Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Droga wzdłuż torów - projekty budowlane na 2 etapy

W ostatnim czasie ukazały się ogłoszenia o przetargach na dwa odcinki DWT (drogi wzdłuż torów). Jeden na odcinku od ul. Leśnej do Poznańskiej a drugi od Poznańskiej do dworca PKP w Palędziu.

Na podstawie tych ogłoszeń możemy zobaczyć jak te drogi zostaną docelowo zbudowane. Warto zwrócić uwagę, że oba zadania są dofinansowane ze środków UE. Co równie istotne, oba projekty poza drogą, oświetleniem czy odwodnieniem, zakładają także budowę wielu innych elementów, w tym przede wszystkim miejsc parkingowych, chodników, dróg rowerowych, a także ekranów akustycznych.

Przy tej okazji przypomnę także, że równolegle będzie budowana ul. Komornicka. Dodatkowo Zarząd Dróg Powiatowych po zakończeniu remontu Poznańskiej ze Skórzewa do stacji Cel powinien zabrać się za remont Poznańskiej od nowego ronda przy zasypanym stawku do przejazdu kolejowego w Palędziu (zakłada się budowę 3 nowych skrzyżowań typu rondo).

Informacje związane z DWT można znaleźć w BIP Dopiewo.

http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?a=10084
Ogłoszenie nr 538545-N-2017 z dnia 2017-06-23 r. nr postępowania ROA.271.19.2017 pn. "Budowa drogi wzdłuż torów w miejscowościach Palędzie i Dąbrówka wraz z budową sieci wodociągowej w miejscowościach Palędzie (rejon ulic Leśnej i Malinowej) i Dąbrówka (rejon ul. Malinowej), Gmina Dopiewo"

http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?a=10107
Ogłoszenie nr 541249-N-2017 z dnia 2017-06-28 r., nr postępowania ROA.271.24.2017 pn. "Budowa systemu zintegrowanych węzłów przesiadkowych - stacja Palędzie"

DWT w okolicy kaplicy i szkoły w Dąbrówce

DWT przy ul. Leśnej w Palędziu

DWT w miejscu planowanego ronda przy ul. Poznańskiej w Dąbrówce

DWT oraz elementy węzła przesiadkowego przy stacji PKP Palędzie

Zakończenie etapu 2. DWT przy stacji PKP Palędzie

#dwt #drogawzdłużtorów #parkandride

Jest jedno "ale"

tzn. każda z tych inwestycji cieszy i jest niezwykle potrzebna ale dopóki nie będzie połączenia z drogą serwisową S-11 to te inwestycje niewiele dają bo spowodują jeszcze szybsze zapchanie ul. Poznańskiej w Dabrówce która już teraz stoi w godzinach szczytu.
Czy trzeci etap czyli połączenie z serwisówkąS-11 jest w ogóle planowany? Wiadomo czy powstanie w ciągu np 3 lat?
Patrząc na rosnące kolejne wielkie osiedle Nickla za dwa lata w Dąbrówce przybędzie kilkaset rodzin a w każdej co najmniej jeden samochód a najczęściej dwa; efekt łatwo przewidzieć już teraz...

DWT cd.

Na ten temat było już pisane tutaj.

Istotne też są daty. I tak np. mpzp dla Dopiewca na 106,5 ha został uchwalony 14 lat temu (link). Plany GDDKiA na trasę S11 to także daleko wstecz i co istotne, nikt nie zakładał wtedy żeby S11 łączyć z drogą wzdłuż torów. W zasadzie nawet węzeł Dąbrówka nie był ujęty w planach i pojawił się rzutem na taśmę. Temat DWT i wykorzystania możliwych dofinansowań ruszył na dobre dopiero w obecnej kadencji. Dlaczego wcześniej nie przyłożono się odpowiednio do zabezpieczenia strategicznych spraw związanych z rosnącymi problemami komunikacyjnymi? Chodzi zwłaszcza o kwestie związane z gruntami oraz odpowiednimi mpzp. O to trzeba zapytać ówczesnych decydentów. Na pewno będą bardzo rozmowni ;)

Ponieważ odcinek S11 w miejscu ewentualnego skrzyżowania z DWT znajduje się na wyniesieniu (wiadukt nad torami) to siłą rzeczy nie jest możliwe połączenie tych dróg w tym miejscu. Jedyne co pozostaje to dojazd do którejś z dróg serwisowych i włączenie się przez istniejący węzeł Dąbrówka. Patrząc jednak na to jak zakorkowany w godzinach szczytu jest już teraz wjazd na rondo z odnogi serwisówki biegnącej od strony Gołusek to nie wydaje mi się, aby było to remedium na obecne a przede wszystkim przyszłe zatłoczenie okolicy.

