Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Dąbrówka Pumptrack - pierwszy projekt w #DBO

Z przyjemnością informujemy lokalną społeczność, że pierwszy projekt w ramach Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego został opublikowany na stronie DBO. Jeśli projekt zostanie pozytywnie zweryfikowany przez Urząd Gminy, to każdy zameldowany i pełnoletni mieszkaniec będzie mógł na niego głosować od 1 do 11 grudnia!

Zobacz jak może wyglądać Pumptrack w Dąbrówce!
https://vimeo.com/189512091

Co to jest DĄBRÓWKA PUMPTRACK?
To innowacyjny, zdobywający niezwykłą popularność na świecie rowerowy plac zabaw przeznaczony do zbiorowej rekreacji. To specjalnie przygotowany tor do bezpiecznej jazdy na rowerze, rolkach, deskorolkach, longboardach czy hulajnogach. Dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Umożliwia rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania czy odpychania. Przeszkody z zakrętami tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach.

Jazda na PUMPTRACKU świetnie wpisuje się w nurt sportów popularnych wśród młodzieży, których uprawianie nie wymaga monotonnych treningów, lecz jest ciągłą zabawą. Jazda na torze angażuje wszystkie grupy mięśniowe i jest niesamowicie wymagająca fizycznie. Rowerowy plac zabaw PUMPTRACK pozwala małym dzieciom w bezpieczny sposób oswoić się z rowerem na nierównościach terenu, jak i stawia wyzwanie doświadczonym zawodnikom.

ILE TO KOSZTUJE?
PUMPTRACK-i znajdują się w grupie najmniej kosztownych obiektów sportowych (zdecydowanie tańszych niż ich klasyczne odpowiedniki np. boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią). Co więcej, asfaltowa nawierzchnia rowerowego placu zabaw jest niezwykle odporna zarówno na intensywne użytkowanie jak i na warunki atmosferyczne, co redukuje koszta eksploatacji praktycznie do zera.

Szacunkowy koszt kompleksowego wykonania Pumptrack-a w Dąbrówce to 150.000,00 zł brutto.

JAKA LOKALIZACJA?
Przy szukaniu terenu kierowaliśmy się przede wszystkim jak najlepszym i łatwym dostępem do toru Pumptrack przez dzieci i młodzież. Ze względów demograficznych wybór padł na działkę 585/1, która znajduje się wewnątrz dużego osiedla mieszkaniowego (przylega do ulicy Komornickiej, lokalizacja na Google Maps: https://goo.gl/maps/vfU2eYPPxux). Teren jest własnością Gminy Dopiewo i jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (tereny sportu i rekreacji). Szacunkowa koncepcja zakłada, że całkowita powierzchnia potrzebna na Dąbrówka Pumptrack to około 1000 m2 (teren o wymiarach około 20 na 40 metrów).

DODATKOWE INFORMACJE
https://dbo.dopiewo.pl/p3-dabrowka-pumptrack-rower...
https://www.facebook.com/dabrowkapumptrack/
http://www.dabrowkapumptrack.pl/

Pumptrack

Pomysł może i fajny ale..... takie tory są ciekawe jak są obszerne tzn. dużo zakrętów, hopek, prostych itd .

W USA tworzy się je na obszarach kilkunastohektarowych -wtedy to ma sens

Jeżdżenie na jednej malutkiej ( wąskiej ) w sumie pętli będzie nudne ...

Nuda? Nic z tych rzeczy!

