Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Wyniki głosowania DBO

W głosowaniu największe poparcie uzyskał projekt ze Skórzewa za 90 tys. zł. Zagłosowało na niego 1255 osób co stanowi 38,59% wszystkich oddanych głosów.

W oparciu o rozkład głosów oraz podział puli środków, do realizacji w 2017 r. trafią dwa projekty:

  • Budowa miejsca rekreacji dla młodzieży, dzieci i mieszkańców Skórzewa (90 tys. zł)
  • "Zielone Zacisze" - Zagospodarowanie terenu wokół stawu w Konarzewie (50 tys. zł)

Tak wygląda ilość ważnych głosów oddana na poszczególne projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego:

PozycjaProjektWażne głosy
1.Budowa miejsca rekreacji dla młodzieży, dzieci i mieszkańców Skórzewa1255
2.Parq 2.0. Strefa rekreacji, sportu i kultury (etap I)497
3."Zielone Zacisze" - Zagospodarowanie terenu wokół stawu w Konarzewie435
4.Dąbrówka Pumptrack - Rowerowy plac zabaw381
5.Sportowe Palędzie – zagospodarowanie boiska wiejskiego222
6.Zadaszony parking dla rowerów przy boisku Szkoły Podstawowej w Dąbrówce116
7.Lodowisko – 2017 Dąbrowa101
8.Informacyjno-rekreacyjny skwer przy stawie w Więckowicach82
9.Przebudowa Dworca w Palędziu - kampania informacyjna promująca stworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego76
10.Jasna Sprawa44
11.Rozbudowa systemu wspomagania Straży Gminnej wraz z budową portalu „Bezpieczna Gmina Dopiewo”20
12.„Prawo dla dzieci” - praktyczne warsztaty dla uczniów szkół17
13.Słupy artystyczne6

Dodatkowe informacje na stronach:

Dąbrówka słabo głosowała

Dąbrówka słabo głosowała nawet gdyby dodać trzy projekty to Skórzewo i tak mocno z przodu. Tym bardziej gratulacje dla Skórzewa widać że tamtejsi mieszkańcy umieją się zmobilizować.

Heh...

Tylko czekałem, aż pojawi się komentarz o rzekomej wyższości Skórzewa nad Dąbrówką.
Można na to spojrzeć inaczej - mieszkańcy okręgu Dąbrówka/Palędzie są ofiarami swojej kreatywności, której to kreatywności nie ma w Skórzewie. Bo gdyby zsumować wszystkie głosy z tego okręgu na jeden projekt to by wygrali.

Do przewidzenia

Myślę, że nie ma większego zaskoczenia jeśli chodzi o wynik. W tej formule DBO duży może więcej i to tyle w temacie. Nieprawdą jest też że Dąbrówka głosowała gorzej niż Skórzewo bo wg moich pobieżnych obliczeń w Dąbrówce łącznie zagłosował większy odsetek uprawnionych niż w Skórzewie. W tym sensie gdyby Skórzewo miało podobną frekwencję jak Dąbrówka to głosów powinno być tam ponad 1500. Ponieważ to pierwsza edycja to jest teraz czas na wyciągnięcie wniosków na kolejne podejścia. Wraca też podstawowy temat kwoty, ale o tym już pisałem tutaj.

Należą się gratulacje dla społeczności w Skórzewie, gdzie w sposób bardzo sprawny zadziałał marketing szeptany oraz podstawowa trójka napędowa (kościół, poczta, szkoła).

Stolica

Teraz wiadomo gdzie powinna być stolica Gminy, w Skórzewie...obywateli z Dopiewa ZERO ale komisariat będzie w DOPIEWIE - MASAKRA

Adik

Adik, a czy wszystko musi nalezec sie Dabrowce i Skorzewie??! Gmina nazywa sie Gmina Dopiewo a nie Gmina Dabrowka czy Gmina Skorzewo. I to wlasnie Dopiewo powinno przyciagac ludzi, tu powinno powstac centrum handlowe i tu powinno jakos to wizualnie wygladac. Mimo, ze np. ulica Wyzwolenia raczej odpycha niz przyciaga to wlasnie tutaj powinno sie inwestowac. Powstalo nowe gimnazjum. Powstanie Policja. I dobrze. Nie wszystko musi byc w Dabrowce czy Skorzewie. Nie jestescie pepkami swiata.

