Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Pętla autobusowa przy szkole

Chyba lepiej gdyby autobus dojeżdżał do dworca PKP i tam miał pętle. No ale pewnie trzeba by załatać dziury na dojeździe do dworca.

Jak wynika z ankiet komunikacyjnych przeprowadzonych przez Urząd Gminy Dopiewo, ludzie chcą podróżować z Dąbrówki. Nikt w ankiecie jednak nie zapytał, gdzie podróżni chcieliby mieć pętlę autobusową. Gdyby od razu wskazano powyższą lokalizację, już takiego entuzjazmu mogłoby nie być.

W szkole od września będzie uczyć się ponad 600 dzieci (o ponad 100 więcej niż w tym roku), w tym ponad połowa w klasach 1 -3 (6 – 9 latków). Szkoła działa dwuzmianowo.
Pod szkołą już jest spory ruch samochodowy. Parking pęka w szwach w godzinach rozpoczęcia się lekcji i podczas popołudniowego szczytu, gdy dzieci kończą lekcje i gdy odbywają się liczne zajęcia dodatkowe. Podczas niedzielnych Mszy Świętych (kaplica pw. Św. U. Ledóchowskiej znajduje się po drugiej stronie ulicy), zebrań czy imprez szkolnych ruch jest tak ogromny, że samochody parkują nawet na trawnikach, chodnikach i mini rondzie do zawracania. Nie ma żadnych ograniczeń w parkowaniu.

http://www.pulsgminy.pl/petla-autobusowa-pod-szkol... Link do archiwum: http://www.mojedopiewo.pl/forum/dabrowka/petla-aut...

Pętla

Temat jest już wałkowany od jakiegoś czasu tutaj.

Nie zupełnie. Chodzi mi

Nie zupełnie. Chodzi mi bardziej o fakt gdzie ta linia będzie miała pętle w Dąbrówce. Nie o to czy zakończy się na Junikowie Ogrodach kto za to zapłaci itd.
Obok szkoły jest parkingowy tłok a jak do tego dorzucić jeszcze autobus to będzie super tłok. Moim zdaniem lepiej gdyby pętla była przy PKP. Ciekawi mnie co inni mieszkańcy o tym myślą.

Referendum

6 września jest ogólnopolskie referendum, trzeba zadać jedno dodatkowe pytanie :)

ja mysle

z całym szacunkiem ale mysle, ze troche sie dąbrówkowiczom w głowach przewraca, bo nie pamietam kiedy byliscie z czegos zadowoleni. Chcecie transportu- dostajecie to petla nie taka, referenda najlepiej robic, o wszystkim chcecie decydowac- a najlepiej kazdy z osobna- zróbmy ze trzy petle aby kazdy z dąbrówki był zadowolony

Pętla PKP

Po pierwsze w chwili obecnej przy stacji PKP nie ma miejsca na to aby autobus zawrócił, należałoby przebudować teren wkoło budynku stacji a na to nie ma miejsca.

Po drugie zakręt z ul. Kolejowej w ul. Poznańską jest tak wyprofilowany, że autobus aby wyjechać potrzebuje całej szerokości Kolejowej, żeby się "zadać" i wolnej Poznańskiej żeby wyjechać. Potrzebny jest remont skrzyżowania.

Po trzecie Kolejowa jest dość wąska i dziurawa więc należałoby ją wyremontować i poszerzyć.

Pętla przy PKP może i byłaby bardzo dobrym pomysłem, ale wiąże się to z bardzo dużymi nakładami.

Moje zdanie - szansa powodzenia = zero.

autobus

Jakoś kibiców piłkarskich można odebrać prosto z dworca PKP i autobusy nie mają problemów :)

Jak załatwisz radiowóz

Jak załatwisz radiowóz blokujący na czas wyjazdu Poznańską tak by autobus mógł wyjechać o czasie to niech przystanek będzie koło dworca. To taka mała róznica pomiędzy wyjazdem kibiców a normalnym kursowaniem.

a może wystarczą światła?

a może wystarczą światła?

Przy przejeździe kolejowym?

Przy przejeździe kolejowym? Prosisz się o trupa, bo na pewno janusz kierownicy wjedzie bo mu sie będzie wydawać, że sie zmieści. Po drugie i tak nie rozwiażą problemu przy zamknietym szlabanie.

BTW

Spoko szkoła jest z gumy jest domem kultury, miejscem imprez plenerowych, osiedlowym orlikiem, miejscem spotkań lokalnej młodzieży to i może być pętlą autobusową. Tylko jeśli tak to dobrze byłoby dorzucić jeszcze blaszany kiosk z biletami jak to zwykle na pętlach autobusowych bywa a najlepiej mini centrum handlowe co by przy okazji dało się zakupy zrobić. Po prostu pętla autobusowa na boisku szkolnym to nietrafiony pomysł. Co innego przystanek co innego pętla. A co z Leśną Polaną. Może tam można było przewidzieć pętlę ?