Jeżdżenie na jednej malutkiej ( wąskiej ) w sumie pętli będzie nudne

Pytanie czy jeździłeś kiedyś na takiej prostej pętli? To nie jest tak proste jak się wydaje, ale po opanowaniu techniki daje to dużo frajdy! Wymaga sporo siły i przede wszystkim nauki w opanowaniu techniki jazdy. Dąbrówka to nie Ameryka i nie mamy tu kilkunastu hektarów, więc trzeba mierzyć siły na zamiary. Warto zobaczyć w wielu już miejscach w kraju jak wiele dzieciaków z tego korzysta i bawiąc się, jak by nie patrzeć, uprawa ruch na świeżym powietrzu!

za fajnie miejsce na Pumptrack

To fakt, że miejsca mało. Dodatkowo jest to centralne miejsce na osiedlu. Ludzie po roku, dwóch będą mieć rozjeżdżone muldy i kurz pod oknem. Co innego, jakby taki obiekt powstał gdzieś na obrzeżach blokowiska. W samym centrum to porażka.

Miejsca wystarczy w zupełności!

Zdajemy sobie sprawę, że Pumptrack to rozwiązanie innowacyjne i mało u nas znane, stąd takie nieco strachliwe opinie nas szczególnie nie dziwią. Jednak nie brakuje przykładów, gdzie budowa pumptracka w środku osiedla okazuje się strzałem w dziesiątkę. Na przykład w mieście Chur w Szwajcarii https://www.youtube.com/watch?v=0xebx5mNL8M

Kurz pod oknem? Zdaje się, że największym "producentem" kurzu są pojazdy jeżdzące ulicą Komornicką i chyba nic nie jest tego w stanie przebić :) Pumptrack to skarpy porośnięte trawą oraz trwała nawierzchnia asfaltowa. O kurzu nie ma mowy!

Pumptrack jest OK

Spodziewałem się, że z aktywnością społeczeństwa będzie słabo. Ale że po dwóch tygodniach od startu naboru wniosków do DBO pojawił się tylko jeden projekt - to już bardziej niż słabo. Na szczęście Pumptrack jako pomysł jest bardzo ciekawy i osobiście mi się podoba. Jak widać jakiś potencjał w mieszkańcach istnieje.

Obawiam się jednak, że Dąbrówka nie jest jeszcze mentalnie przygotowana na takie inwestycje. Patrząc na hejterską nagonkę na FB przez członków pewnego stowarzyszenia to wydaje mi się, że skądinąd ciekawy pomysł Pumptracka będzie z całą mocą bombardowany argumentami m.in. tak absurdalnymi jak ten napisany przez palędzianin, czyli kurz pod oknem (szok!). Do tego dojdzie klasyczne malkontenctwo czyli hałasująca młodzież, wieczorne okrzyki, walające się butelki po piwie itp. itd.

W mojej ocenie argumenty przemawiające za pumptrackiem to na pewno:
- brak w przestrzeni Dąbrówki miejsc aktywnego spędzania czasu przez starsze dzieci i młodzież
- stosunkowo niska cena samej inwestycji
- minimalne koszty eksploatacji
- wandaloodporność
- bezpłatny dostęp do obiektu
- możliwość korzystania przez okrągły rok

Istotnie w Dąbrówce jest ogólna bieda jeśli chodzi o dostępny grunt gdzie można zrobić cokolwiek dla galopująco rosnącej ilości nowych mieszkańców. Jednak sama idea pumptracka być może dzięki DBO nieco się zakorzeni w gminie i kto wie, może jeśli nie w Dąbrówce to pojawi się kiedyś w innym miejscu. Ja zawsze będę popierać te koncepcje, które w tak gęstym tyglu jakim stała się Dąbrówka, będą promować ogólnie dostępne miejsca przeznaczone na aktywność ruchową dzieci i młodzieży.

Fajny projekt

Fajny projekt mysle ze bardzo przydatny w naszej Dabrowce. Tym bardziej ze zimy mamy coraz lagodniejsze to mozna ze spokojem jezdzic caly rok.

My chcemy też taki pamtrack

Zajefajny pomysł ! Też nam zbudujcie taki tor w Skórzewie ! Przecież w tej Dąbrówce to same dzieciaki jeszcze, my tu u na żadnego miejsca nie mamy żebym młodzież sie mogła spotkać i poszaleć. Najlepszy to by był jakiś skatepark.

tak potwierdzam

tak potwierdzam - no chyba że parking galerii malwowej się kwalifikuje bo tam ostatnio zasuwają na wszystkim co się da.

