - to siedzi w naszej głowie i nie wymaga nakładów organizacyjnych ani finansowych. Trzeba tylko chcieć.

racja...

trzeba tylko chcieć ale niestety zawsze znajdzie się ktos kto nie zechce wspolpracowac z większością tacy niestety są ludzie.

To nie jest tak że wszyscy

To nie jest tak że wszyscy muszą jechać 40. Na naszych gminnych drogach w miejscowościach nie da się wyprzedzać więc wystarczy że 20% będzie jechać wolno to wszyscy będą musieli jechać bezpiecznie. Niech każdy zacznie od siebie.

Da się wyprzedzać

Kilkakrotnie w Dąbrówce byłem świadkiem wyprzedzania, pomimo ciągłej linii. Żeby nie dało się wyprzedzać pasy ruchu siałyby być rozdzielone np betonowymi słupkami.

Ale że co chciałeś tym wpisem

Ale że co chciałeś tym wpisem udowodnić? Wiadomo że głupich nie sieją i znajdzie się zawsze ktoś kto do złamania przepisu odnośnie prędkości złamie sobie jeszcze przepis o zakazie wyprzedzania. To znaczy że jak inni nie przestrzegają to Ty też nie będziesz?
Powtarzam zacznijmy od siebie. Jeźdźmy zgodnie z przepisami. Im będzie nas więcej tym piratom drogowym będzie trudniej szaleć i powodować niebezpieczeństwo.
Apeluję też o nie rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem.
Byłem ostatnio świadkiem sytuacji gdzie facet stał na światłach i gadał przez telefon. Skręcał z Niepodległości w Św Marcin w lewo w stronę Kaponiery.
Ruszył z bardzo dużym opóźnieniem.
Na zakręcie wyjeżdżał za linie i nie kontrolował toru jazdy bo nie mógł zmienić biegu.
Później na Św Marcinie nie mógł zdecydować się który pas zająć.
W końcu auto mu zgasło na środku drogi.
Ani na chwilę nie przestał gadać przez telefon.
Generalnie stwarzał ogromne zagrożenie.
Czasami wydaje nam się że nad wszystkim panujemy i nic złego przecież się nie dzieje ale z zewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Wygląda to niebezpiecznie...

prędkość

może będziemy pchać samochody tak będzie bezpieczniej!!!!

Genialny pomysł! Ale chyba

Genialny pomysł! Ale chyba jednak nie przejdzie...
Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami.

Speed real

Dla mnie te 40 to zdecydowanie za mało bo tak naprawdę całą dąbrówkę można by spokojnie pojechać 60 -tką - tak ludzko i po uczciwości ! szczególnie wieczorem gdzie ruch pieszy rowerowy i samochodowy jest znikomy

Trochę matematyki

Cytuję moją wcześniejszą wypowiedź z innego tematu:

Różnica w przejeździe przez Dąbrówkę między 60km/h a 40km/h to 90 sekund. Serio to dla Ciebie aż taki problem?
Droga hamowania natomiast z 60 km/h to około 35 metrów a z 40 km/h to około 20 metrów oczywiście jak masz dobry refleks. Różnica to 15 metrów! Na 15 metrach może się serio sporo wydarzyć np możesz potrącić człowieka i go zabić... Jak przywalisz w człowieka z prędkością 60 km/h to go zabijesz lub trwale uszkodzisz a przy prędkości 40 km/h tylko potłuczesz...
Na drogach pojawiają się też oprócz dzieci pijani dorośli, rowerzyści, zwierzęta oraz inne pojazdy wyjeżdżające z podporządkowanych ulic. Myślę że lepiej mieć ten zapas 15 metrów żeby nie narobić problemów sobie a przede wszystkim innym...

Odpowiedzialnosć

Pamiętajmy, że nie tylko kierowcy muszą być odpowiedzialni na drodze ale i również pozostali ludzie , do diaska nie zwalajmy wszystkiego na prędkość i auta . Pamiętajmy, że cała masa wypadków to wkroczenia na drogę gdzie kierowca auta jest bez szans nawet przy małej prędkości a o pijaczkach i przechodzeniu nie po pasach nie wspomnę .
Naprawdę garby albo maksymalne ograniczanie prędkości to nie jest rozwiązanie jak widać - rozwiązaniem jest włączenie MYŚLENIA w społeczeństwie

Masz rację odpowiedzialność

Masz rację odpowiedzialność leży po obu stronach ale nadal jak przywalisz w człowieka z prędkością 40km/h to wyrządzisz mu mniej szkód lub nie zabijesz...

Czyżby ktoś tu miał nadzieję,

Czyżby ktoś tu miał nadzieję, że jak zrobią 60 to już nie będzie przekraczania tego limitu....?!?!?!?

Dokładnie nawet policja

Dokładnie nawet policja nieoficjalnie wypowiada się że przy opiniowaniu ograniczeń prędkości zaniżają wartości bo wiedzą że ludzie i tak będą jeździć 10 lub 20 km/h więcej...
Ciekawe że np w Szwajcarii ludzie jeżdżą grzecznie poniżej limitu? W miejscowościach często jest ograniczenie do 40 km/h i nie stanowi to problemu... Być może dzięki temu mają mniejszą śmiertelność na drogach?

KUUUU ZNOWU dabrowka ma

KUUUU ZNOWU dabrowka ma problem! moze admin zmieni nazwe strony z mojedopiewo na MOJADABROWKA, albo mojadebilowka. ZALOSNI jestescie ludzie!!

Szwajcaria

No stary to ześ wystrzelił ślepakiem porównując polską mentalność wschodnią ze Szwajcarską ....

To nie jest kwestia

To nie jest kwestia mentalności tylko szkolenia. W Szwajcarii masz radary ukryte i robiące zdjęcia od tyłu. Wysokość kary zależy od wynagrodzenia.
U nas widocznie kary są za niskie i jest za mało radarów.
Wytłumacz mi proszę dlaczego Polacy w Szwajcarii jeżdżą zgodnie z przepisami?

Państwo kar

trącasz pisem andy a ja ich bardzo nie lubię ...

Jeśli to andy to do mnie to

Jeśli to andy to do mnie to proszę o rozwinięcie myśli , podanie jakichś przykładów czy argumentów.
Też jestem zagorzałym przeciwnikiem PiS tym bardziej nie rozumiem o co chodzi.
Miło jest czytać komentarze i łatwiej jest je też zrozumieć gdy napisane są poprawnie po polsku a nie półsłówkami z domysłami.