Wydaje mi się, że wiele osób mocno przecenia zdolności samej S11 w kontekście możliwości przyjęcia ilości pojazdów. ZOP powstała nie po to, aby zrobić dobrze deweloperom i mieszkańcom przyległych osiedli (choć oczywiście pośrednio tak jest) ale po to, aby odciążyć miasto od TIR-ów i całego tranzytu. Dlatego też jak w końcu domknięty będzie odcinek S5 na Wrocław, to "naszą" obwodnicą pojedzie naprawdę solidny potok pojazdów. Należy więc spodziewać się niestety korków również i na tej drodze choćby z tego względu, że węzeł S5/S11/A2 jest kompletnie niewydolny i stanowi solidne wąskie gardło co widać już teraz.

Mając to na uwadze sądzę, że prace samorządów gminnych wespół z miastem (metropolia) powinny iść w kierunku przedłużenia DWT do Junikowa. Ale to niestety zajmie sporo czasu, bo jak wiemy o tym kawałku drogi w ostatnich latach tylko dywagowano. A od dywagowania nic się nie zadzieje.

Nie rozumiem

Ekrany akustyczne powinny być wybudowane od budynku dworca do przejazdu kolejowego. Dzięki takiemu ułożeniu cała nowa dąbrówka zyska.

I drugie "Ale"

Czy powstanie odcinek wzdłuż torów w Dopiewcu od Leśnej do Jesionowej jak to jest uwidocznione na planach Linea?
http://dabrowka.com.pl/pl/lesna-polana#models-index
Pozwoli to na ominięcie przejazdów kolejowych.
Odcinek od stacji kolejowej do S11 jest niezbędny ze względu na zbliżający się remont ul. Poznańskiej i rozłąduje korki na stałe.

Plany dewelopera

Czy plany dewelopera sięgają dalej niż tylko rysunek na mapie? O to trzeba zapytać dewelopera. Oprócz DWT na mapce widać także wiadukt nad torami oraz stację kolejową...

Dąbrówka, ul. Komornicka

Można też podejrzeć jak będzie wyglądała Komornicka w Dąbrówce po remoncie (link).

Co do wydłużenia drogi od

Co do wydłużenia drogi od Leśnej do Jesionowej, planowanego wiaduktu I stacji PKP też jestem ciekawa. Byliby łatwiej wyjechać z Dopiewca.

budowa

z informacji jakie były przekazywano wynikało, że budowa ma rozpocząć sie w sierpniu 2017, mamy połowę miesiąca a tu cisza :D

Rozpoczecie,

Czy ktoś wie dlaczego jeszcze nie ruszyła budowa?

budowa

budowa trwa już od kilku dni

Zaskoczony

jestem. A gdzie dokładnie są one prowadzone?

Wykonawca

Kto jest wykonawcą prac? Ze strony Gminy można dotrzeć do przetargu, ale nie znalazłem żadnych szczegółów jego rozstrzygnięcia.

Wujek Google podpowiada, że...

... wykonawcą jest Colas (http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?a=10234).

Czyli jak znam życie, to Colas przerzuci ekipę jak się wygrzebią z ronda przy gimnazjum w Skórzewie.

przepraszam

za nieporozumienie. Trwa budowa Komornickiej, (komentarz wyżej) a nie DWT.

A jednak

budowa ruszyła, wkopują jakieś rury. Oby do wiosny nie przeszkodziła zima.

Objazd do przedszkola na Ul Malinowej

Właśnie zauważyłem, że ustawiane są znaki informujące o objeździe. Czy ktoś zna więcej szczegółów?
Od kiedy no i przede wszystkim jak długo ma on obowiązywać.

