Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Gdzie kupić działkę?

Szanowni forumowicze, a zwłaszcza ci z dłuższym stażem zamieszkania w gminie. Zwracam się z pytaniem o wyrażenie opinii w temacie gdzie warto kupić działkę pod dom dla kilkuosobowej rodziny. Analizuję temat od dawna i trudno podjąć jednoznaczną decyzję...

Od razu powiem, że mieszkam w Dąbrówce na osiedlu i nadszedł czas na własny, większy dom gdyż rodzina się powiększyła. Co prawda najlepiej byłoby zachować ten sam obwód szkolny ale nie jest to już największy priorytet. Dlaczego? Coraz bardziej doskwiera mi zapchanie się wjazdu/wyjazdu do Dąbrówki oraz zanieczyszczenie powietrza. A z tego co widać i słychać to lepiej raczej nie będzie.

Osobiście rozglądam się za działkami w Zakrzewie i Konarzewie. Dlaczego akurat tu? Patrząc na dokumenty i mapy to Zakrzewo nie posiada takich możliwości rozwojowych jak Dąbrówka, nie ma tam gęstych osiedli, jest las i jest dobry dojazd do miasta (węzeł na S11). Z kolei Konarzewo za chwilę będzie miało węzeł na drodze S5 i w zasadzie dojazd do Konarzewa przez obwodnicę autostradową będzie szybszy niż do Dąbrówki. I podobnie jak w Zakrzewie, w Konarzewie nie jest tak ciasno jak w Dąbrówce.

Od pewnego jednak czasu zaczynam się też rozglądać za działkami w Tarnowie Podgórnym. Stopień rozwoju tamtej gminy, a przede wszystkim finanse samej gminy - to jest zupełnie inna liga. Może się bowiem okazać, ze zakup wymarzonej działki np. w Konarzewie będzie oznaczał, że kanalizacja i droga pojawi się najwcześniej za 50 lat...

A jakie jest Wasze zdanie? Dziękuję z góry.

Moja propozycja: Dopiewo

Dobre pytania i dobry wątek :) Mam wrażenie, że takich ludzi z podobnymi dylematami jest w naszej gminie sporo.

Ja mieszkam w gminie Dopiewo ponad 10 lat więc nie wiem, czy to już odpowiedni staż aby mieć obiektywną opinię. Także poniżej moja subiektywna opinia :)

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Zgodzę się odnośnie spadku atrakcyjności lokalizacji jaką jest Dąbrówka, z oczywistych względów. Zresztą mocno dziwią mnie ostatnio spotykane narzekania na to co się obecnie dzieje w godzinach szczytu np. na węźle S11 Dąbrówka. Taka sytuacja była do przewidzienia przynajmniej kilka lat temu i nie powinna obecnie dziwić. W mojej ocenie Dąbrówka za chwilę będzie zupełnie nieznośna do mieszkania, i to nie tylko ze względów komunikacyjnych. Jedyna pozytywna strona tej lokalizacji to stacja PKP Palędzie, skąd można szybko dojechać do centrum Poznania.

Nie do końca zgodzę się co do Konarzewa i Zakrzewa. Osobiście uważam, że to co uważa się za zaletę tj. węzły na drogach ekspresowych, stają się docelowo czynnikiem negatywnym. W momencie kiedy wiadomo, że obok danej lokalizacji powstanie dogodne połączenie drogowe, zlatują się tam wszelkiej maści deweloperzy, którzy umieją liczyć i wiedzą jak można dobrze zarobić. Nie wiem czy tak na 100% będzie w Konarzewie ale moim zdaniem prędzej czy później tam też się zagęści.

Pod względem planistycznym nasza gmina nie jest odpowiednio przygotowana, co wyraża się w niskim stopniu pokrycia gminy miejscowymi planami. I najczęściej te najbrzydsze potwory powstają w oparciu o warunki zabudowy. Zresztą niektóre plany miejscowe, mimo że istnieją to także nic dobrego nie wnoszą (patrz 100ha w Dopiewcu).

Mając to na uwadze, gdybym miał kupować działkę w gminie Dopiewo, to postawiłbym na Dopiewo. Skoro mówisz, że chcesz budować dom dla większej rodziny, to zakładam że masz dzieci. Jeśli tak, to jak skończą one podstawówkę to pójdą pewnie do liceum/technikum gdzieś w mieście. A w Dopiewie jest stacja PKP więc lepiej logistyki ze starszymi dziećmi nie da się rozwiązać. Takiego rozwiązania nie ma ani w Konarzewie, ani w Zakrzewie, ani w całej gminie Tarnowo Podgórne.

