Forum Gminy Dopiewo jest wyłączone, dostęp jedynie w celach archiwalnych. Dziękujemy, że byliście z nami ponad 12 lat :)

Dopiewska reforma szkolnictwa

Przecieram oczy ze zdumienia czytając nowy Puls Gminy (lipiec-sierpień 2015) str. 5 pt. Dopiewska reforma szkolna.... a tam takie kwiatki:

  • pomysł podziału Dąbrówki na dwa obwody
  • Gołuski, Palędzie i Dąbrówka dołączone do gimnazjium w Dopiewie....

Najpierw buduje się gimnazjium w Dopiewie, a później na siłę szuka uczniów, żeby to gimnazjium zapełnić... ( dane na 2015(jednozmianowość): 248 uczniów vs max pojemość 414)

W samej tylko Dąbrówce w 2019-2020 będzie będzie około 200 dzieci gimnazjalnych...

Co z planami rozbudowy (3 etap) szkoły w Dąbrówce? Logicznie będzie połączyć gimnazjium i szkołę podstawową w jednym miejscu. W zależności od liczby uczniów alokować miejsce między podstawówką i gimnazjium w kolejnych latach.

Największy problem z gimnazjami będzie w 2019-2020 roku... wtedy zacznie spadać liczba uczniów szkół podstawowych... a będzie rosła liczba gimnazjalistów... Link do archiwum: http://www.mojedopiewo.pl/forum/dabrowka/dopiewska...

Niestety

Wiele osób biło na alarm w tej gminie w czasie gdy pani Dobrowolska parła uparcie do wybudowania swojego pomnika w postaci gimnazjum w Dopiewie. Niestety głosy te nie przebiły grubego muru i mamy to co mamy. Wójt się zmienił ale procesu inwestycyjnego zatrzymać się nie da i trzeba szkołę zbudować. Jest to dla gminy Dopiewo duży wydatek i w efekcie inne kumulujące się inwestycje muszę poczekać jeszcze dłużej. Dopiewo nie ma tylu gimnazjalistów w obwodzie stąd pojawia się teraz w logicznej konsekwencji zmiana obwodów aby ten nowy budynek zasilić ucznami i jednocześnie odciążyć gimnazjum w Skórzewie. Największy problem to nieszczególnie wysoki poziom w Dopiewie co może spowodować, że nie tylko nie uda się zapełnić nowych klas w Dopiewie, ale także będziemy mieć do czynienia z wybuchem niezadowolenia społecznego.

Jedyny plus w tym wszystkim to fakt, że przetarg na rozbudowę szkoły w Dąbrówce został już ogłoszony (link). Ktoś powie, że za późno, ale znowu trzeba przypomnieć te nieszczęsne opowieści o baseniku, kontenerach itd.

Jedna rzecz bardzo mnie

Jedna rzecz bardzo mnie zadziwia..... skoro tyle złego zrobiła poprzednia Pani Wójt, dlaczego NIE PONOSI KONSEKWENCJI po zmianie miłościwie urzędującego chociażby z artykułu 296 k.k. dot niegospodarności. Najpierw budowa za 15.7M pln a teraz trzeba zmieniać obwody szkolne.....

To samo dotyczy zasypywania zbiorników wodnych w gminie i pewnie wiele innych decyzji...

Co do nowego budynku....skoro nie ma uczniów to można przenieść urząd gminy, stare budynki sprzedać i budować szkoły tam gdzie są potrzebne.

Można też podpisać umowę z LINEA (jaki PR przy sprzedaży Osady Leśnej!!) , żeby partycypowała w kosztach budowy ... w zamian dopisać Dopiewiec ( Osada Leśna ) do zespołu szkół (podstawówka i gimnazjium). NICKEL też powinien dorzućić kilka groszy....

Pozdrawiam

Jeżeli tak ma wyglądać poziom

Jeżeli tak ma wyglądać poziom nauczania w Gimnazjium Dopiewie to jestem pewien , że spora część rodziców przeniesie dzieci do innych szkół. Po co marnować tak cenny i ważny czas dzieci.

Wyniki:
http://www.mojedopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/egz...

Skąd takie informacje?

Skąd takie informacje?

gimnazjum w Dopiewie

"Wiele osób biło na alarm....głosy te nie przebiły grubego muru" większości radnych poprzedniej kadencji, którzy zagłosowali za budową gimnazjum w Dopiewie. Wójt jest władzą wykonawczą i jeśli Rada Gminy zatwierdziła budżet, w którym zawarte były środki na budowę gimnazjum to Pani Zofia nie popełniła żadnego przestępstwa niegospodarności a wręcz musiała realizować uchwałę budżetową.

