Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Park&Ride w gminie Dopiewo

Wartość inwestycji na terenie Gminy Dopiewo objętych projektem węzłów przesiadkowych ma wynieść 11,9 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków WRPO na lata 2014 – 2020 ma wynieść 7,7 mln zł.

7 lipca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie projektów związanych z inwestycjami w obszarze transportu miejskiego oraz tzw. niską emisją. Beneficjentami wsparcia pochodzącego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) są cztery podpoznańskie gminy: Dopiewo, Suchy Las, Czerwonak i Kórnik. Podczas spotkania obecni byli Wójtowie Adrian Napierała z Dopiewa, sucholeski Grzegorz Wojtera, Jacek Sommerfeld z Czerwonaka oraz Jerzy Lechnerowski, Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik.

Warte 45 mln zł projekty realizowane będą w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Poznania. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przekazał na nie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (WRPO 2014+) ponad 35 mln zł.

Projekty obejmują budowę węzłów przesiadkowych, parkingów P&R (Park & Ride) i B&R (Bike & Ride) wraz z urządzeniami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do obsługi podróżnych, dróg dojazdowych, ścieżek rowerowych, a także zakup taboru niskoemisyjnego. Włodarze gmin podkreślali, że realizacja zaplanowanych inwestycji, przy wsparciu finansowym ze środków unijnych z WRPO 2014+ jest szansą na zniwelowanie wielu obecnie istniejących i utrudniających życie mieszkańców problemów komunikacyjnych.

[W gminie Dopiewo] Powstaną parkingi łącznie na ponad 200 samochodów, z informacją elektroniczną o dostępnych miejscach. Powstanie infrastruktura w postaci wiat rowerowych, biletomatów, ławek, lamp, infokiosków, tablic, systemu kamer. Dodatkowo w Palędziu i Dąbrówce powstanie łącznik drogowy, zbudowane lub przebudowane zostaną skrzyżowania, ścieżki dla pieszych i rowerów. Okolice stacji zyskają na estetyce. Projekt przewiduje też działania popularyzatorskie. Chcemy uświadamiać mieszkańców, że warto się przesiąść, i dla środowiska, i dla własnego komfortu.

W przypadku Palędzia koszty wyniosą 8,6 mln zł, a dofinansowanie 4,9 mln zł. W przypadku Dopiewa koszty wyniosą 3,2 mln zł, a dofinansowania 2,5 mln zł. Dodatkowe koszty obejmują inne działania – takie jak: nadzory, kampanie i inne.

Informacje źródłowe:

Informacja powiązana z węzłami park&ride dotyczy dawno postulowanego przedłużenia przejścia podziemnego na stacji PKP Palędzie. Na spotkaniu konsultacyjnym (link) pojawiła się informacja, że w trzecim kwartale tego roku planowany jest przetarg na projekt przejścia podziemnego.

#parknride #wrpo #węzłyprzesiadkowe

Dobrze że coś się dzieje, ale...

Dobrze że coś się dzieje, zapewnie mieszkańcy Dąbrówki, Palędzia i Dopiewa skorzystają na tym, i będą mogli sprawniej poruszać się w aglomeracji. Jednak gmina zdaje się nie zauważać, że są 2 całkiem sporej wielkości miejscowości w których komunikacja praktycznie nie istnieje - Dąbrowa i Zakrzewo. Łącznie to ok. 3500 mieszkańców. Niewielu korzysta z komunikacji, bo jest ona słaba - autobus który przejeżdża przez te 2 miejscowości jeździ z częstotliwością poniżej 1x na godzinę (727 tylko "zahacza" o te miejscowości). O wieczorach już nie wspomnę. Wątpię, że mieszkańcy tych miejscowości będą chcieli korzystać z nowych węzłów komunikacyjnych, bo dojazd do stacji + pociąg+dojazd z pociągu na miejsce w Poznaniu zajmuje kilkakrotnie więcej czasu niż dojazd do centrum miasta - 20-30 minut. A więc mamy tutaj około powiedzmy 500 samochodów jeżdżących codziennie do Poznania z powodu złej komunikacji. I upiększenie stacji + miejsca postojowe raczej niewiele tu zmienią. Sądzę że nie zachęcą też wielu mieszkańców Dąbrówki i Palędzia - chociaż, ktoś pewnie robił analizy. Ciekawe na ile czasu starczyłoby tych pieniędzy żeby zwiększyć liczbę autobusów, i jak to by wpłynęło na komunikację...
A swoją drogą, pewnie za jakiś czas kiedy już węzły powstaną, zostaniemy zmuszeni do korzystania z tych węzłów przez zakaz wjazdu do miasta - bo tylko takie rozwiązanie zwiększy ruch