Blokada na 2 tygodnie

Wg Pulsu Gminy Malinowa zostanie zamknięta po Wielkanocy na 2 tygodnie - stąd te znaki o objazdach.

http://www.dopiewo.pulsgminy.pl/gd/757

Przedłużony termin zamknięcia Malinowej 23.04

No i powtórka z rozrywki (mam na myśli rzetelność podawanych terminów przez Fa Colas). Suchy komunikat bez żadnych wyjaśnień przyczyn.
A dziś na przejeździe kolejowym armagedon . Czekałem 30min po czym zawróciłem.

Będzie ciekawiej

A dziś na przejeździe kolejowym armagedon . Czekałem 30min po czym zawróciłem.

To tylko drobny "remont" a wyobraź sobie co się będzie działo jak ruszy budowa ronda Poznańska/Malinowa...

cd. Przedłużony termin zamknięcia Malinowej 30.04

Bez komentarza.
Wczoraj tam przechodziłem (wlot DWT w Malinową) i wg mojej opini stan prac raczej nie wskazuje że ten nowy termin zostanie dotrzymany.
Dziś zadzwonie do gminy i spróbóje pogadać z osobą odpowiedzialną za nadzór tej inwestycji.

To kiedy otworzą

Rozumiem że Malinowa od poniedziałku 23.04 ma być otwarta? W sobotę rozryli wszystko na maxa. 2 dni przed terminem się wzięli do dzieła.

To co robi COLAS to jakiś dowcip. Proponuję zdobyć telefon do kierownika budowy (powinien być na tablicy informacyjnej) i codziennie dzwonić z pytaniem dlaczego Malinowa jest cały czas zamknięta. Jeżęli dziennie odbierze kilkadziesiąt takich telefonów to może się weźmie do roboty.

Malinowa do poniedziałku 23

Malinowa do poniedziałku 23.04 ma być zamknięta....

Termin 23.04,

niestety nie zostanie dotrzymany. Na stronie Gminy podano nowy termin tj. 30.04, ale jak juz pisałem wg mnie nierealny.

Zadzwoniłem pod numer na

Zadzwoniłem pod numer na stronie (61 894 54 60). Niemiła pani powiedziała mi tak:

"Na ten odcinek drogi mamy z gminą umowę do 30 maja i to powinno panu wystarczyć."

Więc jednym słowem firma Colas ma nas w d..

A co na to radni?

A co na to radni z Palędzia i Dąbrówki? Wójt? Dlaczego firma może sobie przedłużać termin o 100% i nie ma jasnego odzewu?

Mamy rok wyborczy. Będziemy pamiętać!

Sprostowanie

to już 200% , pierwszy termin otwacia zamkniętej Malinowej to był 16.04.
Sic!

drogi

Człowiek, któremu w Urzędzie Gminy płacimy za to żeby pilnował tej inwestycji i to
Hubert Kinal, tel 618 906 409.
Pan Hubert dziś jest szczęśliwie nieobecny. Ten pan za nasze pieniądze ma za zadanie opiekę nad tą inwestycją i powinien reagować jeżeli widzi że na zamkniętym odcinku drogi NIC się przez prawie 3 tygodnie nie działo.

Nic się nie zmienia

Kolejna inwestycja na terenie naszej Gminy i dokładnie taki sam scenariusz. Myślę, że dla każdego jest jasne co się tutaj dzieje.
Colas doskonale wie, że nic im nie grozi bo jest "świętą krową". Pracuje jak chce i kiedy chce. Terminy się nie liczą. Brak jakichkolwiek działań ze strony urzędników Gminy Dopiewo i nie wyciąganie jakichkolwiek konsekwencji wobec firmy Colas zdają się to w 100% potwierdzać.

spis telefonów

No to może zmieńmy strategię. Są to przecież ludzie opłacani z naszych pieniędzy, którzy powinni kompetentnie odpowiedzieć dlaczego Malinowa jest cały czas zamknięta. Zamiast marudzić na forum - zadzwoń do człowieka którego zatrudniasz żeby dbał o te sprawy:

Aleksandra Rutyna, Kierownik Referatu inwestycji i gospodarki komunalnej, tel. służbowy: 618 906 410
Hubert Kinal, Budowa i utrzymanie dróg, tel: 618 906 409
COLAS: tel. 61 894 54 60

Dzwoniłem,

dziś obie wskazane osoby z Gminy nieuchwytne.

tablica informacyjna1

chyba wkleiłem za małe. Niestety firma Colas nie uważa za stosowne zgodnie z prawem umieścić telefonów do kierownika budowy. Do kogo można zgłosić taki brak ?

