Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Analiza śmieciowa za rok 2015

W listopadzie 2015 r. pisałem na forum o analizie śmieciowej za rok 2014. Pod koniec kwietnia br. na BIP Selektu pojawiła się analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi za rok 2015.

Z analizy można wyciągnąć wiele interesujących wniosków. Poniżej trzy elementy tak na szybko:

Liczba mieszkańców
Z analizy wynika, że na podstawie deklaracji śmieciowych naszą gminę zamieszkuje 34.942 (!!!) mieszkańców (na dzień 31 grudnia 2015).

Ilość odpadów wytworzonych przez mieszkańca
W 2015. przeciętny mieszkaniec gminy Dopiewo wygenerował 222,08 kg zmieszancych odpadów komunalnych (rok wcześniej 278,02). Średnia dla związku w 2015 r. to 283,96 kg. Liderem jest Puszczykowo - 411,08 kg na mieszkańca.

Łączna ilość odpadów zmieszanych komunalnych
W gminie Dopiewo nastąpił największy łączny wzrost ilości odpadów - z 6.985,4 ton w 2014 r. do 7.759 ton w 2015 r.

Link do opracowania:
http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private/czo-selekt...

PS. Jeśli wierzyć Selektowi, że liczba osób zamieszkujących gminę Dopiewo rzeczywiście oscyluje w granicach 35 tysięcy to z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że do budżetu gminy nie trafia kupa forsy.

Kij ma dwa końce

Nawet w piłce nożnej klub który wychował piłkarza później w przyszłości otrzymuje % za wkład w jego wychowanie no więc jak to może wyglądać:
Parka ma około od 24 do 29 lat, nie mają dzieci jeszcze (lub małe), ich sytuacja historyczna wygląda tak:
Do 18 roku życia najwięcej brali od Państwa/Gminy tzn: przedszkole, szkoła podstawowa, opieka zdrowotna - dzieci bardziej chorują niż dorośli. Później dalej się kształcili itp. Więc teraz okazuje się że 80% kosztów wykształcenia i wytworzenia tych podatkowych "dojnych krówek" poniosła jakaś mała biedna gmina, więc dlaczego teraz nie mają spłacić swego "długu" ? Za drogi jest w paliwie, media płacimy, podatek od nieruchomości płacimy więc co jeszcze? Rozumiem, że przedszkole itp , ale nie każdy ma dzieci, nie każde chodzi do przedszkola (dostanie się do Państwowego? ) więc po co te insynuacje? Rozumiem że jak minie kilka lat, poczujemy że gmina to nie tylko rubryka w PIT to chętnie zmienimy... ale narazie to niech gmina się wykaże czymś więcej niż tylko lokalizacją (czyt. pod Poznaniem).

Różnice

Udało mi się pozyskać dodatkowe dane od Selektu odnośnie liczby mieszkańców w poszczególnych miejscowościach. Zestawiłem je z dostępnymi na stronie dopiewo.pl danymi odnośnie zameldowania (stałe+czasowe).

Brakuje tylko informacji ile osób niezameldowanych wpisało swój właściwy adres zamieszkania w PIT. O to trzeba zapytać Urząd Skarbowy :)

Ciekawe zestawienie.

Ciekawe zestawienie. W niektórych miejscowościach widać że prawie połowa nie jest zameldowana. Może przydała by się jeszcze rubryka procentowa dla lepszego zobrazowania problemu. Jak to jest z ilościami na minusie w Lisówkach pewnie to pensjonariusze domu opieki a ośrodek oddaje odpady jakoś zbiorowo.

Problem systemowy

W niektórych miejscowościach widać że prawie połowa nie jest zameldowana.

