Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Nowa wytwórnia asfaltu

Witam,
Na forum "Gmina Dopiewo" ukazała się informacja o budowie przez firmę Strabag wytwórni asfaltu obok MOP przy S11 oraz o katastrofalnym wpływie na pobliskie środowisko i mieszkańców. Smród, degradacja środowiska, zanieczyszczenia i na dodatek 32 ciężarówki przejeżdżające na dobę po okolicznych drogach przez 7 dni w tygodniu! W tej chwili ogłoszono protest mieszkańców. Można podpisać i zgłosić to do wydającego takie "mądre" decyzje wójta gminy.

Wszystkie inf. są dostępne na stronie pulsgminy.pl
http://www.dopiewo.pulsgminy.pl/gd/374

Żeby przyłączyć się do protestu dla ułatwienia jest gotowy wniosek, który każdy uzupełnia i podpisuje w swoim imieniu. Dostępny na
http://www.dopiewo.pulsgminy.pl/ff/field/attach/20...

Dostępne również na FB - Gmina Dopiewo.

Zachęcam wszystkich, którym to w jakim żyją środowisku nie jest obojętny do zgłaszania protestu. Im więcej protestujących tym większy rezultat można odnieść.

Pozdrawiam

To tak nic nie zmieni

To tak nic nie zmieni ,ponieważ będą budować 3 pas , a przepisy i tak obejdą...

http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/trzec...

Lub też jest opcja ,że STRABAG będzie brał asfalt z COLASA w Palędziu tam też jest wytwórnia .

Zawsze to jakaś opcja

Zawsze to jakaś opcja wytwórnia w Palędziu - skoro już takowa istnieje).
Sprawa jest zapewne trudna, można się domyślać jak w grę wchodzi budowa autostrady i Strabag. Ale próbować zawsze należy zwł. jak chodzi o trucie środowiska w którym się mieszka. Wiadomo, że asfalt skądś muszą brać, ale może niekoniecznie tam gdzie mieszkają ludzie, albo przynajmniej w rozsądniejszej odległości od domów i lasów.

śmiechu warte

kompletna bzdura te tzw protesty. Wytwórnia jest na odludziu i da zatrudnienie ludziom oraz podatki gminie. Poza tym protestować należy w realnie istotniejszej sprawie tj nadmiernej koncentracji aut osobowych w Dąbrówce które zanieczyszczają powietrze tam i w okolicy, tysiące aut na dobę jeździ "w te i wewte" korkując do tego drogę powiatową biegnącą przez Dąbrówkę i utrudniając ruch mieszkańcom okolicznych wiosek sąsiadujących z Dąbrówką. To jest temat na protest. Proponuje petycję ograniczającą ruch pojazdów osobowych w Dąbrówce np. parzyste numery rejestracyjne jeżdżą w dni parzyste a nieparzyste w nieparzyste, protest petycja o budowę drugiej wlotowej/wylotowej drogi z Dąbrówki, protest petycja o budowę ronda na wjeździe do Dąbrówki i wyjeździe z niej od strony Palędzia, protest/petycja o budowę tzw spowalniaczy w Dąbrówce na drodze przez nią biegnącej-co najmniej kilku wysokich progów zwalniających. To jest temat a nie jakaś wytwórnia mas bitumicznych.

Hm...dla pani

Hm...dla pani zanieczyszczanie środowiska i to czymś tak trującym jak wytwórnia asfaltu (zapewniam, że znacznie bardziej trująca aniżeli spaliny!) jest czymś śmiesznym? Serio??? :-)
Ależ nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i pani zaprotestowała w sprawie, która panią boli :-). Nikt przecież pani tego nie zabrania :-). Do dzieła! :-)

buahhhaahaa ...

