Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Religia w przedszkolu

Bardzo proszę rodziców dzieci, które uczęszczają do naszych dąbrówkowych przedszkoli, o informację, jak wygląda sprawa religii - czy są to zajęcia dodatkowe, poranne lub popołudniowe, z których można zrezygnować?

Link do archiwum: http://www.mojedopiewo.pl/forum/dabrowka/religia-w...

Zajęcia są różnie i

Zajęcia są różnie i generalnie zależy to od przedszkola. Natomiast w przedszkolu w starej szkole problemu z brakiem udziału na zajęciach z religii nie ma. W roczniku mojego dziecka nie chodzi 7 dzieci wiec sie bawią w tym czasie.
Natomiast sama liczba godzin religiii w stosunku do innych zajęć poraża. Indokrynacja gusłami od małego po 2 lub 3 godz w tyg.

Gusła były odprawiane podczas

Gusła były odprawiane podczas twojego porodu.

Dziekuje za odpowiedz.

Tesknie za czasami, gdy religia odbywala sie w salkach przy kosciele, a nie w przedszkolu/szkole :D.

Religia jest dobra

Religia jest bezsprzecznie czymś dobrym i każdy rodzić który ma choć trochę oleju w głowie posyła na nią dzieci . Wszystkie prawidła wynikające z naszej wiary są bardzo dobre i życzliwe . Naprawdę nie rozumiem czym kierują sie ludzie niektórzy nie posyłając dzieci na "dobre|" zajęcia . Wyjątek mogą stanowić innowiercy

Ty tak na serio, czy tylko

Ty tak na serio, czy tylko trolujesz? Jak na serio to pomine wypowiedź z wielkim uśmiechem na twarzy.. XXI wiek, masakra.

to widac po tych co w pierwszym rzędzie w kościele siedzą :))

Pisowski rząd twierdzi ze dzieci są niedojrzałe żeby w wieku 6 lat chodzić do szkoły ale wg ciebie i tego samego rządu rozumiem że są mega dojrzałe żeby mieć 2-3 lekcje religii w przedszkolu ?

Jakaś zadziwiająca to logika.

Daruj sobie proszę

Religia to samo zło. Może kiedyś założenia były dobre, ale to co ludzie zrobili z religią to już zło i okrucieństwo. Wieczne wojny, spory, mordowanie w imię jakiegoś boga, wieczne poczucie winy, manipulacja, traszenie karami piekła, potępienia,obłuda, opisy mordowania ludzi w biblii i innych księgach, pedofilia wśród osób religijnych i ukrywanie i maskowanie tych przestępców - i Ty uważasz, że to samo dobro. A propos religii w szkole - w ogóle jej nie powinno być. Gdybym dzisiaj wymyślił jakąś historyjkę o gościu, który zmartwychwstał po 3 dniach, a wcześniej nie wiedziałbyś nic o tym, wezwałbyś dla mnie pogotowie z kaftanem. Jako dziecko łyknąłbyś jak małpa kit. Dlatego tak im zależy na tym, żeby religia była od najmłodszych lat. Ja na szczęście mam na tyle oleju w głowie, że nie posyłam moich dzieci ani na religię ani do kościoła. Mają myśleć samodzielnie i po swojemu. Czym się kierują ludzie, którzy nie posyłają dzieci ??? - przeczytaj to a się dowiesz.

zdecydowanie podzielam taki

zdecydowanie podzielam taki pogląd.

Jak słucham opowieści dziecka

Jak słucham opowieści dziecka co słyszy na lekcji religii to mam spore wątpliwości czy bardziej te lekcje szkodzą czy pomagają

Religia

Religia to nauka dobra, jak być dobrym człowiekiem więc każdy wiek jest odpowiedni na jej nauke. Ogarnijcie się ludzie ...

Religia nie jest nauką, tak

Religia nie jest nauką, tak trudno to przyjąć do wiadomości? ;)

Religia?

A mi się wydaje, że nauka bycia dobrym człowiekiem to etyka. Religia to... zupełnie inna bajka.

Religia

Ciężko jest żyć nie wierząc że istnieje coś ponad prozą życia, coś co może pomóc, może wpływać pozytywnie na nasze życie.

Smutno jest nie wierzyć np w anioła stróża i życie pośmiertne bo wtedy nasza egzystencja staje się troszku jałowa ... i paranoicznie bojąca się śmierci.