Zgodnie z prawem na tablicy budowy w odpowiednich rubrykach tablicy trzeba podać:

1. określenie rodzaju robót budowlanych oraz adres ich prowadzenia;
2. numer pozwolenia na budowę oraz nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego;
3. imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres oraz numer telefonu inwestora;
4. imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres i numer telefonu wykonawcy lub wykonawców robót budowlanych;
5. imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów: a) kierownika budowy, b) kierowników robót, c) inspektora nadzoru inwestorskiego, d) projektantów;
6. numery telefonów alarmowych policji, straży pożarnej, pogotowia;
7. numer telefonu okręgowego inspektora pracy.

http://www.image-share.com/upload/3728/12.jpg

spis telefonów

Tablica informacyjna budowy jest niekompletna, tak jakby pan Jacek Kuśnierz, kierownik budowy nie życzył sobie kontaktu. Od czego jednak jest internet...
https://platformazakupowa.pl/transakcja/115836
Na stronie colasa można znaleźć namiar na Pana Kierownika. Uzupełniam więc numery telefonów pod którymi można porozmawiać z osobami, które mogą wyjaśnić dlaczego nie potrafią dotrzymać terminu:

Kierownik budowy COLAS Jacek Kuśnierz tel. 694 429 010
COLAS: tel. 61 894 54 60

Urzędnicy:
Aleksandra Rutyna, Kierownik Referatu inwestycji i gospodarki komunalnej, tel. służbowy: 618 906 410
Hubert Kinal, Budowa i utrzymanie dróg, tel: 618 906 409

bezradna gmina

Rozmowa telefoniczna z p. Hubertem Kinalem:
pytanie - czy w umowie z firmą Coles gmina jako inwestor zabezpieczyła sobie termin na zamknięcie ulicy Malinowej i czy dzięki temu są obecnie naliczane kary umowne wykonawcy z tytułu przedłużenia tego terminu?
odpowiedź - nie ma takiego zabezpieczenia w umowie, wykonawca nie będzie miał naliczanych żadnych kar
pytanie - jakie były szczegółowe ustalenia na spotkaniu z wykonawcą w dniu 20.04.2018 po którym zapadła decyzja o kolejnym przesunięciu terminu udrożnienia ulicy Malinowej? Jakie argumenty podał wykonawca?
odpowiedź - nie wiem, ze strony gminy w spotkaniu uczestniczył tylko Wójt?
pytanie - a Pana nie było? Przecież to pan ze strony gminy jest odpowiedzialny za tą inwestycję...
brak odpowiedzi od p. Kinala
pytanie - czy gmina jako zamawiający ma jakieś zabezpieczenia umowne w przypadku przedłużenia okresu zamknięcia ulicy Malinowej przez wykonawcę do umownej daty zakończenia prac (30.05)
odpowiedź - nie
Moje wnioski po takiej rozmowie:
1. Każdy może sobie wyobrazić sam, jak wyglądała rozmowa Wójta z przedstawicielem wykonawcy...
2. Malinowa będzie otwarta nie 30.04 tylko 30.05 - wykonawca nie ma ŻADNEGO interesu żeby zrobić to wcześniej - w końcu taniej będzie mu wykonać nawierzchnię asfaltową za jednym razem, a nie dzielić to na 2 etapy - biznesowo proste rozwiązanie, dlaczego prywatna firma ma się martwić mieszkańcami.
3. Gmina nie ma ŻADNEGO narzędzia nacisku na wykonawcę, żeby dotrzymał jakiegokolwiek terminu poza 30.05
Gorące podziękowania dla pracowników gminy i radnych Palędzia i Dąbrówki o minimalne choćby zadbanie o interesy mieszkańców obu wsi

Jedyna rada to fizyczna

Jedyna rada to fizyczna blokada jakiejś ich innej inwestycji gdzie mają kary za nie dotrzymanie terminu.

