Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Niskie ciśnienie wody

Ledwo zawitała bardzo opóźniona wiosna, a ziemia nie zdążyła nawet dobrze wyschnąć, ale obsesja nakazuje niektórym podlewać mokrą ziemię i dobrze nawodniony ogród i trawnik (gdzieniegdzie gnił, bo padało tygodniami) i już można zaobserwować problem z ciśnieniem wody. Latem jest tak niskie, że nie pozwala korzystać z pieca, który nie załącza podgrzewania.

Ludzie, opamiętajcie się! Wasz trawnik nie jest centrum Wszechświata. Koszty uzdatniania wody są ogromne. Proszę Was o umiar. Natura nie jest Waszą własnością. Inne istoty też potrzebują wody.

Woda. Wielka Tajemnica.
Wieści z wody.

Woda

I znowu jakieś teorie spiskowe pseudonaukowców z you tubera mają brać głowę nad podstawową wiedzą ogrodniczą
nabytą na studiach ? Ziemia jest bardzo sucha każdy chyba to widzi dlatego , właśnie teraz należy bardzo mocno podlewać rośliny i trawnik .

Potwierdzam. Przesadzałem

Potwierdzam. Przesadzałem rośliny, dosadzałem nowe, przekopywałem ogród i sucho jak pieprz. Rośliny na wiosnę potrzebują wody.
Nie łączył bym jednak spadku ciśnienia z podlewaniem, od lat przepustowość rurociągów została poprawiona.

Ciśnienie spada pod wieczór

Obserwuję to od kilku lat. Wraz ze zwiększającą się liczbą ogródków w Dąbrówce ciśnienie w okresie letnim jest coraz niższe i do późnego wieczora można zapomnieć o używaniu pieca.

U mnie w ogrodzie jest ogólnie wilgotno. Pewnie dlatego, że mam drzewa i ściółkuję glebę w miejscach, gdzie jest odsłonięta. Tam, gdzie jest tylko kora, rzeczywiście robi się coraz bardziej sucho, ale kilka centymetrów w głąb jest chłodno i mokro, jak pisałem powyżej.

Permakultura

Permakultura. To jest prawdziwa wiedza ogrodnicza. Oparta na obserwacji rytmów Natury.

Ziemia jest rzeczywiście teraz nieco sucha (pisałem komentarz kilka dni temu), ale nie na tyle, żeby lać na nią cysterny wody. Wystarczy zrosić trawę i punktowo podlać rośliny. Kilka centymetrów pod wierzchnią warstwą ziemia jest zimna i mokra.

Niestety to prawda

odkąd wiosna zawitała na dobre w Palędziu ciśnienie wody w godzinach popołudniowych spada o połowę :(

Teraz też właśnie niższe

Jutro i pojutrze ma padać, więc to jest zwyczajna bezmyślność.

też mnie to dzisiaj

też mnie to dzisiaj zastanawiało, ludzie nie maja dostępu do prognozy pogody?

Właśnie byłem spłukać krzesła

Właśnie byłem spłukać krzesła z pyłu...
Masakrycznie słabe ciśnienie!!!
Całe szczęście, że ogród podlewa się w nocy.

w Konarzewie tez cisnienie

w Konarzewie tez cisnienie jest bardzo slabe wieczorem. A ten zielonkawy pyl to efekt pylenia sosny czy rzepak??

Kwiaty sosny

Tak pyli sosna i jest to bardzo zdrowe. :-) Kwiaty sosny są też smaczne i zawierają mnóstwo cennych substancji odżywczych.

Zdjęcie z Wikipedii:

Alergia

Bardzo zdrowe? A niech Cię piekło pochłonie ;)

Aktywność alergenowa pyłku

Aktywność alergenowa pyłku sosny, świerku, jodły i modrzewia jest według większości autorów niewielka lub nie występuje w ogóle.

Dziekuję. Nie wybieram się. ;-)

Jak będziesz w lesie (teraz jeszcze sosna kwitnie, ale prawie nie ma pyłku) to spróbuj kwiatów na surowo prosto z drzewa lub zabierz do domu i podaj rodzinie w czekoladzie z pieprzem. Smacznego i na zdrowie. ;-)

A widzicie bo ja o Skórzewie

A widzicie bo ja o Skórzewie pisałem... U nas wszystko wspaniale ciśnienie wody wzorowe :)

endriu, i co w zwiazku z tym?

endriu, i co w zwiazku z tym? Nie mam prawa wypowiadac sie w tym temacie,bo nie jestem ze Skorzewa?