Nie ma Anioła Stróża i życia

Nie ma Anioła Stróża i życia pośmiertnego-sa przypadki i biologia, a może przede wszystkim biologia. Miotamy sie kierowani hormonami, potem innymi, a na końcu jak każde zwierzę zdychamy i zajmują sie nami bakterie, grzyby i owady. Dziwnym jest przekonanie byle smarka, że istnie specjalna siła mająca go w swej opiece. Natomiast z drugiej strony, kulturę chrześcijańską popieram jako tradycję definiującą jakoś nasz krąg kulturowy. Aczkolwiek zamiast Boga mógłby równie dobrze występować Jastrząb, Światowid, Psi Ku..s, etc

Po co pisać o pierwszych

Po co pisać o pierwszych rzędach których niejednokrotnie nigdy w życiu się nie oglądało. Lekcja religii organizowana jest przez Dyrektora na podstawie woli rodziców. Ustawodawca przewidział że dzieci osób niewierzących, wspólnot religijnych mogą organizować własnym dzieciom system nauki wiary zgodny z przyjętym systemem wartości. Dzieci w przedszkolu na Malinowej mają lekcje religii organizowane jako dodatkowe zajęcia rano. Dzieci których rodzice nie chcą aby uczyły się lekcji religii wyznania rzymsko-katolickiego mogą wyrazić chęć organizowania zgodnie zajęć dodatkowych zgodnych w systemem wiary. Inaczej w przedszkolu dzieci mają zapewnione inne zajęcia dodatkowe/opiekę. Czy ustawodawca przewidział rodziców którzy wierzą cyt" w gusła" trudno powiedzieć. Zdarzają się że na lekcje religii zapisują własne dziecko rodzice z tzw" urzędu" bo co powiedzą sąsiedzi, co z I komunią, ślubem itp... Choć nie ma to uzasadnienia wychowawczego, rodzice chcą aby ich dziecko wychowywane było do określonego świata wartości. Z moich informacji nie ma żadnych przedszkoli/szkół w których zmuszano by dzieci do określonego świata wartości. Zachęcam do aktywnego udziału w życiu dziecka z zapisywaniu na zajęcia zgodne w własnym przekonaniem szczególnie co do wiary.

Niestety, w polskich

Niestety, w polskich szkołach/przedszkolach (i nie piszę tego tylko jako rodzic, ale i jako nauczyciel)poniekąd zmusza się dzieci do określonego świata wartości. Podręczniki przeładowane są treściami o charakterze i tematyce religijnej, programy niewiele od tego odbiegają. A o tym, co się dzieje w szkołach/przedszkolach w czasie okołoświątecznym, szkoda gadać... :(

Bezmyślne społeczeństwo a'la ameryka

Witam !

Światopogląd wynikający z religii katolickiej jest bardzo przemyślany , dobry - nakazuje myśleć, szanować i kochać innych ludzi oraz jak odróżniać dobro od zła. Jest to system sprawdzony od wielu pokoleń . Niestety teraz żyjemy w czasach gdzie ludziom całkowicie się miesza dobro ze złem , nie wiedzą co myśleć a chore media wtłaczają potężną dawkę głupoty od samego początku od dziecka. Prowadzi to do zjawiska socjologicznego tzw . amerykańskiego modelu bezmyślnego konsumpcyjnego społeczeństwa ,które biegnie za produktami z reklamy w tv. Młodzi ludzie w tym dzieci potrzebują drogowskazu, refleksji i wyciągania wniosków z otaczającego je świata a nie bezmyślnego siedzenia przy play albo przed tv z chipsami tak dla świętego spokoju.

Mówię jak jest

Prowadzi to do zjawiska socjologicznego tzw. amerykańskiego modelu bezmyślnego konsumpcyjnego społeczeństwa ,które biegnie za produktami z reklamy w tv.

Ale wydaje mi się, że tak rozumiana "ameryka" już jest od dawna u nas. Dlatego warto wywalić telewizor na śmietnik, przynajmniej zaoszczędzi się na abonamencie :)

religia

wolę lekcje angielskiego to dzieciom bardziej się przyda!

Hello All

fajnie sie czyta te wpisy zza morz i oceanow. w klasie mojej corki w uk jest chyba z 6 wyznan, wiekszosc dzieci nie 'uprawia' zadnych obrzedow, natomiast wszyscy przestrzegaja zasad i prawa oraz uczeni sa TOLERANCJI dla innych swiatopogladow. Jezeli ktos potrzebuje wiary i wydawania pieniedzy na kolejne koscioly/oltarze/figurki i tego typu gadzety to jest jego jak najbardziej PRYWATNA SPRAWA i robi to w swoim wolnym czasie za swoje wlasne pieniadze

a Etyka w szkole

A czy ktoś z Was wie jak wygląda w naszych gminnych szkołach podstawowych z etyką? Działa to jakoś czy raczej martwy temat?