Presja ma sens

Zaczęli coś robić, znaczy że presja ma sens. Myślę, że telefony od zirytowanych mieszkańców dały do myślenia. Kar finansowych nie ma, ale wystarczy że każdy wkurzony mieszkaniec zadzwoni do p. Kierownika, urzędników i do centrali Colasa i oni wtedy zrozumieją, że lepiej jest skończyć to szybciej, niż pół dnia odpowiadać każdemu na pytanie dlaczego nie są w stanie wykonać porządnie swojej pracy.

Telefony

ja interweniowałem zarówno przez Panią Sołtys jak i naszego radnego. Oboje rozmawiali z Panią A. Rutyna z Gminy i ta zapewniała że od poniedziałku tj 30.04 ulica będzie przejezdna. Podobno osobiście urzednicy z gminy pofatygowali się na miejscowy ogląd sytuacji.
Były tam ponoć jakieś zaniedbania nadzoru Fa Colas nad jednym ze swoich podwykonawców (ten który zajmuje się tym odcinkiem). Podobno zwiększono srodki, ludzi i czas aby wyrobić się w w/w terminie.
Od wczoraj tam nie byłem i nie wiem czyrzeczywiście jest tam zwiększona aktywność ;-)

Chytra baba z colasa

Ja zadzwoniłem 23 kwietnia do Colasa i sekretariat połączył mnie do jakiejś baby. Powiedziała mi, że mają czas do końca dnia i wtedy się dowiem. Kiedy parę godzin później już była informacja na stronie gminy że droga będzie jeszcze tydzień zamknięta, to już chytra baba z Colasa zabroniła łączyć do siebie połączeń i sekretariat nie przekierowuje tylko można sobie pogadać z panią sekretarką. Pani sekretarka była tak spanikowana że nie podawała telefonów do nikogo łącznie z kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru tej budowy, pomimo tego że te informacje nie są poufne.

I tu nasuwa się pytanie: Czy można w imieniu mieszkańców grzecznie poprosić wójta by firma Colas więcej nie wygrywała przetargów na nasze drogi? Może niech się zajmą handlem pietruszką bo budowanie im nie idzie...

bezradna gmina

O to, żeby Coles nie wygrywał przetargów w naszej gminie wójta poprosić nie możemy - przetargi publiczne, każdy kto spełnia wymagania zamawiającego może w nich brać udział i je wygrywać. A Coles dla tego typu przedsięwzięć spełnia te wymogi.
Ale możemy gminę i wójta prosić o coś innego (choć nie powinniśmy, bo to założenia ich obowiązek) - żeby w umowach z wykonawcami zabezpieczyli interesy mieszkańców gminy. W przypadku budowy drogi wzdłuż torów wystarczyło zabezpieczyć w umowie termin pośredni na zamknięcie ulicy Malinowej w związku z wykonaniem przepustu i po jego przekroczeniu naliczać kary umowne. Rozwiązanie banalne - trzeba tylko trochę chcieć...

Dokąd poprowadzi droga

Pytanie: czy ktoś wie dokąd ta droga poprowadzi? Do Plewisk?
Jakie są plany.

Termin przejezdności?

Czy wiadomo od kiedy droga będzie przejezdna? Koniec kontraktu opiewał na 31.05. Zaraz będzie tydzień po terminie a oczywiście nikt nic nie wie. Telefon do urzędu = zero informacji.

Dzisiaj malowali linie, a to

Dzisiaj malowali linie, a to już ostatni etap....

Ja już jeżdżę nową drogą,

Ja już jeżdżę nową drogą, bardzo przyjemnie:)

A oficjalne otwarcie kiedy

A oficjalne otwarcie kiedy będzie?

Będzie jak termin przypasuje

Będzie jak termin przypasuje jakiemuś politykowi partii rządzącej ;)

Droga

"om" Gmina poinformowała że koniec inwestycji jest 7 czerwca - a Ci co dotychczas poruszali się po drodze - poruszali się po "terenie budowy" - czyli zgodnie z zakazem......

Już jest otwarte. Nie ma

Już jest otwarte. Nie ma zakazów i pachołków.