Przez to, że w Dopiewie nie ma węzła na A2 to w Dopiewie zachowała się wiejska atmosfera a rozwój mieszkaniówki jest w miarę normalny, bez dzikiej deweloperki. Co prawda stan dróg i oświetlenia to raczej skansen, ale takie są możliwości finansowe tej gminy i tutaj nie widzę żadnych perspektyw na poprawę. Co jeszcze na plus Dopiewa? Nowa szkoła, nowy komisariat Policji, urząd gminy, przychodnia, biblioteka, sklepy, piekarnie, bliskość jeziora i kompleksu Leśnego w Żarnowcu/Lisówkach. Blisko też do Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Gdyby jednak Twój budżet był nieco szerszy niż ceny działek w gminie Dopiewo to rzeczywiście rozglądałbym się w gminie Tarnowo Podgórne, gdyż rozwój tamtejszej infrastruktury to rzeczywiście inna bajka. Zdarza się, że można znaleźć działkę czy dom w miejscu, gdzie jest już normalna droga, chodnik, oświetlenie i kanalizacja. Czyli coś, co w naszej gminie jest towarem deficytowym.

Powodzenia :)

Zanieczyszczenie powietrza

Z tym zanieczyszczeniem powietrza to subiektywne odczucie czy z jakiegoś pomiaru?

Pył zawieszony

O zanieczyszczeniu pisze MarekZ. Ja z kolei poczyniłem pewne starania aby swoją stację pomiarową uruchomił u nas RDOŚ, zobaczymy co z tego wyjdzie. Wg moich amatorskich pomiarów nie jest u nas zbyt zdrowo, ale to musi ktoś zweryfikować stąd taka profesjonalna i wiarygodna stacja byłaby wskazana.

Niechcący podpiąłem się pod

Niechcący podpiąłem się pod nie ten komentarz, ale dzięki i za Twoją odpowiedź.

Zakrzewo

Zakrzewo ma dużo działek prywatnych / najlepiej objechać samemu wieś i zobaczyć lub informować się u sołtysa/ i gminnych m.in na Irlandzkiej ale nie tylko. Doskonała lokalizacja gdyż przy wylocie na Bukowską lub okrężną drogą przez Skórzewo na Malwową/Złotowską i dalej w kierunku Grunwaldzkiej i położone wzdłuż ściany lasu na całej długości wsi. Konarzewo dużo dalej z odleglejszym dojazdem w kierunku zatłoczonej Głogowskiej lub przez Dąbrówkę kierunek Złotowska i ewent odbicie na Zakrzewo kierunek Bukowska. Niestety Konarzewo nie daje otuliny leśnej jak w przypadku Zakrzewa ale zapewne tam nieco taniej z uwagi na powyższe.

Działki

Śledzę od kilku lat ceny działek w Dopiewie i po boomie w 2008 r. ceny zaczęły oczywiście spadać i jeszcze teraz na wiosnę trochę też się obniżyły , za 100-120 zł./m2 można już wyhaczyć coś ciekawego nie wiem jakie masz fundusze ale wydaje mi się że w porównaniu z pozostałą części gminy jest dość dobra cena.
Konarzewo też wygląda podobnie z cenami, ale szczerze mówiąc trochę brakuje tam jednak bliskości stacji PKP i reszty infrastruktury , chyba że to dla Ciebie bez znaczenia.. Pociąg z Dopiewa na Górczyn jedzie ok. 15 min na Główny chyba 17 min. z tego co pamiętam, jeszcze po drodze jest stacja Plewiska tylko do tramwaju jest trochę do dojścia...Dojazd do Poznania głównie przez Więckowice do Bukowskiej -niestety już się też zapycha podczas szczytów, przez Dąbrówkę nie polecam (mega korek z powodu przejazdu kolejowego i tłumu mieszkańców) ewentualnie na południe Poznania czyli przez Palędzie lub Konarzewo ..
Bliskość jeziora dla mnie osobiście ma średnie znaczenie , plaża w Zborowie jest na przyzwoitym poziomie ale jakość wody to już raczej kiepściutka latem..

Działki Dopiewo

A gdzie szukacie tych działek? W Urzędzie Gminy? Internet? Rownież interesuje mnie Dopiewo i niekoniecznie przez pośrednika

Działka

Mam działki na sprzedaż w Konarzewie info i nr tel podam przez maila

najlepiej tu

Najlepiej kolo MOP Dopiewo, kolo asfaltowni

Serio?

To jest Dopiewo? Jak masz coś na sprzedaż to chyba faktycznie Ci asfaltownia biznes położyła

dopiewo

naklepiej osobiście wybrać się do Dopiewa i pojezdzic , zobaczyć lokalizacje, wybrać jakies i drążyć temat

spokojna okolica

Tylko i wyłącznie Zakrzewo :) Oaza spokoju !