Skate park

Na tak małej przestrzeni znacznie ciekawszy byłby skate-park .

Mały skate-park zawiera po prostu więcej atrakcji chopek,standów itd...i też można na nim jeździć na rowerze

Ścianka wspinaczkowa

Ścianka byłaby the best

150 tysięcy

Przede wszystkim podziękowania za wszystkie opinie! Skatepark czy ścianka wspinaczkowa to są świetne pomysły i byłoby wspaniale gdyby udało się je zrealizować. Nasz pomysł na Pumptrack wpasowuje się w niewielką kwotę budżetu obywatelskiego. Po wielu analizach wychodzi jak na dłoni, że pumptrack jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem jeśli chodzi o wydatkowanie kwoty 150 tysięcy w stosunku do otrzymywanych korzyści. Przykładowo skatepark to są już znacznie wyższe kwoty, ale są już realizacje w kraju, gdzie obok pumptracka dobudowano skatepark i razem stanowi to świetną całość!

Projekt OK ale nie w tym miejscu

Była ankieta dotycząca tego czego oczekują mieszkańcy w tym miejscu i nigdzie nie pojawił się pumptrack. Skoro wielu osobom pomysł się podoba to oczywiście warto go zrealizować ale w innym miejscu bo mieszkańcy już się wypowiedzieli co do tej działki. Przepis na zadowolenie wielu osób jest banalnie prosty- wystarczy słuchać mieszkańców a nie osób o największej sile przebicia.
Taki pumptrack byłby idealny gdzieś lekko na uboczu a nie pośrodku wielorodzinnej zabudowy, na placu z którego mają korzystać wszyscy mieszkańcy.

Mieszkańcy decydują!

Idea budżetu obywatelskiego jest taka, że mieszkańcy proponują projekty oraz sami mieszkańcy decydują czy inwestycja zostanie zrealizowana czy też nie. A zatem nie ma tu mowy o narzucaniu komukolwiek czegokolwiek! Natomiast co do wspomnianej ankiety to nic nam o niej nie wiadomo. Ile osób zostało przebadanych? Jak wytypowano grupę ankietowanych? Jakie postawiono pytania? Gdzie są dostępne wyniki?

Z uzyskanych przez nas opinii wynika, że Dąbrówka Pumptrack jest oczekiwaną inwestycją. Oczywiście nie jest to miarodajna i jednolita opinia bo nie dysponujemy czasem ani środkami, aby przebadać całą Dąbrówkę :) Dlatego też wydaje nam się, że głosowanie przez mieszkańców jest czytelne i jasne jeśli chodzi o oczekiwania lokalnej społeczności, czego efektem są ilości głosów oddane na poszczególne projekty.

A jeśli chodzi o lokalizację to w Dąbrówce nie udało nam się znaleźć innego miejsca publicznego, które wpisywałoby się w warunki formalne narzucone w procedurze zgłaszania propozycji do DBO. Uważamy, że plac publiczny przy ul. Komornickiej świetnie się nadaje na usytuowanie Pumptracka. Ponadto nie ma ku temu żadnych obiektywnych i formalnych przeciwskazań!

Ankiet(k)a

W ostatnim informatorze gminnym Czas Dopiewa pojawiła się informacja o ankiecie, o której prawdopodobnie pisze PL_Nowicki. Piszę prawdopodobnie, bo podobno w odpowiedziach miał nie pojawić się "pumptrack" ;) Zresztą jakie to ma w ogóle znaczenie? Prawdopodobnie ta garstka respondentów (podobno także gości z zewnątrz) jeszcze nie wiedziała, że za kwotę przeznaczoną w DBO można zrobić coś tak zajefajnego jak Pumptrack. Albo coś jeszcze lepszego.