Nie nie. Zupełnie źle mnie

Nie nie. Zupełnie źle mnie zrozumiałaś/łeś. Ja po prostu jak widzę nowy temat to od razu myślę że to o mojej wiosce więc pisałem że u mnie sucho ale woda jest. Dopiero teraz zauważyłem że w innych miejscowościach jest problem z wodą więc sprostowałem.
Na przyszłość nie jestem nigdy wrogo nastawiony i nigdy nie mam złych intencji więc nie odbieraj moich wypowiedzi jako agresywnych.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Na szczęście deszcz spadł i wszystkich pogodził :)

Bądź świadomy

Spadło w środku tygodnia mnóstwo (darmowej i żywej) wody z nieba, a w przyszłym zapowiadane są burze. Po co podlewasz bezmyślnie trawnik?

Nie da się w tej chwili korzystać z ciepłej wody, bo piec na załącza ogrzewania przy tak niskim ciśnieniu. Ręce opadają...

Tu się z Tobą nie zgodzę. Nie

Tu się z Tobą nie zgodzę. Nie można mieć pretensji że ludzie korzystają z wody do której mają prawo. Trzeba zgłosić sprawę do władz żeby zmienić przekroje rur żeby dostarczyć tyle wody ile trzeba.
Swoją drogą mam miernik opadów na ogrodzie i spadło zaledwie 30mm...

endriu

Oczywiście, że każdy może robić z wodą, co tylko chce, bo za nią płaci, choć powinna być darmowa (na marginesie), ale ludzie nie zdają sobie sprawy, jak duże ponosimy koszty, żeby woda w obecnym, nazwijmy to umownie uzdatnionym stanie trafiła do kranu. Nie można po prostu tak sobie czerpać i czerpać w nieskończoność. O Naturę musimy dbać my, ponoć najbardziej rozumne (śmiem wątpić) istoty na tej planecie.

Ludziom brak umiaru i wyobraźni. Zamiast podlać ogród "z ręki", ustawiają zraszacz, który leje wodę godzinami (najlepsi są ci, co podlewają w słońcu, podczas upału). To jest obsesja, podobnie jak koszenie trawnika, jak tylko urośnie o kolejne 2 cm (najlepiej w niedzielę, żeby sąsiad nie odpoczął od hałasu dnia codziennego) i grillowanie też pod nosem sąsiada. Życie jak z gazetek reklamowych.

PS. W każdym ogrodzie powinna być wanna, a w niej odstana, odchlorowana i nagrzana woda do podlewania roślin. To raczej nic przyjemnego być lanym prosto z węża lodowatą wodą, no, ale do tego potrzeba większej świadomości, a nie tylko przekonania, że w ogrodzie to najlepsze tuje...

Jestem grzeczny i podlewam

Jestem grzeczny i podlewam rano przed słońcem a woda z naszych ogródków odparowuje do chmurek i spada deszczem :)

:-)

:-D

30mm to bardzo dużo.

30mm to bardzo dużo.

Racja przepraszam bardzo. Mój

Racja przepraszam bardzo. Mój błąd. Spojrzałem na oko na wysokość słupa wody a przecież tam jest inna podziałka. Według podziałki spadło 4mm czyli 4 litry na metr kwadratowy :)

To nie powinno mieć znaczenia

To nie powinno mieć znaczenia kto ile wody wylewa na trawnik. Gmina wie ilu ma mieszkańców i ilu przybędzie i powinna zaplanować taką infrastrukturę i podaż wody żeby ciśnienie nie spadało do pełzającego poziomu. Nomen omen jest to w jej interesie - za każdy wylany"zmarnowany" litr płacimy.

To nie powinno mieć znaczenia

Zgadzam się w całości z Joana. Problem nie w tym że ludzie szaleją i chcą uzywać wody do podlewania skoro mieli podpisane umowy także na wodę używaną do takich celów, tylko w tym żeby Gmina wywiązała się z obowiązków i ją dostarczała w odpowiedniej ilości i z odpowiednim ciśnieniem. Pamiętam jak dziś jak przed kupnem domu pytałem gdzie trzeba jak z wodą i oczywiście deklaracje były wielkie - nie ma problemu, można podpisać i umowę także na wodę do celów ogrodowych, będzie podlicznik, można podlewać, mamy własne ujęcie, itd. O.K. to jest jeden z powodów dla którego podejmuje się decyzję o takiej a nie innej lokalizacji.

Ot, nasza mentalność.

Ot, nasza mentalność.
To tak jakby palić w piecu śmieciami i oczekiwać od gminy czystego powietrza.

Ilość ludu

Powiedzcie mi jakim cudem gmina ma przewidzieć ile ludzi w najbliższym czasie zamieszka gminę dopiewo ? A może założyć że na wszystkich albo prawie wszystkich polach będą domy ? czy może w miejscu lasu będą domy ? Nie ma na to sposobu ... jest to nie do wyliczenia