Urzędy, policja, szkoły

Urzędy, policja, szkoły faktycznie mogą być budowane w Dopiewie i miejscowość też powinna być wizytówką gminy ale inwestorzy z centrami handlowymi będą raczej kierować się rentownością przedsięwzięcia...
I skąd się w ogóle wzięło stwierdzenie że jesteśmy pępkiem świata?

wynik nie świadczy o "wyższości Skórzewa"

Witam,
od razu zaznaczam, że mieszkam w Skórzewie. Wynik głosowania kształtuje się tak tylko dlatego, ze w Skórzewie był to jedyny projekt. Oczywiste zatem, że przy braku konkurencji i projekcie uniwersalnym (coś dla każdego) zdobył wszystkie głosy ze Skórzewa. W Dąbrówce głosy rozłożyły się na kilka projektów.
M

Brak idealnego rozwiązania

DBO w Gminie Dopiewo okazał się ciekawym eksperymentem bo pokazał wiele rzeczy. Osobiście nie jestem gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania formalnego jakie zostało przyjęte w naszej gminie, ale zdaję sobie też sprawę, że trudno znaleźć rozwiązanie idealne. Poniżej kilka przemyśleń w tym temacie.

Podstawowy kłopot to widoczna gołym okiem dyskryminacja mniejszych społeczności. W zasadzie w takiej jak teraz formie Skórzewo zawsze wygra, no chyba że pojawi się tam kilka równie atrakcyjnych propozycji co może (ale nie musi) rozbić głosy. Jednak wystarczy jeden projekt wiodący i temat jest w zasadzie zamknięty. A zatem jak to zmienić? Nie ma potrzeby odkrywania na nowo Ameryki bo taki mechanizm podziału środków istnieje od dawna i nazywa się fundusz sołecki. W sieci można znaleźć całe tony materiałów na ten temat. Polecam zapoznać się z np. tym poradnikiem. Wyodrębnianie funduszu sołeckiego zostało obudowane prawnie 21 lutego 2014 r. w ramach ustawy (link). Niestety, mimo że ustawa nie jest jakaś bardzo stara, to wiele elementów dotyczących zasad zgłaszania propozycji do budżetu i głosowania nie przystaje do dzisiejszych realiów. Myślę tu przede wszystkim o zebraniu wiejskim, które jest elementem podstawowym tego narzędzia. Jak spojrzeć np. na zebrania wiejskie w Dąbrówce to będzie jasne, jak to wygląda jeśli chodzi o fizyczne zaangażowanie mieszkańców. Jednym słowem jest ono pomijalne, przynajmniej w sensie ilościowym.

Fundusz sołecki ma wiele zalet w kontekście podziału środków na poszczególne sołectwa, ale ma wady w kontekście organizowania się w formie zebrania wiejskiego. Stąd też jak sądzę od paru lat rośnie popularność budżetów partycypacyjnych lub obywatelskich, zwłaszcza pod kątem umożliwienia głosowania w formie online. Tyle że tutaj znowu nie ma żadnych sensownych regulacji prawnych i w zasadzie co samorząd to inne zasady. Gdyby więc na poziomie legislacyjnym udało się połączyć oba te rozwiązania w jedną całość (fundusz sołecki + budżet obywatelski), dając też narzędzia do sprawnego i pewnego przeprowadzenia procesu głosowania, to wtedy można by mówić o postępie cywilizacyjnym w tym zakresie.

Niestety patrząc na kolejne partie przewijające się przez obie izby parlamentu nie widać nadziei, że ktoś tam myśli inaczej niż tylko o wyborach, przedłużaniu kadencji i innych tego typu historiach. Od wielu lat realizowany system ePuap, na który poszły już grube miliony złotych, okazał się być narzędziem wysoce niedoskonałym - a przy takich nakładach moglibyśmy mieć już dawno elektroniczny dowód osobisty i narzędzia pozwalające na systemowe i w pełni wiarygodne podejmowanie różnych decyzji drogą elektroniczną.

Nie ma co jednak załamywać rąk bo teraz radni mają szansę wyciągnąć wnioski i dopracować obecną uchwałę w sprawie DBO w takim stopniu, aby cały ten proces znacznie poprawić. Są przykłady w kraju, gdzie zrobiono to lepiej - poza tym dlaczego nie spróbować wykreować czegoś jeszcze lepszego? Moim zdaniem gdyby podniesienie kwoty DBO poszło w parze z takim podziałem środków na konkretne sołectwa, który to podział jednocześnie wynagradzałoby dane sołectwa już na starcie przy zgłaszaniu propozycji (np. jeśli sołectwo nic nie zgłosi to środki trafiają do puli ogólnej), to mogłoby to się okazać rozwiązaniem zarówno znacznie bardziej sprawiedliwym, jak i mocno dynamizującym całą społeczność w kontekście zgłaszania propozycji i głosowania.

DBO Podziękowania

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom Naszej Gminy za udział w głosowaniu na projekty dotyczące budżetu obywatelskiego. Szczególnie dziękuję tym z Państwa, którzy oddali swój głos na projekt Nr 5 o nazwie: " Budowa miejsca rekreacji dla młodzieży, dzieci i mieszkańców Skórzewa"
Piotr Dziembowski
wiceprzewodniczący Rady Gminy Dopiewo