W artykule czytamy m.in.:

Ankiety [...] wypełniło w drugiej połowie września 60 osób. Zdaniem organizatorów zebrane informacje nie są reprezentatywne.

Poza tym zgłoszono inne rozwiązania, które poprzez atrakcyjność przyciągną ludzi: miejsce do biesiadowania, kawiarnia, restauracja, miejsce do sportu, pumptrack, rewitalizacja parku przy szkole, targ śniadaniowy, kontenery – imprezy, jakiekolwiek miejsce spotkań.

Mój komentarz do tego jest taki. Przedmiotowa ankieta a raczej quasi ankieta pokazała na pewno dwie rzeczy: (1) jak nie powinno się robić tego typu badań oraz (2) to, że Dąbrówka jest zbiorem tak różnorodnych pragnień i oczekiwań, że nie wiem skąd autor tekstu w CD wytrzasnął tytuł "Zbiór wspólny" :)

Towarzystwo wzajemnej adoracji słynące z ciągłego kontestowania czego się da nie może najwyraźniej przeżyć, że ktoś miał czelność wejść na "ich teren". W efekcie zaczęli dość konkretnie trollować oddolną inicjatywę. Co ciekawe - prawdopodobnie wychodzi na to, że w ogóle idea DBO nie do końca jest im "po drodze" bo przecież jak to może być, że ktoś zgłosił pomysł na teren przy Komornickiej. A podobno tacy mieli być otwarci na pomysły mieszkańców. Wychodzi więc totalna hipokryzja w czystej postaci.

Tak się składa, że jestem

Tak się składa, że jestem jedną z osób, które ankietę wypełniały -jako osoba z zewnątrz - klient kawiarni - i powiem szczerze, że byłą ona bardzo ogólna. Pytania w niej zawarte były pytaniami otwartymi i odebrałem ją bardziej jako ocenę tego jak się żyje w Dąbrówce i co ewentualnie mi się podoba, co nie i czego bym oczekiwał. Bardzo ogólnie i bez konkretów.
Co do pumptracka to na pewno nic tam o tym nie było.

Skoro nazywasz przeprowadzoną ankietę quasi ankietą to jaką

ankietę Ty przeprowadziłeś, żeby twierdzić że pumptrack to taki super pomysł?
Najsłabszą stroną pumptrack'u jest stosunkowo wąskie grono odbiorców. Biorąc pod uwagę fakt, iż działka o której rozmawiamy to ostatnie wolne miejsce w tym rejonie to sposób jego zagospodarowania powinien być możliwie najbardziej uniwersalny, tak by jak największa grupa odbiorców mogła z tego korzystać a pumptrack tego nie oferuje.

Trollowanie cd.

Nie zajmuję się tworzeniem niereprezentatywnych ankiet, bo to sztuka dla sztuki i szkoda na to czasu. No chyba że ktoś chce zamydlić obraz, to wtedy łatwo spreparować jakiś przekaz i z braku konkretnych argumentów używać takich wydumanych stwierdzeń.

Co do Pumptracka to swoją subiektywną, prywatną i osobistą opinię już wyraziłem i podałem argumenty, które przemawiają na korzyść tej inwestycji. Nie będę się powtarzać.

Nie znam rozwiązań infrastrukturalnych do 150.000 zł, które są dostępne i idealne dla wszystkich lub prawie wszystkich. Także jeśli koniecznie szukasz argumentów przeciwko Pumptrackowi, to się trochę wysil. Bo na razie główny Twój argument to stwierdzenie, że mieszkańcy już się wypowiedzieli co do tej działki. Żenada.

Na całe szczęście o wyniku w DBO decydują sami mieszkańcy a nie kompletnie niereprezentatywna quasi ankieta.

Konsultacje społeczne!