Do endriu

Tylko PO tak robiło, podobnie jak za komuny otwierano wszelkie budowy.
Obecna władza nie ma czasu na pierdoły.

podobnie jak za komuny

...otwiera się też tu i teraz, za obecnej władzy :)

jak masz znajomego dzieciaka z gimnazjum z Skórzewie zapytaj o uroczyste obchody otwarcia ronda przy szkole:)

władza ?

Tak w kwestii formalnej to kto był inwestorem rzeczonej inwestycji ?
Czy unia dołożyła tu jakąś kasę ?
Ile dołożyła obecna władza ?
Czy mi się zdawało, czy gdzieś w Polsce święcono ostatnio hucznie używane radiowozy ?
No jest kilka pytań
Jacyś chętni do odpowiedzi ? "whf" może ty pierwszy?

Do whf

Nie mają czasu bo cała władza drży co z kolankiem ich sultana

PO co wtrącacie POlitykę do tego tematu?

Możecie świętować, dziękować, przypinać ordery... jak widać coPOniektórzy tęsknią za tym.
Za wszystko płacą pracujący z podatków.

Obecna władza z tego co

Obecna władza z tego co kojarzę nie zaczęła żadnej poważnej inwestycji drogowej za swojej kadencji a już trochę czasu minęło. Jedyne co robią to zmieniają nazwy ulic na Lecha Kaczyńskiego...

Obecna to święci stare

Obecna to święci stare radiowozy i oddaje dawno oddane drogi, no ale kropidlo musi być i tania propaganda dla ludu

Hej. Nie macie wrażenia że

Hej. Nie macie wrażenia że zakręt na środku drogi jest jakiś dziwny. Obserwowałem też inne auta i każde jadąc od strony Dąbrówki jest wyrzucane na zewnątrz. Nie mogli zrobić tego łuku bardziej delikatnie?

Zakręt

A jaka prędkość? Zgodna z tam obowiązującą?
Czasami tam chodzę i obserwuje że raczej większość przekracza dozwoloną.

Dokąd ta droga ma prowadzić

Dokąd ta droga ma prowadzić bo na razie wiele sensu nie ma . Optymalnie byłoby gdyby wychodziła gdzieś poza obowdnicą/tworzyła alternatywę dla Poznańskiej w dąbrówce.

Docelowo to chyba aż do

Docelowo to chyba aż do Junikowa, ale wiele dałoby włączenie jej w drogę techniczną przy S11.
Szkoda, że budowę zaczęto od du.py strony i zamiast zluzować Dąbrówkę to się ją dopycha.

Palędzie - rondo Poznańska/Malinowa/Kolejowa

Czy ktoś wie jakie są plany budowy ronda Poznańska/Malinowa/Kolejowa w Palędziu i modernizacji całej ulicy Poznańskiej w Dąbrówce aż do ronda przed wiaduktem na S11?
ZDP miał ogłosić przetarg na budowę tego ronda w 3 kwartale 2018, ale wg informacji z UG Dopiewo przełożyli to na przyszły rok

Kasa...

Wieść gminna niesie że plan realizacji ronda szacowano na koniec października a koszty oferty znacznie przekroczył budżet, stąd na razie zostaje tylko skrzyżowanie...

rondo Zakrzewo/Dąbrówka

rondo juz rok czy dwa lata temu miało byc na wjeździe do Dąbrówki u zbiegu z wjazdem na Zakrzewo i NIC.. tam by sie przydało bo auta z Dąbrówki blokuja wjazd i wyjazd z kierunku Zakrzewa i Dabrowy..

Rondo na skrzyżowaniu Zakrzewo/Dąbrówka =Zły pomysł

Witam
Wstawienie rondka takiego bez tzw. dodatkowych opasek, na skrzyżowaniu Zakrzewo/Dąbrówka stworzy zator w każdą stronę.
Tak jak to się dzieje na rondzie w Stęszewie.
,,Ronda są super rozwiązaniem i sprawdzają się tam gdzie drogi krzyżują się pod innym kątem niż 90' "
Lepszym rozwiązaniem w tym miejscu byłoby skrzyżowanie z pasami rozbiegowymi po skręcie w lewo i zjazdowymi dla skręcających w prawo. Pytanie czy wystarczy miejsca:)