Proponuje zając się mądrzejszymi i bardziej potrzebnymi sprawami w okolicy niż budowa wytwórni asfaltu. I zamiast organizować petycje, protesty, listy mailingowe itp. zająć się naprawdę ważnymi sprawami.
Może najpierw trzeba pomyśleć o ciągle zamkniętym przejeździe kolejowym w Palędziu i związanych z tym utrudnieniach ?
A może warto zaprotestować w sprawie " w dupie mania społeczności lokalnej " i niektórym pokazać " żółtą kartkę " za braku alternatywy dla porannego wyjazdu z Palędzia i Dąbrówki w kierunku Poznania wraz z mieszkańcami tych powyżej wymienionych miejscowości jak i kolejnych: Dopiewca, Dopiewa, Gołusek, Konarzewa i kolejnych??
Propozycji tutaj było wiele wymienianych ale póki co władza lokalna czytaj; " wójt " jaki i jego przydupasy / wszak to jego "ogródek" i wyborcy tutaj mieszkający / jak i starosta powiatowy ze swoją bandą / wszak jest to " jego " droga powiatowa / nic nie robią w tej materii - czyli poprawie Nam życia i codziennej egzystencji.
Jak nie poranne korki i trwający niemalże 30 minut wyjazd z Dąbrówki na S-11 to tyle samo trwający popołudniowy wjazd do Dąbrówki. Przy czym zjazd z S-11 od strony północnej w ostatnim czasie staje się coraz bardziej niebezpieczny ponieważ kolejka zjeżdżających z e-Ski aut zaczyna się na pasie awaryjnym już 150 metrów przed wiaduktem / Zakrzewo - Dąbrowa w ciągu ulicy Leśnej /. I trzeba stać obok gnających na złamanie karku samochodów osobowych jak i 40-to tonowych zestawów. Bo jedno rondko i wąska Poznańska w Dąbrówce nie "obierają " zjeżdżający z trzech kierunków samochodów i jeszcze tamuje ruch przejazd kolejowy, gdzie niejednokrotnie kolejarze w godzinach szczytu zaczynają się bawić w przetaczanie wagonów jakby nie mogli tego robić w godzinach południowych....
Tutaj jest pole do działania a nie jakaś wytwórnia.

Wszystkie te problemy o

Wszystkie te problemy o których pan tu pisze istnieją i są istotne. Przez to sama przechodzę dzień w dzień. Skoro jednak wg. pana to o czym pan pisze powyżej jest istotniejsze i ...mądrzejsze :-))) aniżeli "jakaś wytwórnia asfaltu" to proszę się tym zająć :-). Rozumiem, że już coś pan robił w tej sprawie poza samą wypowiedzią na forum :-)?
Ale niech pan nie dziwi się jak któregoś pięknego dnia zacznie panu śmierdzieć pod nosem asfalt i pochodne. Wtedy myślę sobie nie będzie to już takie śmieszne dla pana jak sądzę. Ale wtedy już będzie za późno.

Wytwórnia betonu

Tej ludziska ! a gdzie niby ta wytwórnia miałaby powstać? pod białym stokiem ? buahahahaha

Olgaa

rozumiem, że dysponujesz ekspertyzami jasno wskazującymi na negatywny wpływ tej wytwórni na środowisko? Albo chociaż informacjami o technologii, jaka miałaby być w tej wytwórni wykorzystywana?
Jeśli tak, chętnie je wszyscy poznamy. Może podeślij jakiś link do takiej dokumentacji, żeby była dostępna szerszemu gronu.

Wszystko jest w załączonym

Wszystko jest w załączonym temacie przecież. Zarówno linki, jak i opis gdzie można tego szukać.

Bzdura

Jak czytam takie tematy to się zastanawiam czy niektórzy nie mają co z d... robić, uważasz że wytwórnia ma gorsze oddziaływanie na środowisko niż spaliny z samochodów?. Za porządną pracę się weź, albo inne problemy społeczne bo tutaj żadnego zagrożenia nie ma, no chyba że kupiłaś/sprzedajesz działkę obok i jesteś w czarnej d...