Szanowni forumowicze, trochę nie spodziewaliśmy się że pojawią się emocje związane z działką 585/1. Wraz z informacją o Dopiewskim Budżecie Obywatelskim sprawdziliśmy wymogi formalne dotyczące możliwości realizacji Pumptracka. Okazało się, że jest to możliwe biorąc pod uwagę dostępną kwotę oraz dostępny teren gminny. Z uchwały nr XXI/301/16 wynika, że potocznie nazwany "budżet obywatelski" to w zasadzie konsultacje społeczne:

§ 1. Poprzez budżet obywatelski rozumie się wydzieloną część środków budżetu Gminy, o której wydatkowaniu w sposób wiążący w trakcie konsultacji społecznych, decydują mieszkańcy.

Dlatego też nie jest zrozumiała do końca wypowiedź w jednym z komentarzy powyżej:

Skoro wielu osobom pomysł się podoba to oczywiście warto go zrealizować ale w innym miejscu bo mieszkańcy już się wypowiedzieli co do tej działki.

W kwestii formalnej nie wiadomo nawet jeszcze, czy projekt Dąbrówka Pumptrack zostanie zaakceptowany. Poza tym - powiedzmy to jeszcze raz - o wyborze zadania zdecydują mieszkańcy! I tego się trzymajmy!

Gratulacje dla Dąbrówki

Gratulacje dla Dąbrówki widać wyraźnie jakieś ruchy społeczne, coś się dzieje. Dziwne że w Skórzewie ogólny marazm. Przecież propozycje do budżetu mogą składać także sołtysi czy radni. Oni mają wiedzę gdzie ludzie od lat zgłaszają swoje potrzeby. Do końca października jeszcze 10 dni także możliwe że jeszcze coś ze Skórzewa pojawi się do głosowania.

PS. Pomysł na pamptrack naprawdę fajny !

Do dzieła!

Przecież propozycje do budżetu mogą składać także sołtysi czy radni.

Teoretycznie masz rację. Nie dość że mogą to jeszcze z racji swojej funkcji mają dość dobre rozeznanie co i gdzie można zrealizować. Czy ktoś z radnych/sołtysów zaangażuje się w DBO tego nie wiem ale nie spodziewałbym się zbyt wiele w tym temacie.

Czy pojawi się jakiś projekt np. ze Skórzewa to nie wiadomo. Jakby nie było Skórzewo jest najbardziej liczne jeśli chodzi o ilość mieszkańców. Jednak przygotowanie propozycji do DBO to nie jest tak prosta sprawa jak się wydaje. Potrzeba na to trochę czasu i energii. Do tego trzeba się liczyć z trollami i maruderami. Ja jednak wychodzę z założenia, że warto zakasać rękawy i zgłaszać. Do odważnych świat należy :)

Bardzo dobry pomysł. Jak

Bardzo dobry pomysł. Jak komuś się nie podoba to niech zgłosi inny do budżetu a nie tutaj biadoli. Pozdrawiam.

Skórzewo

To może spotkajmy się w Skórzewie i pogadajmy co możemy zrobić. A potem to zrobimy :)

który?

Pawelek, zakasałeś rękawy? który to Twój projekt? obecnie widzę tylko jeden :)

Tylko jeden

Zgodnie z uchwałą każdy mieszkaniec może zaproponować jedną inwestycję. Także owszem złożyłem tylko jeden projekt :) Niemniej patrząc na aktywność społeczną, a raczej jej brak to zaryzykuję stwierdzenie, że gmina Dopiewo nie dorosła jeszcze do takich rozwiązań jak budżet obywatelski. Smutne ale prawdziwe.

Rewelacja

Genialny pomysł będę namawiać znajomych żeby głosować na Pumptrack! Świetna koncepcja bardzo mi się to podoba :-)

Parking czy Pumptrack

Pawelek...to który projekt jest Twój Pumptrack czy Parkin na rowery? Promujesz Pumptrack a składasz zadaszenie na rowery...nie wiem na który mam głosować a jestem twoją wierną fanką.