Kolej na kolej

Przemko pytanie czy ostatnio miałeś okazję korzystać z połączenia kolejowego z/do Poznania z/do Palędzia/Dopiewa? Ja akurat swoją ocenę opieram na tym, że jeździłem na tej trasie pociągiem już 15 lat temu i widzę, jak zmienia się na przestrzeni tych lat jakość połączeń oraz liczebność podróżujących. Każdy kto od jakiegoś czasu kursuje pociągiem z/do miasta wie o czym piszę. W gminie Dopiewo mieszka bardzo wiele osób, które z pewnością nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez możliwości dojazdu szynobusem do pracy czy szkoły. Dzisiaj pasażerów jest tak wielu, że nierzadko zdarza się ścisk i tłok w szynobusie. Kto jednak był w londyńskim czy nowojorskim metrze ten pewnie wie, co oznacza prawdziwy ścisk w godzinach szczytu :)

Budowa węzłów przesiadkowych to kolejny, naturalny etap rosnącej populacji naszej gminy, która już korzysta oraz zacznie zaraz korzystać z kolei. Możemy mówić o wielkim szczęściu, że linia kolejowa biegnie przez gminę pamiętając także o jej uciążliwościach (hałas, przejazdy, rampa).

W Dąbrowie i Zakrzewie linii kolejowej nie ma i raczej nigdy nie będzie. Z tej prostej przyczyny możliwości komunikacyjne będą tam zawsze gorsze, ale to jest oczywiste dla każdego. Czy można poprawić komunikację autobusową dla tych miejscowości? Prawdopodobnie można, pytanie jednak w jaki sposób skoro drogi są coraz bardziej zatłoczone i wjazd do miasta dla pojazdów kołowych będzie prawdopodobnie coraz bardziej utrudniany. Być może warto wnioskować do gminy o usprawnienie tej komunikacji z określeniem preferowanych tras i godzin połączenia.

Tak czy inaczej patrząc na inne aglomeracje na świecie widać wyraźnie, że transfer ludności w ramach aglomeracji można usprawniać stawiając na rozwój transportu szynowego. Mnie osobiście martwi odłożenie na półkę inwestycji zwanej roboczo "ygrekiem" (link), która miała w założeniu wygenerować zupełnie nowy szlak dla transportu kolejowego pasażerskiego, co z kolei odciążyłoby "naszą" linię kolejową umożliwiając przez to zwiększenie częstotliwości kursowania lokalnych szynobusów.

PS. Od wielu lat władze samorządowe gminy Tarnowo Podgórne dążą do pociągnięcia kolei do swojej gminy przy wykorzystaniu starej koncepcji połączenia dworca głównego z lotniskiem Ławica. Bo w kolei jest przyszłość. Poniżej ilustracja z Głosu Wlkp. z marca 2016 r. (źródło).

wszystko ladnie i pieknie,

wszystko ladnie i pieknie, ale ciekawe,realistycznie patrzac, gdzie paledzie na ulicy kolejowej ma pomiescic owe 127 miejsc parkingowych?? zamiast rozbudowywac paskudne dworce, lepiej byloby wydac te pieniadze na calkowita modernizacje przejazdu kolejowego w paledziu, aby rozladowac wieczne korki i stanie na wiecznie zamknietym przejeznie; zrobic zatoczki dla autobusow, aby nie kolidowalo to z przejazdem osobowek na poznanskiej. To przypadloby sie gminie najbardziej a nie pokazanie jacy to jestesmy nowoczesni (za zaslona komunizmu i obskurnictwa).

Kolejne drzewa pójdą pod topór

To jest cywilizacja śmierci...

likwidacja przejazdu

Przejazd kolejowy w Palędziu, na ul. Pocztowej (przedłużenie Poznańskiej z Dąbrówki) ma zostać zamknięty w przyszłości. Szczegóły w archiwum forum.

Od kilku lat dojeżdżam pociągiem do pracy w Poznaniu i bardzo sobie to chwalę :)

No zobaczymy,czy rzeczywiscie

No zobaczymy,czy rzeczywiscie przejazd zostanie zlikwidowany. Juz od paru lat sie o tym mowi i jak narazie cisza. Wojt ma temat gdzies,wiec na niego nie ma co liczyc. A to sie przyda bardziej niz piekne miejsca parkingowe i co za tym idzie wycinka drzew.

Wycinka drzew to swoista

Wycinka drzew to swoista specjalność gminy Dopiewo. Niesłychany jest ten brak zainteresowania utrzymaniem zieleni. Dąbrówka za parę lat będzie łysa: pustynia z białymi domkami.

Gmina Dopiewo w miejsce 1

Gmina Dopiewo w miejsce 1 wyciętego drzewa sadzi 3 nowe.....

chyba żartujesz, w którym

chyba żartujesz, w którym miejscu?