Pewnie, że taka " fabryka "

Pewnie, że taka " fabryka " jest mało szkodliwa dla otoczenia, tak samo jak i spaliny samochodowe.
Większym zagrożeniem dla środowiska są domowe kotłownie na węgiel spalające " wszystko co się da spalić " - brak widocznych efektów pracy straży gminnej. Może jak odszedł na rentę szeryf Kowalczyk, jego następca zajmie się tym problemem, aczkolwiek w tym sezonie grzewczym czasem już nie zdąży się wykazać :(
Przy czym efekt tzw. smogu na wsi jest mało odczuwalny i widoczny niż w wielkich aglomeracjach miejskich gdzie jest tysiące piecy " na wszystko "

Zastanawiam się czy w ogóle

Zastanawiam się czy w ogóle czytałeś ten raport o szkodliwości asfaltowni? Bo mam wrażenie, że nie.
Co do smrodów z kominów - pełna zgoda!

O matko! Wiedziałam, że

O matko! Wiedziałam, że prędzej czy później jakiś oszołom się odezwie :-)))
Masz już pracę w asfaltowni rozumiem? :-)

Chcemy żeby nasz region się

Chcemy żeby nasz region się rozwijał chociażby tylko infrastrukturalnie to takie zakłady muszą powstawać.
Będzie remont Poznańskiej między Skórzewem a węzłem obwodnicy, będzie budowany trzeci pas ruchu na autostradzie, jest budowana obwodnica zachodnia do Stęszewa i skądś ten asfalt trzeba brać. Jeżeli zakład nie powstanie w naszej gminie to postawią go gdzieś indziej a jak piszesz praca też tam się znajdzie dla kilkunastu osób.

Gdzie tu widzisz rozwój???? W

Gdzie tu widzisz rozwój???? W zatruwaniu środowiska??? Zatrudnienie można dać w 150 innych miejscach.
Pisałam powyżej, że jest zrozumiałe, że do budowy dróg jest potrzebny asfalt i należy skądś go brać. Ktoś wspomniał powyżej o tym, że bodajże w Palędziu (?) czyli tuż obok jest już asfaltownia więc po co budować kolejną???

czy aby na pewno ?

czy aby na pewno jesteś pewna swoich słów ? wszak to ciebie można nazwać " oszołomem " skoro masz coś przeciwko kolejnym miejscom pracy !!

p.s
nie potrzebuje pracy na dwa etaty :) wystarczy mi własna działalność

Olgaa...

Czytałem informacje pod podanym przez Ciebie linkiem. Pytanie, czy Ty czytałaś coś więcej, niż tylko linkowany artykuł? Dlatego pytałem Cię wcześniej, czy masz dostęp do analiz, które byłyby sprzeczne z tymi, które zawarte są pod wskazywanym przez Ciebie artykułem? Te w linku wskazują na brak, lub znikomy wpływ na środowisko. No, chyba że coś źle czytam. W takim razie przepraszam.
Miałem nadzieję, że ktokolwiek posiada analizy niezależne od tych, które pochodzą najpewniej od inwestora i są podpięte pod artykuł. Zanim coś się oprotestuje, powinno się raczej wpłynąć na UG, aby sporządzono niezależną ekspertyzę. Jeśli potwierdziłaby ona słuszność wyników już opublikowanych, nie byłoby żadnych powodów do protestów. Jeśli natomiast wskazywałaby na zagrożenia, wtedy chętnie podpisałbym się pod apelem przeciwko budowie.

Hm... Zgodnie z tym co jest

Hm... Zgodnie z tym co jest podpięte pod tym właśnie linkiem jest wyraźnie napisane i wypunktowane jakie są minusy budowy tej asfaltowni (w tym wzmożony ruch samochodowy dla tych, którym to przeszkadza, a pomimo tego nie widzą problemu w tej budowie ?!) i jak duży negatywny wpływ będzie to miało na środowisko i mieszkających tu ludzi.
To tylko 2 cytaty:
"...Dla większości osób taka informacja nie robi większego wrażenia i nie czyni różnicy. Jednak gdy wczytamy się w dokumenty okazuje się, że inwestycja może mieć znaczący (negatywny) wpływ na środowisko wokół nas i czystość powietrza..."
" ... Zostanie ekologicznie zdegradowany teren wokół inwestycji"

To znaczy że czytałaś tylko artykuł?