Trudny wybór

Masz rację, trudno się zdecydować. Oba wymienione projekty mają wiele zalet i ciężko wybrać ten najlepszy. Niemniej skoro jesteś moją wierną fanką to postaram się pomóc. Oto lista rad:
- poczekaj na listę wszystkich projektów zatwierdzonych
- przeanalizuj propozycje
- rozważ to w swoim sercu
- podejmij decyzję
- zagłosuj

Amerykanie też stoją przed ciężkim wyborem już wkrótce tj. 8 listopada pojedynek Hilary Clinton vs. Donald Trump. Wybór jest trudny - jeden z polskich ministrów palnął nawet dyplomatyczną gafę, że wybór jest między dżumą a cholerą. My na szczęście w gminie Dopiewo nie mamy aż tak trudnych dylematów. Peace!

Dlaczego warto głosować na Dąbrówka Pumptrack?

Pod samą tylko szkołą w Dąbrówce naliczyliśmy jednego dnia ponad 200 rowerów! To jest ogromny potencjał do wykorzystania! Zobaczcie dlaczego warto w grudniu zagłosować na PUMPTRACK.

https://www.facebook.com/dabrowkapumptrack/videos/...
https://vimeo.com/189512091

bardzo dobry pomysł

Sądząc tylko po ilości rowerów pod szkołą na Malinowej potencjalnych użytkowników pumptracka będzie dużo. Doskonały pomysł.

Bez sensu

W Dąbrowce znacznie więcej jest osób dojrzałych niż dzieci/młodzieży. Młodzież przecież ma boisko pod szkoła a jeszcze buduje się nowy orlik. A dorośli nie maja miejsca do spotkań wiec najlepszym rozwiązaniem był by parq 2.0

Więcej jest osób dojrzałych

Więcej jest osób dojrzałych niż dzieci/młodzieży :D - po pierwsze doprecyzuj dojrzałość bo wiek niekoniecznie warunkuje dojrzałość emocjonalną co widać po niektórych wpisach. Po drugie, w jakiej miejscowości w naszej gminie mieszka więcej młodzieży/dzieci niż osób dorosłych bo ciekaw jestem czy takowa istnieje.
Poza tym w dąbrówce są co najmniej 2 miejsca (nie licząc przydomowych ogródków i tarasów) w których można się spotkać ze znajomymi.

Dlaczego wolę Parq 2.0 niż PumpTrack

Moim zdaniem lepszą propozycją niż PumpTrack jest Parq 2.0, bo nie jest skierowany tylko do rowerzystów i rolkarzy. Tam pójdzie i spędzi czas matka z dzieckiem, młodzież, dorośli i seniorzy... Jest dużo bardzie wielo-funkcjonalny.

Ciekawa jestem gdzie są te

Ciekawa jestem gdzie są te miejsca gdzie dorośli mogą spotykać się w Dąbrówce?
Fakt można wypić piwo pod freshem ?

Gdybyś byłą na prawdę ciekawa

Gdybyś byłą na prawdę ciekawa to byś wiedziała. Jedno to Parkova - masz kawiarnię, klubik dla dzieci, na górze siłownie. Drugi to ELPueblo ale zdecydowanie nie w moim klimacie.

