Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Odśniezanie - juz niedługo problem?

Jeżdzę po gminie dosc czesto, po chodnikach i pasach drogowych widac ze mieszkańcy dbaja o obejscia. Czesto jednak na zebraniach gminnnych słyszałem jak meszkańcy krzyczeli, ze chodniki nie przylegaja do posesji wiec nie trzeba ich np. zima odsnieżac. Moj tez nie przylega wiec pomyslałem nie muszę.

Do czasu!

Niedawno wpadło mi w rece orzecznictwo sądu gdzie zapisano ze kazda posesja PRZYLEGA do chodnika np. poprzez wjazd. Zreszta nielogiczne i niefunkcjonalne byłoby przeswiadczenie że jedni mieszkańcy sa zobowiazani do zadbania a inni nie bo chodnik odbiega od posesji np. 5 m.
Teraz sądy jednoznacznie wskazuja że bez względu na to jak daleko chodnik znajduje sie od posesji zobowiazany do czystosci i odsniezania jest własciciel posesji przed, która chodnik został ułozony.

Ciekawe czy niesfornym sasiadom straz gminna bedzie wypisywac tej zimy mandaty? Link do archiwum: http://www.mojedopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/ods...

...

tez bym nie odśnieżał od tego jest gmina żeby wynająć firmę,
bo jeśli np. byś pił piwo na chodniku obok swojego domu to dostałbyś mandat wiec chodnik nie jest tutaj twój ale jeśli jest pora odśnieżania to naglę chodnik jest twój i jeśli nie odśnieżysz dostajesz karę,niech gmina wynajmuję albo linea jeśli ktoś mieszka na osiedlu w końcu to w ich interesie żeby zainteresować nabywców mieszkań

Do Miszel

Prośba. Odszukaj to rozstrzygnięcie i wrzuć linka.

A kiedy u nas padal snieg

A kiedy u nas padal snieg wymagajcy odsniezania chodnika:)?

prawo a "prawo"

Zgodnie z orzecznictwem NSA a nie jakiegoś tam, powszechnego sądu obowiązek odśnieżania chodnika jest tylko wtedy, gdy chodnik przylega bezpośrednio do posesji. Jeśli natomiast pomiędzy chodnikiem a posesją jest pas zieleni to właściciel posesji nie ma obowiązku odśnieżania tegoż chodnika tylko jest to w gestii administratora drogi / np. gminy, powiatu lub ODGKiA / - i tyle w temacie obowiązków właściciela posesji.
A straż gminna wraz z komendantem / który wie o tym niuansie prawnym / powinna lepiej "gonić" ZUK Dopiewo i ZDP o wypełnienie swoich obowiązków w zakresie utrzymania i dróg - a przede wszystkim chodników niż właścicieli posesji, którzy znają swoje obowiązki.