Proszę o podanie nazwisk tych

Proszę o podanie nazwisk tych radnych

Będą kolejne wybory i mieszkańcy mają prawo wiedzieć kto ich tak urządził

Proszę o nazwiska

Masz racje bartolomiej. Proszę o podanie nazwisk radnych, którzy głosowali za gimnazjum w Dopiewie.
I jeszcze kto głosował za komisariatem w Dopiewie. Powinno być skorzewo lub dąbrówka.

Radni

A. Głosowanie radnych jest jawne, ale nie imienne. Nie znajdziecie nazwisk, bo nikt tego nie zapisał.
B. Wybory były niespełna rok temu. Głosowaliście Państwo na tych właśnie radnych. Większość w nowej radzie stanowią radni pełniący swą funkcję kolejny rok.

Like

Agie - szkoda, że nie można lajkować wypowiedzi :) Masz u mnie lajka :).

nie wszyscy

sa nowe ambitne twarze, które pracuja od pierwszych dni na swoje nazwisko, warto sie przyjzec młodym wilkom

Gołuski, Palędzie i Dąbrówka

Gołuski, Palędzie i Dąbrówka dołączone do gimnazjium w Dopiewie....

będzie z tym tak samo, jak z podstawówką w Więckowicach, która była rejonem dla Dabrówki, zanim wybudowano szkołe na Malinowej (niezbyt to odległa przeszłość).

nie znam nikogo z Dabrówki, kto posłalby dziecko zgodnie z rejonem do Więckowic - wszyscy kombinowali i dawali dzieci do Poznania, Skórzewa ewentualnie na Parkową.

tak samo będzie z rejonem gimnazjum w Dopiewie - ludzie staną na głowie, przemeldują sie (gmina straci podatki), zeby tylko nie wysłac dziecka do gimnazjum w Dopiewie (kiedy "pod nosem" jest Skórzewo)

Do Dopiewa

Dziwi mnie taka postawa?
Najpierw przeprowadzacie się do Dąbrówki, a później chcecie żeby była w centrum uwagi i ustawiacie wszystko pod nią. Mnie akurat cieszy, że Dąbrówka i reszta będzie przekierowana do Dopiewa. Skórzewo jest za bardzo przeładowane i w pierwszej kolejności powinny tu chodzić dzieciaki ze Skórzewa, a jest tu dzieciaków dużo. Skoro macie nowe gimnazjum w Dopiewie to korzystajcie z niego. Co do poziomu nauczania to inna sprawa - interweniujcie w kuratorium - dużo daje. Podobna sytuacja z poziomem nauczania była ze Skórzewem parę lat temu.Wszystko da radę załatwić.
Jak nie pasuje - Zawsze możecie wrócić do Poznania!!!

Dziwi Cię, że rodzice chcą

Dziwi Cię, że rodzice chcą posyłać dzieci do szkoły która mieści się bliżej?
Myślę, że to jest jeden z czynników decydujących o wyborze szkoły i z Twojego postu dotyczącego "pierwszeństwa" dzieciaków ze Skórzewa też to wynika. Skoro Skórzewo jest dla Ciebie przeładowane to możesz dzieci wozić do Poznania - szkół tam trochę jest.
Ja akurat do Dąbrówki przeprowadziłem się ze Skórzewa a nie z Poznania i wracać raczej nie zamierzam.
W kwestii poziomu nauczania masz rację - wszystkiemu da się zaradzić jednak wiele zależy od rodziców.

Skórzewo

Faktycznie sorry, gimnazjum zostało wybudowane tylko dla dzieci ze Skórzewa, pewnie dodatkowo za pieniądze ludzi ze Skórzewa którzy pomagali też przy budowie w czynie społecznym.