Szkoda tej działki

Witam serdecznie. W pierwszej kolejności chcę powiedzieć, że z wielu naprawdę ciekawych pomysłów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego to właśnie Pamptrack najbardziej mi się podoba. Patrząc na ilość dorastajacej młodzieży to uważam, że takie miejsca w Dąbrówce są potrzebne na wczoraj. Jednak niezależnie od tego czy tam ten pamptrack powstanie czy też nie - to trochę szkoda mi tej działki. Kiedyś usłyszałem że mógłby tam powstać taki zwykły prostokątny plac, z kilkoma ławeczkami i jakimiś nasadzeniami. Bez wodotrysków, fontann i innych zbędnych elementów. Po prostu miejsce, którego w Dąbrówce zwyczajnie brakuje. W miarę duży płaski plac daje nieograniczone możliwości. Można tam ustawić nawet tymczasowy pamptrack (taki modułowy), można ustawić scenę, zaprosić wystawców, zrobić sezonowe boisko do siatki plażowej, można zrobić pokazy taneczne i setki innych, nieznanych mi nawet inicjatyw. Konkurencyjny do pamptracka pomysł zwany buńczucznie parkiem to już w ogóle kiepski pomysł bo przyblokuje ten teren na zbiór elementów nietrwałych i dostępnych tylko sezonowo a dodatkowo dość drogich w utrzymaniu. Przede wszystkim jednak zniknie jedyny w Dąbrówce kawałek ziemi dostępny centralnie, gdzie można by taki plac umiejscowić. Po prostu szkoda. Najbardziej szkoda, że radni odpowiedzialni za planowanie przestrzenne zaspali i uchwalając plan miejscowy dali furtkę do "wejścia" na tę działkę przez budżet obywatelski. Uważam to - patrząc perspektywicznie na rozwój Dąbrówki - za mocno nieodpowiedzialne działanie. Gdyby jednak szukać pozytywów to możemy się cieszyć, że ktoś nie zgłosił i nie wygrał pomysłu obywatelskiego na realizację na przykład toru wyścigowego dla gokartów. Przyszli mieszkańcy nowego osiedla mieliby z pewnością dodatkowe atrakcje. Pozdrawiam!

Więcej jest osób dojrzałych ?

Więcej osób dojrzałych ? Dlatego właśnie szkoła na Malinowej zwiększa swoją objętość 2x :). Boisko przy szkole jest bardzo eksploatowane. Cała masa dzieciaków, dorosłych oraz klubów sportowych z niego korzysta. Świadczy to o tym, że takie miejsca do aktywnego wypoczynku są bardzo potrzebne. Do tego wystarczy spojrzeć ile rowerów parkuje codziennie pod szkołą. Każdy z nich to potencjalny użytkownik pumptracka.

przy szkole

Idealne miejsce na pumptrack jest przed szkołą na Malinowej. Miejsca akurat ile trzeba, teren gminny, a i górki już są. Same plusy

Popieram!

Miejsce przy szkole to idealna lokalizacja na tego typu inwestycję-bardzo ciekawą i potrzebną ale nie do zastosowania w centralnym miejscu osiedla.
Przy planowaniu tego rodzaju przestrzeni trzeba myśleć o całej działce, jej otoczeniu i możliwościach zaadoptowania do zmieniających się potrzeb/pomysłów mieszkańców w przyszłości.

Usypanie hałd ziemi oblanych asfaltem to nie jest sposób na zagospodarowanie centralnej działki osiedla !
Najlepsza lokalizacja na pumptrack to okolica szkoły lub ewentualnie działka przy ul. Komornickiej ale za aktualnie proponowaną lokalizacją , bliżej w stronę lasu czyli o oznaczeniu 2US na miejscowym planie zagospodarowania, tak by nie stracić ostatniej wolnej przestrzeni na osiedlu czyli działki 1US (aktualnie proponowane miejsce).

Link do lokalizacji działki 2US
http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?p=document&acti...

Gdyby pumptrack powstał koło szkoły i w przyszłości dobudować jeszcze wiatę na rowery (także super pomysł) to mielibyśmy niezłą infrastrukturę w jednym miejscu: boiska z zapleczem na rowery, pumptrack i plac zabaw !

Pumptrack Przy szkole !