Hm? A czym ma być Wawelem?

Hm? A czym ma być Wawelem? Boiska chyba są po to by je używać, a autobus będzie raz na 30 min.

oczywiscie masz racje

Masz racje ale to jest powód żeby pętli nie bylo. Normalnie petla powinna być przy PKP ze jak się przesiadasz to nie dymasz km na aitobus/pociag. Autobus to dodatkowe zagrożenie zajęte miejsce smród i obcy ludzie przy szkole. Rozumiem ze Ci to pasuje bo nie masz dzieci ?

Mam dzieci i mam rozum.

Mam dzieci i mam rozum. Autobus w porównaniu z spóźnionymi rodzicami to pikuś a nie zagrożenie. Większy smród to masz o pomysłowych właścicieii diesli z powycinanym DPF by było taniej. Na serio. Szkoła na ławicy jest przy ruchliwej i głośnej ulicy. Przystanek jest przy samej szkole i dopóki nie było szkoły w Dąbrówce to żaden rodzic nie protestował w Pozananiu, że koło szkoły takie niebezpieczeństwa są.

Naprawdę, cały ten wątek pokazuje, że największym zagrożeniem dla dzieci są sami rodzice, którzy je wypychają do szkoły jak do przechowalni a wokół niej najlepiej stworzyć mur na 3 m z wieżyczkami.

Może i masz dzieci

Może i masz dzieci może nawet rozum ale wyobraźni chyba nie za dużo. Zwracam tylko uwagę, że jest różnica między przystankiem a pętlą. Przystanek = przyjeżdża autobus i po 20 sekundach odjeżdża. Pętla = przyjeżdża autobus i parkuje kilka kilkanaście minut. Nie mam nic przeciwko przystankowi natomiast mam przeciwko pętli.
Zobacz sobie na zdjęcia ile taki autobus zajmuje miejsca i ile nasmrodzi zimą stojąc w miejscu. Zresztą latem pewnie też z włączoną klimatyzacją.

http://www.gminadopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/li...

ważniejsze decyzje

W umiarkowanym stopniu interesuje mnie lokalizacja pewnie tylko tymczasowej pętli autobusowej. Znacznie ważniejsze są decyzje dot. docelowych rozwiązań komunikacyjnych:

  • co z budową wiaduktu lub wiaduktów kolejowych?
  • co dalej i dokąd planuje się doprowadzić drogę wzdłuż torów?
  • co z wyprowadzeniem ruchu tranzytowego przez Dąbrówkę i Palędzie (na drogę wzdłuż S11) i spowolnieniem ruchu w tych wsiach?
  • czy będą jakieś ścieżki rowerowe budowane w ramach środków na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT)?

Decyzje

co z budową wiaduktu lub wiaduktów kolejowych?

Za mała gmina, nigdy nas nie będzie stać na budowę czy współfinansowanie wiaduktu, więc raczej nie ma się co łudzić ;)

co dalej i dokąd planuje się doprowadzić drogę wzdłuż torów?

Tutaj oby jak najszybciej i jak najdłuższy odcinek, bardzo by to usprawniło komunikacje do i z całej gminy.

co z wyprowadzeniem ruchu tranzytowego przez Dąbrówkę i Palędzie (na drogę wzdłuż S11) i spowolnieniem ruchu w tych wsiach?

Z tego co kojarzę były jakieś plany i projekt przebudowy Poznańskiej w Dąbrówce, wraz ze zwężkami spowalniającymi ruch, po nim byłaby idealna okazja na wyprowadzenie tranzytu z tych dwóch miejscowości. Ale jak nie ma za co wybudować to musimy jeszcze trochę poczekać :)

czy będą jakieś ścieżki rowerowe budowane w ramach środków na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT)?

Tu też chętnie bym się czegoś dowiedział...

Wiadukty, decyzje

Za mała gmina, nigdy nas nie będzie stać na budowę czy współfinansowanie wiaduktu, więc raczej nie ma się co łudzić

Gmina Komorniki a ściślej mieszkańcy Plewisk od wielu wielu lat zabiegają o budowę wiaduktu w ul. Grunwaldzkiej. Co z tego wyszło, każdy widzi i słyszy.