Może adi myśli że rozwój Skórzewa i cała infrastruktura to dzięki rdzennym mieszkańcom stąd wrogie nastawienie do tych co się z Poznania przenieśli :)

Przyjmij do wiadomości że gdyby do takich wiosek jak Skórzewo, Dąbrówka itp nie przenieśli się np poznaniacy to dalej siedziałabyś na przystanku PKS czekając na transport do miasta do jakiegokolwiek sklepu. No chyba że zadowoliły by zakupy w wioskowym GSie :)

Za oknem słychać by było świnki i kurki :) A rdzenni mieszkańcy tych wiosek dalej jeżdzili by Polonezami i dużymi fiatami gdyby nie sprzedawali działek poznaniakom za 200-300 zł /m2

PS.
Jak sie nie podoba tłok w gimnazjum w Skórzewie to możesz posłać dziecko do prywatnej szkoły :))

Totalna bzdura

Nie rozumiem demonizowania gimnazjum Skórzewie i jego poziomu. Tym bardziej, że ma ono niechlubną renomę narkotykową. Ludzie uczyć trzeba się wszędzie a poziom gimnazjum w Skórzewie nie jest aż tak powalający - nawet w kręgach nauczycieli i pedagogów nie posiada dobrej opinii. Jeśli ktoś chce się powołać na statystki to wiem dokładnie jak potrafią być niemiarodajne.Mieszkam w Dąbrówce i nie będę się przemeldowywała. Moje dzieci pójdą do Dopiewa i tyle. Jak ktoś jest geniuszem to w każdej szkole sobie poradzi.

Skórzewo to raczej powinno

Skórzewo to raczej powinno być wdzięczne, że Dąbrówka się rozwija, zamiast wysyłać mieszkańców Dąbrówki do Poznania.
Przypomnijcie sobie Skórzewo sprzed paru lat - fatalna droga z milionem dziur, brak porządnego chodnika i dwa sklepy na krzyż... Remonty nie pojawiły się dlatego, że gmina nagle pokochała Skórzewo, ale w dużej mierze (choć nie jedynej) wymusiły je okoliczności: rozwój okolicznych terenów, dla których Skórzewo stało się "punktem tranzytowym".
Teraz wszystko poszło w drugą stronę (aż za bardzo, bo racja, że Skórzewo staje się przeładowane), ale dzięki temu Skórzewo wreszcie jakoś wygląda...
Więc założenie: Mieszkańcy Dąbrówki, fajnie, że byliście, ale teraz spadajcie do Poznania - jest niesprawiedliwe.

dz Dopiewa cd.

Niestety widać, że Wam, mieszkańcom dąbrówki wydaje się, że jesteście pępkiem świata. Twierdzenia, że Skórzewo rozwija się dzięki dąbrówce jest co najmniej śmieszne i nie warte komentowania.
Fakt jest jeden. Skórzewo nie jest w stanie przyjąć dzieciaków z dąbrówki i jak się wydaje Skórzewcy mieszkańcy w pełni popierają rozwiązania edukacyjne gminy. Będziecie mieli duze, nowe gimnazjum i tym się zajmijcie (tj. wyegzekwowaniem dobrego poziomu nauczania). Mieszkacie na terenie gminy to się do niej dostosujcie.
pozdrawiam

Wycieczki personalne

Czytając powyższe wpisy widać antagonizm Dąbrówka-Skórzewo lub mieszkańcy nowi-starzy w kwestii gimnazjum. Historycznie rzecz biorąc kiedyś Dopiewo było największą wsią w gminie z największą ilością radnych. Później zaczęło rosnąć Skórzewo stąd konieczność rozbudowy szkoły podstawowej i budowy gimnazjum. Gdy zaczęła rozwijać się Dąbrówka wybudowano szkołę podstawową. Wtedy zaczęto rozważać konieczność budowy nowego gimnazjum, gdyż w Dopiewie funkcjonowało razem ze szkołą podstawową a ilość dzieci razem z dowożonymi też zaczęła się zwiększać. Jednak wtedy należało się zastanowić nad miejscem budowy korzystając z danych Urzędu Gminy gdzie najwięcej dzieci chodzi do szkół podstawowych biorąc również pod uwagę napływ nowych mieszkańców. Niestety radni z Dąbrówki chyba zaspali lub nie odrobili zadania domowego w każdym razie nie przekonali większości(brak argumentów?)do swojej lokalizacji. Sołtys i radny Dopiewa był skuteczniejszy. A teraz trzeba poczekać aż gmina znajdzie środki na zbudowanie 3 gimnazjum, dopiewskie pewnie się zapełni gdy zacznie rosnąć Dopiewiec.
Dlatego zamiast skakać sobie do oczu należy szukać optymalnych rozwiązań, może podpowiadać radnym,gdyż tylko kompromis i konstruktywna dyskusja do czegoś prowadzi a powyższe wypowiedzi mogą tylko skłócić społeczeństwo a do czego to prowadzi widać PO-PIS. Pozdrawiam.

wygaszanie gimnazjów przez nowy rząd

Czy to nie będzie tak, że wygaszanie gimnazjów przez nowy rząd rozpocznie się właśnie wtedy, gdy piękny nowy gmach gimnazjum w Dopiewie będzie oddawany do użytku....?? Cóż za ironia losu.
I co dalej? A może gmina stworzy tam... liceum?
Ciekawa jestem bardzo...