Zgadzam się z poprzednikiem. Idealne miejsce na Pumptrack to teren przylegający do innych, już istniejących obiektów sportowych. W tym układzie budowa pumptracka urozmaiciłaby sportową ofertę na jednej przestrzeni - przy szkole. Dzięki temu można by uniknąć niebezpieczeństwa "oblężenia" PumpTracka, bo młodzież, swoje zainteresowanie mogłaby rozłożyć też na inne, okoliczne obiekty. Mając do dyspozycji jedynie pamptrack, zabawa na nim mogłaby szybko się znudzić bez braku łatwo dostępnej alternatywy. Poza tym Pumptrack łatwiej dostępny byłby w lokalizacji po stronie Linea. Pozwoliło by to uniknąć konieczności pokonywania, niezbyt bezpiecznej ulicy Poznańskiej przez dzieci z Linei.
Nie znam statystyk, ale z mojej obserwacji wynika, że więcej potencjalnych użytkowników w grupie szkolnej znalazłoby się po stronie Linei.

Pumptrack - lokalizacja

Odpowiadając na poprzednie komentarze: lokalizacja Pumptracka przy szkole to kapitalny pomysł ale niestety niemożliwy. Działka publiczna szkolna została przeznaczona na rozbudowę szkoły i nie ma tam miejsca na pumptrack. Natomiast działka 585/1 to teren przeznaczony na sport i rekreację. Siłą rzeczy nie da się za kwotę 150 tys. zł zagospodarować całej tej działki, zresztą nie jest to w ogóle przewidziane w naszej propozycji! Pumptrack nie powinien zająć więcej jak 1/4 tej działki a pozostały teren może zostać przeznaczony na kolejne elementy, czyli np. boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, skatepark itd. Nie jest zamierzeniem naszej propozycji narzucać sposób zagospodarowania tego terenu w całości!

Czyli docelowo, w miarę dostępności środków, powstać może w tym miejscu kompleks sportowo-rekreacyjny. Ta część osiedla na wschód od ul. Poznańskiej będzie się dalej zagęszczać więc wydaje się sensowne aby taki kompleks powstał właśnie w tej części osiedla. Proces weryfikacji propozycji "Dąbrówka Pumptrack" jest cały czas w toku także przekazane tutaj opinie są przez nas poważnie traktowane i jeszcze będziemy je konsultować z fachowcami w urzędzie gminy.

A czy bierzecie pod uwagę

A czy bierzecie pod uwagę lokalizację pumptrack na działce bliżej lasu, także przeznaczonej na sport i rekreację czyli oznaczonej 2US na miejscowym planie do którego podałem link (działki 544 i/lub 542) ?

Przy Komornickiej

Wspomniany przez Ciebie teren jest oddalony od Komornickiej i prawdopodobnie przez przynajmniej 2-3 lata nie będzie w ogóle dostępu do tej działki. Budowa docelowych dróg i całej infrastruktury leży w gestii dewelopera. Dlatego też wskazaliśmy działkę 585/1 a konkretnie jej część przyległą do ul. Komornickiej.

Zgadzam się, że chwilowo

Zgadzam się, że chwilowo dostęp byłby prowizoryczny ale trzeba myśleć/planować długoterminowo a docelowo działka bliżej lasu to lepsze miejsce na pumptrack. Tymczasowo wystarczyłoby przejechać dwa razy walcem przez pole i dojazd nie byłby gorszy niż przejazd Komornicką.

Lokalizacja

A teren przy starej szkole? Tam jest sporo miejsca

działka 2US

Działka 2US NIE należy do Gminy, ale jest faktycznie lepsza od 1US na lokalizację pumptracka, tylko że nie w ramach Budżetu Obywatelskiego, ponieważ w tym przypadku lokalizacja musi być realizowana na działce Gminnej.
Moim zdaniem Fan ma rację, że działka na której stoi również stara szkoła jest najodpowiedniejsza. Duży teren i należący do Gminy.

Teren starej szkoły także jest OK!

Jeśli działka 2US nie należy do Gminy, przy szkole przy Malinowej nie ma już miejsca to teren przy starej szkole jest zdecydowanie lepszy na lokalizację pumptrack'a niż działka 1US przy Komornickiej. Do starej szkoły jest dobry dojazd, jest tam plac zabaw, dużo miejsca, jest blisko osiedla a jednocześnie na uboczu więc idealna lokalizacja na tego typu atrakcje.