Tak, widać to wyraźnie. Pytanie co dalej. W mojej ocenie jeśli nawet gmina przeprowadzi sensowną akcję zachęcania do zmiany adresu zamieszkania w PIT, to efekty będą raczej niewielkie jeśli policzyć realne zyski po odjęciu kosztów. Problem powinien zostać rozwiązany na wyższym szczeblu, systemowo. Od lat mówi się o wycofaniu z meldunku itd. jednak jak na razie wszystko mamy po staremu. Już sam fakt, że istnieje informacja o realnym zamieszkaniu w danym miejscu, powinno być powodem do przesunięcia strumienia środków bez potrzeby angażowania Kowalskiego.

Kolejna sprawa to rosnące niezadowolenie najnowszych mieszkańców, bo obraz idyllicznej rzeczywistości z folderu dewelopera nie do końca zgadza się z rzeczywistością. Taki sfrustrowany korkami i hałasem przybysz z zewnątrz nie widzi sensu przekazania swojej części podatków w gminie, bo przecież "gmina nic dla mnie nie robi". No i koło się zamyka.

Pakiet startowy

Czytam sobie rano i patrzę, że w Obornikach wymyślili sobie tak:

Każdy nowozameldowany mieszkaniec otrzyma tzw. pakiet startowy. Natomiast co pięćsetna osoba dostanie w prezencie tablet, zaś co tysięczna - rower. Do akcji włączyło się też starostwo powiatowe, które zaoferowało ulgi na wyrobienie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego auta.

Link: http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/artyk...

Co z wodą?

Ja widzę inny poważniejszy problem. Od paru dni wieczorami ciśnienie u mnie jest naprawdę niskie. Wydaje mi się że głównym problemem takiego przyrostu mieszkańców będą niedobory wody!

Żadna nowość

Niedobory wody to są od kilkunastu lat. Od kiedy mieszkam w Dąbrówce to problem powtarza się co roku. Strach więc pomyśleć co będzie jak developerzy zrealizują swoje plany, chyba że gmina dokona jakichś inwestycji w infrastrukturę, a nie tylko ściągnie kolejnych mieszkańców licząc, że jakoś to będzie.

Nie można zmusić do

Nie można zmusić do zameldowania, ale zachęcić:) jak najbardziej...Może dodatkowe opłaty za wodę i odbiór ścieków dla osób niezameldowanych? Dodatkowa opłata w podatku gruntowym po odbiorze budynku ale bez meldunku? Utrudnienie możliwości o ubieganie się dziecka w przedszkolu "gminnym" lub znacznie większa opłata? Pewno większość możliwości blokuje prawo:(

gminne straty

jeśli założyć jak twierdzi gmina iż z każdego mieszkańca zameldowanego wpływa do budżetu gminy ok 1700pln
to łatwo obliczyć że przy 10 tys niezameldowanych to strata dla gminy rocznie około 17 mln.
ile dróg można by za to wybudować.
oczywiście nie trzeba być zameldowanym ale wystarczy zaznaczyć miejsce zamieszkania w picie

Za 17 mln

Za 17 mln jak pisze Bartw mozna by pewnie zbudowac ok. 12 km dróg rocznie, wiec gdyby tak wszyscy zapłacili podatki to za 10 lat Gm. Dopiewo nie miałaby dróg gruntowych. A poza tym jak pisze Pawełek gmina ma budzet na 35 tys. mieszkanców a zameldowanych 24...

a z innej beczki

co by was zacheciło do meldowania sie na terenie gminy?
moze jakies fajne pomysły z forum zaczerpnie urzad.

swiadomosc spoełczna

pewnie że nie mozna zmusic do meldowania, ale nasi mieszkancy powinni miec swiadomosc ze w duzej mierze moga sami sobie pomoc. bardzo prosto bowiem poprzez wpisanie do deklaracji podatkowej włacicwego miejsca zmaieszkania kasa ląduje w twojej okolicy

A jak w US

Część mieszkańców nie ma meldunku bo wynajmuje dom (mieszkanie) i ich właściciel nie chce zameldować. Pytaniem jest ilu mieszkańców oświadczyło w US że zamieszkuje w gminie Dopiewo ?