Biletomaty

Czy ktoś orientuje się gdzie takowe biletomaty są? Jadąc wczoraj pociagiem, konduktor policzyl mi 12 zl za bilet bo podobno w paledziu sa juz biletomaty.

Nielegalne skoki przez tory vs. tunel za 5 mln zł

Choć pierwsze formalne wnioski o przedłużenie przejścia podziemnego w Palędziu składałem w UG Dopiewo jeszcze za kadencji wójta Strażyńskiego, to przez te ponad 10 lat idea bezpiecznego przejścia pod torami wydawała się nie do ruszenia. Tymczasem temat znowu odżył, tym razem przy okazji powstającego węzła Park&Ride w Palędziu.

Sytuacja od dziesiątek lat jest taka, że wiele osób z Palędzia zamiast maszerować dookoła przez przejazd kolejowy, wybiera wydeptaną ścieżkę wzdłuż działki firmy Colas. W przypadku jazdy pociągiem w kierunku Poznania oznacza to przejście gruntową ścieżką od ul. Nowej, gdzie obecnie chwasty rosną na około 2 metry, do tego trzeba przeskoczyć przez 5 torów kolejowych, po których oczywiście jeżdżą pociągi, a na końcu wspiąć się na peron. Jest to oczywiście nielegalne w świetle przepisów i zdarzały się już mandaty z tego tytułu. Nie mówiąc już o tym, że to jest bardzo niebezpieczne i nierozsądne. Żeby nie było - nikomu nie polecam tej metody dotarcia na peron.

Wczoraj na stronie UG pojawiła się informacja, że przedłużenie istniejącego przejścia podziemnego pod torami w stronę działki Colas to około 5 mln zł (link). Wydaje się sporo, ale po rozmowach z fachowcami okazało się, że z wielu różnych przyczyn takie są ceny rynkowe. Problem jest taki, że teren pod torami to grunty spółki państwowej PLK, która oczywiście nie ma najmniejszej ochoty wykładać takiej kwoty.

Byłoby bardzo wskazane, gdyby udało się kiedyś zrealizować ten plan. Tu nie chodzi tylko o dojście na pociąg, ale przez takie bezpieczne przejście podziemne otwiera się bezpieczny trakt pieszy, gdzie dzieci/młodzież i ogólnie mieszkańcy mogliby bezpiecznie przemieszczać się z tej części Palędzia do szkoły czy kolegów z Dąbrówki. Obecnie pokonywanie przez dzieci pieszo i rowerem wąziutkiej części pieszej w ramach przejazdu kolejowego jest bardzo niebezpieczne - często widać dzieci na rowerach które niemal przyklejają się do tirów albo wanien z kruszywem z pobliskiej rampy.

Przejscie

Dziękuję za zainteresowanie tematem.Znam wiele osób przeskakujących przez tory.Byłoby cudownie rozwiązać problem

Marzenie wielu mieszkancow

Mam nadzieję, że kiedyś uda się zrealizować te plany/postulaty mieszkańców. Jednak może być problem, ponieważ żaden developer nie buduje w Paledziu i nie naciska na gminę wykonania takiego przejścia. Zobaczcie na drogę wzdłuż torów - droga wykonana dla mieszkancow Linea Dopiewiec. Mam nadzieję, że kiedyś znajdą się pieniądze na przedłużenie tunelu. Przecież są dofinansowania przez UE. Dlaczego Gmina nie wnioskuję o dotacje w tym celu? Teraz właśnie odpukuje w niemalowane żeby nigdy przenigdy nie było wypadku na obecnym przejściu przez tory.
Panie Wójcie szanuje dotychczasową Pana pracę. Dużo jest do zrobienia w gminie i powoli to się dzieje: kanalizacja, budowa dróg osiedlowych, itd. Brawo!!! Liczę, że już Pan myśli jak tutaj to przejście dla pieszych wybudować. Naprawdę nie można ubiegać się o dotacje???

Parking rowerowy na Junikowie

Ze względu na poranne korki, póki pogoda pozwoli chcę dojeżdżać na Junikowo rowerem i tam przesiadać się na tramwaj. Czy macie jakieś opinie co do tego miejsca? Jest bezpieczne, rowery nie giną?
Mój rower nie jest jakoś szczególnie wypasiony ale zawsze to szkoda...

Parking na junikowie ma jedną

Parking na junikowie ma jedną wadę. Ze już po godzinie ósmej zwykle nie ma wolnych miejsc i trzeba przypiąć rower przy przystanku, obok ścieżki rowerowej.

Ignobel

Ignobel dla projektanta i tego kto zatwierdził projekt budowy Park&Ride w Palędzie. Wszyscy jakoś zapomnieli o Kiss&Ride. Nie mówiąc o możliwości zawrócenia spod budynku dworca.