Załączników już nie ?...
Właśnie ta rozbieżność między artykułem i załącznikami z ekspertyzami budzi moje pytania, skąd autor tego komunikatu ma tę pewność, że inwestycja będzie ze szkodą dla środowiska. Rozumiem, że ma swoje opracowania, których jednak nie udostępnił? Mam nadzieję, że nie pisał tego bez żadnych dowodów ot tak, bo mu się wydaje, lub jest święcie przekonany. Chętnie się podpiszę, ale pod merytorycznym wnioskiem, udokumentowanym niezależnymi, fachowymi opiniami. A póki co, tezy artykułu są sprzeczne z dowodami do niego załączonymi.

Załączniki też. I widać

Załączniki też. I widać przecież, że w przypadku niektórych substancji (jak najbardziej szkodliwych) ten wpływ jest negatywny. Ale widocznie każdy widzi to co chce. Każdy może to przeczytać i sam wyrobić sobie zdanie. Nikt pana nie zmusza do podpisu petycji.

Będę wdzięczny za wskazanie

przekroczeń norm w załączonych ekspertyzach.

Artykuł nic nie mów

Szanowna Pani,

podnosi Pani alert, zarzuca artykuł z którego nic nie wynika- a na pewno nie wynika już to o czym Pani pisze, wyrywa Pani zdania z kontekstu o szkodliwości wg. "kogośtam", by oskarżać trzeba zasięgnąć wiedzy w temacie, tej wiedzy z całym szacunkiem Pani brakuje. Kończąc, radzę trochę poczytać badań podobnych inwestycji jak ta. Szkodliwość w takiej odległości od terenów mieszkaniowych jest zerowa, a jeśli mówimy o tych 32 ciężarówkach, to rzeczywiście, ale czy aby Pani Dom/mieszkanie/bliźniak zostałby wybudowany gdyby nie dostawa piasku, materiałów budowlanych etc. Jakoś w Dąbrowie ze żwirowni non stop kursują ciężarówki i nikt nie narzeka na to że niszczą środowisko bo coś takiego nie występuje.
To tak samo jak z linią 400KV, każdy krzyczy i próbuje przerzucić słupy do innej gminy, ale jakby prądu zabrakło to sam by pewnie ten słup budował. Takie inwestycje były i będą, nie są one realizowane "na złość" mieszkańcom tylko na ułatwienie późniejszego życia.

Pozdrawiam

Skoro wg. pana NIC z artykułu

Skoro wg. pana NIC z artykułu nie wynika to już pana sprawa. Wg. mnie wynika. Gdyby pan raczył zauważyć to pisałam o tym, że nie mam nic przeciwko budowie dróg, byleby to było robione z głową i pomyślunkiem o ludziach i przyrodzie, a nie tylko o tym, żeby ciężarówkom było jak najbliżej z dojazdem. Naprawdę nikt pana nie zmusza do podpisywania petycji. Nie interesuje pana ten temat to pana sprawa.
Tak na marginesie: tak oczywiście ludzie "nie narzekają" na wzmożony ruch na i tak zatkanych, nie dostosowanych do tej ilości ludzi drogach :-)))

Wytwórnia asfaltu ciąg dalszy

Obwieszczenie nr RPPiOS.6220.8.2016 o rozprawie administracyjnej w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie tymczasowej wytwórni mas bitumicznych wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie działki o nr ewid. 204/8 obręb Dąbrówka, gmina Dopiewo

http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?a=9919

Punkt kruszenia gruzu, betonu i innych materiałów budowlanych

To co prawda inny wątek ale geograficznie i tematycznie dość blisko powiązany, więc wrzucam dla zainteresowanych.