I co dalej?

Habi pisze:

wygaszanie gimnazjów przez nowy rząd rozpocznie się właśnie wtedy, gdy piękny nowy gmach gimnazjum w Dopiewie będzie oddawany do użytku....?? Cóż za ironia losu.

To jest kwestia, która jawi się jako znak zapytania u wielu mieszkańców w naszej gminie. Już wielokrotnie to pisałem, że podjęcie decyzji o budowie nowego wielkiego gmachu w Dopiewie to jeden z najgłupszych (i bardzo kosztownych) pomysłów ostatnich lat w gminie Dopiewo. I żeby była jasność, nie byłoby tego problemu i tego budynku gdyby nie osoba poprzedniej wójt Zofii Doborowolskiej. Wójt Napierała po przejęciu władzy musiał rozpoczęty proces inwestycyjny dokończyć. Oczywiście odpowiedzialność spada też na Radę Gminy bo mogła teoretycznie nie uchwalić tego co tak silnie forsowała Dobrowolska. Na szczęście ten proces decyzyjny będzie można w razie potrzeby dokładnie odtworzyć i zaprezentować jeśli pojawią się jakieś dezinformacje.

Cytat z wypowiedzi Dobrowolskiej z dnia 10 listopada br.:

Nowy Sejm i rząd, sformowany przez Prawo i Sprawiedliwość, ma szansę na wprowadzenie dobrych dla Polski zmian. [...] . Odczuwam satysfakcję, że przyczyniliśmy się wspólnie do sukcesu PIS i Zjednoczonej Prawicy. Wierzę, że dokonana zmiana przyniesie wymierne, pozytywne efekty we wszystkich dziedzinach naszego życia.

W tym kontekście należy zapytać Dobrowolską co jej przyświecało w temacie forsowania budowy dopiewskiego gimnazjum skoro jest wyraźnie związana z partią PiS, a przecież to ta partia postuluje tzw. wygaszanie gimnazjów. Trudno to zrozumieć.

I co dalej? A może gmina stworzy tam... liceum?

Kolejne dobre pytanie. Liceum? Już widzę te walące tłumy do nieznanego liceum w Dopiewie. Jednym słowem zacznie się szukanie możliwości zapełnienia drogiego gmachu kimkolwiek. Może jakaś szkoła, może zassanie dzieciaków z innych wsi, może jakieś kółka zainteresowań? Jednym słowem najpierw robimy a potem myślimy.

I na koniec przypomnienie, że w Dąbrowie dzieciakom zafundowano zamiast rozbudowy kontenery a sali gimnastycznej brak. Rozumiem, że za chwilę zamiast sześciu klas będzie tam tych klas osiem. I jak to się ma do decyzji ws. gimnazjum w Dopiewie, którego ma nie być?

Dlaczego w takim razie nikt

Dlaczego w takim razie nikt nie pociągnie do odpowiedzialności byłej Pani Wójt ?

Bez problemu można znaleźć przykłady skazywania byłych samorządowców za niegospodarność

Szkoły ponadginazjalne w

Szkoły ponadgimnazjalne w powiatach prowadzone (czyt. finansowane) są przez Starostwa a nie gminy. Starostwo raczej zamyka szkoły, ponieważ młodzież z powiatów bliskich miastu zasysana jest przez szkoły w Poznaniu prowadzone przez Miasto Poznań.
Gimnazjum w Dopiewie od zawsze było strzałem w stopę, a raczej w kasę gminy. Może mogłaby to być siedziba Urzędu Gminy i innych samorządowych instytucji (np. Ośrodek Pomocy Społecznej) z komisariatem Policji? Tak w ramach oszczędności skoro i tak już tyle wydano, po co jeszcze inwestować kolejne miliony w komisariat???

zmiana obwodów gimnazjum

no i mamy w planie sesji rady Gminy 29.02 projekt zmiany obwodów gimnazjum, gdzie m.in. Dąbrówka zamiast korzystać z gimnazjum w Skorzewie położonego o kilka minut drogi - będzie podlegac pod Dopiewo.