Z drugiej strony można się zastanawiać, po co GDDKiA zamroziła pewno grube pieniądze w wiadukt nad S11 łączący Dąbrowę z Zakrzewem. Na tym moście hula wiatr i nie wiadomo czy kiedykolwiek zostanie wykorzystany, a tymczasem kwestia ruchu pieszo-rowerowego na linii Dąbrówka-Skórzewo została potraktowana po macoszemu. Nawet lokalne dziki z lasu nie mają jak przejśc przez obwodnicę tuż przy rondzie i wchodzą co jakiś czas centralnie na ekspresówkę. W przyszłym roku ma zacząć się etap III remontu Poznańskiej od ul. Zakręt w Skórzewie do ronda przy S11. Jeśli tam będzie chodnik/ścieżka rowerowa to naprawdę zastanawia mnie, czy powiatowi spece drogowi wiercą dziurę na wyższym szczeblu aby jakoś ten ruch bezpiecznie przerzucić nad S11. Inaczej chodnik trzeba będzie ślepo zakończyć, ewentualnie będzie można rowerkiem podjechać po hotdoga na stacji Cel i z powrotem. Wpuszczenie rowerzystów na dwa ronda plus wiadukt to tylko proszenie się o wypadki.

Poznańska - III etap

W przyszłym roku ma zacząć się etap III remontu Poznańskiej od ul. Zakręt w Skórzewie do ronda przy S11.

Gdzie można poczytać na ten temat?

Jeśli tam będzie chodnik/ścieżka rowerowa to naprawdę zastanawia mnie, czy powiatowi spece drogowi wiercą dziurę na wyższym szczeblu aby jakoś ten ruch bezpiecznie przerzucić nad S11.

Jest jeszcze opcja przejazdu serwisówką wzdłuż S11 do wiaduktu w ciągu ul. Leśnej. Tak, wiem, to dodatkowe ~800m i pewnie większości rowerzystów nie będzie się chciało nadrabiać, a w konsekwencji nie będzie to na pewno bezpieczne - ale podejrzewam, że może niestety zostać użyte jako argument za oszczędnością.

III etap

Gdzie można poczytać na ten temat?

Konkretów na razie brak, kiedyś wypowiadał się o tym bodajże wicemarszałek w jakiejś gazecie. Kolejny 3. etap ma przebiegać podobnie jak 2 pozostałe czyli w ramach dofinansowania z NPPDL (tzw. schetynówki).

Jest jeszcze opcja przejazdu serwisówką wzdłuż S11 do wiaduktu w ciągu ul. Leśnej. Tak, wiem, to dodatkowe ~800m

Tu już nawet nie chodzi o te dodatkowe metry. Sęk w tym, że droga serwisowa nie jest absolutnie bezpieczna, zwłaszcza że ruch na nich zrobił się znaczny i upodobały ją sobie ciężarówki z okolicznych żwirowni omijające viaTolla. A zimą trudno stwierdzić gdzie jest droga serwisowa a gdzie pole.

Od września będę miała

Od września będę miała dziecko w gimnazjum w Skórzewie i zachodzę w głowie, jak bezpiecznie ma tam dojechać rowerem. Największym problemem jest nieszczęsny zakręt przy zasypanym stawku, bo tam NIE MA jak bezpiecznie przejechać. Rodzice z dziećmi na rowerkach przeciskają się przy barierze, koszmar. Teoretycznie objazd dwóch rond i wiaduktu bez pobocza można by puścić wiaduktem do Dąbrowy i potem poprowadzić drogę rowerową wzdłuż serwisówki do drogi Dąbrówka - Skórzewo.

Co do ronda przy szkole i autobusów, to jak mniemam jest to rozwiązanie tymczasowe do czasu przebudowy Kolejowej - wtedy ruch autobusowy miał być poprowadzony do dworca i bez zawracania autobus miał jechać z powrotem przy blokach - bez zawracania.

W kwestii bezpieczeństwa zgadzam się z delerium - nie przesadzajmy a zwróćmy większą uwagę na nas samych - rodziców odwożących dzieci.

Dojazd do gimnazjum w Skórzewie

Od września będę miała dziecko w gimnazjum w Skórzewie i zachodzę w głowie, jak bezpiecznie ma tam dojechać rowerem. Największym problemem jest nieszczęsny zakręt przy zasypanym stawku

Jeśli na terenach, gdzie jurysdykcję ma GDDKiA nic się nie zmieni w sensie np. dodatkowej kładki, to nie ma sensu budować chodnika wzdłuż Poznańskiej do ronda - po co prosić się o dodatkowe niebezpieczeństwo? W mojej ocenie jedyne sensowne wyjście to doprowadzenie do końca istniejącego połączenia przez most w stronę Dąbrowy, czyli wykupienie gruntu m.in. przy zasypanym stawku oraz na polu wzdłuż ul. Leśnej w Dąbrowie. To pozwoliłoby na podpięcie pod istniejący chodnik wzdłuż ul. Kozierowskiego w stronę gimnazjum. Nie jest to jakieś super optymalne wyjście ale innego nie widzę.

A co do gimnazjum - ze względu na pomnik pani Dobrowolskiej w Dopiewie (nowe gimnazjum) pewnie część lub nawet cała Dąbrówka będzie musiała zostać przypisana do tego nowego gimnazjum w Dopiewie przy ul. Łąkowej. Wtedy cała ta dyskusja nabiera zupełnie innego wymiaru.