RPPiOS.6220.10.2014
SKO.OŚ.405.78.2015
http://docdro.id/cLBZvQ3

Po rozprawie

Wczoraj w szkole przy Malinowej odbyła się rozprawa administracyjna. Dzięki mobilizacji mieszkańców (ulotki, smsy) w holu szkoły zebrało się około 40 osób plus kilku przedstawicieli urzędu gminy oraz inwestora (firma Strabag). Poza sztampowymi opowieściami formalno-prawnymi pojawiły się także zapewnienia, że inwestycja jest super przyjazna itd. Do tego inwestor chce najwyraźniej kupić sobie przychylność oferując gminie bonus w postaci 1 tys. ton asfaltu (do dowolnego wykorzystania – około 3 km drogi) oraz innego materiału do remontu dróg gruntowych.

Pomijając bardziej lub mniej zrozumiałe emocje wokół tej inwestycji to nadal najważniejszy jest formalny tok tej całej sprawy. Przypominam, że inwestor nadal nie posiada odpowiednich zgód do rozpoczęcia inwestycji. Także pozostaje pilnować terminów i wnosić odpowiednie pisma w odpowiednim czasie do odpowiednich instytucji, a także korzystać z dostępnych form odwoławczych.

Szersza relacja w Pulsie:
http://www.dopiewo.pulsgminy.pl/gd/441

Wójt proponuje Strabagowi inną lokalizację

Wójt Gminy Dopiewo - biorąc pod uwagę aspekt społeczny sprawy - postanowił podjąć mediacje z firmą Strabag w celu zmiany lokalizacji inwestycji. Gmina Dopiewo zaproponowała Strabagowi 3 inne tereny, na których mogłaby zostać zlokalizowana wytwórnia masy bitumicznej, bardziej oddalone od osiedli mieszkaniowych: w Dąbrówce przy oczyszczalni ścieków i betoniarni, w Dąbrowie w okolicy żwirowni i betoniarni, w Dopiewie przy składowisku odpadów. Firma Strabag ma przeprowadzić wizję lokalną zaproponowanych terenów inwestycyjnych. Do końca miesiąca władze firmy mają podjąć decyzję w tej sprawie i poinformować o tym Gminę Dopiewo.

źródło: dopiewo.pl (link)

Nowa lokalizacja

Firma Strabag zamierza zmienić lokalizację wytwórni masy bitumicznej. Już nie Dąbrówka a Dąbrowa z terenem przy żwirowni jest miejscem poważnie branym pod uwagę przez władze spółki. Teren jest zlokalizowany ok. kilometra od węzła Zakrzewo drogi ekspresowej S 11. Dojazd od węzła odbywać się będzie poza drogami gminnymi - drogą wojewódzką 307. Dodatkowym atutem miejsca jest bliskość żwirowni, co może zmniejszyć liczbę przejeżdżających transportów z surowcami. Nowa lokalizacja znajduje się w sąsiedztwie funkcjonujących od lat żwirowni i betoniarni. Teren w Dąbrówce, który do tej pory wskazywany był jako miejsce lokalizacji wytwórni masy bitumicznej, ma być wykorzystywany jako magazyn surowców i maszyn.

źródło: dopiewo.pl (link)

Spotkanie w Dąbrowie

Urząd Gminy zlecił niezależnej firmie eksperckiej Eko-Biznes Ada Kutyło-Bromka z Płocka sporządzenie raportu oceniającego wszystkie zagrożenia i ryzyka tej inwestycji. Gdy raport będzie gotowy, Urząd Gminy go opublikuje i ponownie spotka się z mieszkańcami. Mieszkańcy na milion sposobów mówili NIE dla inwestycji

Całość plus relacja video na stronie:
http://www.dopiewo.pulsgminy.pl/gd/552