Powoli się zastanawiam nad

Powoli się zastanawiam nad sensem mieszkania w gminie Dopiewo....

ja równiez.a przynajmniej

ja równiez.
a przynajmniej sensem płacenia tu podatków, ktore sa marnotrawione i przeznaczane na to, zeby mieszkancom zyło się trudniej.
brawo "swietne pomysły"!

głosowanie radnych

O intelekcie i zmyśle gospodarczym Pani Dobrowolskiej to szkoda nawet pisać. Całe szczęście że taki "talent" się nie marnuje a został szybko zagospodarowany przez PIS, gdzie jak mniemam Pani Dobrowolska pasuje jak nigdzie indziej :)

Co do szkoły, ona o niej nie decydowała sama. Politycznie pewnie tak ale formalnie głosowali radni. Dlatego proponuję odszukać i umieścić na forum , fb itp imienną listę z tego głosowania o gimnazjum w Dopiewia.

Ja tu wtedy nie mieszkałem ale bardzo mnie interesuje jak zagłosowali radni z Palędzia, Dabrówki itp
Kto wie może część głosujących za budową gimnazjum nadal ma mandat radnego :)

głosowanie Rady Gminy

W gminie Dopiewo głosowania Rady Gminy nie odbywają się imiennie.

tak właśnie myślałem

tak właśnie myślałem że nie będzie teraz komu tego wielkiego dzieła przypisać. Za to mam będzie za to płacić :)

Z drugiej strony może ktoś pamięta jak głosowali obecni radni którzy wtedy też byli radnymi ?

Interesuje mnie głównie jak głosowali radni z Dąbrówki i Palędzia

Interesuje mnie głównie jak

Interesuje mnie głównie jak głosowali radni z Dąbrówki i Palędzia

i jak zagłosują 29 II za projektem uchwały zmieniającej obwód dla Dabrówki?

za tym, żeby nasze dzieci uczyły się na drugim koncu gminy, mając obok gimnazjum w Skórzewie?

A jak maja zagłosować?

A jak maja zagłosować? Przecież sprawa jest przesądzona i w istniejących realiach obiektywnie nie ma innego rozwiązania niż zmiana obwodów. Skórzewo pęka w szwach już teraz i nie ma opcji na przyjęcie kolejnych rosnących roczników.
Mleko się wylało w momencie gdy zapadła decyzja o budowie gimnazjum w Dopiewie.
Mnie zastanawia kwestia dzieci z Zakrzewa - 6 lat chodzą do szkoły z dziećmi z Gołusek, Dąbrówki, Palędzia i w gimnazjum zmieniają rejon - słabe - mam nadzieję, że szkoły będą elastycznie podchodzić do indywidualnych przypadków gdy dzieci będą chciały kontynuować naukę w znanej grupie.

Mają zagłosować tak aby Dąbrówka należała do Skórzewa

I nie powinni brnąć w tę dobrą zmianę. Po to ich wybraliśmy aby skończyć z dotychczasowymi absurdami. Rozumiem, że w spadku dostali kiepskie tematy ale to Radnych zadanie by posprzątać. Trzymam kciuki za właściwym głosowaniem.

Komisja

Obawiam się, że Radni mogą tego forum nie czytać. Zapraszam Panią na posiedzenie Komisji wspólnej Rady Gminy w poniedziałek 22.02 do Dopiewa, gdzie temat będzie omawiany. Proszę tam zabrać głos, będzie zapewne to skuteczniejsze niż tu.

Proszę głosowac na "nie"

dla osób zainteresowanych by ich dzieci chodziły do gimnazjum w Skórzewie a nie w Dopiewie:

http://www.mojedopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/pro...

Zamiast gimnazjum - przedszkole

Dlaczego tak fajnego budynku teraz nie oddać pod przedszkole? Bo klasy od 1-8 w nowym gimnazjum się nie zmieszcza, a posyłanie przedszkolaków do tak fatalnych warunków w sk w Dopiewie to koszmar... Przy okazji zmienić co niektóry personel, krzyczący i stresujacy dzieci..Zamiast nauki literek i cyferek-jest wielogodzinne oglądanie bajek całymi dniami, może 3 obrazki na pół roku, na religii pan układa puzzle w komputerze, a dzieci zerkają zza jego ramienia-oto zerówka w Dopiewie, niech żyje! niech produkuje zastraszane i nieszczęśliwe potulne owieczki!!! MASAKRA!!!